Sebamed

Gaivinimas: didžiausia klaida – nieko nedaryti

Pagal naujausią pasaulinį standartą gaivinimas tampa daug paprastesnis. Gaivinti gali išmokti absoliučiai kiekvienas suaugęs žmogus ir net vaikai.

Atnaujino gaivinimo standartus

Ištikus staigiai mirčiai ir įvykio liudininkams nedelsiant pradėjus gaivinti žmogų, jo šansai išgyventi padidėja 2–3 kartus. Tai Tarptautinio gaivinimo komiteto, kurį sudaro Amerikos širdies asociacija, Europos gaivinimo taryba ir kitų šalių medikų organizacijos, išvada.

Komitetas kas penkerius metus atnaujina suaugusiojo, vaiko ir naujagimio gaivinimo standartą atsižvelgiant į naujausių mokslinių tyrimų duomenis. Pastarajam standartui sukurti pasitelkti net 471 mokslinio tyrimo rezultatai. Lietuvoje kol kas oficialiai galioja sveikatos apsaugos ministro 2000 m. patvirtintas.

Krūtinės paspaudimai svarbiau

Esminė naujovė yra ta, kad įprastą gaivinimo seką – atverti kvėpavimo takus ir oro įpūtimus kaitalioti su krūtinės paspaudimais keičia nauja seka. Pirmoje vietoje yra krūtinės paspaudimai.

Be to, jei žmogus nemoka, negali ar negali prisiversti dėl higienos atlikti nukentėjusiajam oro įpūtimus, gali būti efektyvūs vien krūtinės paspaudimai. Atliekant šį gaivinimo veiksmą galima išsaugoti gyvybę, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Didžiausia klaida yra baimė pakenkti ir pasyvus medikų pagalbos laukimas.

„Tikiuosi, kad į šias rekomendacijas atsižvelgs ir medikai, ir Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai, ir plačioji visuomenė. Juk paprasto žmogaus rankos gali išgelbėti gyvybę. Yra labai daug žmonių, kurie gimtadienį švenčia du kartus per metus, nes buvo atgaivinti bendromis paprastų žmonių ir medikų pastangomis”, – su jauduliu balse kalba Lietuvos skubiosios medicinos draugijos pirmininkas Dinas Vaitkaitis.

Pagrindinė mirties priežastis

Širdies ir kraujagyslių ligos – viena dažniausių mirties priežasčių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Vien Europos Sąjungoje dėl širdies ir kraujagyslių ligų kasmet miršta apie du milijonus žmonių. Neretai mirtis ištinka staiga, per kelias valandas nuo pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo.

„Net trečdaliu atvejų, ištikus staigiai mirčiai, greitoji medicinos pagalba yra sunkiai prieinama, todėl pirmiausia gali padėti greta esantys žmonės. Lietuvoje, ištikus staigiai mirčiai, atgaivinama tik apie 5 proc. ligonių. Šį skaičių būtų galima gerokai padidinti, jei visuomenė būtų pasirengusi suteikti pirmąją pagalbą“, – apgailestauja Lietuvos kardiologijos draugijos prezidentas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius profesorius Remigijus Žaliūnas.

Lietuvos širdies asociacijos vadovas docentas Pranas Šerpytis priduria, kad daugelyje Europos šalių veikia gaivinimo tarybos. Anot jo, reikia tokios tarybos ir Lietuvoje, kad ji visuomenėje propaguotų gaivinimo svarbą, nes kasmet per tūkstantį žmonių šalyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, taip ir nepasiekę ligoninių.

Vaikai gaivinami kitaip

Užsienio šalyse visose masinio žmonių susidūrimo vietose yra gaivinti skirta aparatūra – defibriliatoriai. Jų turėtų būti ir mūsų didžiuosiuose prekybos centruose, sporto ir pramogų arenose. Deja, nėra.

“Ne visus ligonius įmanoma išgelbėti, bet ne visi, vos ištikus širdies smūgiui, mirtų“, – įsitikinęs P.Šerpytis.

Beje, vaikams, skirtingai nei suaugusiesiems, sveikatai sutrikus, pirmiausia sustoja ne širdis, o kvėpavimas.

„Vaiką gaivinti pradedama nuo kvėpavimo takų atvėrimo ir oro įpūtimo. Oro įpūtus du kartus, krūtinės ląsta turi būti spaudžiama penkiolika kartų. Tai pagrindinis vaikų ir suaugusiųjų gaivinimo skirtumas“, – atkreipia dėmesį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius Rimantas Kėvalas.

Jis pasidžiaugė, kad vis daugiau suaugusiųjų sėkmingai atgaivina vaikus, jiems skendus, užspringus, patyrus traumą. Būtina visiems išmokti gaivinti ir suaugusiuosius.

Dukrą prikėliau iš numirusiųjų

Buvo šv. Velykos. Visa šeima išvykome į savo sodybą. Mūsų trys vaikai, Modestas, Mantas ir Miglė, lakstė lauke. Kai berniukai atėjo vidun nusiprausti purvo, po kelių minučių išgirdau žmonos klyksmą.

Akimirksniu paaiškėjo, kad Miglė, visada buvusi nepaprastai judri, įkrito į sodyboje esantį tvenkinį. Ją tarsi plūduras vandens paviršiuje laikė orui beveik nepralaidi išsipūtusi striukė. Puoliau į vandenį, ištraukiau dukrą ant kranto ir pradėjau gaivinti taip, kaip kažkada esu girdėjęs apie gaivinimą iš savo bičiulio gelbėtojo.

Tačiau buvo labai šalta, todėl parnešiau Miglę į vidų, nurengiau ir gaivinau toliau. Mergaitės širdis neplakė, ji nekvėpavo, akių vyzdžiai buvo išsiplėtę.

Žmonai pasakiau: kviesk greitąją pagalbą, kad užfiksuotų dukros mirtį. Buvau tikras, kad Miglė jau mirusi. Tačiau tuomet, kai žmona išvažiavo pasitikti medikų, man pasirodė, lyg būtų supulsavusi dukrelės širdis. Pamaniau, kad jaučiu tai, ką noriu pajausti. Nukreipiau žvilgsnį į langą ir išgirdau, kaip Miglė įkvėpė. Garsiai, nenatūraliai.

Gaivinau toliau. Mergaitė lyg įkvėpė antrąkart.

Kai po 25 min. atvyko greitoji, man atrodė, kad mergaitės vyzdžiai jau buvo kitokie.

Kauno klinikų reanimacijos skyriuje ištikta komos Miglė išgulėjo savaitę. Medikai teigė: tikimybė, kad mergaitė išgyvens, tėra 20 proc. Mes su žmona vilčių neturėjome. Pakrikštijome. Netikėtai Miglė atsigavo ir paprašė valgyti. Gydytojai buvo apstulbę. Viena stebuklo sąlygų galėjo būti ta, kad mano atlikto gaivinimo efektyvumą padidino dukrelės kūno atšalimas – dėl to smegenys ilgiau išliko gyvos be deguonies.

Šiandien Miglei labiausiai patinka kūno kultūros pamokos, savo judrumu ji gerokai pranoksta vyresnius brolius. Iš naujo išmokusi vaikščioti ir judėti, praėjus metams po šio įvykio, Miglė pakliuvo į autoavariją, laimei, atsipirko tik nubrozdinimais ir išgąsčiu.

Aš pats niekada nemaniau, kad gali būti taip paprasta atgaivinti žmogų. Noriu papasakoti dar vieną nutikimą. Kai dirbau taksistu, prie mano automobilio durų sukniubo žmogus. Jis mirė. Vėliau artimieji pasakojo, kad jis jau anksčiau buvo kelis kartus sukniubęs, nes sirgo širdies ligomis. Tačiau vis šalia jo atsirasdavo kažkas, kas atlikdavo krūtinės paspaudimus. Jei būčiau tuomet žinojęs, ką daryti, aš taip pat galbūt jį būčiau atgaivinęs.

Skaitytoas Kornelijus Lukoševičius


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE