Biorythm

Amfetaminai

Amfetaminai

Amfetaminas – geriausiai žinomas sintetinis centrinės nervų sistemos (toliau – CNS) stimuliatorius. Tai seniausia ir plačiausiai vartojama narkotinė šiosgrupės medžiaga. Kai kurie panašios į amfetaminą sudėties CNS stimuliatoriai pvz. ecstasy (MDMA), priskiriami prie haliucinogenų, nes vartojami didelėmis dozėmis gali sukelti haliucinacijas.

Amfetaminas – balti milteliai, kartais turi gelsvą, rudą ar pilką atspalvį. Antrojo pasaulinio karo metu visos kare dalyvavusios šalys vartojo amfetaminą nors trumpam sustiprinti kareivių ištvermę. Legaliai gaminamas amfetaminas vartojamas visame pasauly. Nelegaliai gaminamas amfetaminas – daugiausia Europos problema.

Metamfetaminas – amfetamino atmaina, turi stipresnį poveikį, todėl vartojamas kaip intoksikuojamoji medžiaga, sukelianti „aštresnius” pojūčius. Metamfetaminas dažniausiai gaminamas baltų miltelių pavidalu, taip pat specifine kristalo forma, kuri vadinama „ledu” , „Los Andželo stiklu”, „stiklu”, „kristalu”. Pavadinimas apibūdina narkotinės medžiagos išvaizdą. Ji paprastai būna skaidri. „Ledas” primena sudaužytą ar matinį stiklą, rupią druską ar ledą.

Jis gaminamas speciliai rūkymui.

Manoma, kad „ledas” sukelia stipresnę intoksikaciją nei krekas ar amfetaminas, o jo poveikis ilgesnis. Metamfetaminas sukelia stiprų energijosir euforijos pojūtį. Ši būsena trunka 8-24 valandas. „Ledas” atkreipė visuomenės dėmesį dėl labai stipraus intoksikuojamojo poveikio ir prasidedančios stiprios CNS stimuliacijos. Apsvaigę nuo „ledo” asmenys gali sutrikti, tapti itin agresyvūs ir pavojingi aplinkiniams.

Vartojimo būdai

Tabletės ryjamos visos arba susmulkintos ir ištirpintos vandenyje.

Įkvepiant narkotinė medžiaga dedama ant mažo šaukštelio arba į siaurą vamzdelį, po to įkišama į šnervę ir įkvepiama. Pasiruošimas vartoti panašus į kokaino – milteliai skutimosi peiliuku supjaustomi ant stiklinės plokštelės ar veidrodėlio ir padalijami į „linijas”. Metamfetaminas gali būti rūkomas, paprastai specialiomis pypkėmis. Leidžiantis (beveik visada į veną) naudojamos adatos ir švirkštai.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas. Pavartojus juos padidėja judrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau amfetaminų. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja, kad susirgs širdies liga. Po stipraus vartojimo ilgą laiką atsiranda rizika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.

ĮSTATYMAS:

Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Amfetaminų intoksikacija

Fiziniai požymiai Psichiniai požymiai
  • išsiplėtę akių vyzdžiai
  • greitas, neritmiškas pulsas
  • pakilus kūno temperatūra, padidėjęs prakaitavimas
  • džiūsta burna, čepsėjimo garsai (stengiasi sukaupti daugiau seilių)
  • konvulsijos ir epilepsijos priepoliai (suvartojus didelę dozę)
  • drebulys ir raumenų traukuliai, pakitusi veido išraiška, sutrikę veido raumenų judesiai
  • stereotipinis (įkyriai kartojamas) elgesys
  • nenuilstamumas, sunku ramiai išsėdėti
  • nervingumas
  • susierzinimas
  • nepastovi, kintama minčių eiga (karštligiškas, maniakiškas elgesys)
  • nerimas ir panika
  • sąmyšis (sunkiais atvejais – paranojos psichozės)

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE