Gudručio vaistinė

Vaikus kamuoja ir suaugusiųjų ligos

Riba tarp vaikų ir suaugusiųjų ligų vis labiau išsitrina. Tačiau tėvams sunku patikėti, kad vaikui gali būti tulžies pūslės akmenligė, skrandžio opa ar kirkšnies išvarža.

Pilvą skauda kas antram

Pusė pacientų, kurie skubos tvarka kreipiasi į Klaipėdos vaikų ligoninės Priėmimo skyrių, skundžiasi pilvo skausmais, kurie būdingi ir lengvam negalavimui, ir daugeliui klastingų ligų.

Medikams tenka priimti atsakingą sprendimą – gydyti vaistais, ar operuoti.

Klaipėdos vaikų ligoninės chirurgas Raimondas Latvys sakė, kad nepavykus pilvo skausmų priežasties nustatyti po apžiūros, klinikinių tyrimų, echoskopijos, į pagalbą tenka pasitelkti ir diagnostinę laparoskopiją.

Tokiu būdu galima patvirtinti arba atmesti įtariamą diagnozę. Pasitaiko, kad vietoj įtarto apendicito aptinkama mergaitę kamuojanti ginekologinė problema.

Neretai skausmų priežastis būna pilvo ertmės limfmazgių padidėjimas dėl uždegiminių pokyčių žarnyne. Jiems įtakos gali turėti tiek virusinės, tiek bakterinės infekcijos.

Tokių ligonių operuoti nereikia – pakanka konservatyvių gydymo metodų.

Išgirsta diagnozė nustebina

„Kartais randame ir netikėčiausių dalykų. Teko operuoti keturmetę, kuriai cista buvo apsisukusi apie kiaušidę”, – prisiminė vaikų chirurgas.

Gydytojo nebestebina, kai suaugusiesiems dažniau būdingos ligos nustatomos ir vaikams. Tačiau tėvai, išgirdę diagnozę, reaguoja ne visada patikliai.

Į medikus besikreipusiam tėvui nerimą kėlė šešiamečio sūnaus galima sėklidžių patologija. Sužinojęs, kad „kalta” kirkšnies išvarža, jis net šūktelėjo: „Tokiems mažiems nebūna!”

Vaikų chirurgui teko operuoti trylikametį dėl prakiurusios skrandžio opos.

Tėvus stebina ir vaikui diagnozuota tulžies pūslės akmenligė. Pasak R.Latvio, nors tokių pacientų nėra daug, bet patologija jaunėja.

Chirurgas spėjo, kad galbūt kaltas šiuolaikinis gyvenimo būdas, kad operuoti akmenligę tenka trylikamečiams, keturiolikmečiams. Akmenligė nustatoma net šešiamečiams.

Pasiūlytas chirurginis ligos gydymo būdas neretai tėvus išgąsdina. Tėvai tikisi vaiką išgydyti vaistais ar netradiciniais būdais. Chirurgo praktikoje pasitaikė atvejis, kai kamuojama akmenligės priepuolių paauglė sutiko operuotis, o tėvai dukrą įkalbinėjo persigalvoti.

R.Latvio manymu, tėvams psichologiškai sunku susitaikyti su mintimi apie operaciją, nors šiandien jos atliekamos mažai traumuojančiu būdu – laparoskopiškai.

Skausmas nuo ūgio nepriklauso

Vaikų chirurgai tokiu būdu operuoti pradėjo vos prieš pusantrų metų, nors suaugusieji taip gydomi daugiau nei dešimtmetį. Tad, susidūrus su neaiškia situacija, į pagalbą kviečiami daugiau patirties bei tokių pacientų turintys kolegos: Artūras Razbadauskas iš Jūrininkų ligoninės, Nerijus Kaselis ir Vitalijus Dagilis iš Apskrities ligoninės.

R.Latvys paaiškino, kad ligoninės turimas laparaskopinėms operacijoms skirtas rinkinys – gana standartinis, labiau pritaikytas paaugliams. Todėl patys mažiausi ligoniai operuojami tradiciniu būdu.

Gydytojas pasidžiaugė, kad Lietuvoje dar neatsisakoma vaikų chirurgo specializacijos. Nors medicinos valdininkai kartais galvoja priešingai. R.Latvys tarstelėjo nesąs šiuo atžvilgiu objektyvus.

Tačiau iš savo darbo praktikos pastebi, kad vaikų ligos ne visada tokios pat, kaip suaugusiųjų, o keturmetis ar penkiametis ne visada gali konkretizuoti skausmų pobūdį. Tad vaikų chirurgui tenka pasitelkti visą turimą darbo patirtį.

R.Latvį kartais nustebina suaugusiųjų požiūris. Tėvai mano, kad skausmo skalė priklauso nuo vaiko ūgio.

„Juk vaikams skauda mažiau. Šią frazę iš tėvų esu girdėjęs ne kartą. Iš pradžių maniau, kad tai pokštas. Bet kai darbe su tuo susiduri ne pirmą kartą, suklūsti. Iš tiesų skausmas yra labai individualus,” – teigė chirurgas.


Tulžies pūslės akmenligės požymiai

skausmas pavalgius po dešiniuoju krūtinės lanku

gali pakilti temperatūra

kraujo tyrimas patvirtina uždegimą

pilvo organų echoskopija patikslina diagnozę

Tačiau panašūs požymiai būdingi ir skrandžio ligoms, žarnyno veiklos sutrikimams.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE