Šveicarija planuoja statyti 6 deš. stiliaus miestelį Alcheimerio ir kitomis protinius gebėjimus silpninančiomis ligomis sergantiems seneliams.
Tačiau tam pritaria ne visi geriatrinės slaugos ekspertai, rašo independent.co.uk.
20 mln. vertės gyvenamųjų namų rajoną ketinama statyti prie Šveicarijos Wiedlisbacho slėnio netoli berno. 23 specialiai projektuotuose 6 dešimtmečio stiliaus namuose apgyvendinimo ir slaugos paslaugos galės gauti 150 nuo senatvinės silpnaprotystės kenčiančių žmonių. Namai bus specialiai sukurti taip, kad atkurtų praeities atmosferą.
Šios idėjos sumanytojai teigia, kad miestelyje nebus uždarytų durų ir gyventojai galės laisvai vaikščioti visur, kur norės. Siekiant kurti įprastą atmosferą, slaugytojai bus persirengę sodininkais, kirpėjais ir parduotuvių darbuotojais. Vienintelė gudrybė – miestelio gyventojams nebus leidžiama išeiti už jo ribų.
Panaši naujoviška, tačiau prieštaringai vertinama geriatrinės slaugos metodika jau taikoma Olandijoje, Amsterdamo priemiestyje 2009 metais įkurtuose Hogewey slaugos namuose. Jų gyventojai už galimybę gyventi atidžiai sukurtos iliuzijos pasaulyje kas mėnesį moka po 5 tūkst. eurų.
Miestelio Šveicarijoje sumanytojas verslininkas Markusas Votlinas pats lankėsi Hogewey, prieš imdamasis savojo projekto ir teigia teigiamai vertinantis olandų požiūrį.
„Žmonės, kenčiantys nuo silpnaprotystės, dažnai yra neramūs ir agresyvūs, tačiau Hogewey jie atsipalaidavę ir patenkinti“, – Šveicarijos laikraščiui „Tages-Anzeiger“ teigė M. Vogtlinas.
Anot jo, senelius 6 deš. stiliaus namuose su sodais ketinama apgyvendinti tam, kad pacientai jaustųsi saugiau. Pasak verslininko, tokiems žmonėms sunku prisiminti, kas vyksta dabar, tačiau jie dažniausiai puikiai prisimena praeitį.
„Tokia aplinka padeda jiems jaustis patogiai. Aš tai vadinu kelione laiku“, – aiškino jis.
Šveicarijai, kaip ir likusiai Europai, vis didesnį rūpestį kelia senstanti ir nuo įvairių protinių negalių kenčianti visuomenė. Dabar čia gyvena 107 tūkst. senyvo amžiaus žmonių, kenčiančių nuo protinių negalių. Manoma, kad per artimiausius 20 metų šis skaičius išaugs dvigubai.
Tačiau ne visi geriatrinės slaugos specialistai mano, kad iliuzijų pasaulio kūrimas yra tinkamas požiūris. Šveicarijos Sonnweido namų, kur prižiūrima 150 nuo senatvinės silpnaprotystės kenčiančių pacientų, direktorius Michaelis Schmiederis teigė, kad jis nepritaria minčiai kurti netikrą 6 deš. atmosferą.
„To esmė yra bandymas suklastoti normalią aplinką, kurios šie žmonės neturi“, – teigė jis.
M. Schmiederio globos namuose žmonės suteikiama visiška judėjimo laisvė. „Mes siūlome sveikatingumą, visai kaip keturių žvaigždučių viešbutis. Mūsų pacientai gyvena čia ir dabar, o ne praeityje“, – pridūrė jis.
Tačiau Šveicarijos Alcheimerio asociacija teigia remianti projektą. Organizacijos atstovė Birgitta Martensson nesutinka, kad taip sergantiesiems sukuriamos geto sąlygos.
„Reikia skirtingų slaugos programų, nes liga turi skritingas stadijas. Toks kaimelis geras sprendimas žmonėms, kuriems liga jau pažengusi“, – įsitikinusi ji.