REXSAN

Greitoji pagalba Klaipėdos benamiams – lyg taksi

Lovą su pusnimis supainioję piliečiai ar benamiai tapo ne tik medikų ir policininkų, bet ir tikrų ligonių galvos skausmu. Tačiau tai nelabai kam rūpi – valkatas Lietuvoje saugo įstatymas.

„Duok cigaretę!”

Klaipėdos universitetinės ligoninės Priėmimo skyriaus vedėjas Stanislovas Petreikis pasiūlė žvilgtelėti į benamiams specialiai įrengtą palatą. Dėl neprognozuojamo elgesio jie čia užrakinami.

Vos gydytojui pravėrus duris prie jų strykteli vyras. Kaip iš butelio paleistas džinas jis išsiveržia į koridorių, kur iš kiekvieno sutiktojo įžūliai kaulija cigarečių. Agresyviai nusiteikęs benamis ilgai nepasiduoda medikų įkalbinėjimui išeiti.

Kol medikai kovoja su juo, eilės kantriai laukia būrys ligonių.

Greitosios pagalbos medikai kasdien po kelis kartus vargetas vežioja į ligoninę.

Greitosios automobilis gatvėje sušalusiesiems atstoja taksi, už kurį sumoka mokesčių mokėtojai.

Pareigūnai taip pat kasdien iš pusnių ar laiptinių rankioja girtus, sušalusius valkatas. Be to, ne visada įmanoma išsiaiškinti, turi žmogus namus ar gyvena gatvėje. Pastebima, kad kai kurie benamiai vilki gana gerais drabužiais.

Medikai ir policininkai pripažįsta, kad palikti jų likimo valiai negali – pusnyje užmigęs žmogus gali sušalti.

Nepriima agresyvių

Klaipėdos nakvynių namų direktorė Alma Kontrimaitė paneigė nuomonę, kad neblaivūs benamiai tapo medikų ir policininkų našta vien dėl to, kad jiems nesuteikiama laikina nakvynė.

Žiemą beveik visos laikinos nakvynės vietos būna užimtos. Vienu metu čia gali pernakvoti iki 50 žmonių, o prireikus – ir daugiau.

Laikina pastogė suteikiama ir neblaiviems. Nakvoti nepriimami tik agresyvūs.

A.Kontrimaitė pastebi, kad neblaivių asmenų ar benamių „vežiojimas” numatytas įstatymuose. Gatvėje aptiktą pilietį privalo apžiūrėti medikas, prireikus – suteikti pagalbą. Tik tuomet jį galima nuvežti į nakvynės namus.

„Reikia keisti įstatymus”, – išeitį įžvelgia Klaipėdos apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Prieš metus ši opi problema viešai buvo keliama visoje Lietuvoje, tačiau vėliau vėl užmiršta. K.Sinkevičiaus manymu, gatvėje prisnūdę gyventojai galėtų pernakvoti specialioje įstaigoje už simbolinį mokestį.

Panašią įstaigą „Sala” prie nakvynės namų yra įkūrę vilniečiai. Uostamiestyje pakaktų 7–8 laikinos nakvynės vietų.

Paviešins politikams

Spręsti šią problemą ketina ir Visuomeninė taryba, prie VPK subūrusi aktyvius įvairių sričių specialistus. Šios tarybos vadovė Kristina Buslajeva iš medikų ir policininkų surinktus duomenis ketina pateikti miesto politikams.

Visuomenininkai pasiūlys savo išeitį, tikėdamiesi ir miesto savivaldybės paramos. Kad šią problemą būtina spręsti, tarybos nariai įsitikino apsilankę policijos komisariatuose ir ligoninėse. Gyventojai čia priversti stumdytis vienoje patalpoje su prasmirdusiais, girtais ir agresyviais benamiais.

„Vos kojų neapšlapino”, – susidūrimą su benamiu policijos komisariate prisiminė K.Buslajeva.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE