Sebamed

Atsiėmė siūlymą reikalauti pažymų apie psichikos sveikatą

Seimo narys Evaldas Jurkevičius atsisako savo siūlymo tvirtinant turtinius sandorius, sudaromus 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenų, įpareigoti notarą pareikalauti, kad asmuo pateiktų galiojančią sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, patvirtinančią gerą asmens psichinės sveikatos būklę.

Parlamentaras laikinai atsiėmė iš Seimo posėdžių sekretoriato tokį savo įregistruotą Notariato įstatymo pakeitimo projektą, kad „politiniai oponentai, iškreipdami įstatymo pataisų esmę, neskleistų prasimanymų apie Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus”.

E. Jurkevičiaus teigimu, teikdamas Notariato įstatymo pataisas jis siekė užkirsti kelią sukčiams pasisavinti svetimą turtą, kai sandoris įtvirtinamas notariate, ir apsunkinamas teisėsaugininkų darbas grąžinant pavogtą turtą teisėtam savininkui.

Seimo narys siūlė, kad tvirtinant turtinius sandorius, sudaromus 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenų, notaras privalo pareikalauti, kad asmuo pateiktų galiojančią sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, kurią išduoda šeimos gydytojas.

„Šiose sveikatos patikrinimo medicininėse pažymose atsispindi visa asmens sveikatos būklė, įskaitant ir psichinę asmens sveikatą. Pastaroji yra akcentuojama, nes svarbi sudarant sandorius ir įrodo asmens veiksnumą. Tačiau tai dokumentas, kuriame yra išvados ir apie asmens regos, klausos būklę, širdies ritmą ir kt.

Šias pažymas kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos išduoda nemokamai, tačiau kai kurios įstaigos už šias pažymas ima nuo 5 iki 30 litų. Tačiau priėmus įstatymo pakeitimus galima su Sveikatos apsaugos ministerija išspręsti, kad tokiu atveju šios pažymos būtų išduodamos nemokamai visose gydymo įstaigose”, – sakė Seimo narys.

Pasak E. Jurkevičiaus, pasiūlymas teikti tokias Notariato įstatymo pataisas kilo bendraujant su rinkėjais.

„Štai vienas iš konkrečių pavyzdžių. Klaipėdos Šventojo Brunono Kverfurtiečio parapijos klebonas Stanislavas Švaikovskis papasakojo man istoriją vienos senolės, kuri sužinojo, kad staiga prarado savo buto nuosavybę. Ji neturi giminių ir nežino, kaip ir kam perleido savo nuosavybę. Šiuo atveju jai liko tik vienas kelias – teismas. Tačiau dėl senyvo amžiaus ji atsisakė bylinėtis, jei nebus iki gyvenimo pabaigos išvaryta iš buto”, – sakė Seimo narys.

Anot E. Jurkevičiaus, tokių istorijų pasitaiko dažnai. Todėl jis sako siekęs užkirsti kelią sukčiavimui, kai iš pagyvenusių žmonių tiesiog dienos šviesoje pavagiamas nekilnojamasis turtas, o notarai ir senoliai įklampinami į ilgus teismo procesus.

E. Jurkevičiaus žiniomis, notarai sutinka, kad įstatymo pataisos yra reikalingos.

„Mūsų nuomone, minėtasis Notariato įstatymo pakeitimas būtų tikslingas, jeigu iš medicininės pažymos būtų galima aiškiai suprasti mediko išvadą: ar asmuo suvokia savo veiksmų pasekmes, ar yra sveikos psichinės būklės, ar gali sudaryti sandorius, t. y. svarbu, kad ne medicinine kalba, o suprantamai būtų nurodyta išvada apie asmens sveikatos būklę”, – sako Vilniaus miesto 23-iojo notarų biuro notarė Daiva Jokubauskaitė.

Pasak E. Jurkevičiaus, triukšmas dėl Notariato įstatymo pataisų yra sukeltas politinių oponentų, kurių tikslas ieškoti svetimoje akyje krislo, nematant savoje baslio.

„Tokiais pigiais triukais kai kurie politiniai oponentai kraunasi sau politinį kapitalą. Nusprendžiau nesuteikti dar vienos galimybės jų liguistai fantazijai skleistis”, – sakė E. Jurkevičius.

Šiuo metu notaras, jeigu fizinio asmens, kuris prašo atlikti notarinį veiksmą, veiksnumas kelia abejonių, gali pareikalauti pateikti gydymo įstaigos pažymėjimą apie sandorio dalyvio sveikatos būklę, liudijančią apie jo civilinį veiksnumą. Tačiau imperatyviai Notariato įstatymas jo neįpareigoja.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE