Gyvūnų elgsena ir psichika žmonės domėjosi jau senovėje. Nors teigiamas gyvūnų poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų, kiek plačiau domėtis zooterapija ir ją taikyti praktikoje pradėta neseniai. Šiuo metu yra keletas teorijų, kurios teigia, kad gyvūnai padeda sergantiems žmonėms.
Dar 1960 m. žymus Niujorko psichiatras B. Levinsonas pastebėjo, kad naminiai gyvūnai, dalyvaudami psichiatrijos seansuose, mokslininkui padėjo užmegzti artimesnį ryšį su pacientais. Tuomet ir buvo eksperimentiškai įrodytas teigiamas gyvūnų poveikis. Nustatyta, kad gyvūnai padeda įveikti vienatvę, stresą, netektis ir kt. Viena olandų studija patvirtina, kad vaikai, artimai bendraujantys su naminiu gyvūnėliu, geriau mokosi, jie aukštesnio intelekto, ne tokie agresyvūs, juos rečiau užklumpa depresija.
Lietuvoje pastaraisiais metais pradėta labiau domėtis delfinų ir žirgų terapiniu poveikiu. Pasitelkę į pagalbą delfinus treneriai išsiaiškino, kad vaikai daugiau dėmesio skiria gyvūnams nei suaugusiesiems, o delfinai yra ypač nuovokūs ir jautrūs. Mažiesiems savo draugams jie atplukdo lenteles, kuriose, atsižvelgiant į sutrikimo laipsnį, pavaizduoti paprasti simboliai. Vaikai turi pasakyti simbolį atitinkantį žodį. Ir galiausiai jie apdovanojami tuo, kad gali (už teisingą atsakymą jiems leidžiama) paglostyti delfinus ir su jais paplaukioti.
Taip žaisdami su plaukiojančiais draugais vaikai išmoksta įsiminti keturiskart greičiau ir daugiau nei tuomet, kai juos moko suaugusieji. Tai taip pat būdinga vaikams, turintiems fizinių negalių. Bendraudami su delfinais keletas prie vežimėlių prikaustytų mažųjų pacientų vėl atsistojo ant kojų.
Kaip vyksta delfinų terapija? Pirmiausia terapeutas išmoko mergaites ir berniukus išlaikyti vandenyje pusiausvyrą ir žaisti su delfinais. Vėliau mažieji daro raumenims stiprinti skirtus pratimus ir galiausiai net plaukia ant delfino laikydamiesi už nugaros peleko. Naudodamiesi ultragarso signalu, kurio paskirtis – perspėti apie pasitaikančias vandenyje kliūtis, delfinai sužino apie žaidimų draugų kūno anomalijas. Šitaip delfinas tuojau pat priplaukė prie aklo vaiko, kurį tėvai paleido į vandenį.
Anot R. Holbe‘o (1999), paslaptingų gyvūnų ir augalų galių tyrinėtojo, delfinai gali įsijausti į žmonių dvasinę ir sielos būseną. Jie supranta žmogaus kūno kalbą ir pajunta, kai vaikas nuobodžiauja ar yra neatidus. Tuomet jie mėgina atkreipti jo dėmesį ir taip išvaduoti jį iš ligos sukeltos vienatvės.
Daugelyje šalių zooterapija jau praktikuojama. Pavyzdžiui, šunų terapija yra taikoma vaikų ligoninėse. Vaikas su tėvu ar motina praleidžia visą dieną kartu su draugišku šunimi specialiai tam pritaikytame kambaryje. Tai padeda sumažinti vaikų ir tėvų psichologinį distresą, palengvinti jų prisitaikymą ligoninėje ir pagerinti psichologinę savijautą.
Vienoje iš Lietuvos reabilitacinių ligoninių taip pat jau pradėta taikyti zooterapija vaikams. Suaugę šios ligoninės pacientai kol kas džiaugiasi tik bendravimu su katės, gyvenančios lauke greta ligoninės, šeima ir akvariumo žuvytėmis. Kai kurie iš jų svajoja apie laikus, kai galės atvykti į reabilitaciją kartu su mylimu globotiniu…