„Per mažai nuslystame į įvairius malonumus”, – vieną priežasčių, kodėl kartais skauda galvą, įvardija Kauno medicinos universiteto Neurologijos klinikos Nervų ligų ambulatorinio skyriaus administratorius gydytojas neurologas Algirdas Mačionis.
– Kai žmogus yra susirūpinęs, sako, kad tai – jo galvos skausmas. Ar tiesa, kad galvą skauda dėl išgyvenimų, streso?
– Galvos skausmas, kaip ir kiekvienas skausmas, yra nemalonus jutiklis, dirgiklis. Jis sutrikdo žmogaus kasdienę veiklą: darbus, santykius darbe, šeimoje. Galvos skausmas gali pastūmėti į nuokrypius nuo visuomenės gyvenimo normų. Kai žmogui skauda, jis nori pabėgti nuo visko ir užsidaryti. Naudodamiesi šiuolaikinėmis technologijomis, priimdami milžinišką naujienų gausą, patys provokuojame galvos skausmus. Prisiskaitęs informacijos apie ligas, žmogus neretai pats sau jas įteigia. Dabar žmonės jautrūs, bloga informacija juos veikia labiau nei gera. Sėdėdami prie televizoriaus ar kompiuterio varginame akis. Per mažai reiškiame emocijas, per mažai ilsimės, per retai nuslystame į įvairius malonumus, kurie pašalintų smegenų įtampą. Ilgai dirbusį ir pagaliau ištrūkusį pailsėti žmogų užklumpa galvos skausmas. Tai vadinama ūmiu atsipalaidavimu. Tikimasi poilsio, o nutinka priešingai.
– Vadinasi, galvos skausmo priežastys dažniausiai glūdi ne pačioje galvoje?
– Kai pirmą kartą suskausta galvą, reikia pasistengti išsiaiškinti, nuo ko skausmas galėjo atsirasti. Pirminius galvos skausmus – migreną, įtampos skausmus žmonės patiria vieną kartą per metus ar net per visą gyvenimą. Vieniems tas skausmas išnyksta, kitiems tampa lėtinis. Reikėtų susirūpinti, jei užklumpa ūmus ir intensyvus galvos skausmas. Civilizuotose valstybėse dviem trečdaliams gyventojų lėtinį įtampos skausmą sukelia nesveikas gyvenimo būdas.
– Dažniau bijoma ne paties skausmo, o jį sukeliančių sunkių ligų. Kada reikia kreiptis į gydytoją?
– Galvos skausmas gali išduoti nervų sistemos ligas. Pirmiausia tai piktybiniai arba gerybiniai galvos smegenų navikai. Antra grupė – vadinamieji galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, insultai, praeinantys išemijos priepuoliai. Smegenų kraujagyslės neturi jokio skausmo receptoriaus. Tad pirmiausia šios ligos pasireiškia ne galvos skausmu, o kitais požymiais. Galvos skausmas gali būti pirmas simptomas, kai po traumos išsilieja kraujas į galvos smegenų dangalus ar įvyksta savaiminis kraujo išsiliejimas, dangaluose vystosi meningitas. Esant nervų sistemos pažeidimams, skausmas nepasiduoda įprastinei tabletei. Pastaruoju metu ypač madingi vaizdiniai galvos tyrimai. Jeigu skauda galvą, norima pažvelgti į smegenis iš vidaus ir tikimasi surasti skausmo priežastį. Tačiau skausmas ir jo charakteris nenufotografuojamas. Kartais kyla klausimas, ar tikrai taip dažnai reikia fotografuoti galvą dėl skausmo. Atmetus migreną, navikus ir kitus retus galvos skausmus, yra žmonių, kurie ištisas savaites kenčia lėtinius įtampos skausmus. Visuomenė turėtų mokytis atpažinti galvos skausmą. Atlikus tam tikrus tyrimus ir neradus jokios organinės priežasties, nustačius skausmo charakterį belieka šalinti išorines priežastis.
– Sakoma, kad ir nuo skrandžio negalavimų gali skaudėti galvą. Ar tai tiesa?
– Visas mūsų nevalingas funkcijas – kraujagyslių, širdies, akių vyzdžių reakcijas, ašarų ir seilių išsiskyrimą valdo autonominė sistema. Sergant lėtine skrandžio opalige, obstrukcine plaučių liga, esant miego sutrikimams, kai žmogus knarkia, išsiderina vegetacinė nervų sistema. Galva apsunksta, mintys sulėtėja, žmogus jaučia lėtinį nuovargį ir mieguistumą. Tai kartais suprantama kaip galvos skausmas. Kartais juo besiskundžiantys žmonės pyksta, kad gydytojas neatlieka sudėtingų tyrimų, o tik užduoda keistus klausimus. Gydytojui labai svarbu išsiaiškinti skausmo apibūdinimą. Tam sukurti skausmo terminai. Pacientas tvirtina, kad jam skauda smegenis. Galiausiai paaiškėja, kas jis jaučia ne skausmą, o smegenų apsunkimą. Neretai žmogus net nežino, kaip tai įvertinti ir apibūdinti.
– Ar sunkmetis, nedarbas, įtampa padidino besiskundžiančiųjų galvos skausmais gretas?
– Neteko pastebėti, kad padaugėtų žmonių, besiskundžiančių nusivylimo ar neapibrėžtu skausmu. Galbūt suveikia grįžtamasis fenomenas – žmogaus gebėjimas valdyti stresą, savęs programavimas nustumia galvos skausmus ir neleidžia pasireikšti. Kita vertus, žmogus galbūt susigyvena su galvos skausmu ir tiesiog nekreipia dėmesio. Nebūna, kad galvą skaudėtų nuolat. Kai paciento paklausi, ar jis patiria laimingų dienų be skausmo, atsako teigiamai.
– Ką pirmiausia daryti, kai skauda galvą: bėgti į vaistinę ar pas gydytoją?
– Kelias valandas trunkančio skausmo nereikia kentėti. Išgerkite vaistų. Tačiau neretai žmonės nežino, kiek jų vartoti. Trys tabletės atrodo mirtina dozė, bet penktadalis tabletės tikrai nepadės. Būtina išsiaiškinti, kiek tabletėje yra veikliosios medžiagos.
– Ar šalutinis vaisto poveikis gali suketi galvos skausmą?
– Atskira tema – pripratimas prie analgetikų. Nuo jų gali skaudėti galvą. Kiekvienas vaistas daro šalutinį poveikį. Lėtiniam galvos skausmui valdyti kartais skiriami antidepresantai. Neretai ligoniai tam priešinasi, nes, sako, depresijos simptomų nejaučia. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad 60–70 proc. pacientų, kurie skundžiasi lėtiniais galvos skausmais, vartodami antidepresantus pajunta ilgalaikį pagerėjimą.
– Ar gali numalšinti galvos skausmą arbata, masažas, akupunktūra, saviįtaiga?
– Galima pasitelkti ir alternatyvias priemones: taškinį masažą, raumenų tempimą ar spaudimą, kai dėmesys sutelkiamas kitur, o galva atsipalaiduoja. Receptų yra daug. Senovės egiptiečiai pastebėjo, kad rūgščių tirpalų kompresai, uždėti ant galvos, rauginės medžiagos ar tiesiog šaltis mažina skausmą.
– Ar skausmo priežastis gali būti karštis ir saulė vasarą?
– Išprakaitavus, netekus daug skysčių ir mineralinių medžiagų galvos skausmas padidėja ar net gali tapti lėtinis. Rekomenduojame gerti daugiau skysčių – kasdien papildomai po 2–3 stiklines. Kai kam tai sumažina skausmus. Tai vadinama skysčių terapija.
– Ką daryti, kai vaikas skundžiasi galvos skausmu?
– Vaikai nesuvokia skausmo ir negali jo apibūdinti. Reikia atkreipti dėmesį, kurioje vietoje ir kada skauda: priekinėje ar užpakalinėje galvos pusėje, veido srityje, ar skauda pasilenkus, pučiant nosį. Priežastis gali būti paprasčiausias veido sinuso susirgimas. Jeigu skaudant galvą pakyla temperatūra, skauda pilvą, reikia įvertinti, gal tai meningito požymiai, o gal buvo įsisiurbusi erkė? Erkinį encefalitą, Laimo ligą lydi galvos skausmai.