Mollers

Akiniai apsaugo nuo koronaviruso

Ar akiniai apsaugo nuo koronaviruso?

Lietuvos ir užsienio ekspertai pripažįsta, kad akiniai yra viena iš priemonių, leidžiančių apsisaugoti nuo koronaviruso. Bet kuri akinių rūšis sukuria tam tikrą mechaninį barjerą tarp žmogaus kūno ir koronaviruso. Nešiojant akinius karantino metu, galima ne tik apsisaugoti nuo infekcijos, bet ir nuo regos sutrikimų – mažiau pavargs akys dėl kenksmingos mėlynosios šviesos, kurią skleidžia išmanieji ekranai.

Mechaninis barjeras prieš virusus

Kaip žinia, virusas SARS-CoV-2 arba tiesiog COVID-19 plinta aplinkoje oro lašeliniu būdu. Kiekvienas prisilietimas prie mūsų akių ar nosies padidina viruso patekimo į žmogaus organizmą riziką.  Pasaulinės sveikatos organizacijos parengtame leidinyje Ženevos universiteto medicinos mokslų departamento profesorė Benadetta Allegranzi primena apie būtinybę dažnai plauti rankas, ypatingai vengti prisilietimų prie burnos, veido ar akių[i].  Akiniai gali padėti sumažinti riziką užsikrėsti koronaviruso infekcija, kadangi tampa mechaniniu barjeru tarp žmogaus kūno ir virusų. Tai patvirtina ir Niujorko universiteto pasaulinės visuomenės sveikatos katedros epidemiologo Robyno Geršono nuomonė. Jis teigia, kad „akinių nešiojimas yra paprastas ir lengvas sprendimas, norint apsisaugoti nuo mikroorganizmų poveikio. Maža to, jie apsaugos Jus nuo Jūsų pačių ir tam tikrų nevalingų judesių, kuomet norime patrinti iš nuovargio perštinčias akis. Akiniai – fizinis barjeras,  neleidžiantis žmonėms liesti akių gleivinės, kas ir sukelia didžiausią riziką viruso patekimui į organizmą.“ [ii]

Lietuvos ekspertai taip pat akreipė dėmesį į šį aspektą.  Kiekvieną kartą primenu savo pacientams, kad negalima trinti savo akių. Tokiu būdu į organizmą gali lengvai patekti bakterijos ir virusai. Taip pat intensyvus ir dažnas akių trynimas gali sukelti keratokonusą. Tai ragenos liga, kurios metu ragena įgyja netaisyklingą kūgio formą. Pagrindiniai ligos požymiai: centrinis ar paracentrinis ragenos išplonėjimas, statesnė forma ir refrakcinės ydos (trumparegystė, astigmatizmas).  Todėl liesti akių jokiu būdu negalima. Jei dirbate su sergančiais žmonėmis, būtina nešioti specialią apsaugą – veido skydą arba akinius, – sako optikos salonų tinklo „Fielmann” gydytoja oftalmologė Vaiva Nasvytienė. 

Dažniausiai, kalbant apie apsaugą nuo koronaviruso, minimos rekomendacijos dėvėti kaukes, tačiau ekspertai mano, kad jų naudojimas yra žymiai efektyvesnis kartu su akiniais. Būtent todėl sveikatos apsaugos įstaigų darbuotojai visada apsaugo ne tik savo rankas, burną ar nosį, bet ir akis. „Jei norime patikimiau apsisaugoti nuo infekcijos, turime kartu su kaukėmis nešioti ir akinius. Tam tinka tiek korekciniai, tiek įprasti akiniai nuo saulės. Tačiau yra dvi labai svarbios sąlygos –  kad suteiktume sau maksimalią apsaugą, akiniai turi būti gerai prigludę prie veido ir būti kuo didesni“, – teigia V. Nasvytienė.

Apsauga nuo emocijų

Karantino laikotarpiu nuolat girdime medikų įspėjimus apie vengimą liesti veidą rankomis. Tačiau kiekvienas iš mūsų tai darome net ir nesąmoningai. Kodėl žmonėms kyla toks stiprus noras liesti veidą?

„Veidas, kaip ir galva bei rankos yra žmogaus kūno kalbos sudedamosios gestikuliacinės dalys. Jų dėka galime nesąmoningai arba kontroliuodami parodyti vienokius ar kitokius savo jausmus. Kitaip sakant, kūno kalba perduodame kitiems informaciją apie savo emocinę būklę. Įdomu tai, kad kūno kalbą emocijoms išreikšti aktyviai naudoja net akli žmonės.  Buvęs JAV federalinio tyrimo biuro kontržvalgybos agentas Joe Navarro leidiniui „The Business Insider“ teigė, kad žmogus savo nervingumą išreiškia ne vien tik žodžiais. Vieni iš dažniausiai atpažįstamų nervingumo požymių – nuolatinis nevalingas veido lietimas rankomis. Todėl uždrausti žmogui tai daryti būtų nepaprastai sudėtinga užduotis.  Lenkijos psichologė Aleksandra Piotrovska įsitikinus, kad tai praktiškai neįmanoma, kadangi žmogus tiesiog nesąmoningai išreiškia psichologinį diskomfortą arba emocinę būklę liesdamas veidą. Todėl visi ekspertai vieningai sutaria, kad vienas iš efektyviausių šios problemos sprendimo būdų – akinių ir apsauginių pirštinių dėvėjimas, kurie leis atsikratyti pagundos liesti veidą.

Higieniškiausia apsauga

Pandemijos metu akinių nešiojimas tapo patikimu higienos užtikrinimo metodu. Pirmiausia jų dėka žmogus neliečia savo akių.  Antra – akiniai tampa puikiu mechaniniu barjeru nuo virusų.   Trečia – akinius reikia pastoviai valyti, o tai užtikrina papildomą higieną.

Kaip tesisingai reikėtų dezinfekuoti akinius, pasakoja UAB „JZO optika” optometrijos specialistė Alina Kierienė:

– Akinius reikia valyti kelis kartus per dieną. Ypač rekomenduojama tai daryti jei buvote lauke. Galima nupurkšti juos specialiu dezinfekcijos skysčiu arba valyti šiltu vandeniu su muilu ar švelniu plovikliu. Reikia vengti skysčių su acetonu ar alkoholiu, nes jie gali sugadinti akinių rėmelius arba lęšių dangas, kurios užtrikrina matymo komfortą ir lęšių ilgaamžiškumą.  Dezinfekuojant akinius, negalima pamiršti ir nosies atramėlių bei akinių kojelių, kadangi būtent jos turi tiesioginį sąlytį su oda. Tai galima padaryti naudojant švarų dantų šepetėlį su lašeliu ploviklio po tekančio vandens srove. Beje, būnant lauke karantino laikotarpiu, nerekomenduojama dėti akinių ant galvos.

Apsauga nuo HEV spindulių

Dauguma Lietuvos gyventojų didžiąją paros laiko dalį praleidžia dirbdami su kompiuteriu, intensyviai žiūrėdami į monitorius ar išmaniuosius ekranus, kuriuose skaito naujienas, tikrina elektroninį paštą. Nederėtų pamiršti ir televizorių, kadangi jie taip pat yra intensyvus mėlynosios šviesos šaltinis. Ekspertai pastebi, kad Karantino metu ženkliai išaugo skaitmeninių prietaisų naudojimo laikas, o kartu su juo ir akių apkrova.

„Dirbdami nuotoliniu būdu, elektroninių prietaisų pagalba nuolat palaikome ryšį su pasauliu. Štai kodėl labiau nei bet kada esame intensyviai veikiami mėlynos-violetinės apšvitos arba kitaip tariant HEV spindulių, sklindančių iš išmaniųjų ekranų. Būtent jie lemia didesnį akių nuovargį, kuris turi tiesioginę sąsają ir su bendra mūsų savijauta. Vis daugiau pasigirsta teiginių apie kylantį rimtą pavojų, kadangi karantino metu suprastėjo daugelio žmonių regos  būklė. Kad dar labiau nepakenktume savo akims, specialistai rekomenduoja net ir tiems, kuriems nereikia korekcinių akinių, dėvėti specialia danga padengtus akinius darbui su kompiuteriais, kurie padės apsaugoti akis nuo HEV spindulių ir užtikrins mažesnį akių nuovargį“, – sako optikos salonų tinklo „Fielmann“ optometrijos specialistas Aivaras Daukontas.

Kompleksinė apsauga

Tam, kad būtume maksimaliai apsisaugoję dabartinėje situacijoje, turime pasirūpinti keletu dalykų: privalu dėvėti ne tik apsauginę kaukę, bet ir akinius (korekcinius arba nuo saulės), laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, t.y. čiaudėti arba kosėti tik į vienkartinę nosinę, kurią būtina nedelsiant išmesti (jei jos neturime, prisidengti veidą alkūne), dažnai plauti rankas su karštu vandeniu ir muilu, sutiktus bičiulius ar kolegas sveikintis šypsena atsisakant rankos paspaudimo.

Jei jaučiate nuolatinį akių nuovargį, sunku įskaityti tekstą ar žiūrėti į objektus tolyje, jei Jūsų turimi akiniai jau yra per silpni ir būtų reikalinga juos keisti, o galbūt jie sulūžo ar buvo prarasti, optikų specialistai pasiruošę Jums padėti visais atvejais. Dalis optikos salonų Lietuvoje suvienijo savo jėgas ir prisijungė prie projekto #Saugioptika. Projekte dalyvauja tik tie optikos salonai, kurie gali užtikrinti griežtų dezinfekavimo taisyklių laikymąsi ir gali organizuoti saugų apsilankymą pagal nustatytas procedūras. Daugiau informacijos apie tai galima rasti specialioje Lietuvos optikų svetainėje www.laikasmatyti.lt

Svarbu paminėti, kad klientų priėmimas regos patikrai optikoje galimas tik pagal išankstinį susitarimą telefonu. Prieš vizitą išsiaiškinama, ar klientas neturi COVID-19 būdingų simptomų, ar nebendravo su sergančiais asmenimis, taip pat surenkama anamnezė apie kliento amžių ir jo sveikatos būklę. Registruojami tik neturintys jokių ligos simptomų, neturėję kontakto su sergančiais ir neturintys būti izoliacijoje asmenys. Po kiekvieno vizito specialistų kabinetai dezinfekuojami, nuolat vėdinamos patalpos, o priimdami klientus, optikos salonų darbuotojai naudoja II-o saugumo lygio asmenines apsaugos priemones.

[i] Informaciją paruošė Pasaulinė sveikatos organizacija ir patalpino 2020.04.05  You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=bPITHEiFWLc&feature=emb_title

[ii] 2020.03.10 New York Post straipsnis: https://nypost.com/2020/03/10/does-wearing-glasses-help-protect-you-against-coronavirus/

 

 

TAIP PAT SKAITYKITE