Biorythm

Kas dešimto uostamiesčio pradinuko kuprinė yra per sunki

Kuo jaunesnis moksleivis, tuo sunkesnė jo kuprinė. Tai parodė Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro atliktas tyrimas, kurio metu buvo sveriami žemesnių klasių moksleivių krepšiai. Iš viso pasverta daugiau kaip šešių tūkstančių vaikų kuprinės.

Tyrimas atskleidė, kad kas dešimtas 1-4 klasių moksleivis nešioja pernelyg sunkią kuprinę (t.y. sudarančią daugiau kaip 15 proc. mokinuko svorio). Tuo metu penktokai į pamokas nešiojasi kiek lengvesnius krepšius. Iš patikrintų uostamiesčio penktokų, per sunkias, nei rekomenduojama, kuprines nešioja 6,5 proc. vaikų.

„Reikia pripažinti, kad vyresni vaikai – labiau sąmoningi, todėl jų kuprinėse mažiau nereikalingų daiktų. Tačiau neatmetama ir kita priežastis, kodėl mažųjų pradinukų kuprinės yra sunkesnės nei rekomenduojama – vaikų svoris gali būti per mažas, todėl ir jų krepšiai gali pasirodyti per sunkūs. Be to, pastebima, kad neretai mažųjų mokinukų kuprinės, net ir tuščios, yra nelengvos ” , – teigė Diana Butkienė, Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialistė.

Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja, kad kurpinės svoris būtų iki 10 procentų vaiko svorio. Pavyzdžiui, trisdešimt kilogramų sveriančio vaiko kuprinė turėtų sverti apie tris kilogramus. Tyrimas parodė, kad tinkamo (iki 10 proc. vaiko svorio) kuprines nešioja 45,9 proc. uostamiesčio pradinukų, o tarp penktokų tokių vaikų – net 52,9 proc. 10-15 proc. svorio kuprines nešioja 43,3 proc. pradinukų ir 40,6 proc. penktokų.
Įrodyta, kad pernelyg sunkios kuprinės gali pakenkti vaikų nugarai. Moksleivių sveikatos patikrinimų duomenys atskleidžia, kad vis daugiau vaikų turi stuburo problemų – ydingą laikyseną, asimetriją, skoliozę.

„Tėveliai turėtų dažniau patikrinti, ar jų atžalų kuprinės nėra per sunkios ir, ar vaikai netempia su savimi nereikalingų daiktų. Sunkiausi daiktai turėtų būti sudėti toje kuprinės dalyje, kuri yra arčiausiai nugaros. Be to, būtina kuprinę pritaikyti pagal vaiko amžių – tuščia pradinuko kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g, o vyresniųjų klasių moksleivių – ne daugiau kaip 1000 g. Patartina rinktis kuprinę, kuri turi du reguliuojamo ilgio paminkštintus diržus. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens” , – pasakojo D. Butkienė.

Daugiau informacijos:
Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialiste Diana Butkiene
Tel./faks. +370 46 23 47 96 mob. tel.: +370 615 12710
El. paštas diana@sveikatosbiuras.ltTAIP PAT SKAITYKITE