Kodėl vieni suserga skrandžio opa, kitus vargina alergija arba inkstų ligos? Daug kas priklauso nuo individualių žmogaus organizmo savybių. Pasistenkite mažiau nervintis — juk ne veltui sakoma, kad visos ligos atsiranda nuo nervų.
Ką pasėsi, tą ir pjausi
Devynios iš dešimties ligų yra psichosomatinės kilmės, tai yra pirmiausia jos užvaldo sielą, o vėliau apima ir visą kūną. Mintys, jausmai ir poelgiai per savireguliacijos sistemą daro poveikį vidaus organų veiklai ir sveikatai. Galima meilikauti su aplinkiniais arba nuolat pyktis, nuolankiai dirbti viršvalandžius arba kelti skandalus šefui dėl kiekvienos papildomos užduoties, tačiau aišku viena, kad tinkamas elgesys gali apsaugoti, o netinkamas sutrikdyti sveikatą.
Ne mažesnę reikšmę turi ir moralinės traumos, ypač patirtos ankstyvame amžiuje. Būtent todėl psichoanalitikai prašo pacientų, kad jie prisimintų net menkiausias smulkmenas iš savo vaikystės. Tik įvertinęs praeityje patirto streso žalą organizmui, gydytojas išsiaiškina jau suaugusio žmogaus ligos priežastį. Norėdami išsiaiškinti savo ligos atsiradimo priežastį, įvertinkite tam tikrus rizikos faktorius.
Atsargiai, piktas opinininkas!
Mintyse save ėsdamas, opininkas pradeda „pats save virškinti”: jam padidėja druskų rūgšties ir fermentų sekrecija, kuri pažeidžia skrandžio gleivinę. Gyventi su juo arba dirbti — kančia! Nuolat savimi nepatenkintas žmogus nenuolaidžiauja ir aplinkiniams. Prisitaikykite prie ligonio charakterio savybių ir neleiskite jam žaloti jūsų psichikos.
Ką daryti? Opininkai yra ūmaus būdo. Dėl šios charakterio savybės kenčia ir jie patys. Atsižvelgdami į tai, nesivelkite į provokuojamus konfliktus, kurie išsekins jūsų psichiką, o ligoniui gali sukelti ligos paūmėjimą. Kelio į opininko širdį ieškokite per skrandį — maistas neutralizuoja rūgščių perteklių. Norėdami pasikalbėti su opa sergančiu žmogumi, pasirūpinkite maistu ir niekada nesiaiškinkite santykių tuščiu skrandžiu. Toks ligonis dažniausiai nemoka planuoti laiko. Nepykite, jeigu jo teks palaukti ilgiau — jis pats dėl to išgyvena, tačiau negali savęs pakeisti. Būkite pasirengę ištverti jo nuotaikų kaitą ir įvairius akibrokštus. Vertinkite tokį žmogų filosofiškai — jūs nepakeisite jo charakterio, tačiau galite pakeisti savo požiūrį į jo žodžius ir veiksmus.
Sąnarių ligos — atpildas už nejudrumą
Jeigu tėvai neleido jums išlieti energijos, užuot skatinę sportuoti, versdavo sėdėti prie pianino, nesistebėkite, kad vargina susikaustymas (judėjimo ir psichologinis), girgždantys sąnariai, netaisyklinga eisena ir stuburo skausmai. „Noriu, bet negaliu”. Dažniausiai tokie žmonės visus išgyvenimus laiko užgniaužę savyje, bijodami, kad pasakys kažką ne taip.
Ką daryti? Nesigėdykite išlieti emocijų, rodykite iniciatyvą, turėkite tvirtą savo nuomonę. Sportuokite, užsirašykite į sporto klubą. Tai padės atsipalaiduoti ir užmiršti sąnarių ir stuburo problemas.
Susijaudinti iki vėžio
Iš tikrųjų toks pavojus yra. Nervinė įtampa didina laisvųjų radikalų — organinių molekulių nuolaužų — susidarymą. O jos sukelia ląstelių išsigimimą, pagreitina auglio augimą.
Ką daryti? Nesinervinkite ir nesijaudinkite dėl menkniekių. O jeigu kažkas sukėlė sunkių išgyvenimų, laikykitės dietos — ji sumažins dėl streso atsiradusią vėžio riziką. Vartokite produktų, turinčių gamtinių antioksidantų: žaliosios arbatos, riešutų, saldžiųjų pipirų, inkstų, kepenų, žuvies, austrių, krabų ir kitų jūros gėrybių. Gerkite mažinančių stresą polivitaminių C, E, A su makro- ir mikroelementais — selenu, magniu ir kt.
Astma – verksmo impulso nuslopinimas
Verkiantis vaikas nori būti išgirstas, suprastas ir pamyluotas, tačiau jam sakoma, kad nutiltų. Tokie vaikai suaugę nemoka bendrauti su ypač svarbiais jiems žmonėmis — žmonomis, tėvais, viršininkais. Psichologai išskiria ypatingą — astmatinį — asmenybės tipą. Tai švelnios, labai pažeidžiamos, neramios, sudirgusios, ginančios savo teises, linkusios pervertinti nemalonumus asmenybės. Net jeigu astma nėra nervinės kilmės, kas trečiam ligoniui ji paūmėja dėl patirtų psichinių traumų.
Ką daryti? Nepykti ant viso pasaulio ir neieškoti klastos ten, kur jos nėra. O jeigu iš tikrųjų jus įžeidė, nelaikykite to savyje — iš kur aplinkiniai gali žinoti, kas jums nepatiko, jeigu jūs tai laikote savyje?
Odos ligos dažniausiai atsiranda vaikystėje.
Beveik visos odos ligos priklauso nuo žmogaus psichikos. Nenuostabu, kad vaikams, turintiems odos problemų, yra didesnis motiniško švelnumo poreikis. Jeigu tokį vaiką pradėsite anksti leisti į darželį, giliai širdyje jis visą gyvenimą jaus rūpinimosi juo stygių.
Ką daryti? Puoselėkite, mylėkite ir džiuginkite save. Vaikystėje jūs priklausėte nuo suaugusiųjų, o dabar galite patys pasirūpinti savo poreikiais. Jeigu jų neslopinsite, streso sukeltos dėmės ir alerginiai bėrimai išnyks.
Su kuo sutapsi…
Medikų nuomone, jeigu vienas iš sutuoktinių serga astma, alergija, hipertonija, turi antsvorio arba kitų problemų, rizika jo partneriui susirgti tokia pačia liga padidėja. Žinoma, kad antsvoris ir kepenų ligos dažniausiai atsiranda nuo mitybos įpročių šeimoje, o hipertonija galima susirgti nuo nervinės įtampos namuose ir „meilės” druskai. Astma susijusi su rūkymu ir namų dulkėmis.
Tačiau esmė — ne faktai. Procesas, kuris sutrikdo artimo žmogaus vidaus organų ir nervų sistemos pusiausvyrą, iš tikrųjų veikia aktyviau nei saulės blyksniai! Rezultatas tas, kad ima formuotis tam tikros ligos. Anksčiau buvo manoma, kad tik psichinės, nes nestabilios psichikos žmogaus fantazijos iš proto gali išvaryti bet ką. Arba depresija — jeigu artimas žmogus liūdi ir yra prislėgtas, kažin ar galėsite būti linksmas. Toks pats mechanizmas veikia ir kūno ligas — jų užuomazgos atsiranda galvoje, o vėliau ima veikti ir fizinę būklę. Neleiskite, kad aplinkinių savijauta darytų įtaką jusiškei!