Biorythm

Jaunam žmogui nedera pamiršti miego

Paaugliams reikia devynių, kartais net dešimties valandų miego, tačiau nemaža dalis jų tikrai tiek laiko jam neskiria. Kas jaunam žmogui trukdo išsimiegoti ir kokios pasekmės laukia tinkamai nepailsėjus?

Kodėl paaugliams trūksta miego?

Galima atrasti daug priežasčių, kodėl jauni žmonės miega nepakankamai. Šiandien paaugliai yra daug labiau užsiėmę nei kada anksčiau: krūviai mokykloje, aktyvus visuomeninis gyvenimas, įvairios popamokinės veiklos – užsiėmimai visiškai užpildo jaunuolių tvarkaraščius ir dienotvarkes. Gana dažnas paauglys namų darbus ruošti pradeda tik vėlai vakare. Kadangi dienos valandų nepakanka atlikti viskam, ką norėtųsi, trūkstamas laikas „pasiskolinamas” iš miego.

Yra ir kita priežasčių grupė: daug laiko praleidžiama įnikus į interneto socialinių tinklų puslapius ar susirašinėjant žinutėmis, bendraujant specialiomis interneto programomis. Atlikti tyrimai parodė, kad kai kurie paaugliai per dieną sugeba išsiųsti ir gauti beveik 1000 įvairių žinučių. Ne paslaptis, jog šis užsiėmimas labai įtraukiantis, ir jaunas žmogus gali iki paryčių išbūti prie kompiuterio ar su mobiliuoju telefonu rankose, o tėvai gal to net nežino ir nepastebi. Jeigu vaiko kambaryje yra televizorius – jis gali tapti dar vienu rimtu trukdžiu gerai ir pakankamai išsimiegoti.

Tiesa, dažnai ankstyvas ėjimas miegoti nebūtinai reiškia ir lengvą kėlimąsi anksti ryte – kartais tai neatitinka natūralios miego struktūros. Tai pastebėjusius jaunuolius šis faktas gali dar labiau skatinti geriau jau vakaroti užuot ėjus miegoti laiku, nes kėlimasis rytais abiem atvejais būna sunkus.

Kokios miego trūkumo pasekmės?

Nepakankamai išsimiegojus krinta įprastas dienos darbingumas, sunku susikoncentruoti, sutelkti dėmesį mokykloje, gali svyruoti nuotaikos, apimti irzlumas, jau net nuo šio amžiaus paaugliai patenka į aukštesnės rizikos grupę susirgti depresija ar susidurti su aukšto kraujospūdžio problema. Šalyse, kuriose vairuoti automobilį leidžiama nuo 16 metų, pastebėta, kad miego trūkumas ir dėl to kylantis išsiblaškymas, neatidumas didina automobilių avarijų tikimybę.

Nauji miego tyrimai taip pat rodo, kad miego stygius susijęs ir su nutukimo problema: neišsimiegojimas kenkia hormonams, susijusiems su sotumo jausmo pajautimu. Per mažai laiko miegui skiriantys paaugliai labiau linkę nuolat užkandžiauti, rinktis riebesnį maistą ir suvartoja daugiau kalorijų nei jų tinkamai išsimiegoję bendraamžiai.

Įvairių veiklų susidėliojimas ir protingas naudojimasis medijomis gali padėti atrasti pakankamai laiko miegui. Tai svarbu kiekvienam jaunam žmogui.

Parengta pagal www.suite101.com/youthdevelopment


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE