Biorythm

Lietuvių palankumas skiepams auga dėl pasitikėjimo medicinos mokslu

Lietuvos gyventojų palankumas skiepams per metus išaugo 12 punktų ir pasiekė 32 punktus. Tai reikšmingas pagerėjimas, paskelbė sociologinių rinkos ir žiniasklaidos tyrimų kompanija TNS LT, įvertinusi skiepų reputacijos indekso pokytį. Tame pačiame tyrime teigiama, kad per tą patį laikotarpį žiniasklaida publikacijose, susijusiose su skiepais ir skiepijimu, apie vakcinaciją taip pat atsiliepė teigiamai: 42 proc. pranešimų buvo teigiami, 57 proc. – neutralūs ir tik 1 proc. – neigiami. Teigiama informacija apie skiepus publikacijose dažniausiai siejama su vakcinų efektyvumu, saugumu ir patikimumu.

Viešosios iniciatyvos „Saugok save“, kuri jau metus aktyviai pasisako už skiepus, koordinatorė Dalia Vencevičienė tyrimo rezultatus sieja su nuoseklia specialistų ir visuomenės aktyvistų veikla. „Augantis palankumas vakcinoms gali būti siejamas su tuo, kad visuomenė vis labiau pasikliauja medicinos mokslu ir gydytojais. Įvairios valstybės ir visuomeninės organizacijos, vadovaudamosi savo profesine kompetencija, nuosekliai informuoja apie skiepais valdomų infekcinių ligų galimas komplikacijas ir ragina vadovautis moksliniais argumentais, renkantis prevencijos priemones. Ypatingai vertiname žiniasklaidos vaidmenį šviečiant apie imunoprofilaktiką. Tačiau artimiausiu metu infekcinių ligų protrūkių išvengti nepavyks, nes žmonėms vis dar trūksta medicininio išprusimo, jie pervertina natūraliąją mediciną ir neatsakingai renkasi imunoprofilaktiką.“

Artėjant naujam infekcinių ligų sezonui, žiniasklaidos priemonėse padažnėjo publikacijų apie naują gripo bangą, hepatito A ir vėjaraupių protrūkius. Nors medikai rekomenduoja skiepus kaip vienintelę veiksmingą  apsisaugojimo priemonę, kurią būtina derinti su higienos profilaktinėmis priemonėmis, ir toliau stebina mėginimai skatinti nepasitikėjimą vakcinomis, nepateikiant mokslinių argumentų.

„Belieka tikėtis, kad nauji sveikatos politikai įsiklausys į mokslininkų ir specialistų argumentus, įvertins imunoprofilaktikos praktiką Vakarų valstybėse ir pademonstruos politinę valią įgyvendindami vakcinacijos politiką Lietuvoje“, – teigia D. Vencevičienė. „Neabejoju, kad politikai taip pat tinkamai įvertins Europos sveikatos institucijų informaciją apie infekcinių ligų grėsmes dėl mažėjančių vakcinacijos apimčių,“ – įsitikinusi viešosios iniciatyvos „Saugok save“ koordinatorė.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ekspertai tvirtina, kad vakcinų saugumas pastaruoju metu labai padidėjo, jų poveikis yra vis platesnis. Nepaisant to didelį nerimą kelia tymų protrūkis Europos šalyse, kaip informuoja Europos sveikatos institucijos. Sergamumas tymais Lietuvoje – vienas mažiausių Europoje, tuo tarpu kitose Europos Sąjungos  šalyse 2011-aisiais pranešta apie 30 567 tymų atvejus, 86 proc. jų buvo iš 4 šalių – Prancūzijos, Italijos, Rumunijos, Ispanijos. Europos sveikatos institucijos duomenimis, neskiepytų pirmąja vakcinos nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės (MMR) doze vaikų 1998-2008 metais visoje ES buvo net 4,9 mln.

Apie visuomeninę iniciatyvą „Saugok save“

Visuomeninė iniciatyva „Saugok save“ veiklą plėtoja trijose srityse: profilaktinis sveikatos patikrinimas, užkrečiamųjų ligų prevencija ir sveikas gyvenimo būdas. Informavimo ir ugdymo priemonėmis visuomenė bus skatinama reguliariai tikrintis sveikatą. Jai bus nuolat suteikiama informacija apie užkrečiamųjų ligų grėsmes Lietuvoje ir užsienyje bei būdus, kaip šių ligų išvengti. Bendradarbiaujant su valstybinėmis įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir privačiomis įmonėmis organizacija sieks, kad sveikatos stiprinimo programos ir užkrečiamųjų ligų profilaktika gyventojams būtų kuo prieinamesnė.

Daugiau informacijos suteiks Dalia Vencevičienė VI „Saugok save“ koordinatorė, VšĮ „VIRTUS LT“ direktorė, el. paštas info@saugoksave.lt

www.saugoksave.lt

TAIP PAT SKAITYKITE