Sebamed

Atėmė galimybę už dyką gintis nuo gripo

Panevėžiečiams šeimos gydytojams ramybė svarbiau už pandeminiu gripu susirgusių pacientų sveikatą.

Jie nepanoro iš šalies Ekstremalių sveikatai situacijų centro paimti už valstybės pinigus gyventojams nupirktų brangių, apie 100 litų kainuojančių, antivirusinių vaistų „Tamiflu” ir „Relenza” bei išdalinti juos gripu sergantiesiems, kurie neįstengia patys jų nusipirkti.

Iš visų miesto pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tokių vaistų pasiėmė ir pacientams nemokamai dalija tik Respublikos gatvės šeimos klinika ir Integruotų sveikatos paslaugų centras.

Visos kitos gydymo įstaigos nepanoro vargintis tvarkyti griežtą šių vaistų apskaitą ir apskritai kvaršinti sau galvą juos dalindamos.

Tačiau Panevėžio rajono poliklinika pasirūpino, kad pandeminio gripo užklupti nepasiturintys gyventojai būtų apsaugoti nuo komplikacijų ir greičiau pasveiktų.

Rajono poliklinika ir Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centras gavo 540 pakuočių antivirusinių vaistų. Jie išdalyti poliklinikos, ambulatorijų šeimos gydytojams.

„Patenkinome visų gydymo įstaigų, kurios tik prašė šių vaistų, prašymus. Kai kurioms netgi skyrėme jų daugiau. Pavyzdžiui, Panevėžio ligoninei skyrėme 160 pakuočių, nors pageidavo gauti tik 50. Galiu tik spėlioti, kodėl Panevėžio pirminės sveikatos priežiūros įstaigos nepasinaudojo šia galimybe. Mes informavome visų savivaldybių sveikatos skyriaus vadovus, o šie privalėjo informaciją išplatinti gydymo įstaigoms”, – „Sekundei” teigė Ekstremalių sveikatai situacijų centro Medicinos rezervo planavimo skyriaus vedėja Saulė Butvinskienė.

Panevėžio miesto sveikatos skyriaus vedėjas Mindaugas Burba patikino, kad jis taip ir padarė.

„Matyt, tiesiog nepanoro užsikrauti papildomo rūpesčio. Šių vaistų griežta apskaita, reikėtų pildyti ataskaitas ir panašiai”, – sakė jis.

Kauno ir kitų šalies miestų šeimos gydytojai antivirusinių vaistų pasiėmė už įspūdingas sumas ir nemokamai dalija savo pacientams.

Argumentas – kam mums reikia?

Per 50 tūkstančių gyventojų aptarnaujančios Panevėžio miesto poliklinikos direktorės pavaduotoja Danguolė Matulienė patvirtino, kad jiems buvo siūlyta antivirusinių vaistų, tačiau jie atsisakė.

Įstaigos administracija nusprendė, kad jie labiau reikalingi stacionare, o ne ambulatorinėje grandyje.

„Kai gripu susirgę žmonės patenka į ligoninę, ten jiems nemokamai skiriama antivirusinių vaistų. Mūsų poliklinikos šeimos gydytojai prireikus gali išrašyti receptą, kad pacientas nusipirktų”, – aiškino pavaduotoja miesto poliklinikos poziciją.

Ligoninėje gripo aukos iš tiesų nemokamai gydomos antivirusiniais vaistais. Tačiau tokie vaistai veiksmingiausi juos pradėjus vartoti pirmosiomis ligos dienomis.

Kniaudiškių šeimos klinikos vadovė Dalia Dalibogienė, kodėl atsisakė nemokamai siūlomų antivirusinių vaistų, motyvavo tuo, kad visiems susirgusiesiems gripu jų nebūtų užtekę, o gydytojams esą būtų sunku nuspręsti, kuriam ligoniui duoti, o kuriam ne.

„Ligoninėse visiems pacientams jų skiriama. Tai ir mes turėtume jų duoti visiems arba niekam. Pasirinkome antrąjį variantą”, – kalbėjo ji.

Gydytoja patikino, kad tiek „Tamiflu”, tiek „Relenza” veiksmingiausi juos pradėjus vartoti per pirmas dvi paras po gripo požymių – didelės temperatūros, galvos, raumenų skausmo – pasireiškimo.

„Net ir esant tipiškiems gripo požymiams reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Be to, šie vaistai parduodami tik su receptu”, – paaiškino D.Dalibogienė.

Ekstremalių sveikatai situacijų centro Medicinos rezervo planavimo skyriaus vedėja S.Butvinskienė stebėjosi, kad šeimos gydytojams kyla neaiškumų, kam skirti antivirusinių vaistų.

Pasak jos, jiems privalu žinoti tokių medikamentų skyrimą reglamentuojančius teisės aktus.

„Antivirusiniai vaistai iš valstybės rezervo nemokamai gali būti skiriami gripu susirgusiems gyventojams, kurie priklauso vadinamosioms rizikos grupėms: mažiems vaikams, sergantiesiems lėtinėmis ligomis, vyresniems kaip 65 metų asmenims ir kt. Manau, kad šeimos gydytojams turi pakakti kompetencijos nuspręsti, ar konkrečiam ligoniui reikia skirti minėtų vaistų”, – teigė ji.

Rajono gydytojai dalija

Pasak rajono poliklinikos vyriausiosios slaugytojos Vidos Žižiūnienės, įstaigos administracija, sulaukusi informacijos apie galimybę gauti antivirusinių vaistų iš valstybės rezervo, nedvejodama tuo pasinaudojo.

„Daugelis kaimo žmonių neįstengia vaistų patys nusipirkti. Jeigu yra galimybė jiems šių vaistų duoti už dyką, kodėl to nepadarius”, – kalbėjo vyriausioji slaugytoja.

Poliklinika gavo 405 pakuotes antivirusinių vaistų, iš jų 225 pakauotes – „Tamiflu” ir 180 pakuočių – „Relenza”. Jie išdalyti šeimos gydytojams ir ambulatorijoms pagal prisirašiusių gyventojų skaičių.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE