Magne SLEEP FAST

Bus pažymima Tarptautinė retų ligų diena. Tarp jų yra ir užkrečiamųjų

Kasmet paskutiniąją vasario  mėnesio dieną (šiemet ateinantį šeštadienį) pasaulyje bus pažymima Tarptautinė retų ligų diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad yra žinoma daugiau nei 6 tūkst. retų ligų ir nors septynios iš dešimties jų yra genetinės kilmės, retomis ligomis laikomos ir kai kurios užkrečiamosios ligos.

Į retų ligų sąrašą Europoje įtrauktos virusinės hemoraginės karštligės (Ebola, Marburgo, Lassa geltonoji, Krymo-Kongo ir kt.), uodų platinamos ligos (Vakarų Nilo karštligė, zikos virusinė infekcija, maliarija, dengės karštligė, čikungunija ir kt.), zoonozės (tuliaremija, leptospirozė, bruceliozė, listeriozė ir kt.) legionierių liga, per maistą plintančios infekcijos (botulizmas, vidurių šiltinė), kai kurios parazitinės ligos (toksokarozė, tungiazė, įgimta toksoplazmozė trichineliozė, anisakiazė, ir kt.), skiepais valdomos infekcijos (stabligė, difterija, įgimtas raudonukės sindromas, pasiutligė, poliomielitas ir kt.).

ULAC duomenimis, Lietuvoje registruojama nemaža dalis aukščiau išvardintų retų užkrečiamųjų ligų. 2019 m. užregistruota 17 legionierių ligos, 6 listeriozės, 4 tuliaremijos, 2 kriptosporidiazės, po vieną stabligės, botulizmo atvejį.

Intensyvėjant kelionėms, kyla reali grėsmė užsikrėsti ir Lietuvoje nepaplitusiomis užkrečiamosiomis ligomis. Hemoraginės karštligės ir uodų platinamos ligos nėra paplitusios Lietuvoje, tačiau pasaulyje (ypač tropiniuose ir subtropiniuose kraštuose) jos kelia didelį susirūpinimą. Pavyzdžiui, dengės karštligė yra endeminė liga daugiau nei 100 šalių Amerikoje, Pietryčių Azijoje, Ramiojo vandenyno vakariniame regione, rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Kasmet pasaulyje dengės karštlige suserga 390 mln. žmonių, iš jų 96 mln. pasireiškia ligos klinika. Europoje dažniausiai registruojami įvežtiniai dengės karštligės atvejai. 2011–2018 m., ES/EEE šalyse užregistruoti 14 856 susirgimai dengės karštlige, iš jų 27 vietinės kilmės. Maliarija plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose. Kasmet šia liga suserga apie 200 mln. žmonių, iš kurių virš 400 tūkst. miršta. ULAC duomenimis, 2019 m. Lietuvoje užregistruoti 9 dengės karštligės ir 7 įvežtiniai maliarijos atvejai, užpernai mažiau (8 ir 6 atitinkamai).

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad kai kurių retų užkrečiamųjų ligų gali padėti išvengti skiepai.

Informaciją apie rekomenduojamus skiepus keliautojams pagal kelionės šalį galima rasti ULAC interneto svetainėje čia

 

TAIP PAT SKAITYKITE