Biorythm

Alzhaimerio liga sergantiems pacientams – kokybiškos ir prieinamos paslaugos

Alytaus regione sėkmingai įgyvendintas ES finansuojamas VšĮ Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro projektas. Nuo šiol sergantieji Alzhaimerio liga galės gauti efektyvias, kokybiškas ir prieinamas palaikomojo gydymo bei slaugos paslaugas. Profesionalia pagalba šiame centre per metus dabar galės naudotis  vidutiniškai 60 šia sunkia liga sergančių asmenų. Prognozuojama, kad vidutiniškai per metus apie 20 žmonių, prižiūrėjusių savo sergantį šeimos narį, sugrįš į darbo rinką.

Visuomenei senstant, kasmet didėja ir paslaugų, skirtų pagyvenusiems ir įvairiomis ligomis sergantiems vyresnio amžiaus pacientams, poreikis. Remiantis statistika, Alzhaimerio liga ir senatvine demencija vidutiniškai serga 5–8 proc. vyresnių negu 65 m. amžiaus asmenų, 15–20 proc. vyresnių negu 80 m. amžiaus ir 30–47 proc. vyresnių negu 85 m. amžiaus žmonių. Žmonėms, sergantiems Alzhaimerio liga (pirmine degeneracine smegenų liga, pasireiškiančia lėtai ir nuosekliai progresuojančiu atminties, vėliau – ir kitų pažintinių funkcijų sutrikimu) reikia specifinės sveikatos priežiūros. Senatviniai smegenų sutrikimai iš esmės pakeičia ne tik sergančiųjų, bet ir jų globėjų gyvenimus. Ligoniai tampa fiziškai ir morališkai priklausomi nuo globėjų.

Iki šiol kvalifikuotos pagalbos Alytaus regione laukė apie 2750 šia sunkia liga sergančių pacientų, jų skaičius kasmet augo. Taip pat nuolat didėjo ir skaičius Alzhaimerio liga ir senatvine demencija sergančių asmenų Alytaus mieste ir rajone (dabar jis siekia apie 500).

Alytaus mieste ir regione medicinines paslaugas teikiančios įstaigos nebuvo pritaikytos specifinei Alzhaimerio ir kitų senatvinių smegenų sutrikimus turinčių žmonių priežiūrai, todėl daugiausia sergančiųjų buvo globojami namuose. Juos slaugė šeimos nariai, susidurdami su daugybe sunkumų: būtinybe atsisakyti darbo, nes ligoniai slaugomi 24 val. per parą, padidėjusiu emociniu – fiziniu krūviu, finansinėmis problemomis, pablogėjusia gyvenimo kokybė. Tai paskatino kartu ieškoti ir rasti efektyvius sprendimus.

„Džiaugėmės sėkmingai įgyvendintu projektu, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus vedėja Kristina Auruškevičienė. – Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas Alzhaimerio liga sergantiems žmonėms teikiantis Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centras, įsisavinęs ES paramą, rekonstravo ir modernizavo patalpas, įsigijo būtinos medicinos įrangos. 5-iose  specializuotose palatose – 15 naujų lovų, atitinkančių pacientų poreikius „.

Projekto vertė – 476 000 Lt ( 404 600 Lt – ES lėšos Lt ir 71 400 Lt – bendro finansavimo lėšos).

Daugiau informacijos:
Asta Suveizdiene, SAM Europos Sąjungos paramos skyrius, tel. (8 5) 266 1497, asta.suveizdiene@sam.lt
Natalja Keturkienė, SAM Ryšių su visuomene skyrius, tel.(8 5) 266 1411, natalja.keturkiene@sam.lt,


Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE