Gudručio vaistinė

Gripas – pavojingiausia šaltojo sezono liga

Persišaldę ligoniai jau pradėjo minti gydymo įstaigų slenksčius.

O redakcija gauna vis daugiau klausimų apie pavojingiausią šaltojo sezono ligą – gripą. Specialistai atsakė į dažniausiai pasikartojančius.

Kas apsaugos?

Amerikiečių mokslininkai atlikę tyrimus priėjo prie išvados, kad žiemos metu sveikatai išlaikyti svarbiausias vitaminas D, nes jis gali apsaugoti nuo gripo. Todėl šaltuoju metų laiku reikia daugiau valgyti žuvies, pieno produktų, kuriuose ir yra šio vitamino. Tačiau mūsų gydytojai primena: tam, kad organizmas galėtų atsispirti infekcijoms ir virusams, būtina visavertė mityba, turtinga ir baltymų, ir vitaminų. Be to, tam, kad imuninė sistema funkcionuotų be trikdžių, būtinas vitaminų – A, B, E, C – kompleksas.

Kur tyko virusas?

Pasak specialistų, buvimas šaltame ore susirgimui gripu neturi didelės įtakos. Užsikrėsti gripu didesnė tikimybė yra uždarose patalpose ir visuomeniniame transporte, kur susirenka daug žmonių. Dažniausiai virusas yra perduodamas oro lašeliniu (įkvepiame virusą iš oro), rečiau – kontaktiniu būdu. Todėl, siaučiant gripui, grįžę namo iš darbo arba iš vietų, kur buvo daug žmonių, rankas ir veidą kruopščiai nuplaukite su muilu. Burną ir net nosies ertmes praskalaukite mineraliniu arba šiltu vandeniu.

Kodėl užsikrečiame?

Pagrindinė gripo epidemijų ir pandemijų priežastis yra ta, kad gripas mutuoja, todėl žmonės negali vieną kartą persirgę įgyti imuniteto.

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai nuolat stebi gripo viruso sezoninius kitimus, todėl kasmet pagaminama kitokios sudėties vakcina, atitinkanti to sezono gripo viruso atmainas. Šį rudenį Lietuvą pasiekė naujovė – nuo gripo bus skiepijama ir intradermine vakcina su mikroįšvirkštimo sistema. Ji pagaminta siekiant palengvinti vakcinos skyrimą: ypač plona mikroadata, o vakcinos kiekis yra 5 kartus mažesnis nei tradicinėse į raumenis skiriamose vakcinose. Ši vakcina leidžiama į odą.

Ar susergama pakartotinai?

Dažniausiai po pirmosios gripo bangos būna antroji, daug sunkesnė. Ji pasiglemžia tuos, kuriems buvo pavykę nesusirgti. Pakartotinai gali sirgti jaunesni nei trejų metų vaikai ir maždaug 10 proc. suaugusiųjų.

Kuo gydytis?

Yra sukurti vaistai, veikiantys specifiškai prieš virusą. Tai – rimantadinas, amantadinas (jie veikia tik prieš A virusą), zanamiviras, aseltamiviras (šie vaistai veikia tik prieš A ir B virusą). Šie vaistai efektyvūs tik pradėjus juos vartoti ne vėliau kaip 48 valandas nuo ligos pradžios. Be to, jie bus neveiksmingi, jei ligos sukėlėjas – ne A ar B gripo virusas (o, pavyzdžiui, C gripo, rinovirusas ir t.t.).

Svarbiausias šios ligos metu – tai simptominis gydymas. Ligoninėje lašinamos gliukozės, elekrolitų lašelinės, o gydantis namie, rekomenduojama gerti daug skysčių. Jei reikia, skiriami vaistai kosuliui, skausmui slopinti. Galima vartoti vitamino C. Jei temperatūra didesnė nei 39 0C, skiriamas paracetamolis, ibuprofenas, nimesulidas ar kiti vaistai nuo skausmo bei uždegimo.

Būtina prisiminti, kad sudėtiniai vaistai nuo peršalimo („Colrex”, „Theraflu”, „Fervex” ir pan.) sudėtyje, be vaistų, slopinančių gleivinės paburkimą, kosulį, turi daug paracetamolio. Todėl jų negalima vartoti kartu su kitais vaistais, prieš tai neįsitikinus, kad ir jie neturi paracetamolio.

Komentaras

Vilniaus centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

– Gripo virusas pavojingas, nes galima užsikrėsti ir nuo sunkiai sergančio, ir nuo lengvai negaluojančio žmogaus. Vieni ligą „pakelia” lengvai, kitiems ji komplikuojasi.

Viena gripo komplikacijų – plaučių uždegimas. Pradžioje uždegimas būna virusinis, todėl jo nepavyksta slopinti antibiotikais. Kadangi virusai būna pažeidę kraujagysles, apnuodiję organizmą, pogripinis plaučių uždegimas labai pavojingas. Širdies raumens uždegimas gali prasidėti per patį gripo įkarštį arba praėjus po jo keletui savaičių, kai žmogus jau mano esąs pasveikęs. Uždegimo paveiktas raumuo nusilpsta ir tuomet sutrinka širdies darbas, gali susiformuoti širdies nepakankamumas.

Meningitas gali pažeisti galvos bei nugaros smegenų dangalus ir pačias smegenis. Po šių ligų galima apkursti, apakti, gali susilpnėti atmintis, atsirasti silpnaprotystės požymių. Vidurinės ausies uždegimu dažniau suserga vaikai, o jei organizmo atsparumas labai sumažėjęs, ausies uždegimas gali dar komplikuotis į meningitą. Sinusitas persirgus gripu būna ypač sunkus, nes nuolat kamuoja galvos skausmai, sutrinka uoslė, kuri dėl pernelyg išvešėjusios nosies gleivinės gali visiškai ir neatsikurti.TAIP PAT SKAITYKITE