Mollers

Kovoti su kilogramais padeda ir kaspinuočiai

Daugiau nei milijardas planetos gyventojų kenčia nuo antsvorio, daugiau nei 300 milijonų yra nutukę. Kaunas – antsvorio ir nutukimo lyderis Lietuvoje. Kovoti su kilogramais telkiami įvairiausi ginklai.

Kovos be taisyklių

Statistika negailestinga: kad ir kaip dejuotume dėl sunkmečio, beveik kas antras kaunietis turi antsvorio. Įdomi detalė: tarp vargstančių dėl nereikalingų kilogramų mūsų mieste, kitaip nei pasaulyje ir Lietuvoje, daugiau vyrų nei moterų.

Tačiau kaunietės moterys dėl savo antsvorio ir nutukimo kremtasi kur kas labiau nei stiprioji lytis. Kare su kilogramais jos pasirengusios kovoms be taisyklių.

Jeigu tradicinės priemonės numesti svorį nepadeda, dėl antsvorio kenčianti moteris gali ryžtis viskam: ji gers nuodingus preparatus, pirks kapsules su kaspinuočių kiaušinėliais. Jų jau galima įsigyti turguose.

Nauja priklausomybės rūšis

Vaistinėje pasirodžius naujam lieknėjimo preparatui, pirma partija dažniausiai iššluojama akimirksniu. Medikamentą, kainuojantį net ir kelis šimtus litų, perka moterys, kurios jau išbandė kone viską, tačiau joms taip ir nepavyko numesti nereikalingų kilogramų. Vis dėlto moterys nepraranda vilties.

„Tai jau buvo tarsi liga. Vos tik atsirasdavo koks nors naujas preparatas, iškart jį pirkdavau, – pasakojo kaunietė Lina, šiuo metu besiskundžianti 40 kg antsvoriu. Jos istorija – tipiška. – Vėliau supratau, kad dauguma tų preparatų nieko verti, bet vis tiek nesilioviau pirkusi.”

Dabar Lina gali pasidalyti patirtimi beveik apie visus rinkoje egzistuojančius lieknėjimo preparatus. Kai kurie jų, pavyzdžiui, obuolių sidro kapsulės, jai neturėjo absoliučiai jokio poveikio. Kiti, priešingai, – sužalojo sveikatą.

„Išgėrusi „Lidos” seriją atsidūriau ligoninėje, man išoperavo tulžį”, – apie preparatą, kurio šalutinis poveikis neištirtas, prabilo Lina. Prekiauti „Lida”  Lietuvoje jau uždrausta, nes šis preparatas kenkia širdžiai, kepenims ir inkstams.

Lina išbandė ir daugybę kitų preparatų. „Gerdavau neperskaičiusi informacinio lapelio, man tai nerūpėdavo. Galėjau vartoti bet ką, kad tik nukristų svoris”, – pripažino Lina.

Tūkstantinės sumos

Lina įvairiems preparatams, procedūroms ir operacijoms jau išleido daugiau kaip 50 tūkst. litų.

„Mano sveikata rūpinosi visi artimieji. Tėvai suorganizavo vizitą pas žinomą chirurgą, kuris svarstė galimybę atlikti skrandžio mažinimo operaciją, tačiau apsisprendžiau tiesiog užveržti skrandį žiedu”, – pasakojo Lina.

Pacientams, kurių kūno masės indeksas daugiau nei 40, tokios operacijos atliekamos nemokamai, tačiau jie turi laukti eilėje. Linos tėvai nusprendė nelaukti ir sumokėti visą sumą: 6,5 tūkst. litų už žiedą ir 4 tūkst. litų už operaciją.

„Žiedas man padėjo, tačiau supratau, kad ir jis gali būti pavojingas. Pasislinkęs jis užveržė skrandį ir į jį nebegalėjo patekti maistas. Pradėjo sparčiai kristi svoris. Per keturis mėnesius netekau 40 kg. Atsidūriau ligoninėje”, – apie vieną sunkiausių potyrių prabilo Lina.

Pasveikusiai moteriai gydytojai siūlė išbandyti dar vieną naujovę – balioną skrandyje, tačiau Lina paprašė tiesiog atlaisvinti žiedą. Ji vis dar svarsto galimybę ryžtis sudėtingai operacijai – pašalinti dalį žarnyno. Tokį metodą siūlantys medikai tikina, kad organizmas įsisavins mažiau medžiagų ir pacientas neteks antsvorio.

Reikia laimės piliulės

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė psichologė Viktorija Grigaliūnienė įsitikinusi, kad sulieknėti padedantys medikamentai bus perkami tol, kol bus reklamuojami. Didžiausią tokių preparatų vartotojų grupę sudaro moterys, kurioms, docentės žodžiais tariant, reikia laimės piliulės.

„Tokių pacientų sulaukia visų sričių gydytojai. Kreipiasi žmonės, norintys gauti piliulę nuo blogo gyvenimo. Tačiau tokios tabletės nėra”, – pabrėžė V.Grigaliūnienė.

Ji ragina visas antsvorio turinčias moteris gyventi sveikai, maitintis taisyklingai, sportuoti, dažniau būti gryname ore. Docentei apmaudu, kad daugelis moterų, net ir išsilavinusios, tiki, kad išgėrus piliulę pavyks tapti žvaliai ir lieknai.

V.Grigaliūnienei pacientės yra pasakojusios apie pirmuosius žingsnius į lieknėjimo su vaistais liūną. Daugelis jų eksperimentuoti pradėjo su įvairiomis arbatomis, laisvinamaisiais vaistais. Organizmui prie jų pripratus arba nesulaukus norimo  rezultato, dažniausiai pereinama prie stipresnių vaistų, kuriais prekiaujama vaistinėse arba turguose.

„Žinome apie įvairius nelegaliai į rinką patenkančius rusiškus preparatus, nuo kurių pradeda kamuoti nemiga, nerimas, atsiranda įvairių fiziniai simptomų, – vardijo V.Grigaliūnienė. – Tačiau moterys, siekdamos turėti nepriekaištingą figūrą, aukojasi ir joms nesvarbu, kad šlubuoja sveikata.”

Kamuoja menka savivertė

Medikai pastebi, kad greta kovojančių su dideliu antsvoriu ir nutukimu į priklausomybės nuo lieknėjimų preparatų liūną grimzta ir moterys, sveriančios ne 100, bet 60 ar 70 kilogramų. Ir jos imasi drastiškų priemonių, kovodamos su antsvoriu, kurį įveikti padėtų sureguliuotas mitybos, judėjimo režimas.

„Pernelyg menką savivertę bandoma kompensuoti išvaizda, – pagrindinę priežastį nurodo V.Grigaliūnienė. – Moterys tikisi, kad būdamos gražios ir lieknos, bus labiau mylimos ir vertinamos. Jos pakliūva į užburtą ratą. Toks elgesys nėra vien jų kaltė.”

Televizija, mados žurnalai daugiausia dėmesio skiria dailioms moterims, nors deklaruojama, kad pirmenybė – emociniam intelektui, žmogaus dvasingumui.

„Moterys neretai jaučia nebylų spaudimą net ir darbovietėje atrodyti gražioms, būti pasitempusioms. Vadovas kelia tam tikrus reikalavimus, nurodo, kaip atrodantis žmogus turi reprezentuoti įmonę arba produktą”, – apie visame pasaulyje aktualią problemą kalbėjo V.Grigaliūnienė.

Ekologiški kaspinuočiai

Klientėms, ieškančioms stebuklingos piliulės kovoti su kilogramais, visada turi ką pasiūlyti juodoji rinka.

Pasiklausius stebuklingos piliulės ieškančių moterų, galima išgirsti apie Gariūnų turgavietės prekę – kapsules su kaspinuočių kiaušinėliais. Šis, kaip teigiama, ekologiškas preparatas kainuoja 60 litų.

Gali būti, kad moterys nė neįtaria, ką išgėrusios – medikamentu prekiaujama maisto papildų skyriuje. Paprašius pardavėjos piliulės nuo antsvorio, parduodama itin veiksminga kapsulė su kaspinuočių kiaušinėliais.

„Grožis užima vieną aukščiausių pozicijų mūsų visuomenės vertybių skalėje. Turbūt todėl kovojančios dėl šios pozicijos moterys pasiryžusios bet kam. Joms nesvarbu, kad jų kūne atsiras kažkoks parazitas, antikūnas, nes svarbiausia yra rezultatas – tapti lieknoms”, – kalbėjo V.Grigaliūnienė.

Docentė įsitikinusi, kad kol klestės kūno kultas, situacija nepasikeis.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE