Mollers

Atsargiai! Lietuvą pasieks lieknėjimo tabletės, galinčios pastūmėti į savižudybę

Populiarios lieknėjimo tabletės, kurių veiklioji medžiaga rimonabantas mažina apetitą ir slopina alkį, jau uždraustos JAV, nes išsiaiškinta, kad šis medikamentas gali pastūmėti į savižudybę. Tačiau Europos Sąjungoje rimonabantą leista pardavinėti dar praeitą vasarą kaip veiksmingą priemonę, padedančią numesti svorio.

Neseniai JAV Maisto ir vaistų administracija (Food and Drug Administration, FDA) balsavo, kad rimonabantas būtų uždraustas, nes jo gamintojas „Sanofi-Aventis” nesugebėjo įrodyti, jog preparatą vartoti saugu.

Ekspertai išnagrinėjo šį medikamentą vartojusiųjų ligos istorijas ir nustatė, kad rimonabanto vartojimo metu pacientams dažnai kildavo minčių apie savižudybę. Be to, apie pasitraukimą iš gyvenimo mąstydavo ir tie žmonės, kurie anksčiau nebuvo linkę į depresiją.

JAV Maisto ir vaistų administracija taip pat nustatė, kad viršsvorio turintys žmonės ir taip gana dažnai puola į depresiją ir galvoja apie savižudybę, tad labai pavojinga šią riziką didinti vartojant minėtus vaistus. Kitas mokslininkų tyrimas parodė, kad savanoriai, kurie kasdien išgerdavo po 20 mg rimonabanto, ėmė skųstis nemiga, juos kankino nerimas ir panikos priepuoliai, o savanoriai, gaudavę placebo tablečių, nieko panašaus nepatyrė.

Rimonabantas buvo sukurtas remiantis marichuanos poveikiu organizmui. Šio medikamento veikimas pagristas tuo, kad blokuojamos galvos smegenų receptorių grupės, atsakančios už maisto suvartojimo reguliavimą ir padedančios organizmui perdirbti cukrų bei riebalus. Kaip teigiama, šis preparatas skirtas viršsvorio turintiems žmonėms, kuriems yra didesnė rizika susirgti diabetu ar širdies ir kraujagyslių ligomis. Europos rinką jis pasiekia pavadinimu „Acomplia”, o JAV žinomas pavadinimu „Zimulti”.

Jo gamintojas „Sanofi-Aventis” iš pradžių tikino, jog šis preparatas padės ne tik sulieknėti, bet ir mesti rūkyti, nustoti vartoti alkoholį ir narkotikus. Buvo atlikti keturi „Acomplia” tyrimai, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 6600 turinčių antsvorio ir nutukusių pacientų, kurių svoris tyrimų pradžioje siekė 94-104 kg. Pacientams iš tiesų pavyko numesti svorio (vidutiniškai 3,9-4,9 kg), tačiau rūkyti metančių asmenų tyrimai nuoseklių rezultatų nedavė, tad „Acomplia” veiksmingumą šioje srityje buvo sunku nustatyti. Bendrovė nusprendė atsiimti savo paraišką, ir minėtas medikamentas nerekomenduojamas kaip pagalbinė priemonė metant rūkyti.

Jau tada tyrimų metu išaiškėjo, jog dažnai pacientus, vartojančius rimonabantą, kamavo šleikštulys ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, nuotaikų kaita, nerimas, depresija, miego sutrikimai. Pasirodė ir kitų perspėjimų, jog preparatas netiks reprodukcinio amžiaus moterims, tad jį galės vartoti tik moterys menopauzėje. Paskutiniuose medikų simpoziumuose į šiuos nuogąstavimus dar nebuvo pateikta atsakymų. Todėl nenuostabu, kad JAV Maisto ir vaistų administracija kelis kartus atidėjo šio medikamento įteisinimą.

Tačiau, kaip jau minėta, Europos Sąjungoje rimonabantas įteisintas, Jungtinėje Karalystėje, pavyzdžiui, jį jau vartoja 37 tūkst. žmonių. Taigi „Acomplia” gali greitai pasirodyti ir Lietuvoje.

Visa laimė, kad Europos institucijos, atsakingos už medikamentų įteisinimą, dar kartą svarstys, ar šis preparatas iš tiesų žmogui atneš daugiau naudos negu žalos. Mokslininkai perspėja, kad dauguma kitų lieknėti „padedančių” medikamentų taip pat pavojingi žmogaus sveikatai ir dvasinei pusiausvyrai, o medikai primena, kad dažnai geriausi dailios figūros pagalbininkai – nepersivalgymas ir sportas.


Technologijos.lt

TAIP PAT SKAITYKITE