Netekus galūnės, žmogaus gyvenimas pasikeičia: jam belieka prisitaikyti prie pokyčių ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Vėl judėti padeda medikai, protezuotojai bei psichologai.
„Mūsų reabilitacijos centre kasmet gydosi apie 50 ligonių amputuotomis galūnėmis. Čia dirbantys medikai bei ortopedai – protezuotojai turi tikslą – integruoti neįgaliuosius į visuomenę. Jie bendromis pastangomis padeda neįgaliems žmonėms atgauti prarastą gyvenimo kokybę”, – teigia Palangos poilsio namų „Baltija” reabilitacijos centro gydytoja Liudmila Nareikienė. Kiekvienam pacientui sudaromas individualus reabilitacijos planas, kurio tikslas – paruošti pacientą protezavimui, pagaminti bei pritaikyti protezą ir išmokyti su juo judėti.
Gydytoja L.Nareikienė teigia, kad po amputacijos operacijų pacientams skiriamos įvairios reabilitacinės priemonės. Tai – medikamentinis gydymas, fizioterapijos procedūros, kineziterapijos užsiėmimai, gydomasis masažas, psichoterapeuto konsultacijos. Reabilitacijos centre ligoniai paruošiami pirminiam bei nuolatiniam protezavimui, apmokomi naudotis protezu ir vaikščioti.
Pagrindinės amputacijų priežastys yra cukrinis diabetas, aterosklerozės komplikacijos, tromboembolijos, alkoholizmas, rūkymas, dažnai asocialus žmogaus gyvenimo būdas. Šiems žmonėms reikalinga ne tik gydytojų bet ir psichologų pagalba, taip pat šeimos narių globa ir meilė.
Įmonė „Ortopedijos projektai” dažniausiai gamina kojų – šlaunų, blauzdų – protezus. Kiekvienas iš jų yra gaminamas pagal individualų paciento užsakymą ir tinka tiktai tam pacientui, kuriam buvo užsakytas.
Įmonės gamybos direktorius Egidijus Valaitis teigia, kad prieš gamybos procesą, technikas bendrauja su pacientu ir nustato paciento mobilumo lygį, aptaria būsimo protezo galimybes ir priima techninius sprendimus, pagal kuriuos bus gaminamas protezas.
Ortopedui – protezuotojui kiekvieną kartą reikia suprojektuoti protezą taip, kad jis tiktų pacientui pagal svorį, ūgį, gyvenimo sąlygas (laiptai namuose, dideli atstumai ir kt.), judėjimo poreikius, įgytos negalios pobūdį (amputacija dėl traumų, cukrinio diabeto ar kt.).
Nors galūnių protezų kainos skaičiuojamos tūkstančiais, tačiau Valstybinės ligonių kasos jų įsigijimo išlaidas pacientams kompensuoja šimtu procentų. Jei pacientas nori pasigaminti protezą iš brangesnių detalių ir dėl to yra viršijama bazinė kompensavimo kaina, skirtumą primoka pats pacientas.
Protezo naudojimo laikas priklauso nuo paciento mobilumo bei judėjimo intensyvumo. Kiekvienu atveju šis laikotarpis yra skirtingas. Ortopedinės įmonės įsipareigoja visą kompensacijos laikotarpį prižiūrėti pacientą, prireikus pataisyti protezą, pakoreguoti pagal pakitusius poreikius.
Galūnės protezas padeda pacientui tapti nepriklausomam nuo kitų, gyventi savarankišką ir visavertį gyvenimą. Jauni žmonės su jiems pritaikytais protezais gali aktyviai judėti ir sportuoti. Vyresnio amžiaus žmonėms protezai padeda lengviau savimi pasirūpinti.
„Dažnai susiduriame su tuo, kad technikai, gamindami protezus turi suteikti pacientui ir psichologinę pagalbą. Mums tenka žmonėms padėti įveikti ir psichologinį diskomfortą, atsiradusį dėl negalios”, – pasakojo E.Valaitis.