REXSAN

Apie galimą sunkios kuprinės poveikį sveikatai įspės akcija „Draugiška kuprinė“

Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iškrypimo laipsniu, šiandien mokyklinio amžiaus vaikui diagnozuojamos dažnai. Stebėdami vaikus, jaunuolius ir net suaugusiuosius galime nesunkiai pastebėti, kad organizmo gebėjimas atlikti bet kokį darbą priklauso nuo laikysenos.

Šis dalykas yra suprantamas, kadangi raumenys ir vidaus organai esant taisyklingai laikysenai dirba darniau. Graži, tiesi laikysena – tai estetinė išvaizda, harmoningas judesių atlikimas, puiki psichologinė savijauta.

Prasidėjus naujiems mokslo metams atsiranda nemažai trukdžių, kurie gali žaloti vaiko stuburą, pavyzdžiui netinkamai suformuota mokinio žinių sėmimosi vieta (mokykloje ir namie), nesuderintas darbo ir laisvalaikio praleidimo režimas, milžiniško dydžio kuprinė, kuri nešama į mokyklą, joje ir iš jos. Taigi kaip nepasimesti ir padėti vaikui suformuoti laikyseną iš „anatomijos atlasų“? Visų pirma, pakalbėkime apie tai, ką mokinys kiekvieną dieną neša ant nugaros.

Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Kiekvieno pradinių klasių mokinuko kuprinėje praktiškai galima rasti visko: vadovėlių, pasakų knygučių, sąsiuvinių, pieštukų, akvarelės, žaislų ir kitų „būtinų“ priemonių. O kur dar maišas su sportine apranga? Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Laikysena kinta visą gyvenimą, tačiau aktyviausi ir reikšmingiausi jos pakitimai vyksta vaikystėje bei paauglystėje – intensyviausio augimo periode. O Lietuvoje iki šiol neišspręsta „sunkios kuprinės“ problema. Daugelyje šalių ši problema sprendžiama jau seniai, pvz., Prancūzijoje mokiniai namų darbus atlieka mokykloje po pamokų. Taigi visos knygos, sąsiuviniai ir kitos mokyklinės priemonės paliekamos mokykloje, taip „nuimant“ svorį nuo vaiko pečių.

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio. Neretai pasitaiko, kad mokinių kuprinių svoris viršija rekomenduojamą normą, dėl to vystosi laikysenos ydos. Pasak Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų, geriausias problemos sprendimo būdas – sumažinti vadovėlių bei kitų mokyklinių priemonių kiekį.

Deja, tai praktiškai neįgyvendinama. Ką tokiu atveju daryti? Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Šadiul pataria tėvams, kaip jie galėtų padėti vaikui „nešti“ kuprinę į mokyklą: „Visų pirma, reikėtų pasirūpinti tinkama kuprine. Tuščia kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 g pradinių klasių mokiniams ir daugiau kaip 1000 g vyresniųjų klasių mokiniams.“ Perkant kuprinę, norisi išsirinkti puošniausią ir originaliausią, tačiau geriausia puošmena – Jūsų vaiko taisyklinga laikysena.

Antrasis žingsnis: mokyklinė kuprinė turėtų būti su dviem plačiais reguliuojamo ilgio paminkštintais diržais – reguliuojami diržai leis parinkti tinkamą kuprinės padėtį, gražiai ir patogiai priglus prie stuburo linkių, platūs diržai neįsirėš vaikui į pečius.

Geriausia rinktis kuprinę, kurios viduje yra keli skyriai – tai padės geriau paskirstyti kuprinės turinį, bei užtikrinti tvarką ir stabilumą.

Svarbu ne tik pati kuprinė, bet ir jos turinys. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skatina tėvelius atsisakyti sunkių sąsiuvinių. Prisiminkite, kad jaunas mokinys į mokyklą neš nemažai knygų, taigi pasirinkite plonus sąsiuvinius, be kietų ir sunkių viršelių. Aprūpinkite vaiką lengvomis būtiniausiomis kanceliarinėmis priemonėmis, pvz., gal vertėtų atsisakyti daugiafunkcinių, milžiniškų penalų, kurių visas turinys vaikui nereikalingas.

Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia nugaros skausmo priežastis mokinių tarpe. Mokslininkai perspėja, kad kasdien nešiojant nepritaikytą kuprinę, laikui bėgant gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.

Keletas naudingų patarimų:

– Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko ūgiui;
– Diržai turi būti uždėti ant abiejų pečių;
– Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens;
– Sunkiausius daiktus vertėtų dėti į kuprinės dalį arčiausiai nugaros;
– Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų;
– Kasdien kartu su vaiku peržiūrėkite kuprinės turinį ir sudėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.

Ar vaikas į mokyklą nešis tinkamo svorio kuprinę, priklauso ne tik nuo tėvų iniciatyvos. Šią problemą galima išspręsti tik bendradarbiaujant su tėvais ir mokytojais, ieškant galimų sprendimo būdų, todėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 24-27 d. organizuoja kuprinių svėrimo akciją „Draugiška kuprinė“. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Akcijos metu mokyklose vyks masinis kuprinių svėrimo maratonas. Specialistai vertins, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė ir aiškins kaip tinkamai pasirūpinti savo savijauta ir sveikata. Labai svarbu, kad kiekvienoje mokykloje būtų sudarytos sąlygos vaikui kur nors pasidėti ir saugiai palikti daiktus, kurie neprivalo būti namie pvz., krepšys su sportine apranga, dailės priemonės, kai kurios knygos.

Tik bendradarbiaudami tėvai, mokyklos administracija, verslininkai, spaustuvės ir vaikų sveikata besirūpinančios įstaigos galėtų išspręsti sunkios kuprinės problemą.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras nuogąstauja, kad prie šios problemos sprendimo kol kas mažai teprisideda knygų leidyklos, kurios mokykloms galėtų pasiūlyti mažesnes, į kelis tomus padalintas, lengvesnes knygas. Biuro darbuotojai įsitikinę, kad tokios knygos tikrai paplonintų mokinio kuprinę.

Šaltinis: Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

TAIP PAT SKAITYKITE