Natula

JAV mokslininkai įveikė melanomą

JAV mokslininkų komandai sėkmingai sustabdė pavojingos melanomos plitimą, manipuliuodama limfocitų genais, kad šie pultų vėžines ląsteles.

Nacionalinio vėžio instituto (National Cancer Institute) mokslininkai sėkmingai kovojo su melanoma, šia labai pavojinga ir dažnai lemtinga odos vėžio forma, „perprogramavę” paciento limfocitus (baltuosius kraujo kūnelius), kad šie galėtų atpažinti vėžines ląsteles ir su jomis kovoti.

Kaip rašoma žurnalo „Science” straipsnyje, pasitelkus genetiškai modifikuotas imuninės sistemos ląsteles 18 mėnesių buvo gydomi 17 pacientų. Du iš jų pasveiko visiškai, likusiems 15-ai piktybinės melanomos neišnyko.

Dviem pacientams, vėliau visiškai pagijusiems, medikai buvo skyrę gyventi ne daugiau kaip 3–6 mėnesius.

53-ejų Markas Origeras, sirgęs odos ir kepenų vėžiu, po gydymo pasijuto taip gerai, kad net galėjo dalyvauti dukters vestuvėse. Kitas pacientas, 39 metų, visiškai pagijo, nors vėžys jau buvo apėmęs kepenis, limfmazgius ir plaučius.

Daktaras Stephenas Rosenbergas (Stivenas Rozenbergas) ir jo grupės nariai išskyrė imunines ligonių ląsteles ir padaugino jas laboratorijoje.

Vėliau jie panaudojo virusą, kad šias ląsteles pasiektų reikiami genai. Jie ir pakeitė ląsteles taip, kad šios ėmė „atpažinti” vėžines ląsteles ir sugriaudavo jas ligonių organizme.

Praėjus dviem mėnesiams po gydymo, mokslininkų pakeistos ląstelės sudarė 10 proc. visų imuninės sistemos ląstelių. Dabar specialistai galvoja, ko reikia, kad organizme išliktų kuo didesnis „specializuotų” ląstelių procentas.

Tačiau pirmoje trijų žmonių grupėje metodas nepajėgė sustabdyti ligos, todėl mokslininkai pakeitė metodiką ir genetiškai modifikuotus limfocitus įvesdavo pacientams pačioje aktyviausioje ląstelių augimo stadijoje.

Rezultatai pagerėjo: iš likusių 14 pacientų vėžys regresavo dviem atvejais, žmonės gyvi, praėjus 18 mėnesių po eksperimento vėžinių ląstelių jų organizmuose nerasta. Tuo tarpu likusieji 15 tyrimo dalyvių mirė.

Amerikos vėžio draugijos duomenimis, maždaug 4 proc. visų odos vėžio atvejų – melanoma. Spėjama, kad JAV šiemet bus diagnozuota maždaug 62 tūkst. šios ligos atvejų ir kone 8000 mirčių.



TAIP PAT SKAITYKITE