Nobel biocare

Alkoholiui užimamas postas nesvarbus

Sostinės kavinėje užmigęs ir su policijos palyda į komisariatą  nuvežtas Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka per vieną naktį sugriovė savo karjerą.

Po audringos nakties A.Kliunka darbe pasirodė neblaivus ir parašė atsistatydinimo pareiškimą.

Po prokuroro naktinių nuotykių Kauno kavinėse sklando juokeliai. „Barmene, jeigu netyčia užmigsiu, policijos kviesti nereikia. Skolingas neliksiu”, – vakar ryte vienoje Senamiesčio kavinių pareiškė klientas, užsisakęs kavos ir brendžio.

Alkoholis laužo ne tik aukštų šalies pareigūnų likimus. Specialistai primena, kad Lietuva pagal suvartojamo alkoholio kiekį lenkia daugelį Europos šalių.

Medicinos centro „Neuromeda” gydytojas psichiatras Mindaugas Jasulaitis pastebi, kad nėra profesijų, patenkančių į rizikos grupę, nes priklausomybė nuo alkoholio nepaiso nei socialinio statuso, nei lyties.

– Priklausomų nuo alkoholio žmonių rasime ir tarp darbininkų, ir verslininkų, medikų ir mokytojų, teisininkų, dvasininkų. Darbo aplinka ir kolektyvo tradicijos, susijusios su alkoholio vartojimu, gali paveikti žmogų, ypač jei jis neturi tvirtos pozicijos.

Ne paslaptis, kad tam tikrų profesijų žmonių kolektyvuose, pavyzdžiui, tarp statybininkų, alkoholio yra vartojama dažniau. Tai nereiškia, kad kiekvienas statybininkas piktnaudžiauja alkoholiu, bet tokiame kolektyve tvyrančios tradicijos gali netinkamai paveikti naujai atėjusį žmogų. Jam gali susidaryti įspūdis, kad „visi aplink geria, tai kodėl aš turėčiau negerti” .

Yra profesijų, kurių atstovai susiduria su didesne įtampa (teisininkai, medikai, verslininkai) ir neretai stresą mažina alkoholiu. Išgėrus iš tiesų tam kartui palengvėja. Tačiau, jei tai kartojasi dažnai, atsipalaiduoti reikia vis didesnės alkoholio dozės, o priežastys išgerti tampa vis menkesnės.

– Jei žmogus keletą kartą per metus, tarkime, per didžiąsias šventes, nesaikingai vartoja alkoholį, ar jis jau serga alkoholizmu?

– Kad atsakytų į šį klausimą, žmogus turėtų užduoti sau tris klausimus: ar aš galiu kontroliuoti savo gėrimo pradžią, intensyvumą ir trukmę? Jei žmogus tą dieną neplanavo gerti, bet išgėrė, jei planavo išgerti bokalą alaus, bet išgėrė penkis, jei planavo gerti tik vieną vakarą, bet gėrė kelis ir jei tokia situacija yra pasikartojusi keletą kartų – tai didelė tikimybė, kad yra išsivystęs priklausomybės nuo alkoholio sindromas. Tuomet būtų tikslinga pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu.

– Ar egzistuoja alkoholizmas tarp vadinamojo elito atstovų? Daug pinigų, didesnės galimybės.

– Tarp šou pasaulio atstovų piktnaudžiavimas alkoholiu ir kitomis svaiginamosiomis medžiagomis yra gana paplitęs. Vakarėliai, kuriuose gausu alkoholio, daugiau pinigų, aplink tvyranti atsipalaidavimo atmosfera, laisvas darbo grafikas, susireikšminimas  – tai kelios priežastys, didinančios  priklausomybės riziką.

Talentingi žmonės neretai nesugeba kontroliuoti alkoholio vartojimo. Reikėtų atkreipti dėmesį į šou pasaulio atstovus, turėjusius rimtų problemų dėl alkoholio, tačiau sugebėjusius tai suprasti ir nusprendusius jo visiškai atsisakyti. Jie parodė pavyzdį, kad galima linksmintis ir be svaigalų.

– Ką patartų specialistai žmogui, kurio karjerą sugriovė alkoholis? Juk jam turbūt ir vėl kyla pagundų, bent trumpam užsimiršti?

– Toks žmogus išgyvena krizę. Gali jausti nerimą, sutrikti miegas, varginti bloga nuotaika, beviltiškumas. Tai skatina ieškoti būdų, kad viskas pasikeistų . Alkoholis dažnai tampa pirmo pasirinkimo priemone. Deja, jis nepašalina krizę sukėlusių priežasčių, todėl trumpą palengvėjimą keičia dar didesnis nusivylimas, dar labiau sustiprėjęs nerimas, o dažnai ir kaltės jausmas dėl alkoholio vartojimo.

Piktnaudžiavimą alkoholiu gali skatinti ir nesutarimai šeimoje, darbe, nerimo sutrikimai, depresija. Tuomet žmogus vartoja alkoholį, norėdamas palengvinti savo psichologinę būseną, tačiau trumpalaikis apsvaigimo sukeltas palengvėjimas tik dar labiau pagilina problemas. Apsilankymas pas psichikos sveikatos specialistą gali padėti nustatyti tikrąsias problemų priežastis, gauti savalaikį gydymą ir jas išspręsti.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE