Nobel biocare

Brangios medicininės įrangos skirstymas sukėlė abejonių

Lietuva perka vieną moderniausių įrangų, dažniausiai naudojamų vėžiu sergantiems ligoniams.

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija ją skiria ne daugiausiai tokių ligonių gydančiam Onkologijos institutui, o Santariškių klinikoms, praneša LTV naujienų laida „Šiandien”.

Kas daugiau – 90 ar 10 procentų? Matematika paprasta, tačiau valdininkų ir gydytojų skaičiavimai skiriasi.

Pozitronų emisijos tomografijos (PET) aparatas onkologų vadinamas vienu moderniausiu mokslo laimėjimu onkologiniams ligoniams. Įranga tiksliai ištiria, kaip vėžys išplitęs po žmogaus organizmą, dėl to galima parinkti ir tikslų gydymą.

Anot onkologų, 90 proc. aparatas skirtas tirti būtent sergantiesiems vėžiu, o 10 proc. – širdies ir nervų ligomis. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija naują įrangą visgi leido statyti ne Onkologijos institute, kuriame būtent ir gydomi sergantieji vėžiu, bet Santariškių klinikose, kuriose onkologija sudaro tik dalį klinikų veiklos.

Gydytojai onkologai sako negalintys suvokti, kokia logika remiasi tokie valdininkų sprendimai. Be to, tyrimui naudojamos radioaktyviosios medžiagos, todėl pacientų judėjimas tarp ligoninių esą keltų grėsmę aplinkiniams.

„Būtų labai įdomu, jei ligoniai, kurie gydomi mūsų institute, keliautų į aną pusę gatvės, gautų ten tą tyrimą. Tie radionuklidai nesuskyla iš karto, o pacientai vėl keliauja per kelią tarp paprastų žmonių į savo gydymo vietą. Jie apšvitins paprastus žmones, kurie bus aplink”, – teigė Onkologijos instituto direktoriaus pavaduotojas mokslui ir mokymui Vydmantas Atkočius.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto skaičiavimais, įrengti modernią įrangą Onkologijos institute, kuriame jau yra reikiama infrastruktūra, kainuotų 0,25 mln. litų, statyti Santariškių klinikose – 6 kartus brangiau.

„Tyrimams naudojami aparatai skleidžia labai skvarbius spindulius, todėl yra labai problematiška PET centrą įrengti ligoninėje, kuri dar neturi tokių patalpų. Nes svarbu apsaugoti personalą ir kitus pacientus nuo tokių skvarbių aparato skleidžiamų spindulių”, – sakė gydytojas radiologas Sigitas Tiškevičius.

Ministerija aiškina, kad po reformos Onkologijos institutas prijungiamas prie klinikų, todėl šiose ir turi stovėti modernus įrenginys.

„Onkologiniai ligoniai būtų tiriami prioriteto tvarka, tai yra visiems, kuriems pagal indikacijas būtų reikalingas tyrimas, jį gautų. Ministerijai visai nesvarbu, kurioje kelio pusėje tas tyrimas bus”, – tvirtina sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė.

„Tai įsivaizduokite, kad 90 proc. ligonių keliuja į kitą gatvės pusę, vietoj to, kad 10 proc. ateitų į Onkologijos institutą. Šiame taupymo periode reikia daryti ten, kur pigiau, o ne ten, kur brangiau”, – įsitikinusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Vida Marija Čigriejienė.

Anot V. M. Čigriejienės, komiteto ministerijos finansinis pagrindimas neįtikino, ir laukiama tikslesnių atsakymų, kodėl įranga atiduodama Santariškių klinikoms.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE