Avene

Lietuvoje minima organų donorystės diena

Visame pasaulyje minint organų donorystės dieną, visuomenės dėmesys atkreipiamas į organų donorystės ir transplantacijos svarbą. Šia tema organizuojami įvairūs renginiai ir akcijos.

Nuolat tobulėjanti medicina randa vis naujų ir įvairių būdų, kaip padėti žmonėms ir išsaugoti jų gyvybę bei sveikatą. Organų transplantacija – vienas iš tų būdų, aukštų medicinos pasiekimų ir kilnaus artimųjų sprendimo rezultatas.

Šiais metais Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) užsakymu atliktos visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad du trečdaliai Lietuvos gyventojų pritaria organų donorystei.

Daugiau kaip trečdalis gyventojų sutiktų dovanoti mirusio artimojo organus, jei būdamas gyvas jis nebuvo pasirašęs sutikimo, o nuomonės šiuo klausimu nebuvo pareiškęs. NTB atkreipia visuomenės dėmesį, kad netekties valandą tokį sprendimą priimti nėra lengva, todėl svarbu apie organų donorystę kalbėtis šeimoje – žinant artimojo valią, sprendimo priėmimas tampa lengvesnis.

Lietuvoje organų ar audinių transplantacijos laukia 401 žmogus, tarp jų – 18 vaikų. Šiais metais registruotas 31 efektyvus donoras. Šių donorų dėka gyvybė išgelbėta ar sveikata pagerinta daugiau kaip 90-čiai pacientų. Tai – 90 šeimų, vėl galėsiančių grįžti į pilnavertį gyvenimą.

Kviečiame dalyvauti renginiuose organų donorystės dienai paminėti:

Spalio 9 d., penktadienį, asociacija „Gyvastis“ visoje Lietuvoje degs žvakutes organų donorams atminti. Vilniuje žvakutės bus deginamos 16-20 val. Vilniaus arkikatedros aikštėje.

Spalio 10 d., šeštadienį, 14 val. pievoje prie Baltojo tilto vyks organų donorystės renginys visuomenei. Renginio dalyviai turės galimybę susipažinti su greitosios pagalbos automobiliu ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparniais, kuriais į skubias operacijas gabenami donorų organai.

Renginio dalyviai bus vaišinami kareiviška koše ir arbata, numatyti užsiėmimai mažiesiems šventės lankytojams. Renginyje su edukacine programa taip pat dalyvaus Nacionalinis kraujo centras.

Viso renginio metu bus galima pasirašyti sutikimus Donoro kortelei gauti.

Organų donorystei palaikyti šeštadienio vakarą 19 val. devyni didieji Lietuvos miestai nušvis žalia (organų donorystės) spalva.

Spalio 11 d., sekmadienį, už organų donorus, jų artimuosius, transplantacijas atliekančius gydytojus, žmonių, gyvenančių su transplantuotais organais, sveikatą visoje Lietuvoje bus aukojamos Šv. Mišios.

Nacionalinio transplantacijos biuro informacija

 

TAIP PAT SKAITYKITE