Venoruton spray purškalas kojoms

Kai kam jau priklauso laisvadienis sveikatai

Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymą Vyriausybei įteisinti papildomą laisvadienį sveikatos profilaktiniams tyrimams darbdaviai vadina dar viena kilpa ant jų kaklo, medikai sako, kad blogiau nebus.

Jiems pritariančios darbuotojų profesinės sąjungos primena, kad ir dabar kai kurių specialybių darbuotojams tokia diena priklauso, tik reikia žinoti savo teises.

„Darbo kodekse ir dabar numatyta, kad tie darbuotojai, kurie privalo periodiškai tikrintis sveikatą, tai turi atlikti darbo laiku ir darbdavys už tą dieną turi mokėti. Tačiau ne visi darbuotojai tą žino ir ne visi darbdaviai elgiasi taip, kaip numato įstatymas”, – „Sekundei” teigė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Aldona Jašinskienė.

Jos nuomone, papildomas laisvadienis profilaktiniam sveikatos patikrinimui nėra labai būtinas, tačiau, jeigu bus įteisintas, darbuotojams bus tik geriau. Daugiau žmonių ir lengviau galės išsireikalauti sau ne darbo dienos pasitikrinti sveikatą.

A.Jašinskienei nerimą kelia kita, pastaruoju metu vis labiau aštrėjanti problema. Pasak jos, daugelis darbą turinčių žmonių susirgę vengia imti nedarbingumo pažymėjimą, nes bijo užsitraukti darbdavio nepasitenkinimą. Jo neima ir dėl ekonominių motyvų, nes už pirmąją savaitę apmokama tik 40 procentų.

„Pasiligojusieji eina į darbą, kol liga progresuoja, virsta lėtine. Tokios sudėtingiau ir ilgiau gydomos. Tada darbdavys ligoniu stengiasi atsikratyti. Mes pastaruoju metu gaunam ne vieną signalą apie tokius atvejus”, – kalbėjo profesinės sąjungos vadovė.

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos prezidiumo narys Vytautas Zimnickas teigia, kad papildomas laisvadienis sveikatai pasitikrinti nėra reikalingas, nes ir taip esą darbuotojams, turintiems didelį darbo stažą, auginantiems mažamečius vaikus prie atostogų pridedama iki 3 laisvadienių per metus.

„Mes, darbdaviai, esame prieš. Ir taip jau turime gausybę laisvadienių. Nejaugi nebereikia dirbti? Darbdavių sąskaita įteisinti dar vieną laisvą dieną būtų jau per daug”, – tvirtino jis.

Ar reikalinga įteisinti papildomą laisvadienį sveikatai pasitikrinti, nesutaria ir Sveikatos apsaugos, Ūkio bei Teisingumo ministerijos.

Panevėžio poliklinikos Bendrojo skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė mano, kad viena diena profilaktiniams sveikatos patikrinimams praverstų žmonėms, dirbantiems nelanksčiu darbo grafiku, auginantiems mažus vaikus.

Kalbėdama apie gyventojus, kuriems būtina periodiškai tikrintis sveikatą dėl darbo, ji pabrėžė, kad toli gražu ne visus darbdaviai mielai išleidžia iš darbo kelioms valandoms, o ką jau kalbėti apie visą darbo dieną.

Be to, mažėja darbdavių, kurie sumoka už darbuotojo sveikatos profilaktinį patikrinimą.

N.Marčiulionienė svarsto, kad įteisinta papildoma ne darbo diena profilaktiniam sveikatos patikrinimui galėtų pasinaudoti ne tik tie, kuriems tenka periodiškai tikrintis, bet ir tie, kurie turi teisę pasinaudoti profilaktinėmis sveikatos patikrinimo programomis (dėl krūties vėžio, kraujagyslių ir širdies ligų, prostatos ir kt.), finansuojamomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE