Rawpowders

Liga dovanojo žmoną

Nuolat apšaukiamas narkomanu ir alkoholiku, nors nevartoja svaigalų, – tokioje realybėje 10 metų gyveno klaipėdietis Vytautas Valutis. Tuomet jis ir pats negalėdavo paaiškinti, kodėl jį užplūsta silpnumas ir sutrinka koordinacija.

Užsitraukė darbdavio nemalonę

35 metų V.Valutis pirmuosius išsėtinės sklerozės požymius pajuto, nesulaukęs pilnametystės. Tačiau gerokai užtruko, kol sužinojo tikslią savo negalavimų priežastį.

„Dešimt metų vaikštai kaip narkomanas ar priplaukėlis, bet niekas negali pasakyti, kokia tai liga”, – apmaudžią būseną prisiminė vyras.

Užuot paaiškinę, kodėl Vytautas svirduliuoja, nejaučia galūnių arba mato dvigubą vaizdą, gydytojai tik skėsčiojo rankomis. Tačiau aplinkiniai net neabejojo, kad vyras vartoja svaigalus.

2001-aisiais V.Valutis buvo priverstas palikti darbą vienoje uosto įmonių. Darbdavys įtarė, kad šlitinėjantis ir įeiti pro duris nepataikantis darbuotojas vartoja alkoholį arba narkotikus. Tad pagrasė, kad jei ir kitą dieną jis toks pasirodys darbe, iškvies medikus.

Vytautas parašė prašymą išeiti iš darbo. Jis apgailestauja, jog tik po poros metų sužinojo savo ligos diagnozę. Pašnekovas spėjo, kad gal tuomet situacija su darbdaviu būtų susiklosčiusi kitaip.

Galvojo apie mirtį

Dabar V.Valutis su šypsena prisimena manęs, jog serga itin reta liga. Tačiau vėliau Klaipėdoje atrastas sergančiųjų išsėtine skleroze ratas parodė, kad jis toks toli gražu nėra vienintelis.

„Baisiausia buvo, kai pradėjau galvoti apie mirtį”, – sunkius išgyvenimus prisiminė vyras.

Klaipėdietį slėgė ir aplinkinių reakcija. Neapsikentęs bei iš uostamiesčio išsikėlęs Vytautas užuovėją tikėjosi rasti kaime. Tačiau vietos gyventojai „tiesą” rėžė į akis – narkomanas arba alkoholikas.

Sutiko būsimą žmoną

Visgi liga padovanojo ne tik kartėlį. Viename iš renginių, skirtų sergantiems išsėtine skleroze, klaipėdietis susipažino su būsimąja žmona.

Dvejais metais vyresnė vilnietė Rūta taip pat serga išsėtine skleroze. Po pusmečio pažinties pora susituokė.

„Jei ne liga, nesugyventume, – atviras vyras. – Sveikas žmogus, vos iškilus problemai, šast, ir pabėga, nusprendęs, kad ir be jos gali gyventi. Pas mus tolerancija – aukščiausio lygio”.

Liga sutuoktinius skatina tausoti vienas kitą, nes nervinė įtampa pablogina situaciją. Jie taip pat stengiasi padėti vienas kitam, puikiai žinodami išsėtinės sklerozės ypatumus.

Abu nekreipia dėmesio į smulkmenas ar ne vienos poros kasdienybę apkartinančią buitį. Kol gali, jie džiaugiasi gyvenimu.

Po vestuvių pora puoselėjo mintį apie kūdikį, bet vėliau jos atsisakė. Auginti mažylį išsėtine skleroze sergantiems sutuoktiniams būtų per sunku.

Gydytojų prognozės taip pat neguodė – po gimdymo moteris greičiausiai nebevaikščiotų.

Kas yra išsėtinė sklerozė

Išsėtinė sklerozė – dažniausia netrauminė centrinės nervų sistemos, galvos smegenų ir nugaros smegenų, liga. Tai lėtinė neišgydoma liga. Įvairių žmonių ligos požymiai gali būti labai skirtingi.

Išsėtine skleroze susergama, kai organizmo imuninė sistema atakuoja ir ardo mieliną – nervines skaidulas dengiantį apsauginį dangalą. Gali būti pažeidžiami milijonai nervinių skaidulų, o pasibaigus uždegimui susiformavę randai vadinami „skleroze”, kitaip – „plokštelėmis” arba „pažeidimais”. Jie centrinėje nervų sistemoje atsiranda išsidėstę atsitiktine tvarka ir daugelyje vietų. Būtent dėl šios priežasties liga pavadinta išsėtine skleroze, pažodžiui tai reiškia „daugybiniai randai”.

Liga dažniau nustatoma jauniems žmonėms. Iki šiol nėra rastas būdas išsėtinei sklerozei išgydyti ir nežinoma, kokiomis priemonėmis užkirsti kelią ligos pradžiai. Dar neišaiškinta daug šios ligos aspektų ir vis dar neapibrėžta tiksli ligos priežastis.

Dažniau ja serga didžioji dalis Europos, Rusijos, Kanados, Šiaurės Amerikos, Pietryčių Australijos ir Naujosios Zelandijos gyventojų. Gerokai rečiau – didelė dalis Azijos, Afrika bei Šiaurinė Pietų Amerikos dalis.

Išsėtinės sklerozės požymiai

regėjimo sutrikimai

koordinacijos sutrikimas

nuovargis

galvos svaigimas

galūnių tirpimas

nepaaiškinami skausmai, ypač veido ar nugaros srityse

keisti jutimai arba jų išnykimas

judėjimo sunkumai


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE