Sveikatos apsaugos ministerijos kolegijos posėdyje aptarta visuomenės sveikatos priežiūros biurų veikla savivaldybėse. Taip pat svarstyti vėžio prevencinių programų valdymo optimizavimo klausimai.
Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas apžvelgė visuomenės sveikatos biurų, steigiamų savivaldybių visuomenės sveikatos priežiūros funkcijoms vykdyti, veiklą. Įsigaliojus LR Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymui, savivaldybėse steigiamos biudžetines įstaigos – visuomenės sveikatos biurai. R. Sabaliauskas pabrėžė, kad 2006 m. buvo įsteigti pirmieji visuomenės sveikatos biurai keturiuose Lietuvos rajonuose – Šiaulių, Joniškio, Klaipėdos ir Kėdainių.
2008 m. jau yra įsteigti 28 visuomenės sveikatos biurai ir pasirašytos dar 5 sutartys dėl tokių įstaigų steigimo. Iš 60 savivaldybių sveikatos biurus turi 33. Visuomenės sveikatos biurai vykdo gyventojų švietimą sveikatos rizikos veiksnių ir apsisaugojimo priemonių klausimais, konsultuoja įvairias gyventojų grupes apie sveiką maistą, laisvalaikio ir veiklos planavimą. Mokyklinio amžiaus vaikų tėvai informuojami apie sveikatinimo priemones bei konsultuojami vaikų sveikatos klausimais Gyventojams teikiama informaciją apie jų gyvenamosios aplinkos kokybę, triukšmo lygį, geriamojo vandens kokybę. Biurai teikia konsultacijas aplinkos sveikatos ir sveikos gyvensenos klausimais bei skatina gyventojus dalyvauti sveikatinimo veikloje.
Kolegijos pirmininkas, sveikatos apsaugos ministras G. Černiauskas, palinkėjo savivaldybių administracijai ne tik „sukomplektuoti visuomenės sveikatos biurų darbuotojus, bet ir aktyviai gerinti gyventojų sveikatos lygį pagal Olandijos sveikatos biurų pavyzdį”. Savivaldybių vykdoma visuomenės sveikatos priežiūra finansuojama iš valstybės, savivaldybių biudžetų, visuomenės sveikatos rėmimo specialiųjų programų, Privalomojo sveikatos draudimo fondo bei ES struktūrinių fondų lėšų. Kolegijos nariai svarstė, ką vertėtų patobulinti, kad savivaldybės teiktų gyventojams kokybiškesnes visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas. Pažymėta, kad dabar galiojančio LR Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo nuostatos, pagal kurias savivaldybėms suteikiamos galimybės pačioms spręsti, steigti sveikatos biurus ar kooperuotis kelioms savivaldybėms teikiant tokias paslaugas, atitinka laikmečio keliamus reikalavimus.
Kolegijos posėdyje svarstytas vėžio prevencinių programų valdymo optimizavimas. Pranešėja, Sveikatos apsaugos ministerijos Šeimos sveikatos skyriaus vedėja Aušrutė Armonavičienė, pabrėžė, kad Lietuvoje dėl įgyvendinamų vėžio prevencijos programų invazinių susirgimų sumažėjo, tačiau būtinas organizuotas prevencinių programų vykdymas. Pasak jos, kasmet išaiškinama apie 500 moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu. Kad kuo daugiau moterų pasitikrintų sveikatą, būtina joms siųsti individualius kvietimus. Kolegijos nariai svarstė, kuri institucija galėtų atlikti tokį darbą. Posėdžio metu buvo siūloma atsižvelgti į Latvijos patirtį, kur jau nuo kitų metų sveikatos draudimo agentūroje įsteigtas skyrius pradeda organizuotos gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos vykdymą.