Nobel biocare

Lietuviams – kinų kraujas?

Lietuvių gyslomis tekės kinų ar afrikiečių kraujas, o gydant vieną sudėtingą ligą su perpilamu krauju įsigysi dar sunkesnę – tai ateities vizija. Tačiau kraujo centrų vadovai įspėja, kad ši vizija dėl besaikio taupymo greitai gali virsti tikrove.

Atsilieps kokybei

Nuo šių metų pradžios pasikeitė kraujo ir jo komponentų pirkimo tvarka. Sveikatos apsaugos ministerijai panaikinus fiksuotą kraujo kainą, nuo šiol gydymo įstaigos jo galės įsigyti bet kuriame pasaulio krašte esančioje įstaigoje, kuri pasiūlys mažiausią kainą.

Klaipėdos kraujo centrų vadovai įsitikinę, kad ministerijos užmojai taupyti ligoninių pinigus jų pačių sveikatos sąskaita tik parodo realios situacijos neišmanymą.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo direktorius Mindaugas Būta mano, kad išlaidas mažinti galima iki tam tikros ribos – vėliau vis tiek nukenčia kokybė.

NKC jau pernai optimizavo filialo veiklą. Šiemet taupymo sumetimais atsisakyta anksčiau taikytų aukščiausio lygio saugumo garantų kraujo gamybai.

„Nors kraujo kokybė atitinka minimalius ministerijos reikalavimus, tačiau tikimybė užsikrėsti pavojingomis ligomis pacientams didėja”,– įspėjo M.Būta.

Per kraują platinamos tokios pavojingos ligos kaip hepatitas, žmogaus imunodeficito virusas.

Kraujo donorystės centro Klaipėdos padalinio vadovas Bronius Pliuškys antrino, kad taupymo rezervai išnaudoti – per pastaruosius kelerius metus įkainiai mažėjo ne kartą. Tad šiuo metu jie priartėjo prie kritinės ribos.

Kraują parduos kinai

Pasak M.Būtos, kai kraujas tampa preke, įmanoma, kad po kelerių metų lietuviams bus pilamas kinų ar afrikiečių kraujas. Tokia teorinė galimybė esą egzistuoja, nes didžiosios ligoninės skelbia tarptautinius konkursus.

„Jei ir toliau vyks globalizacija, o verslininkai įrodys, kad svarbiausia – raudona kraujo spalva, lietuvių gyslomis tekės kinų kraujas”, – prognozavo vadovas.

Jau dabar gydymo įstaigos perka pigiausius kraujo komponentus.

B.Pliuškys įsitikinęs, kad kraujas negali būti prilyginamas prekei. Pagal pateiktą naujausią ES statistiką Lietuva jau ir taip du kartus atsilieka nuo vidurkio pagal kraujo komponentų užsakymą. Jei šie rodikliai dar labiau mažės, tai neišvengiamai atsilieps ligonių sveikatai.

Būgštavimai nepagrįsti

Klaipėdos ligoninių atstovų nuomone, gąsdinimai, kad pigiausio kraujo paieškos gali turėti įtakos ligonių sveikatai – nepagrįsti. Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojo Eugenijaus Zalagėno, noras sutaupyti kraujo kokybės sąskaita gali grėsti licencijos netekimu.

Mediko manymu, naujoji tvarka ne tik leis įsigyti kraujo ir jo komponentų už žemesnę kainą nei iki šiol, bet ir skatins donorinių įstaigų konkurenciją.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga paaiškino, kad iki gegužės mėnesio kraujas bei jo komponentai perkami pagal senus įkainius.

Pasibaigus sutarčiai bus skelbiamas naujas konkursas. Tačiau J.Sąlyga abejoja, ar naujoji tvarka smarkiai sumažins kraujo kainą.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE