Sebamed

Karštos dienos skelbia pavojų

Vasariški orai atneša ne tik malonumų, bet ir nelaimių. Medikai perspėja: ilsėtis reikia atsargiai. Karščiai, pavojai vandens telkiniuose ar miškuose jau skaičiuoja savo aukas.

Nelaimės tyko vandenyje

Pavojingai karštų dienų Lietuvoje šiemet dar nebuvo itin daug, tačiau medikams darbo netrūksta: kreipiasi žmonės, perkaitę saulėje, nukentėję nuo erkių įkandimo, pastarosiomis dienomis liūdna statistika byloja apie didėjantį skenduolių skaičių. Kartais šios nelaimės seka viena kitą: sekmadienio popietę Vilniuje Neries pakrantėje vaikščiojančiai senolei nuo karščio sustreikavo širdis ir moteris įkrito į upę. Atvykusiems medikams liko tik konstatuoti mirties faktą.

Ugniagesiai skaičiuoja: per 10 liepos dienų Lietuvoje jie ištraukė net 18 skenduolių, o nuo vasaros pradžios jų jau skaičiuojama 46. Pirmadienį Vilniaus rajone, Laibiškių kaimo tvenkinyje, nuskendo 46 metų vyras.

„Kol kas nejaučiame didelio besikreipiančių dėl karščio antplūdžio, tačiau skenduolių vis daugiau ištraukiama”, – apgailestavo Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas. Tačiau pasakyti, kad ši vasara, nors mažai karštų dienų, medikams būtų lengva, jis negalėjo – iškvietimų kasdien jie turi apsčiai – apie 270 per dieną.

Norintiems nelaimių išvengti žmonėms T.Rodzas patarė pirmiausia prisiminti paprasčiausias rūpinimosi savimi taisykles: per karščius rinktis šviesius, medvilninius drabužius, ilgai nebūti saulėje.

T.Rodzo nuomone, karštomis vasaros dienomis lietuviai turėtų sekti pietų šalių pavyzdžiu ir įvesti siestos valandą. „Žmonės, dirbantys atvirame ore, pačiu karščiausiu metu turėtų padaryti pertrauką ir prie darbų grįžti karščiui kiek atslūgus”, – patarė jis.

Bakterijos slypi kondicionieriuose

Nors termometro stulpelis vis dažniau viršija 25 laipsnių temperatūrą, pasitaiko žmonių, kurie tokiu metu suserga peršalimo ligomis. Dažnai dėl to kaltas būna piktnaudžiavimas kondicionieriumi. Automobilyje arba darbovietėje žmonės susikuria vėsią aplinką, o paskui išėję laukan į karštį dėl temperatūros skirtumo netrukus pasijunta peršalę.

„Skirtumas tarp patalpos, kurioje yra kondicionierius, ir lauko neturėtų būti didesnis nei penki laipsniai. Geriausia, jei jis būtų apie du tris laipsnius”, – aiškino T.Rodzas ir perspėjo, kad net tokiu atveju kondicionieriai gali slėpti pavojų, jei nebus tinkamai prižiūrimi. Kondicionierių filtrus reikia kasmet keisti, nes juose kaupiasi ligas sukeliantys mikroorganizmai. Kai po žiemos kondicionieriai būna vėl įjungiami, jie į patalpas pučia ne tik šaltą orą, bet ir bakterijas.

Paprastesnis buitinis būdas atsivėsinti patalpą – sukurti skersvėjį. Pasak T.Rodzo, jis visai nepavojingas, jei žmonės nesuprakaitavę. „Jei žmogus suprakaitavęs, šlapias ir jį pučia skersvėjis, tuomet tikrai negerai. Tačiau tinkamai apsirengusiems, sausiems žmonėms skersvėjis tikrai nieko blogo nedaro”, – aiškino jis.

Erkės vis dar puola

Specialistai neskuba nuraminti ir dėl erkių pavojaus. Nors paprastai tokiu metu jų Lietuvoje jau būdavo mažiau, šiemet sąlygos joms itin palankios – pakanka ir šilumos, ir drėgmės.

„Žinoma, negalime lyginti dabartinės situacijos su geguže, kai erkės puolė labiausiai. Tačiau nuraminti žmonių kol kas taip pat negalime. Dabar prasideda uogavimo sezonas, kur kas daugiau žmonių trauks į miškus. Jie turėtų būti atsargūs, erkės dar kelia pavojų”, – sakė Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamųjų ligų ir kontrolės centro medicinos entomologė dr. Milda Žigutienė.

Ji priminė žmonėms, susiruošusiems į mišką, pasirūpinti tinkama apranga: rengtis šviesiai, stengtis, kad erkėms neliktų priėjimo prie kūno: kelnes sukišti į batus ar aptempti gumele, rinktis drabužius ilgomis rankovėmis, pasirūpinti galvos apdangalą.

Grįžus namo būtina apsižiūrėti ir radus erkę nedelsiant ją pašalinti – erkinio encefalito užkratą erkė perduoda per 10 minučių, o Laimo ligos – maždaug per parą. Spartus erkės pašalinimas yra viena iš prevencinių apsisaugojimo nuo ligos priemonių. „Žinoma, būtų gerai, jei žmonės būtų pasiskiepiję”, – priminė dr. M.Žigutienė.

Birželį Vilniuje buvo užfiksuoti keturi erkinio encefalito ir 56 Laimo ligos atvejai.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE