Natula

Botulino injekcijos lengvina gyvenimą po insulto

Botulino toksinas, liaudyje dažnai vadinamas tiesiog botulinu, daugeliui asocijuojasi su veido raukšlių lyginimu. Ir retas žino, kad jau 20 m. šio preparato injekcijos gerina žmonių gyvenimo kokybę atsiradus raumenų spazmiškumui (paralyžiui) po insulto – blokuodamas cheminius nerve vykstančius procesus, botulino toksinas skatina raumenų atpalaidavimą.

Gerina gyvenimo kokybę

Raumenų paralyžius ar spazmiškumas pasireiškia ne tik po insulto, bet ir po kitų galvos ar nugaros smegenų ligų bei traumų. Taip pat gali būti ir įvairių centrinės nervų sistemos pažeidimų komplikacija.

Dėl raumenų spazmiškumo net 50–70 proc. patyrusiųjų insultą lieka neįgalūs. Toks insulto ar kitų rimtų ligų sukeltas raumenų spazmiškumas gali būti gydomas ir nemedikamentiniais metodais – kineziterapija, ergoterapija, įtvarais ar fizioterapija. Jei spazmiškumas apima daugelį raumenų, skiriami geriamieji antispazminiai vaistai, mažinantys bendrą visų raumenų tonusą. Tačiau geriant šiuos vaistus dažnai atsiranda silpnumas, mieguistumas ar kiti šalutiniai poveikiai. Todėl, jei spazmiškumas stipresnis tam tikrose raumenų grupėse, parenkami vietinio poveikio vaistai – pavyzdžiui, botulino toksinas.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos Jūratės Kesienės teigimu, raumenų spazmiškumas kelia didelių nepatogumų kasdienėje žmogaus veikloje: jam sunku apsitarnauti (valgyti, šukuotis, rengtis), judėti, jį vargina skausmas, jis blogai miega ir pan. Todėl daugumai šių pacientų botulino toksino injekcijos gali labai pagerinti gyvenimo kokybę. Vienos procedūros metu vaistas leidžiamas į vieną ar kelis raumenis. Iš viso gali būti atliekama nuo vienos iki aštuonių injekcijų.

Gydymo privalumai

Pasak J. Kesienės, botulino toksinas veikia tik tuos raumenis, į kuriuos yra suleidžiamas, ir neveikia kitų raumenų, todėl preparatas neturi nervinės sistemos slopinimo efekto kaip daugelis geriamųjų antispazminių vaistų. Gydymas botulino toksinu gali būti sėkmingai derinamas ir su sisteminiais (įprastais, gydytojo paskirtais?) vaistais.

„Botulino toksinas mažina skausmą, leidžia išvengti sausgyslių, raumenų sutrumpėjimo, kas ilgainiui, esant stipriam spazmiškumui, galėtų sukelti sąnarių nejudrumą. Rankos raumenų atpalaidavimas pagerina savarankiško rengimosi, maudymosi galimybes, galų gale – žmogus gali ramiai išmiegoti, – sako J. Kesienė. – Pagerėja ir ligonio rankos kosmetinė būklė: pirštai ir delnas nebebūna taip pritraukti, o tai, savo ruožtu, pagerina laikyseną ir net eiseną”.

Poveikis

Vaisto poveikis pasireiškia ne iš karto – realus pagerėjimas pastebimas praėjus 10–14 dienų po injekcijų, tad jau po poros savaičių nuo vaisto suleidimo galima pradėti reabilitacijos kursą. Botulino toksino injekcijų poveikis gali trukti net iki 5 mėnesių, o po to injekcijas reikia kartoti. Dažniausiai pacientams šios procedūros kartojamos 2–4 kartus per metus.

Savo kasdienėje praktikoje J. Kesienei sunkesnių, ilgiau išliekančių nepageidaujamų poveikių neteko pastebėti. „Kol kas sulaukiau tik pacientų skundų, kad jaučiamas lengvas skausmas injekcijos vietoje”, – sako ji. Gydytojos teigimu, literatūroje yra aprašyti nepageidaujami poveikiai, tokie kaip bendras ir kvėpavimo raumenų silpnumas, į gripą panašūs simptomai, šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai, jau minėtas injekcijos vietos skausmingumas, pakraujavimas iš jos. „Išimtiniais atvejais šis vaistas gali būti neveiksmingas dėl individualių žmogaus fiziologinių savybių, – pastebi J. Kesienė, – taip pat šis gydymas neskiriamas, kai yra itin stiprus, apimantis daug raumenų grupių, spazmiškumas”.

Procedūra saugi

Dažnai net ir veiksmingiausias, bet nelabai girdėtas gydymo metodas kelia nerimą, apauga mitais. Ne išimtis ir botulino toksinas. „Prieš pradedant gydyti šiuo preparatu labai svarbu pacientams išaiškinti siekiamus tikslus, galimus nepageidaujamus poveikius, – pabrėžia J. Kesienė. – Išgirdę atsakymus į jiems rūpimus klausimus, pacientai nusiramina, o po injekcijų ir patys įsitikina šios procedūros saugumu”,

Gydymą botulino toksinu paskiria šeimos gydytojas, įvertinęs, kad yra lokalus spazmiškumas, trikdantis judėjimo funkcijas. Šeimos gydytojas parašo siuntimą į kliniką, kurioje yra specialistų, galinčių atlikti šias injekcijas.

Lietuvoje gydymą botulino toksinu kompensuoja Ligonių kasos. Botulino toksinu gydomas po insulto atsiradęs suaugusiųjų rankos raumenų spazmiškumas, taip pat – vokų spazmai, vienos pusės veido spazmai, kreivakaklystė. Dvejų metų ir vyresnio amžiaus vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, – dinaminė „arklio” pėdos deformacija.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE