REXSAN

Atviros psichiatrijos mėnuo: kalbama apie psichikos ligų prevenciją, griaunami visuomenėje susiformavę mitai

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo rugsėjo 10 d. iki spalio 10 d. Lietuvoje vyksta jau tradiciniu tampantis Atviros psichiatrijos mėnuo (APM). Psichikos sveikatos vadybos asociacijos (PSVA) koordinuojamų renginių metu siekiama šviesti visuomenę apie psichikos ligų prevenciją, atsisakyti baimių, susijusių su psichikos ligomis sergančiais žmonėmis.

Šiemet šis renginių ciklas bus kiek kitoks. Siekiant išvengti koronaviruso plitimo daug renginių vyks virtualiai. Renginius bus galima stebėti tiesiogiai, užduoti klausimus dalyviams arba vėliau žiūrėti vaizdo įrašus. Planuojamos įvairios edukacinės paskaitos, diskusijos su specialistais, anoniminės nuotolinės pacientų konsultacijos.

Pagrindinė šių metų tema – koronaviruso (Covid-19) pasekmės žmonių psichikos sveikatai. Renginių metu ieškoma atsakymų į klausimus, kaip šią žalą būtų galima sumažinti. Planuojamos įvairios edukacinės paskaitos, diskusijos su specialistais, anoniminės nuotolinės pacientų konsultacijos. Didelis dėmesys skiriamas ir kitoms su alkoholio vartojimu susijusioms problemoms aptarti.

Pirmas renginys, skirtas Vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) paminėjimo dienai, startavo APM išvakarėse – rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Data ir laikas pasirinkti neatsitiktinai – skaičiai simbolizuoja 9 nėštumo mėnesius, kurių metu besilaukianti moteris, norėdama nerizikuoti savo būsimo kūdikio gyvybe, turi nevartoti alkoholio.

Šiai dienai paminėti bibliotekoje buvo surengta virtuali transliacija, kurios metu žymūs Lietuvos mokslininkai ir specialistai pasakojo apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes besilaukiančiai mamai ir jos kūdikiui.

Transliacijos įrašą galite peržiūrėti čia.

Šiemet Lietuvoje prisijungusieji prie VAS solidarumo akcijos apsiavė raudonus batelius, miestų erdves papuošė akmenukais, ant kurių buvo nupiešti raudoni bateliai. Taip buvo siekiama užmegzti dialogą su visuomene ir pranešti aiškią žinią: „0 alkoholio – 0 rizikos“.

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Šilutės TV surengė socialinę provokaciją, kuri parodė, kiek esame pilietiški, matydami šalia savęs skaudžias socialinės problemas. Įrašą galite peržiūrėti čia.

Kauno miesto poliklinikos Centro padalinio Psichikos sveikatos centre  Atviros psichiatrijos mėnesį bus supažindinama su terapinėmis veiklomis. Visiems susidomėjusiems vieną kartą per savaitę vyks šie užsiėmimai: relaksacija, atminties lavinimo žaidimai, atminties ir dėmesio tyrimai, judesio terapija.

Tęsiant renginių ciklą spalio 1-ąją planuojama paminėti Europos depresijos dieną. Numatyta tiesioginė transliacija, kurios metu bus pristatytos savipagalbos priemonės, esant depresijai. Paskaitą skaitys psichologė. Bus galima ne tik stebėti paskaitą, bet ir užduoti rūpimus klausimus.

Daug renginių numatyta Kauno klinikų psichiatrijos klinikoje: https://bit.ly/32DPN3N

Spalio 9-ąją numatyta Atviros psichiatrijos dienos renginių ciklo užbaigimo ir Pasaulinės psichikos sveikatos dienos paminėjimo tiesioginė transliacija.

Renginių ciklas baigsis spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną.

Visą informaciją, apie 2020 m. Atviros psichiatrijos mėnesio renginius rasite Atviros psichiatrijos mėnesio Facebook’o paskyroje.

 

SAM Spaudos tarnybos ir PSVA informacija

TAIP PAT SKAITYKITE