JAV Kongreso Atstovų Rūmų nariai šeštadienį prieš pat vidurnaktį balsavo už medicinos aptarnavimo sistemos reformą.
Atitinkamą įstatymo projektą, išdėstytą beveik 2 tūkstančiuose puslapių, parėmė 220 demokratų – tik dviem įstatymų leidėjais daugiau nei buvo būtina dokumentui aprobuoti. Visi 177 respublikonai Atstovų Rūmuose ir prie jų prisijungę 38 dabartinio Baltųjų rūmų vadovo bendrapartiečiai balsavo prieš.
Barackui Obamai balsavimo rezultatai – didelė politinė pergalė prieš oponentus. Reformą medicinos aptarnavimo sferoje jis laiko vienu iš savo prioritetų. Ir puikiai supranta, kad pralaimėjimas gali skaudžiai smogti administracijos įvaizdžiui. Nuo to, ar Baltiesiems rūmams pavyks įveikti įstatymų leidėjų respublikonų pasipriešinimą, priklauso kitų prezidento darbotvarkės punktų realizavimas.
B. Obama siekia sukurti tokią sistemą, kuriai esant amerikiečiai, gaunantys draudimą iš darbdavio, jį išsaugotų, o tie, kurie turi mokėti už save patys arba nedirba, galėtų turėti kitų draudimo variantų. Dabar apie 46 milijonus amerikiečių apskritai neturi medicinos draudimo.
Svarbus jo iniciatyvos elementas – medicinos draudimo subsidijavimas iš iždo, dėl kurio iš esmės ir kilo ginčai.
Respublikonai teigia, jog jiems tai nepriimtina. Amerikos parlamento žemųjų rūmų įstatymo projekte numatytai reformai realizuoti ketinama išleisti apie 1,2 trilijono dolerių per 10 metų.
Respublikonai tvirtina, kad mokesčių mokėtojai iš tikrųjų turės sumokėti 1,8 trilijono dolerių. Anot jų, kova dar nesibaigė. Priešakyje – karštos diskusijos Senate, kurio įstatymo projekto variantas skiriasi nuo priimtojo Atstovų Rūmuose.
Jei demokratai paims viršų ir Senate, tai abu variantus reikės derinti ir vėl rengti balsavimą abejuose rūmuose.