Mollers

Jei norime išsaugoti save, savo vaikus ir visą Lietuvą, vienykime pastangas kovoje su alkoholizmu

Kraupus nusikaltimas Panevėžio rajone, kai pagalbos nesulaukusi septyniolikmetė buvo žiauriai nužudyta, sukrėtė visą visuomenę. Bet už diskusijos apie galėjusio, bet pagalbos aukai nesuteikusio Bendrosios pagalbos centro atsakomybę, slepiasi esminis kiekvienam Lietuvos žmogui ypač skaudus klausimas: „Kodėl žmonės virsta žvėrimis?“. Žymiausi Lietuvos psichiatrai, medikų bendruomenė vieningi – alkoholizmas yra viena pagrindinių žmogaus ir visuomenės degradacijos priežastis. Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis ragina visus palaikyti šiandien spaudoje išsakytą medikų kreipimąsi į visuomenę ir stiprinti alkoholio kontrolę, puoselėti sveiko gyvenimo būdo vertybes.

„Nesuvokiamas įvykusios tragedijos žiaurumas „apnuogino“ ne tik visos valstybės valdymo sektorių įstatymų spragas, visų pirmą tai apnuogino mūsų sielas. Privertė mus pažiūrėti vieni kitiems į akis ir paklausti, ką turime padaryti visi kartu, kad tokie nusikaltimai daugiau nepasikartotų, – teigia sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. – Šiandien „Respublikai“ Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius, medicinos mokslų daktaras Valentinas Mačiulis labai aiškiai įvardijo žmogiškųjų savybių praradimo, brutalumo, nusikalstomo elgesio, degradacijos priežastys: „mūsų visuomenė yra girta“.

Pasak psichiatrų, brutalumas ateina iš girtaujančių šeimų, daugybė vaikų auga asocialiomis sąlygomis arba mato savo „kultūringus“ tėvus nuolat atvirai ar slapta vartojančius kvaišalus. Dažnai alkoholio ragauja ir patys vaikai. Tarp 7-8 ar 12 metų vaikų periodiškai registruojamos alkoholinės psichozės, baltosios karštligės atvejai. Priklausomybę sukeliantis alkoholis – neurotopinis nuodas, kuris sukelia pripratimą, naikina nervines ląsteles, veda į agresiją, silpnaprotystę ir visišką asmenybės sunaikinimą. Degradacijos periodas trunka 20 ir daugiau metų, tuo metu pasireiškia viskas, net ir tokie žiaurumai, apie kuriuos šiandien kalbama. Tokie žmonės – žvėrys, jų psichika veikia kitaip, jie gali padaryti bet ką.

„Aš, kaip sveikatos politikas jaučiu didelę atsakomybę už tai, kad šiandien dar ne viską padariau, kad apsaugočiau savo šalį nuo alkoholizmo siejamų mirčių ir nelaimių, – pabrėžia sveikatos apsaugos ministras. – Kur mes nueisime, jei šiuo metu Lietuvoje išduota apie 20000 leidimų prekiauti alkoholiu? Statistika rodo, kad mūsų šalyje, kurioje mažiau, nei 3 milijonai gyventojų, yra net 11000 vietų, kur galima laisvai nusipirkti alkoholinių gėrimų (su viešojo maitinimo įstaigomis jų būtų 16000!). Tuo tarpu apie 9 milijonus gyventojų turinčioje Švedijoje svaigalų įsigijimo „taškų“ yra tik 700. Kokius padarinius sukelia girtavimas, matome visi. Jei dabar nieko nedarysime, ateityje bus dar blogiau. Abejingumas gimdo blogį. Tik blaivi tauta gali išlikti“.

SAM Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 266 1411, natalja.samp@sam.lt

TAIP PAT SKAITYKITE