Birželio 5d. Penktadienis

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

2013 Liepos 26d.
Peržiūrų skaičius: 26328
Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai gera…" Ir mama arba tėtis atsako: "Todėl, kad… todėl!" ir nesivelia į tolesnes diskusijas. O kodėl?
Iš kur atsiranda vaikelis?
Tretieji metai. Maždaug tada iškyla pirmieji klausimai. Tėvus dažnai tai net šokiruoja – jiems vaikas atrodo dar belytė būtybė. Tačiau atsakymas turėtų būti teisingas – iš pilvuko, o ne pasaka apie gandrus ir kopūstus. Tokios informacijos mažyliui paprastai pakanka.
Penktieji metai. Vaikas susidomi, kaip jis iš to pilvuko išlenda. Reikėtų kalbėti apie makštį, apie dvi skylutes – šlapimo ir gimdymo. Labai techniškai ir aiškiai, tik pasistengti kuo vaikiškiau. Paskui vaikai dažniausiai pasižiūri ir pasitikrina – būtinai reikia leisti tuos dalykus daryti. Jei prašo parodyti mamos, pradėkite mokyti, kad kai kurios kūno dalys yra tokios intymios, jog niekam nerodomos. Būna, mergaitės išsigąsta, kaip per tokią mažą skylutę gims vaikutis. Reikia nuraminti, kad jis bus labai mažas, o skylutė išsiplės. Be to, gimimas atneš didelį džiaugsmą. Šioje vietoje galima įpinti ir šeimos pažiūras – galbūt palengvinti bus leidžiami vaistukai, galbūt padės Dievulis, o gal šalia esantis tėtis ar namų sienos.
Šeštieji septintieji metai. Vienas po kito pasipila daugybė klausimų apie tai, kaip kūdikis atsirado pilve, kas jį ten įkišo. Paprastai vaikai to klausia jau kur nors su tuo susidūrę – nebūtinai užtikę tėvus, galbūt matę per televizorių, o gal išgirdę iš vyresniųjų. Prakalbus apie lytinį aktą svarbu nesakyti: "Fu, kaip negražu, kas čia per klausimas…" Jei taip pasielgsite, gali būti, kad daugiau jums tokių klausimų niekas ir neužduos, bet, žinoma, domėjimosi tai nesumažins, tiesiog vaikas susiras kitų šaltinių.
Tad kalbėkite tiesiai, pabrėždami meilę kaip vertybę – vaikai gimsta iš meilės, kai mama ir tėtė bučiuojasi, glaudžiasi. Tėtės spermatozoidas patenka į mamytės gimdą ("namelį") ir užsimezga vaikutis. Kelius, kuriais patenka, irgi reikėtų paaiškinti. Pasirinkite, kaip vadinti organus. Psichologai rekomenduoja vadinti tikraisiais vardais – varpa, peniu, vagina. Tačiau jei jums patiems šie žodžiai nuo liežuvio nesprūsta, pasirinkite tokį variantą, kurį tiesiog galėsite vartoti – pimpalas ir pan. Tai geriau, nei neapibrėžtai sakyti "ta vieta ten".

Klausimai apie mylėjimąsi
Visų pirma labai gerai, kad klausia, vadinasi, jums dar pavyko nesusimauti ir neprarasti pasitikėjimo.
Kodėl žmonės mylisi? Ne tik dėl to, kad turėtų vaikučių. Tai daryti norisi iš meilės, o veiksmas – labai malonus. Tik atrodyti gali nei šiaip, nei taip – būna, kad tuo metu labai garsiai kvėpuoji. Na, pavyzdžiui, kaip ir tu, kai šokinėji per virvutę.
Jei taip gera mylėtis, kodėl žmonės to nedaro visąlaik? Į šį "topinį" vaikų klausimą reikėtų atsakyti be didelių filosofijų: "Žmonės labai pavargsta – juk kad ir kaip mėgsti maudytis, vis tiek neplaukioji visą dieną, o jei mėgsti tortą – irgi šimto nesuvalgai".
O kodėl vaikučių tėtis ir mama turi tik vieną (du)? Todėl, kad spermatozoidai ne visi yra labai stiprūs ir ne visi pasiekia kiaušinėlį. Toliau vėl galimos įvairios variacijos pagal šeimos pažiūras – Dievulis turi vaikutį atsiųsti ir pan.
O kodėl aš pats to daryti negaliu? Jei aiškinsite, kad pats būdamas vaikas jis negalės vaikučio prižiūrėti, šimtu procentų įsivelsite į ginčą – aišku, kad galės! Tad geriau aiškinti pasitelkus anatomiją – mergaitei dar nesusiformavo "namelis" ir kūdikis ten paprasčiausiai netilps. Berniukui irgi nesigamina spermatozoidai.
! Kalbėdami apie mylėjimąsi nevartokite žodžių "barškintis", "daryti din-din" ir pan. Formuojame neteisingą supratimą apie dalykus, kurie iš tiesų yra gražūs ir kurių nereikia dangstyti nerimtais ar nepadoriais vardais. Tada paaugliai ir norės būtent mylėtis, o ne "išdulkinti", "pasikočioti"… Jaučiate skirtumą? Požiūris į seksą, kaip ir bet kurį kitą dalyką, priklauso nuo šeimoje įdiegtų vertybių.

Jei nežinote, ką atsakyti
Jei lygioje vietoje jus užgriūva, jūsų nuomone, aštrus klausimas (pvz., kas yra orgazmas ar kodėl ekrane dėdė lenda prie krūties, nori pienuko?), į jį vis tiek atsakykite, nenumuilinkite. Palengvės, jei įvardysite savo jausmus: "Na, ir gilus klausimėlis, net nepatogu pasidarė…" Tai daug naudingiau, nes moko vaikus ateityje žodžiais reikšti jausmus. Jei žiūrint filmą prasideda rimtesnės glamonės, kvailai netylėkite, o sakykite: "Oho, nieko sau, ar ne? Man dabar kažkaip net nejauku prie tavęs…"
Jei nežinote, ką atsakyti į keblius klausimus, mažylio visada klauskite: "O kaip tu pats manai?" Gali paaiškėti, kad vaikas viską teisingai ir galvoja, reikia nebent papildyti, kitąsyk – pataisyti. Užtat iškart susiorientuosite, kurioje suvokimo fazėje jis yra ir "nenugrybausite".
O jei jie neklausia…
Svarbiausia nepraleisti momento, kai paklausiama, mat klausimas gali būti ir netiesioginis. Jei vaikas paklausė, ką čia daro šunys, neatsakykime, kad "žaidžia", o paaiškinkime, jog taip atsiranda šuniukai. Ir tokiu pat tonu, kokiu aiškintumėte apie žadintuvo sandarą, kuri, beje, jam ne mažiau įdomi.
Jei iki penkerių metų nesulaukėte klausimo, vadinasi, kažką jau praleidote ir žinių jie jau kažkur susigraibę patys. Reikėtų prabilti patiems. Geriausia, suradus dingstį. Paprasčiausia tai padaryti, aišku, jei pati laukiatės, o jei ne – aplink gausu kitų nėščiųjų. Kalbą reikiama linkme galime pakreipti ir po pažįstamų vestuvių: "Kaip gerai, dabar Ingai išaugs pilvas ir gims vaikiukas…"
Jei laukdama momento pratempėte kone iki paauglystės, ilgiau nebelaukite. Juk jūs suprantate, kad iki vestuvių jo interesai vien automobiliukų kolekcija neapsiribos… Žinoma, nepratęs tokiomis temomis kalbėti vaikas staiga turbūt neatsivers ir pokalbis labiau primins monologą, o ne dialogą, vis dėlto išgirdus tėvų tiesos versiją, jiems palengvėja.

Ojojoj, ką ten tėveliai veikė!
Užklupę tėvus mylintis, vaikai dažnai užsidaro ir nusisuka nuo jų. Pirmiausia reikėtų žinoti, ką vaikas jaučia. Tik nemanykime, kad jam gėda mus užtikus. Tai tėvams gėda! Vaikas nesidrovi (nebent vyresnis ir jau nemažai žinantis), jis išgąsdintas, o gal net ir rimtai traumuotas. Tad būtina su juo pasikalbėti.
Klauskite, ką pamatė, kaip įsivaizduoja, ką ten su tėčiu veikėte? Nenustebkite, jei atsakymas bus: "Nieko!" Net pats atviriausias vaikas gali ne tik išsigąsti, bet ir supykti. Mes, mamos, turime neatsitraukti, o rasti plyšelį į vaiko širdutę. Pavyzdžiui, jei mergaitė tirpsta dėl kūdikių, kalbėkite apie gimimą: "Mes mylėjomės, o dėl to ir gimsta vaikai". "Tikrai, tai jūs turėsite vaikiuką?" – svarbu, kad vaikas atsisuktų, prabiltų, paklaustų. Kitiems vaikams svarbu meilė, ją ir reikia akcentuoti: "Vaikus suaugusieji myli vienaip – apkabina, bučiuoja, dovanoja dovanas. O kūniška meilė tarp suaugusiųjų kitokia". Palyginkite miegamojo garsus su vaikišku pasauliu: "Ką darai, kai džiaugiesi – šokinėji, juokiesi? Ir kuo linksmiau, tuo garsiau?"
Išlukštenkite, kas labiausiai vaiką prislėgė: "Ar tu galvoji, kad mes tavęs taip nemylime, jei mylime vienas kitą? Gal tau baisu, kad man skauda ar mums kažkas atsitiks?" Į kažkurį iš jūsų užduotų klausimų vaikas atsilieps. O tada beliks išsklaidyti jo baimes.
Laisvas tėvelių elgesys namie
Yra tėvų, kurie prie vaikų kalba apie mylėjimąsi, pvz., sako, kad dabar eina to daryti, kaišioja viens kitam rankas po marškinėliais, vaikšto namie nuogi ir pan. Tuo jie nepalieka nė kiek erdvės intymumui, meilei ir seksui – asmeniškumui. Jei mylėjimasis yra tas pats, kas valgymas, būtent taip vaikas užaugęs ir manys. O jei nuogas kūnas yra tai, ką gali visiems rodyti, iš kur tuomet atsiras vaiko savisauga? Juk jis nuogumą priima natūraliai, o ne sąmoningai – kaip tai darėte jūs.

Ypač nuogumo nereikėtų demonstruoti priešingos lyties vaikams ir neskatinti Edipo ar (rečiau) Elektros komplekso. Jei nuoga švytruosite berniuko panosėje, pati to nenorėdama pabloginsite jo santykius su tėvu, o svarbiausia, provokuodama pakenksite jam pačiam – nukreipęs į jus visą savo meilę vėliau jis ieškos ir niekaip neras tokios kaip jūs. Tad jei norite paplepėti su sūnumi gulėdama vonioje, puikiausiai galite įlįsti į maudymosi kostiumėlį ar sukurti intymią aplinką kitur su žvakėmis, bet be nuogumo.

Veidas.lt


Juokas sukelia astmos priepuolius, ypač vaikams

Juokas sukelia astmos priepuolius, ypač vaikams

Juokas laikomas neblogu vaistu nuo daugelio negalavimų - tik ne nuo astmos, ypač kai ja serga vaikai. Australijos medikai stebėjo daugiau kaip 500 astma sergančių vaikų ir nustatė, kad dviem trečdaliais atvejų astmos priepuolius sukėlė juokas,...


Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Naujoji priemonė - vibracinė liemenė – tai galimybė vaikams masažą atlikti be lydinčio diskomfortojausmo. Įprastai rankomis atliekami masažo judesiai mažiesiems pacientams ir jų mamoms neretai būna nelabai malonūs, ypač plekšnojimas,...


Vaikų tuštinimosi sutrikimai

Vaikų tuštinimosi sutrikimai

Žmogui būdinga, jog jis sąmoningai valdo šlapinimosi ir tuštinimosi funkcijas. Kada vaikas nustoja tuštintis į kelnaites, priklauso nuo krašto papročių, auklėjimo, vaiko psichoemocinės raidos ypatumų. Vis dėlto dauguma vaikų iki 4 metų amžiaus...


Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Kaip elgtis nėščiajai, kad pagimdytų sveiką kūdikį? Ką valgyti, kad mažylis nebūtų alergiškas? Ar galima dažyti plaukus, lakuoti nagus? Pokalbis apie tai – su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove...


Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Vaikai, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, turi žemesnį intelekto koeficientą. Tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo šimtai JAV vaikų. "Visi tėvai nori protingų vaikų. Tyrimas įrodo, kad pliaukštelėjimų vengimas ir elgesio kontroliavimas...


Gimusių dvynukų svoris skiriasi beveik tris kartus

Gimusių dvynukų svoris skiriasi beveik tris kartus

Sidnėjuje (Australija) gegužės pirmąją gimė dvynukai, kurių svoris skiriasi beveik tris kartus. Broliukai pasaulį išvydo praktiškai vienu metu - su vienos minutės skirtumu, tačiau vienas jų svėrė 1,5 kg, o kitas - tik 530 gramų. Gimdymas įvyko 11...


Kūdikių ir mažų vaikų maisto produktai saugūs?

Kūdikių ir mažų vaikų maisto produktai saugūs?

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai atliko daugiau kaip 200 patikrinimų įmonėse, prekiaujančiose kūdikių ir mažų vaikų maisto produktais. Patikrinimų metu buvo atrinkti gamintojų iš įvairių šalių:...


Nutukimas vaikystėje - pavojingiausias gyvybei

Nutukimas vaikystėje - pavojingiausias gyvybei

Panašu, kad nutukimas vaikystėje sukelia daugiau ligų ir mirties atvejų nei rūkymas. Tai tikras maras. Tokią nuomonę viešai išsako Džordžas Fildingas, buvęs Brisbano chirurgas, skaitantis paskaitas apie nutukimo pašalinimą chirurginiu būdu...


Šaltuoju sezonu gimę vaikai alergiški maistui

Šaltuoju sezonu gimę vaikai alergiški maistui

Pavasarį ar vasarą gimę vaikai labiau atsparesni alergijai. Žiemą arba rudenį gimusiems vaikams trūksta saulės šviesos ir vitamino D, todėl jų imuninė sistema silpnesnė ir greičiau pasiduoda alergijai. Kaip praneša bbc.com, buvo ištirti 1002...


SOS! Mano vaikas nevalgo!

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Gyvenimas kupinas paradoksų: visame pasaulyje skambinama pavojaus varpais dėl tiesiog akyse tunkančių vaikų, o jūs saviškio niekaip negalite priversti normaliai pavalgyti.


Nekviesta bėda – nervinis tikas

Nekviesta bėda – nervinis tikas

Išlydėjote savo mažylį į darželį. Praėjo sunkiausios dienos, rodos, ir pati jau apsipratote su mintimi, kad mažasis gerokai ūgtelėjo, tik štai vaikas pradėjo taip stipriai mirksėti akytėmis, kad net įtariate akių uždegimą. Bet kai gydytoja...


Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kiekvieną dieną dėl išvengiamų nėštumo ar gimdymo komplikacijų pasaulyje miršta 1 tūkst. 500 moterų. Nuo 1990-ųjų šis skaičius pasiekė 10 milijonų. Dažniausiai gimdyvių mirtys registruojamos Pietų Azijoje ir Afrikoje į pietus nuo Sacharos,...


Dienos meniu: monetos, peiliai, butelio šukės

Dienos meniu: monetos, peiliai, butelio šukės

Monetos, auskarai, peiliai ir šakutės – visa tai pavyko aptikti žmogaus kūne. Nuo nelaimingų atsitikimų, kurių priežastis – praryti daiktai, ypač reikia saugoti vaikus. "Patekę į ertminius organus daiktai gali ne tik pažeisti...


Merino vilnos kepurė-šalmukas sveikam ir gražiam Jūsų mažyliui

Merino vilnos kepurė-šalmukas sveikam ir gražiam Jūsų mažyliui

Pastaraisiais metais viena populiariausių žiemos prekių vaikams yra kepurė - šalmukas. Iš pirmo žvilgnio neišvaizdus kepurės variantas, vis dėlto yra užkariavęs vaikučių galvytes. Kas lėmė jo populiarumą?


Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Ką reikia daryti, kad Lietuvos vaikai užaugtų nejausdami patyčių kartėlio? Šį klausimą kėlė vykusios socialinės akcijos "Savaitė be patyčių" iniciatoriai. Savus vaikystės be patyčių receptus pateikia garsūs šalies žmonės, ieškantys...


Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Tėvai, kurie nori, kad jų ikimokyklinio amžiaus vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, turėtų pasistengti parodyti pavyzdį, teigia Savigydos pramonės asociacija (SPA). Jungtinėse Amerikos Valstijose ištyrus 1306 šeimas, nustatyta, kad kai...


Tualeto menas: "Sėdėjimo and puodo" mokykla vaikams

Tualeto menas: "Sėdėjimo and puodo" mokykla vaikams

Viskas prasidėjo nuo nuleidžiamo vandens garso. Šis garsas tapo du metus trukusiu košmaru ne tik vaikui, bet ir jo mamai Sarai Teres (Sarah Teres). Ji beviltiškai bandė atpratinti savo dukrą Molę nuo sauskelnių. "Tai buvo baisu - išbandėme...


Aš ir tu – tai du!

Aš ir tu – tai du!

Mažyliai yra nepaprastai imlūs informacijai, todėl – žaisdami su jais – galime kartu ne tik neskausmingai, bet ir smagiai padėti pagrindus matematikai. Maži vaikai, pažindindamiesi su pasauliu, su matematika susiduria daug anksčiau,...


Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Gimus mažyliui poras užgriūna daugybė rūpesčių, tačiau, ko gero, sunkiausia užduotis tėveliams - išrinkti savo atžalai vardą. Specialistai sako, kad 2010-aisiais tėveliai nestokojo išradingumo ir be tradicinių rinko itin retus vardus, praneša LTV...


Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, be to, turi teigiamos įtakos taisyklingai mažylio padėčiai gimdoje. Pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos reikėtų jau penktąjį, vėliausiai – septintąjį nėštumo...


Mama, nupirk ledų…

Mama, nupirk ledų…

"Karštą vasaros dieną dukrytė manęs prašo nupirkti ledų, bet manau, kad juos valgyti nesveika, mažylė gali peršalti. Ar aš teisi?" - klausia penkiametės Irmutės mama. Mamytės be reikalo nenori duoti savo atžalėlėms ledų. Sveikam vaikui...


Narkotikai: moksleiviai svaiginasi naujomis psichotropinėmis medžiagomis

Narkotikai: moksleiviai svaiginasi naujomis psichotropinėmis medžiagomis

Vilnietė pedagogė Dalia prieš dvejus metus palaidojo sūnų, kuris pralaimėjo asmeninę kovą su narkotikais. Jam nebuvo trisdešimties. Dalios sūnus pirmą kartą narkotikų pabandė paauglystėje. Vėliau, jau po daugelio metų, kovodamas su priklausomybe,...


Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyryje, taikant pažangius, įvairiapusius ir visiškai saugius tyrimo metodus, kvalifikuoti gydytojai gali ištirti bet kokio amžiaus vaikų klausą,...


Drabužiai parodo, kad mažylis karščiuoja

Drabužiai parodo, kad mažylis karščiuoja

Pranešama, kad Didžiojoje Britanijoje sukurti nauji drabužiai, kurie informuos tėvus, kada jų vaikas negaluoja. Drabužiai gaminami iš medvilnės, į kurią įpinamos reaguojančios į temperatūrą pigmentinės granulės. Tokiu būdu mažylio kūno...


Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Šalies gimdyvių amžius dar tik artėja prie ES vidurkio, pirmą kūdikį gimdančių moterų amžiaus vidurkis jau siekia apie 27 metus. Medikai, komentuodami Statistikos departamento duomenis, sako, kad tokias tendencijas lemia vėlesnės santuokos,...


Virš mokyklų – jokių mobiliojo ryšio antenų

Virš mokyklų – jokių mobiliojo ryšio antenų

Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino higienos normas. Iki liepos 1-osios mobiliojo ryšio operatoriams teks išmontuoti ant mokyklų stogų esančias antenas. Vilniaus Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos administracijos teigimu, antena ant...


Kaip susidraugauti su puoduku?

Kaip susidraugauti su puoduku?

Reikia nepamiršti, jog vaikui mokinimasis ant puoduko yra didelis gyvenimo žingsnis. O tėveliams šiuo periodu reikia apsišarvuoti kantrybe. Jos reikės daugiau, nei galima įsivaizduoti.


Patyčios internete skaudina labiau nei realus tyčinis užgauliojimas

Patyčios internete skaudina labiau nei realus tyčinis užgauliojimas

Patyčios internete skaudina labiau nei tyčiojimasis į akis ar net gaunami antausiai, pažymi JAV mokslininkai. Tyrėjai iš Nacionalinio pediatrijos instituto išnagrinėjo atvejus, kurie nutiko 4 500 amerikiečių vaikų ir paauglių 2005-2006 metais....


Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Nuo mažakraujystės kenčia nemažai ką tik pagimdžiusių mamyčių. Kodėl taip atsitinka ir kaip reikėtų gydytis. Geležies stokos anemija – tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos organizme sumažėja hemoglobino kiekis ir raudonųjų kraujo...


Vaikams su negalia – danų dovana

Vaikams su negalia – danų dovana

Danų LIONS klubas, vadovaujamas Mejerio Flemingo, padovanojo mikroautobusą Vilniaus "Versmės" vidurinei mokyklai. Tai jau antrasis šio klubo Lietuvoje projektas, kurį padėjo įgyvendinti Vilniuje sostinės LIONS klubo nariai. Pasak...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9