Sebamed

Dainininkas su deguonies kauke: būtinybė ar mada?

Deguonies kaukė. Toks į Lietuvą atvykstančių užsienio žvaigždžių pageidavimas prieš 5–7 metus gerokai nustebindavo koncertų organizatorius. Tačiau kai kurie Lietuvos dainininkai prisipažino, kad apie jas išgirdo pirmą kartą.

„Prodigy” deguonies kaukė

„Turiu „Prodigy” paliktą deguonies kaukę, gal reikia? Žinau, kad yra žmonių, jas kolekcionuojančių, ypač tas, kurias paliko ar net naudojo žvaigždės”, – juokėsi Ispanijoje gyvenantis buvęs kaunietis Saulius Keblikas.

Saulius montuoja ir programuoja apšvietimą visuose didžiausiuose festivaliuose bei žvaigždžių koncertuose ne tik Madride, bet ir turuose po Europą.

„Oasis”, „The Killers”, „Kings of Leon”, „Prodigy”, „Keane”, „Duffy”, „Franz Ferdinand”, „Orbital”, „Underworld”, „2MANYDJS”, „Spiritualized”. Tai kolektyvai, su kuriais yra dirbęs Ispanijos sostinėje gyvenantis 45-erių vyras.

„Ir nemažai jų narių prieš koncertą, po jo ar net per patį koncertą naudoja deguonies kaukes”, – nustebino Saulius.

Pabandęs negali sustoti?

„Atsiųstame daugybės reikalavimų sąraše buvo ir deguonies kaukės. Tuomet labai nustebome, – britų grupės „The Prodigy” gastroles Lietuvoje 2005 m. prisiminė „Medusa Concert” vadovas Remigijus Knabikas. – Po to mums tada dar neįprastus reikalavimus kėlė ne vienas iš užsienio atvykstantis dainininkas.”

Deguonies kaukių reikalavo koncertuoti Lietuvoje 2010 m. spalio 19 d. ketinusi, bet taip ir neatvykusi britų grupė „Faithless”.

„Deguonies kaukes pasaulyje išpopuliarino Michaelis Jacksonas. Jis nuolat, ne tik per koncertus, jas naudodavo”, – priminė nepriklausoma vadybininkė Marija Tarasova.

Ji juokaudama pridūrė girdėjusi kalbant, kad per deguonies kaukę kartą pakvėpavęs negali sustoti.

„Taip, kelis kartus sulaukėme pageidavimų duoti kaukių. To norėjo Billy Idolas, dar kažkas. Renginiuose visada budi greitosios pagalbos medikai, jų ir prašome deguonies kaukių”, – pripažino ir „Makroconcert Lietuva” komunikacijos vadovas Aivaras Gelžinis.

Jis patvirtino, kad žvaigždės iš Vakarų ir Rytų Europos prieš pasirodymą dažnai kvėpuoja deguonimi.

„Tačiau tai – ne mada, – įsitikinęs „Makroconcert Lietuva” komunikacijos vadovas. – Madingos tapo stabilumo apyrankės, kurias pamėgo Madonna, Davidas Backhamas, Chrisas Martinas, daugelis kitų Holivudo aktorių ir garsių dainininkų. Tačiau prieš keliolika dienų įrodyta, kad šios apyrankės su magnetais sveikatai neturi jokio teigiamo poveikio. Tai – blefas, komercija.”

Lietuvių krūviai – juokingi

„Nėra ko stebėtis, kad per intensyvias gastroles užsienio žvaigždės naudoja deguonies kaukes. Jie skirtingose šalyse arba miestuose per savaitę surengia penkis koncertus, – teisino garsenybes vienas garsiausių Lietuvos muzikos vadybininkų Martynas Tyla. – Juolab kad jiems dažnai reikia įveikti skirtingo laiko juostas.”

Lietuviai? M.Tyla šyptelėjo: ar nuo to jų koncertas pagerės? Žinoma, ne! Deguonies kaukes muzikantai naudoja, įsitikinęs vadybininkas, norėdami šiek tiek pagerinti fizinę būklę. Juolab kad jau po dviejų trijų koncertų organizmas išvargsta.

Išgirdęs klausimą, kodėl jų nenaudoja Lietuvos dainininkai, ypač per intensyvius koncertus vasarą ar prieš Naujuosius metus, M.Tyla nusikvatojo: „Apie kokį nuovargį kalbame? Trys, keturi koncertai? To neįmanoma lyginti su skrydžiais iš žemyno į žemyną, keliones iš valstybės į valstybę ir po keturis penkis koncertus per savaitę.”

S.Povilaitis susidomėjo

Lietuvos dainininkai ne tik nenaudoja deguonies kaukių, bet dauguma jų apie tai išgirdo pirmą kartą.

