Krikščionių medicinos centras

Vėžiu sergantys ligoniai apimti panikos

Nuo vėžio besigydantys Kauno klinikų filialo – Onkologijos ligoninės pacientai apimti baimės: jiems nutrauktos spindulinės terapijos procedūros.

Sunkių ligonių gydymą sujaukė brangaus aparato gedimas.

Ligoniams – stresas

„Suprantu, kad ligoniai nerimauja. Bet ką dabar padarysi – sukandę dantis laukiame, kada iš Amerikos atkeliaus sugedusi aparato dalis“, – „Kauno dienai“ sakė Onkologijos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Artūras Andrejaitis.

Į keblią situaciją pateko apie pusšimtį sunkių ligonių. Kai kuriuos kausto nerimas ir neviltis. Nuo pirmadienio neveikia spindulinei terapijai naudojamas linijinis greitintuvas, skirtas vėžiniams susirgimams gydyti.

„Man ką tik atliko operaciją – pašalino piktybinį auglį. Kai pirmadienį nuvykau į suplanuotą švitinimo procedūrą, pasakė, kad dėl techninių kliūčių seansas atidedamas antradieniui. Antradienį pranešė, kad švitins trečiadienį. Nesuprantu, kas darosi. Labai bijau dėl savo sveikatos“, – nerimą liejo į redakciją paskambinusi ligonė.

Ji tvirtino sužinojusi, kad ketvirtadienį ir penktadienį yra planuojama spindulinės terapijos aparato profilaktinė apžiūra, todėl ir tomis dienomis nebus priimami procedūrų laukiantys pacientai.

„Šeštadieniais ir sekmadieniais Spindulinės terapijos skyrius apskritai nedirba. Vadinasi, be gydymo liksiu visą savaitę. Bijau net pagalvoti apie galimus padarinius sveikatai“, – kalbėjo dramatiškų išgyvenimų prislėgta ligonė.

Siūlo nedramatizuoti

„Aparatas yra elektroninis, ir mes nieko negalime paskubinti. Jį taiso elektroninę techniką prižiūrinčios firmos atstovai. Kelios dienos jokių blogų padarinių ligoniams neturės. Problemų kiltų, jei remontas užtruktų savaitę ar dvi. Šiuo atveju – ne pasaulio pabaiga. Pertraukų juk pasitaiko ir per šventes, ir savaitgaliais, ir dėl to nieko neatsitinka. Manau, dauguma žmonių tai supranta, be reikalo nepasiduoda nerimui, nepuola skambinti į „Kauno dieną“, – kalbėjo A. Andrejaitis.

Jis pabrėžė, kad dar trys analogiški aparatai veikia Kauno klinikose, tad nenorintieji laukti, kol bus sutaisytas sugedęs, gali kreiptis ten. Paklaustas, ar Klinikose nereikėtų laukti eilėje, specialistas suabejojo.

„Čia jau kitas klausimas, kiek užtruktų ta eilė“, – sakė Onkologijos ligoninės direktoriaus pavaduotojas.

Prieš dvejus metus Onkologijos ligoninėje pradėtas naudoti elektroninis aparatas kainuoja 6 mln. litų. Pasak A. Andrejaičio, tai jau ne pirmas jo gedimas.

Bando slopinti įtampą

Įtampą dėl situacijos Kauno onkologijos ligoninėje bandė slopinti Kauno klinikų vadovai, tačiau paaiškėjo, kad jų teiginiai nepajėgūs visiškai išsklaidyti ligonius užvaldančio netikrumo jausmo.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė profesorė Elona Juozaitytė tvirtino, kad Klinikose veikia net trys tokie aparatai, prie jų nėra spūsties ir jie gali būti panaudoti Onkologijos ligoninėje besigydantiems pacientams.

„Onkologijos ligoninės pacientai gali kreiptis pas mus ir jiems spindulinė terapija bus suteikta be jokių problemų“, – pabrėžė E. Juozaitytė.

Panašiai kalbėjo ir Kauno klinikų valdymo tarnybos direktorius Edmundas Varpiotas, pabrėžęs, kad Kauno klinikos ir Onkologijos ligoninė yra bendrai struktūra.

„Vienam sugedus, dirba kiti aparatai. Veikiantys aparatai nėra ypač perkrauti, todėl juos galima naudoti Onkologijos ligoninėje gydomiems pacientams. Mes žinome situaciją Onkologijos ligoninėje ir nekantrius ligonius galime priimti Klinikose. Todėl vieno linijinio greitintuvo gedimas nesudaro jokio pavojaus paciento sveikatai ir gyvybei“, – aiškino E. Varpiotas.

Pagalba užtruktų

„Kauno dienos“ duomenimis, Onkologijos ligoninės pacientams nebuvo siūloma kreiptis pagalbos į Kauno klinikas.

Pasak A. Andrejaičio, tai būtų gana sudėtinga ir laiko reikalaujanti procedūra.

„Neįmanoma mechaniškai perkelti ligonio gydymo nuo vieno aparato prie kito. Tai užtrunka, nes perkeliant reikia įvesti ligonio duomenis, atlikti įvairių procedūrų. Greičiau kitą aparatą galima pritaikyti tiems ligoniams, kurie dar tik ruošėsi pradėti švitinimo terapiją“, – sakė Onkologijos ligoninės direktoriaus pavaduotojas, pabrėžęs, kad visi nekantriai laukia, kada iš Amerikos bus pristatyta sugedusi detalė ir vėžiu sergantiems ligoniams labai svarbi gydymo procedūra vėl vyks įprastu ritmu.

Direktoriaus pavaduotojas paneigė į redakciją skambinusios ligonės teiginį, kad ketvirtadienį ir penktadienį aparatas gali neveikti dėl numatytos profilaktikos.

„Tai ligonius klaidinantys ir be reikalo juos jaudinantys nesuprantami gandai“, – tvirtino A. Andrejaitis.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Aukštųjų energijų spindulinės terapijos vyresnioji ordinatorė Asta Žilevičienė:

Pasitaiko, kad linijiniai greitintuvai sugenda ir kartais nepavyksta išvengti gydymo pauzių. Tokiu atveju kiekvieno ligonio situacija vertinama individualiai. Vertinimas priklauso nuo to, kokio pobūdžio navikas, kokiu greičiu jis vystosi. Svarbi yra švitinimo procedūrų suminė dozė. Atsiradus nenumatytoms pertraukoms, ta dozė gali būti papildoma, kad gydymo seansai būtų maksimaliai efektyvūs. Gydytojai atidžiai seka ir rūpinasi, kad ligonių gydymo kurso kokybė nenukentėtų. Kita problema – psichologinis veiksnys. Negavę procedūrų žmonės pasiduoda stresui. Tas stresas kenkia gydymui, todėl ligoniams būtina paaiškinti situaciją, kad neslėgtų papildomos problemos, nes jiems ir taip yra sunku. Žala sveikatai atsirastų tuomet, jei būtų padaryta didelė pertrauka – iki kelių savaičių. Jei įtariama, kad dėl technikos problemų gali būti ilga pertrauka, gydymas tęsiamas panaudojant kitus aparatus.

TAIP PAT SKAITYKITE