Hempo

Komentaras: tauta – storesnė, drabužiai – tie patys?

Tauta storėja – pavojaus varpais skambina medikai. Tunkančių žmonių bėda, pasirodo, kankina ne tik JAV ar Aziją, tačiau ar ji pas mus atsispindi tai parduotuvių lentynose, ar pirkėjai ieško didesnių dydžių? Pasirodo, ne.

Duomenys svyruoja

Lietuvos statistika besirūpinantys specialistai pripažįsta, kad vieningų duomenų dėl lietuvių svorio nėra. Kiekvieną kartą prireikus šių skaičių, yra vykdomas tyrimas. Bendrosios praktikos gydytojai neregistruoja šių duomenų ir niekaip neapibendrina bendros Lietuvos padėties. Visgi koreliacija aiški – storėjame.

2010 metais gydytoja endokrinologė, medicinos mokslų daktarė Eglė Sakalauskienė pateikė tokius duomenis: „Sveika mityba ir aktyvus laisvalaikis vis rečiau tampa gyvenimo būdu. Net Azijos šalyse nutukusiųjų skaičius išaugo apie 30 kartų. Prieš 10 metų Lietuvoje buvo 11 proc. nutukusių vyrų ir 18 proc. nutukusių moterų, t. y. kas dešimtas vyras ir kas penkta moteris. Apie pusę vyrų ir moterų turėjo antsvorį. Dabar nutukusi yra kas antra moteris ir kas trečias vyras, pvz., tik 20 proc. Kauno moterų svoris buvo normalus, 35 proc. turėjo antsvorio ir 45 proc. buvo nutukusios. Ypač daugėja vyresnio amžiaus nutukusių žmonių.”

Antsvoris kankina kone pusę vyresnių vyrų

Šiuo metu naudojamasi Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos higienos instituto sveikatos informacijos centro surinktais duomenimis. Jais remiantis, Lietuva išties „apvalėja”.

Nutukimo paplitimas tarp vyrų Lietuvoje padidėjo nuo 14.9 procentų 2002 metais iki 18.5 2008 metais. Nutukusių vyrų padaugėjo nuo 11.1 iki 16.9 procento, moterų – nuo 18 iki 19.7 procento.

Didžiausias pokytis, rodo tyrimai, yra 45-54 metų amžiaus vyrų grupėje – nuo kone 15 procentų nutukusių vyrų skaičius išaugo iki beveik 25. Tad ketvirtis šios amžiaus grupės vyrų ne tik nešioja anstvorį, bet kenčia nuo nutukimo – tai yra, jų KMI yra didesnis nei 30. Didžiausias skirtumas – ir tarp vyresnio amžiaus moterų.

Jaunimas taip pat tunka

KMI rodmuo „30” reiškia, kad, pavyzdžiui, 180 cm ūgio vyras sveria daugiau nei 100 kilogramų.

Didėjantis jaunų žmonių antsvoris kol kas nespėjo sukelti pavojaus signalo, tačiau jis, rodo duomenys, auga nuosekliai. Jei 2002 metais anstvorio turinčių žmonių nebuvo (rodmuo – 0 procentų), 2008 tarp jaunuolių atsirado 2.5 procento vyrų ir 1 proc. moterų, jau turinčių anstvorio.

Anstvoris reiškia, kad kūno masės indeksas (KMI) svyruoja nuo 25 iki 29.9. Tarkime, 168 cm ūgio moteriai tai reikštų 71-85 kg svorį. Tokių vyrų Lietuvoje šiuo metu yra 44.5 procentų (tad kone pusė!), o moterų – 26.4.

Storėja, bet įsispraudžia į tuos pačius dydžius

Baltijos šalių aprangos platinimo lyderis „Apranga” „po sparneliu” turi tokius ženklus kaip „Zara”, „Bershka”, „Mexx”, „Mango”, „La perla” ir kitus. Suapvalinus tai reikštų, kad jie rengia didžiąją tautos dalį. Visgi ši kompaniją ryškių savo pirkėjų stambėjimo tendencijų teigia nepastebėjusi.

„Tokios statistikos iš kartu pateikti negalime, kadangi kompanijos veiklos apimtys yra labai didelės. Kalbama apie labai skirtingus prekės ženklus – vienuose pokytis galbūt būtų į vieną, kituose – į kitą pusę. Tad apibendrinus, nemanau, kad šis pokytis būtų labai didelis”, – kalbėjo įmonės marketingo direktorė.

Storuliams lengvai neįtiksi

„Audimas” šiuo metu negamina specialios didesnių dydžių kolekcijos moterims, nors jos kažkada ir būta. Kompanijos rinkodaros skyriaus atstovų teigimu, šiuo metu yra gaminami tik specialūs „XXL” dydžiai įprastinėms kolekcijoms: „Jaučiame, kad jų poreikis po truputį auga, tačiau tai nėra ekstremalu. Anksčiau didesnių dydžių drabužių visai negaminome. Dabar kataloguose, pristatančiuose naujas kolekcijas, turime specialų ženkliuką „+ XXL”, reiškiantį, kad drabužį galima gauti ir didesnio dydžio. Tuos modelius pasirenkame, atsižvelgdami į paklausą – kai parduotuvėse apsilanko žmonių, prašančių didesnių dydžių.”

Visgi „Audimo” atstovai pripažįsta – šioje srityje niekuomet negali būti tikras, kad įtiksi klientui. Visgi sporto ir laisvalaikio drabužis yra sunkiai įtinkantis dalykas – jis tiek pridengia, tiek iškelia į dienos šviesą problematiškiausias žmogaus kūno vietas.



TAIP PAT SKAITYKITE