„Deguonies kaukė?! – nuoširdžiai nustebo Aistė Pilvelytė. – Ką aš galiu pasakyti apie tai, ko neišmanau ir niekada nenaudojau?”

„Oi, to negirdėjau, – nusistebėjo ir dainininkas Deivis. – Žinau, kas tai yra, bet pats nenaudoju. Jei fizinė forma gera – kam jos nereikalingos? Jei prasta – sukis, kaip išmanai, bet taisyklė ar mada naudoti deguonies kaukes – absurdiška.”

Jei deguonies kaukes naudotų jauni Lietuvos atlikėjai, Deivis juoktųsi, nes ir jam atrodo, kad mūsų dainininkų krūviai juokingai maži.

„Nebent tai būtų Stasys Povilaitis. Tuomet šaunu, jei tai jam padėtų”, – improvizavo Deivis.

Dainininkas neabejoja, kad jos naudingos kelių mėnesių koncertinių turų po įvairias pasaulio šalis išvargintoms užsienio žvaigždėms.

„Aš ir dabar nesuvokiu, kai po vėlyvo koncerto Rygoje „Metallica” kitą dieną surengė du koncertus Vilniuje ir išvyko koncertuoti į kitą šalį. Netikiu, kad jiems nereikėjo kažkokių priemonių atgauti fizinę formą”, – dalijosi mintimis žinomas mūsų šalies dainininkas.

„Pirmą kartą girdžiu, kad naudojami tokie dalykai, – nusistebėjo šiandien 64-ąjį gimtadienį švenčiantis energingasis Stasys Povilaitis ir neslėpė smalsumo: – O ką, tai – geras dalykas?!”


Lietuvos didmiesčiuose – deguonies barai

Lietuvoje pamažu populiarėja iš užsienio atėjusi mada įrengti deguonies barus ar klubus.

Vienas pirmųjų tokių barų buvo įsteigtas Vilniuje, Gedimino prospekte. Bare siūloma deguonies aromaterapija ir deguonies kokteilis – sultys arba bet koks kitas gėrimas, prisodrintas deguonies iki švelnios putos atsiradimo. Tokį kokteilį patogiau ne gerti, bet valgyti šaukšteliu. Mat sultys arba bet koks kitas gėrimas prisotinamas deguonies ir plakamas, kol atsiranda švelni puta.

Keli barai veikia Kaune, Klaipėdoje.

Sakoma, kad deguonies kokteilis stiprina organizmą, aktyvina medžiagų apykaitą, šalina nuovargį ir netgi degina riebalus. Deguonį, kurio prisotintas kokteilis, įsisavina kraujas ir išnešioja po visą organizmą.

Raimundas Sakalauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos vadovas profesorius:

– Deguonies patenka į mūsų organizmą tiek, kiek būtina. Tai reguliuoja kvėpavimo centras. Deguonies koncentracijos didinimas kraujyje sveikam žmogui efekto nesuteikia. Medicinine prasme deguonis yra vaistas ir jis naudojamas, pabrėžiu kategoriškai, tik tada, kai jo trūksta. Savarankiškai ir dideliais kiekiais ar ilgai naudojant deguonį galima pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, ventiliuojant gryną deguonį galima pažeisti plaučius, ilgai kvėpuojant deguonimi naujagimiams galima pažeisti regėjimą.

Taigi deguonis nėra nekaltas dalykas, bet yra tinklalapių, kuriuose jis propaguojamas kaip komercijos prekė. Oda gerėja, plaukai auga, gerėja sveikata – reklamuojama tinklalapiuose. Tai – tik komercija.

Garsios grupės „Rolling Stones” lyderis Mickas Jaggeris deguonies kaukes naudodavo ir per koncertus. Atlikęs kelias dainas jis bėgdavo pakvėpuodavo deguonies. Intensyviai koncertuojantiems vyresnio amžiaus dainininkams deguonies gali prireikti: M.Jaggeris yra 67 metų, tad trumpam laikui tokiu būdu jis kompensuoja deguonies trūkumą.

Tai, kad, įkvėpus deguonies, sustiprėtų balso stygos, pagerėtų savijauta ar fiziologinės funkcijos, nėra įrodyta. Deguonies įkvėpimas prieš išeinant į sceną jo atsargų nepadidina, suteikia tik momentinį efektą. Naudoti deguonies kaukes koncertuojant labiau yra mados reikalas.

Deguonies kokteiliai su sultimis, maisto mišiniais taip pat neduoda jokios naudos sveikatai. Narkotinio poveikio deguonis taip pat nedaro. Jis būtinas tik tiems žmonėms, kurie serga lėtinėmis ligomis.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE