Gudručio vaistinė

Tas nesibaigiantis kosulys

Mažylis jau kelintą savaitę vis kosi, ir kas baisiausia – nepadeda jokie įprastiniai vaistai. Gali būti, jog šio nesibaigiančio kosulio priežastis – mikoplazmos ir chlamidijos.

Mikoplazmos ir chlamidijos – nei bakterijos, nei virusai, jos užima tarpinę vietą tarp jų. Jos gali tapti daugelio ligų priežastimi, tačiau dažniausiai sukelia netipines kvėpavimo takų infekcijas, kurios dar kartais vadinamos kolektyvo ligomis, nes dažniau serga darželinukai. Jeigu grupėje yra nors vienas ilgai kosintis mažylis, didelė tikimybė, jog netrukus kosčioti ir nežymiai karščiuoti pradės kiti jo draugai.

Ne visi, kurių nosiaryklėje gyvena mikoplazmos ir chlamidijos, suserga – tai priklauso nuo organizmo atsparumo. Tačiau užkrėsti toks vaikas vis dėlto gali. Ligos sunkumas taip pat priklauso nuo imuninės sistemos – vieni ligoniukai pasveiksta, atrodytų, savaime, o kai kurie pamažu gali prisikosėti ir iki plaučių uždegimo.

Sergama kitaip nei įprastai

Kas sukėlė kosulį – mikoplazmos ar chlamidijos – atskirti sunku, nes simptomai beveik nesiskiria, juolab kad neretai infekciją sukelia ir jų „duetas”.

 

  • Iš pradžių – niekadėjai virusai. Dažnai atipinių sukėlėjų ligos pradžią nulemia virusinė infekcija, kuri susilpnina organizmo imuninę sistemą, tuomet „sukyla” organizme tūnojusios bakterijos. Tokiu atveju liga prasideda lyg ir ūmiai (virusinės infekcijos pradžia), o po to tęsiasi vangiai (pradeda veikti atipinės bakterijos). Tėveliams tuo metu atrodo, jog ligoniukas pradeda sveikti, bet niekaip neišsikapanoja iš ligos. Šioje ligos fazėje mažylis pasveiksta tik tuomet, kai stiprus jo imunitetas. Jei ne – liga gali komplikuotis tiek plaučių uždegimu, tiek kitomis kvėpavimo takų ligomis.
  • Ligos pradžia – kaip visos… Skauda gerklę, ligoniukas sloguoja, pakyla temperatūra, kuri dažniausiai nebūna aukštesnė nei 38 laipsniai. Vėliau gali atsirasti bendras negalavimas, galvos ir raumenų skausmai.
  • Užsitęsęs kosulys. Pagrindinis požymis sergant mikoplazmine ir chlamidine kvėpavimo takų infekcija – kelias savaites ar net mėnesius nepraeinantis kosulys. Iš pradžių kamuoja sausas, labai varginantis kosulys, kuris dar ir turi savybę užpulti miegant – mažasis ligoniukas gali be perstojo kosėti kelias minutes, dažnai ir dar ilgiau. Praėjus 5–10 dienų gali atsirasti tąsių, sunkiai atkosimų skreplių.
  • Plaučių uždegimas. Mikoplazmų ir chlamidijų sukeltas plaučių uždegimas taip pat prasideda netipiškai. Liga sunkėja pamažu: iš pradžių vargina tik sausas kosulys, vėliau pakyla temperatūra, atsiranda kitų plaučių uždegimui būdingų požymių.

Gydyti po tyrimo

Kadangi pagal ligos simptomus ganėtinai sunku tiksliai nustatyti, ar mažylis iš tiesų serga atipine infekcija, gydytojai dažnai pasiūlo atlikti imunologinį kraujo tyrimą. Kraujas imamas iš venos ir jame ieškoma specifinių IgM klasės (rodo ūmią ligos fazę) ir IgG klasės (rodo užsitęsusią ligos eigą) antikūnų, neutralizuojančių mikoplazmas ir chlamidijas. Užsikrėtus tiek mikoplazmomis, tiek chlamidijomis specifinių IgM antikūnų atsiranda tik po 10–14 dienų, be to, jų gali būti randama praėjus metams po infekcijos. Tuo tarpu specifinių IgG antikūnų atsiranda po 14–20 dienų nuo ligos pradžios ir jų randama visą gyvenimą, mat jie rodo kažkada buvusią infekciją.

Vertinant tyrimų rezultatus svarbu ne tik kiek ir kokių antikūnų randama, bet ir kaip kinta jų lygis kraujyje. Taigi jeigu kraujas tiriamas pačioje ligos pradžioje, nustatyti atipinės kvėpavimo takų infekcijos diagnozę gali būti sudėtinga, todėl kraujo tyrimą teks kartoti vėliau.

Mikoplazmų ir chlamidijų sukeltas kvėpavimo takų infekcijas įveikia tik tam tikri antibiotikai – makrolidai. Gydymo kursas priklauso nuo ligoniuko būklės sunkumo – kartais vaistų užtenka gerti savaitę, kartais gydytis tenka ir ilgiau. Sausą ir varginantį kosulį gali palengvinti inhaliacijos, sirupas nuo kosulio.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE