Nobel biocare

Jungtinėje Karalystėje – paukščio gripo protrūkis

Gegužės 26 d. gautas pranešimas apie mažo patogeniškumo gripo H7N2 protrūkį mažame Šiaurės Velso ūkyje, pranešė Užkreciamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras.

Laboratoriniais tyrimais, atliktais nacionalinėje laboratorijoje Kolindeile (Jungtinė Karalystė), patvirtinti 4 (iš 9 tirtų) žmonių užsikrėtimo atvejai, kitiems 5 žmonėms tyrimai dėl šio viruso – neigiami. Šiuo metu taikomos būtinos atsargumo priemonės. Visi susirgę asmenys turėjo sąlytį su sergančiais ir infekuotais paukščiais. Šie infekcijos atvejai nesusiję su didelio patogeniškumo gripo virusu H5N1.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, paukščių gripo, sukelto H7N2 viruso protrūkis nustatytas naminių paukščių ūkyje Šiaurės Velse. Paukščiai buvo nupirkti Šiaurės vakarų Anglijoje. Į prekyvietę paukščiai buvo pristatyti iš kitos Šiaurės Velso dalies. Aplink ūkį, kuriame nustatytas protrūkis, 1 km spinduliu paskelbta stebėjimo zona. 30 paukščių buvo paskersti, infekcijos šaltinis šiuo metu yra stebimas.

Velso nacionalinė visuomenės sveikatos tarnyba ir Sveikatos priežiūros agentūra šiaurės vakarų Anglijoje šiuo metu ieško ir stebi visus asmenis, turėjusius glaudų sąlyti su nustatytais atvejais.

Šiuo metu nustatytas paukščių gripas, sukeltas H7N2 viruso padermės, skiriasi nuo praėjusiais metais protrūkį sukėlusio H7N3 gripo viruso Norfolke (Anglijoje), kuris vienam žmogui sukėlė konjunktyvitą. Panašus atvejis Anglijoje buvo 1996 m. – moteriai, tvarkiusiai paukščių ūkį dėl H7 turinčio gripo viruso infekcijos buvo nustatytas konjunktyvitas.

Lietuvos specialistai pataria būti atsargiems

Didžiojoje Britanijoje keturiems žmonėms užsikrėtus paukščių gripo virusu, Lietuvos specialistai vykstančius į šią šalį ragina imtis atsargumo priemonių.

Vykstantiems į Didžiąją Britaniją patariama neliesti nugaišusių ir gyvų paukščių, net jei iš pažiūros jie atrodo sveiki. Rekomenduojama dažnai plauti rankas, laikytis kitų asmeninės higienos reikalavimų. Jei kontaktas su paukščiu ar galimai užsikrėtusiu žmogumi neišvengiamas, reikėtų atidžiau stebėti savo sveikatą dešimt dienų: sekti, ar nepakilo temperatūra, ar nėra kitų gripui būdingų simptomų.

Kaip BNS aiškino Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir profilaktikos centro Visuomenės sveikatos specialistė Gražina Rimšelienė, Didžiojoje Britanijoje praėjusią praėjusią savaitę aptikta gripo atmaina nėra tokia pavojinga, kaip vyraujantis pietryčių Azijoje gripas.

„Velse aptikta gripo atmaina yra mažo patogeniškumo, juo yra sunkiau užsikrėsti ir jis sukelia ne tokią ūmią ligą, kaip didelio patogeniškumo gripas”, – sakė G.Rimšelienė.

Jos teigimu, Didžiojoje Britanijoje aptiktas užkratas realios grėsmės Lietuvai nekelia.

Tuo metu Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistas Vaidotas Kiudulas pažymi, kad dėl minėtų gripo atvejų Europos Komisija taiko tarptautinės prekybos apribojimus – šiuo metu iš tos zonos, kur Didžiojoje Britanijoje buvo nustatytas paukščių gripas, paukščiai nėra išvežami.

Pasak V.Kiudulo, Lietuvoje galioja dar 2006 metų pradžioje paskelbtos paukščių laikymo taisyklės.

„Jos nebuvo atšauktos. Pradedant nuo to, kad paukščių laikytojai turi saugoti savo paukščius nuo kontakto su laukiniais gyvūnais, saugoti vandenį ir pašarus nuo užteršimo laukinių gyvūnų išmatomis. Taip pat galioja prekybos apribojimai: visi paukščiai gali būti parduodami tik nustatytose vietose ir tik turint atitinkamus dokumentus, liudijančius, kad tie paukščiai sveiki. Juos išduoda veterinarijos gydytojai”, – primena V.Kiudulas.



TAIP PAT SKAITYKITE