Valstybinė ligonių kasa informuoja gaunanti nemažai klausimų dėl dantų protezavimo tiems, kurie įrašyti į eilę paslaugai Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis gauti. Specialistai paaiškina, kokia yra tvarka dėl dantų protezavimo PSDF lėšomis.
Primename, kad gyventojams, kuriems pranešta apie atėjusią eilę, reikia kreiptis į pasirinktą asmens sveikatos priežiūros įstaigą, turinčią sutartį su teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo. Pradėti protezuoti dantis ir baigti gyventojai turi per 3 metus, tad skubėti į gydymo įstaigą iš karto gavus kvietimą nebūtina.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė pažymi: kadangi dabar nuo prašymo pateikimo dienos laukti dantų protezavimo eilės tereikia vos 2 mėn., protezuoti anksčiau, nesulaukus kvietimo, ir tai daryti savo lėšomis tikrai neverta. Nebent paslaugą asmuo norėtų gauti toje gydymo įstaigoje, į kurią negalėtų kreiptis atėjus eilei – nesudariusioje sutarties su teritorine ligonių kasa.
S. Paulauskienė pastebi, kad vis tik didžioji dalis gyventojų savo lėšomis dantis protezuoja tose įstaigose, kurios turi sutartį su ligonių kasa. Taigi galimybė pasirinkti įstaigą, kurios rinktis negalėtų atėjus eilei, nėra lemiama priežastis, kodėl protezavimo savo lėšomis neatsisakoma. Tikėtina, kad gyventojai nepasidomi ir todėl nežino, kad laukiančiųjų dantų protezavimo eilių nuo 2020 metų praktiškai nebeliko.
Ligonių kasų specialistai atkreipia dėmesį: kai susidaro tokia situacija, kad asmuo, gavęs pirmąjį laišką iš ligonių kasos, pradėjo savo lėšomis dantis protezuoti ASPĮ, turinčioje sutartį su TLK, gavęs antrąjį laišką jis pats turėtų apsispręsti, ar sumokėti savo lėšomis už suteiktą paslaugą ir gauti kompensaciją, ar prašyti ASPĮ grąžinti jau sumokėtą sumą už paslaugą, teiktą, kol gavo antrąjį laišką, ir tada gydymo įstaigai paslaugas apmokėtų sutartį su ja sudariusi TLK.
Tuo atveju, jei gyventojas, gavęs pirmąjį laišką, pradėjo protezuoti ASPĮ, neturinčioje sutarties su TLK, o tada gavo antrąjį laišką, leidžiama baigti protezavimą savo lėšomis. Vėliau reikia kreiptis į TLK dėl dantų protezavimo paslaugų kompensavimo PSDF biudžeto lėšomis.
Primename, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. gyventojai, pateikę prašymus įrašyti į asmenų, kuriems reikalingas dantų protezavimas, sąrašą, registruojami į vieną eilę, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.
Būti įrašyti į sąrašą turi teisę asmenys, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, neįgalieji, vaikai ir asmenys, kuriems taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos. Visiems turintiesiems tokią teisę dantų protezavimo reikiamumą nustato pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios asmuo prisirašęs, gydytojas odontologas arba kitos sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa, gydytojas odontologas.
Asmenys, išskyrus vaikus, pakartotinai į sąrašą gali būti įrašyti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos.
Informaciją apie sveikatos priežiūros įstaigas, su kuriomis yra sudariusios sutartis, teritorinės ligonių kasos skelbia savo interneto svetainėse Panevėžio TLK; Vilniaus TLK; Kauno TLK; Klaipėdos TLK; Šiaulių TLK ir teikia bendruoju tel. (8 5) 232 2222.
Daugiau informacijos apie dantų protezavimą čia.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa