REXSAN

Kada masažas gali tapti mirties priežastimi?

Pasilepinimas masažu gali baigtis vizitu pas gydytoją ar net mirtimi, jei nekreipsite dėmesio į savo sveikatos sutrikimus, arba atsidursite apsišaukėlio rankose.

Pasirinkti pagal poveikį

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus masažą gali daryti bet kas. Tad Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjo Vladimiro Rožnovo nestebina kai kurių pacientų skundai, kad masažo procedūros kitose įstaigose pridarė daugiau žalos nei padėjo.

Ilgametę patirtį turintis specialistas patarė prieš einant pas masažuotoją pirmiausia nuspręsti, ko tikimasi iš masažo – malonumo ar gydomojo poveikio.

Pasak V.Rožnovo, masažas yra tik viena iš kineziterapijos – gydymo judesiu – sričių.

Kai žmogus dėl tam tikrų priežasčių negali atlikti pratimų, padedančių sveikti, skiriama pasyvioji kineziterapija – masažas. Jis suaktyvina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, tad gerėja savijauta bei odos išvaizda, mažėja skausmas.

Tačiau tingi žmogaus prigimtis kartais pacientus verčia gudrauti. Užuot patys prisidėję prie sveikatos gerinimo atitinkamais mankštos pratimais, jie renkasi masažus.

Pasak vedėjo, kai atėjęs skųstis pacientas pareiškia nenorintis jokių kitų procedūrų, išskyrus masažą, su juo greitai atsisveikinama.

„Klaipėdoje masažų kiek tik norite – nuo erotinio iki klasikinio. Eikite ir darykitės”, – atkertama tokiems pacientams.

Kai trukdo liga

„Masažas gali paaštrinti įsisenėjusias ligas ar net kai kurias jų išprovokuoti”, – įspėjo V.Rožnovas.

Susilaikyti nuo masažo reikėtų ūmiai susirgus, užklupus ūmiam uždegimui ar virusui, karščiuojant, taip pat sergant kraujo ligomis. Kai oda pažeista dėl tropinių opų ar žaizdų, negalima masažuoti tik tų vietų.

Kai nustatomi piktybiniai augliai, reikėtų būti atsargiems, kad metastazės nepersimestų į kitus organus. Tačiau po operacijos masažas yra galimas.

Atsargiai reikėtų rinktis masažus, kai vargina ginekologiniai susirgimai. Tokiais atvejais reikėtų vengti stuburo masažo. Judesiai stuburo apačioje gali įnervuoti mažojo dubens organus.

Paplitusi klaidinga nuomonė, kad masažas galimas ir nustačius stuburo išvaržą. Pasak V.Rožnovo, tokiais atvejais reikalingesnė manualinė terapija. Masažas pridarytų daugiau bėdų nei naudos.

Sergant stuburo išvarža masažuoti galima tik tą vietą, į kurią plinta skausmas.

Ar masažą galima daryti žmogui, sergančiam širdies ligomis? Pasak V.Rožnovo, masažas nepageidaujamas tik rimtais ir sunkiais ligos atvejais. Tačiau net tada galima pagerinti kraujo apykaitą rankose ar kojose, pastimuliuoti medžiagų apykaitą.

Kai sergama stenokardija, hipertonija, skiriamas raminantis masažas. Jis ramina, gerina savijautą ir mažina kraujo spaudimą.

Klesti šarlatanai

V.Rožnovas apgailestauja, kad Lietuvoje susiklostė situacija, kai masažą gali daryti bet kas, net neturintis medicininio išsilavinimo žmogus.

Pakanka įkurti jaukų saloną, susikurti atitinkamą vardą, baigti vos kelias savaites trunkančius kursus.

„Žinau tokių, kuriuos pats išvijau iš savo kursų. Dabar jie sėkmingai dirba ir yra vadinami vienais geriausių specialistų”, – pastebėjo gydytojas.

