Ditel

Pirmosios draugystės pamokos

„Vis dažniau dukrytė iš kiemo grįžta liūdna. Kai jos bendraamžiai kartu žaidžia, išdykauja ar pešasi, ji tik tyliai stebi juos, tarsi bijotų, kad kas nors ją prakalbins, nors tikriausiai tik to ir tenori. Gal reikėtų jai padėti susirasti draugų?” – klausia keturmetės Grėtės mama.

Mokymasis susipažinti – pirmas laiptelis vaikiškos draugystės link. Vieniems mažiesiems tai padaryti visai nesunku, o kitiems prilygsta kone žygdarbiui. Tai susiję su  vaiko būdu. Kaip ir suaugusieji, mažieji taip pat yra intravertai bei ekstravertai. Pastarieji – tikros kompanijų sielos, o štai intravertai mėgsta vienatvę. Taigi jei auginate intravertą, teks jums mažyliui padėti tapti truputį komunikabilesniu.

Kaip įveikti baimę

● Draugystė yra puiku! Tą jūs turite rodyti savo pavyzdžiu. Jeigu patys stypsojimą kiaurą dieną prie televizoriaus vertinate labiau nei draugų kompaniją, tikėtina, kad jūsų kruopa taip pat bus uždaras vienišius. Beje, ne mažiau nei su draugais jūs turite bendrauti ir su mažyliu – kuo daugiau, kuo įvairesnėmis temomis, tuo geriau. Ir nepamirškite pagarbiai kalbėti ir ypač bendrauti su vaiko draugais, net jeigu jums jie nelabai patinka.

● Nevenkite situacijų, kai tenka susipažinti. Nusiveskite vaikutį kad ir į susitikimą su savo draugais, veltinio vėlimo ar dekupažo pamoką. O jei tokios situacijos jūsų gyvenime išties retos, jas sukurkite. Jeigu gyvenate daugiabutyje, tėvelių su mažyliais kieme tikrai yra ne vienas ir ne du. Stenkitės kuo dažniau į svečius kviesti vaikų auginančius draugus bei pažįstamus.

● Į pagalbą pasikvieskite vaiko mėgstamus žaisliukus ir su jais pažaiskite žaidimą „Susipažinkime”. Paaiškinkite vaikui, kad norint susipažinti reikia nusišypsoti tam žmogui. O jeigu kitas vaikas nenori susipažinti? Pasakykite, kad dėl to pykti tikrai neverta. Pakanka pasakyti: „Jei vėliau vis dėlto norėsi su manimi pažaisti, ateik”.

Prisiminkite savo draugystės istorijų ir, žinoma, jas pasakokite vaikui. O jeigu jūs buvote toks pat nedrąsus kaip jis… Tik svarbu, kad istorijos turėtų laimingą pabaigą.

Vien susipažinti negana

Draugystę dar reikia išsaugoti. O juk draugystė, draugavimas, draugiškumas – tai ne šiaip gera savybė ar įgūdis. Ji ugdo ryžtą, pasiaukojimą, ištikimybę, paslaugumą, toleranciją.

Nuolat priminkite vaikui, kad eiti į svečius be kvietimo nėra labai mandagu. Kiekvienąkart išsirengus eiti pas draugą paklauskite, ar jis yra pakviestas.

Atkreipkite mažylio dėmesį, kaip malonu daryti ką nors gera dėl draugo. Tarkim, pasiūlykite svečių atėjimo proga kartu iškepti pyrago arba nematant paslapčiomis į kišenę įdėti saldainį. Ir visai nesvarbu, ar draugas jūsų, ar mažylio…

Draugaujant labai svarbu mokėti atsiprašyti ir atleisti, t.y. susitaikyti. Lengviausia to mokyti savo pavyzdžiu. Taip pat galima susitaikymo bei atsiprašymo scenas sužaisti. Taisyklė čia labai paprasta – kuo dažniau tą žodį iš „A” raidės kartoji, tuo paprasčiau jį tampa pasakyti… Taip pat kalbėkite su vaiku apie jausmą, kuris užgula jo krūtinę susipykus, pvz., kai draugas trenkia durimis, nes negavo net prisiliesti prie mašinytės. O ar vienam smagu su ta mašinyte burgzti?..

Renata Maslauskienė, Konsultavo psichologė Dovilė Jankauskienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE