Mokslininkai, bandę išsiaiškinti, kas gyvena ilgiau: šeimos žmonės ar vienišiai, pateikė stulbinamus rezultatus. Pasirodo, tie, kurie namuose turi šunį arba katę. Būtent naminiai gyvūnai gydo ir prailgina gyvenimą.
Turbūt pastebėjote, kad kai pavargę grįžtate namo, ir jūsų mylimas šunelis pasitinka jus džiaugsmingu lojimu, o katė ima glaustytis prie kojų, tuojau pat atlėgsta nervinė įtampa, sumažėja kraujospūdis ir nerimas, užmirštate visus nemalonumus.
Jeigu nesveikuojate, katė taip ir taikosi susirangyti ant jūsų kelių arba prisiglausti prie skaudamos vietos. O po kurio laiko skausmas praeina. Kai šuo palaižo rankas, veidą, pasisukinėja aplinkui, žiūrėk, ir jėgų daugiau atsiranda.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad naminių gyvūnų turėtojai gyvena 4-5 metais ilgiau už tuos, kurie jų neturi. Jų arterinis kraujospūdis ir cholesterino kiekis kraujyje yra žemesnis, nei tų, kurie neturi nei katės, nei šuns. Gyvūną glostančio žmogaus pulso dažnis sumažėja 16 proc., atsipalaiduoja raumenys, pagerėja virškinimas.
Katinas Prozakas ir kiti
Vieno Prancūzijos miestelio ligoninės sode iš kažkur atsirado jaunas juodas katinas. Jis pradėjo aktyviai bendrauti su pacientais, be to, mieliau su tais, kurie jausdavosi itin blogai.
Iš pradžių ligoninės personalas neįleisdavo katino į patalpas, tačiau kai gydytojai ir medicinos seserys pastebėjo, kaip puikiai jaučiasi pabendravę su katinu ligoniai, jį įsileido. Keturkojis „gydytojas” palengvindavo kančias tų, kurie kęsdavo skausmus, sirgo chroniškomis ligomis. Nuolatinis gyvūnėlio glaustymasis tiesiog sugrąžindavo į gyvenimą tuos, kurie buvo nugrimzdę į depresiją. Katiną netgi pavadino Prozaku – pagal paplitusio antidepresanto pavadinimą.
Kuo katės gydo žmones? Viena iš versijų – biolauku. Mokslininkai nustatė, kad kiekvienas gyvas padaras turi savo biolauką, kuris keičiasi priklausomai nuo savijautos. Žmogaus ir gyvūno bendravimo metu jų auros rezonuoja, ir sveika katė arba šuo „išlygina” nesveikuojančio šeimininko organo svyravimus.
Pragmatiškiau nusteikusių mokslininkų nuomone, gydomasis poveikis pasireiškia tuomet, kai žmogus glosto katę: gyvūno šeriai trinasi vienas su kitu, ir rezultatas tas, kad atsiranda stiprus elektros laukas. O šiandien jau įrodyta, jog elektros srovė gydo uždegiminius židinius, žudo mikrobus, padeda greičiau sugyti audiniams, gerina kraujotaką. Specialistai padarė išvadą, jog „katės terapija” veiksmingiausia sergant sąnarių ir ginekologinėmis ligomis.
Trečiosios mokslininkų grupės nuomonė ta, kad katės gydo ultragarsu. 27–47 hercų dažnio garsai (būtent tokiu garso diapazonu murkia šie gyvūnai) gerai veikia nervų sistemą, gerina kraujotaką, normalizuoja kraujospūdį, stabilizuoja širdies ritmą. Be to, stiprina kaulus, o tai labai svarbu moterims po menopauzės.
Ir pagaliau kai kurie specialistai mano, jog katė gydo refleksoterapija. Kai ji letenėlėmis masažuoja žmogaus kūną, jos nagai veikia kaip adatos akupunktūros seanso metu. O šiurkštaus liežuvio ir šerių gydomasis poveikis pranoksta visas žinomas masažo formas.
Šuo su baltu chalatu
Vakaruose šuns buvimas ligoninėje – įprastas dalykas. Jie vilki uniformas ir dalyvauja gydymo procese. Kartais tokie šunys ant kojų pastato net metų metus iš lovos nesikeliančius ligonius. Šie gyvūnai sumažina nerimą, padeda atsigauti sveikstantiesiems po sunkių ligų.
Be to, šunys yra specialiai apmokomi, kaip elgtis su įvairiomis psichinėmis ligomis sergančiais ligoniais. Pavyzdžiui, šie gyvūnai jaučia fizinius epilepsija sergančio žmogaus organizmo pokyčius ir laiku perspėja šeimininką dėl artėjančio priepuolio, netgi atneša jam vaistų.
Niujorko universiteto mokslininkai, tyrę hipertonija sergančius brokerius, nustatė, kad šuns glaustymasis sumažina kraujospūdį. O kai žmogus pats glosto mylimą šunelį, sulėtėja jo širdies susitraukimų dažnis, kvėpavimas tampa tolygus, sumažėja raumenų įtampa, žodžiu, organizmo rodikliai tampa tokie, tarsi žmogus būtų visiškoje ramybėje. Galbūt būtent todėl 94 proc. infarktą patyrusių šunų šeimininkų pasveiksta.
Uodeguotųjų vaistai
Šunų gydomojo poveikio paslaptis – jų besąlygiška meilė savo šeimininkams. Gyvūnai yra be galo ištikimi savo šeimininkui ir visada yra pasirengę parodyti jam savo šiltus jausmus.
Kad šuo suteikia teigiamos energijos, buvo žinoma dar senovėje. Praradęs jėgas medžiotojas užmigdavo šalia ištikimo šuns, o nubudęs jausdavosi tarsi iš naujo gimęs. Kadangi šunų organizme vyksta labai aktyvūs fiziologiniai procesai, jiems būtinai reikia bendrauti su žmogumi, kad būtų kam atiduoti savo energiją.
Kita vertus, šuns seilėse yra lizocimo – fermento, ardančio bakterinių ląstelių sieneles. Šią šuns seilių savybę dar senovėje naudojo senovės graikai. Asklepijaus šventykloje šventoje Epidavro girioje naudodavo tikrą gyvūnų terapiją.
Buvo manoma, kad pacientus, atėjusius čia gydytis, aplankydavo šuns pavidalo Dievas. Iš tikrųjų tai buvo gyvenantys prie šventyklos šunys, kuriuos žyniai apmokydavo „išlaižymo” meno. Ar padėdavo lizocimas, ar savitaiga, sunku pasakyti. Svarbiausia, kad žmonės pasveikdavo!
Mūsų laikais kažin ar kuris gydytojas leistų, kad šuo tokiu būdu „gydytų” jo pacientus, nes tai nehigieniška. Todėl kai kurios farmacijos firmos lizocimą gamina kaip vaistinį preparatą.
„Kačių terapijos” patarimai:
* Gydyti gali tik suaugusi, sveika, gera katė.
* Jūs tą katę privalote mylėti.
* Katė turi pati rodyti iniciatyvą jus „gydyti”.
* Nenaudokite gyvūno kaip šildyklės, dedamos prie skaudamos kūno vietos. Taip elgdamiesi geriausiu atveju būsite apdraskyti. Katė pati pasirenka probleminę vietą.
* Katės geriau gydo nervų sistemos, vidaus organų ligas. Katinai — osteochondrozės, radikulito ir artrozės „specialistai”.
„Šunų terapijos” patarimai:
* „Gydantis” šuo turi būti sveikas ir ramus. Nesveikas, sudirgęs, piktas gyvūnas negalės tinkamai atiduoti savo energijos.
* Šuo padės, jei jūsų žemas kraujospūdis, vargina mieguistumas, silpnumas po ligos.
* Apsikabinkite savo keturkojį draugą ir pagulėkite šalia jo. Tačiau tokioje padėtyje šuns ilgai nelaikykite, nes jam gali būti sunku. Geriau „procedūrą” po kurio laiko pakartokite dar kartą.
* Gerai nuotaikai palaikyti tinka įvairūs šuneliai. Tačiau jeigu esate vieniši ar vargina depresija, jums padės pekinų arba kokerspanielių veislės šunelis. Jeigu vargina nerimas, nuolatinė įtampa, jaunas šunelis netinka.