Kaip pasirinkti gerą specialistą? V.Rožnovas patarė masažuotojo pasiteirauti apie jo medicininį išsilavinimą, paprašyti parodyti baigtų kursų sertifikatus.

Tačiau dabar nesunku prisigaminti įvairių kursų baigimo pažymėjimų.

„Lietuvoje nėra sukurtos sistemos, galinčios apriboti šarlatanų veiklą”, – konstatavo vedėjas.

Skausmo neturi būti

Nemaža dalis pacientų mano, kad skausmas yra kokybiško masažo rodiklis. V.Rožnovas paneigė šią nuostatą, paaiškindamas, kad net tuomet, kai trinama ar maigoma, skaudėti negali.

Pasak gydytojo, kalta žmogaus psichologija – kuo skaudžiau, tuo geriau, bet tai jau savotiškas mazochizmas.

Skaudėti šiek tiek gali nebent tada, kai daromas giluminis masažas. Tačiau net ir tokiais atvejais skausmas turi būti vos vos jaučiamas.

Manoma, kad apie prastą masažuotojo darbą signalizuoja ir po procedūros likusios mėlynės. V.Rožnovas pastebi, kad jų gali atsirasti ir dėl trapių kraujagyslių.

Tačiau daugeliu atvejų mėlynės neturėtų išmarginti kūno. Per kitą procedūrą jas pamatęs specialistas turėtų klientui patarti papildomai išsitirti. Jei mėlynė pernelyg didelė ir skausminga, reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją.

Daugiau, nes patogiau

V.Rožnovas gana skeptiškai vertina dabar madingus rytietiškus masažus ar įvairias gintaro, lavos akmenų terapijas. Jo nuomone, tai viso labo sėkmingai sukurti rinkodaros projektai, duodantys trumpalaikį pagerėjimą arba vienkartinį malonumą.

Specialistas taip pat atkreipia dėmesį, kad per vieną masažo procedūrą neįmanoma pašalinti skausmo ar raumenų įtampos. Per pirmąjį kartą galima tik palengvinti situaciją bei padėti šiek tiek atsipalaiduoti.

Kiek turėtų trukti optimalus masažų kursas? Ar gydymo įstaigos negudrauja teigdamos, jog masažų poveikis juntamas tik po dešimties procedūrų?

Gydytojas neslėpė – pastarasis skaičius prigijo dėl komercinių subtilybių, nes taip lengviau suskaičiuoti pinigus. Be to, ši praktika atsirado ir dėl per mažų Ligonių kasų įkainių.

„Vaistinėje tabletės taip pat parduodamas po dešimt vienoje pakuotėje, nors žmogui galbūt tereikia vos poros”, – palygino pašnekovas.

Procedūrų poveikį nustatyti padeda glaudus bendravimas su pacientu. Pasitaiko, kad rezultatas pajaučiamas jau po trijų ar keturių procedūrų.

Nuo septynių iki 12

V.Rožnovas pastebi, kad medicinoje negalima vadovautis principu – kuo daugiau, tuo geriau. Nors jis neneigė, kad medicina šiais laikais yra tapusi verslu.

Pasak vedėjo, skyriuje jie taiko tokią praktiką – padaro, kiek priklauso procedūrų ir dar vieną skiria papildomai. Dažniausiai tai būna septynios procedūros ir plius viena ar dar dvi papildomos.

Tačiau procedūrų skaičių nulemia paciento būklė tais atvejais, kai jie serga lėtinėmis ligomis, juos kamuoja nervų ar raumenų atrofija ar kai pažeistas nervas.

Tad profilaktiškai masažai atliekami iki dvylikos kartų, o kitais atvejais – pagal poreikį.

Masažas negalimas:

ūmios ligos pradžioje

kai sergama ūmiu uždegimu su temperatūra

dėl bet kokio kraujavimo

sergant kraujo ligomis

kai vyksta pūlingi procesai

kai yra kraujagyslių patologija

kai sergama limfinių liaukų uždegimu

esant aktyviai tuberkuliozės formai

 


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE