Gegužės 29d. Sekmadienis

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

2013 Liepos 26d.
Peržiūrų skaičius: 26328
Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai gera…" Ir mama arba tėtis atsako: "Todėl, kad… todėl!" ir nesivelia į tolesnes diskusijas. O kodėl?
Iš kur atsiranda vaikelis?
Tretieji metai. Maždaug tada iškyla pirmieji klausimai. Tėvus dažnai tai net šokiruoja – jiems vaikas atrodo dar belytė būtybė. Tačiau atsakymas turėtų būti teisingas – iš pilvuko, o ne pasaka apie gandrus ir kopūstus. Tokios informacijos mažyliui paprastai pakanka.
Penktieji metai. Vaikas susidomi, kaip jis iš to pilvuko išlenda. Reikėtų kalbėti apie makštį, apie dvi skylutes – šlapimo ir gimdymo. Labai techniškai ir aiškiai, tik pasistengti kuo vaikiškiau. Paskui vaikai dažniausiai pasižiūri ir pasitikrina – būtinai reikia leisti tuos dalykus daryti. Jei prašo parodyti mamos, pradėkite mokyti, kad kai kurios kūno dalys yra tokios intymios, jog niekam nerodomos. Būna, mergaitės išsigąsta, kaip per tokią mažą skylutę gims vaikutis. Reikia nuraminti, kad jis bus labai mažas, o skylutė išsiplės. Be to, gimimas atneš didelį džiaugsmą. Šioje vietoje galima įpinti ir šeimos pažiūras – galbūt palengvinti bus leidžiami vaistukai, galbūt padės Dievulis, o gal šalia esantis tėtis ar namų sienos.
Šeštieji septintieji metai. Vienas po kito pasipila daugybė klausimų apie tai, kaip kūdikis atsirado pilve, kas jį ten įkišo. Paprastai vaikai to klausia jau kur nors su tuo susidūrę – nebūtinai užtikę tėvus, galbūt matę per televizorių, o gal išgirdę iš vyresniųjų. Prakalbus apie lytinį aktą svarbu nesakyti: "Fu, kaip negražu, kas čia per klausimas…" Jei taip pasielgsite, gali būti, kad daugiau jums tokių klausimų niekas ir neužduos, bet, žinoma, domėjimosi tai nesumažins, tiesiog vaikas susiras kitų šaltinių.
Tad kalbėkite tiesiai, pabrėždami meilę kaip vertybę – vaikai gimsta iš meilės, kai mama ir tėtė bučiuojasi, glaudžiasi. Tėtės spermatozoidas patenka į mamytės gimdą ("namelį") ir užsimezga vaikutis. Kelius, kuriais patenka, irgi reikėtų paaiškinti. Pasirinkite, kaip vadinti organus. Psichologai rekomenduoja vadinti tikraisiais vardais – varpa, peniu, vagina. Tačiau jei jums patiems šie žodžiai nuo liežuvio nesprūsta, pasirinkite tokį variantą, kurį tiesiog galėsite vartoti – pimpalas ir pan. Tai geriau, nei neapibrėžtai sakyti "ta vieta ten".

Klausimai apie mylėjimąsi
Visų pirma labai gerai, kad klausia, vadinasi, jums dar pavyko nesusimauti ir neprarasti pasitikėjimo.
Kodėl žmonės mylisi? Ne tik dėl to, kad turėtų vaikučių. Tai daryti norisi iš meilės, o veiksmas – labai malonus. Tik atrodyti gali nei šiaip, nei taip – būna, kad tuo metu labai garsiai kvėpuoji. Na, pavyzdžiui, kaip ir tu, kai šokinėji per virvutę.
Jei taip gera mylėtis, kodėl žmonės to nedaro visąlaik? Į šį "topinį" vaikų klausimą reikėtų atsakyti be didelių filosofijų: "Žmonės labai pavargsta – juk kad ir kaip mėgsti maudytis, vis tiek neplaukioji visą dieną, o jei mėgsti tortą – irgi šimto nesuvalgai".
O kodėl vaikučių tėtis ir mama turi tik vieną (du)? Todėl, kad spermatozoidai ne visi yra labai stiprūs ir ne visi pasiekia kiaušinėlį. Toliau vėl galimos įvairios variacijos pagal šeimos pažiūras – Dievulis turi vaikutį atsiųsti ir pan.
O kodėl aš pats to daryti negaliu? Jei aiškinsite, kad pats būdamas vaikas jis negalės vaikučio prižiūrėti, šimtu procentų įsivelsite į ginčą – aišku, kad galės! Tad geriau aiškinti pasitelkus anatomiją – mergaitei dar nesusiformavo "namelis" ir kūdikis ten paprasčiausiai netilps. Berniukui irgi nesigamina spermatozoidai.
! Kalbėdami apie mylėjimąsi nevartokite žodžių "barškintis", "daryti din-din" ir pan. Formuojame neteisingą supratimą apie dalykus, kurie iš tiesų yra gražūs ir kurių nereikia dangstyti nerimtais ar nepadoriais vardais. Tada paaugliai ir norės būtent mylėtis, o ne "išdulkinti", "pasikočioti"… Jaučiate skirtumą? Požiūris į seksą, kaip ir bet kurį kitą dalyką, priklauso nuo šeimoje įdiegtų vertybių.

Jei nežinote, ką atsakyti
Jei lygioje vietoje jus užgriūva, jūsų nuomone, aštrus klausimas (pvz., kas yra orgazmas ar kodėl ekrane dėdė lenda prie krūties, nori pienuko?), į jį vis tiek atsakykite, nenumuilinkite. Palengvės, jei įvardysite savo jausmus: "Na, ir gilus klausimėlis, net nepatogu pasidarė…" Tai daug naudingiau, nes moko vaikus ateityje žodžiais reikšti jausmus. Jei žiūrint filmą prasideda rimtesnės glamonės, kvailai netylėkite, o sakykite: "Oho, nieko sau, ar ne? Man dabar kažkaip net nejauku prie tavęs…"
Jei nežinote, ką atsakyti į keblius klausimus, mažylio visada klauskite: "O kaip tu pats manai?" Gali paaiškėti, kad vaikas viską teisingai ir galvoja, reikia nebent papildyti, kitąsyk – pataisyti. Užtat iškart susiorientuosite, kurioje suvokimo fazėje jis yra ir "nenugrybausite".
O jei jie neklausia…
Svarbiausia nepraleisti momento, kai paklausiama, mat klausimas gali būti ir netiesioginis. Jei vaikas paklausė, ką čia daro šunys, neatsakykime, kad "žaidžia", o paaiškinkime, jog taip atsiranda šuniukai. Ir tokiu pat tonu, kokiu aiškintumėte apie žadintuvo sandarą, kuri, beje, jam ne mažiau įdomi.
Jei iki penkerių metų nesulaukėte klausimo, vadinasi, kažką jau praleidote ir žinių jie jau kažkur susigraibę patys. Reikėtų prabilti patiems. Geriausia, suradus dingstį. Paprasčiausia tai padaryti, aišku, jei pati laukiatės, o jei ne – aplink gausu kitų nėščiųjų. Kalbą reikiama linkme galime pakreipti ir po pažįstamų vestuvių: "Kaip gerai, dabar Ingai išaugs pilvas ir gims vaikiukas…"
Jei laukdama momento pratempėte kone iki paauglystės, ilgiau nebelaukite. Juk jūs suprantate, kad iki vestuvių jo interesai vien automobiliukų kolekcija neapsiribos… Žinoma, nepratęs tokiomis temomis kalbėti vaikas staiga turbūt neatsivers ir pokalbis labiau primins monologą, o ne dialogą, vis dėlto išgirdus tėvų tiesos versiją, jiems palengvėja.

Ojojoj, ką ten tėveliai veikė!
Užklupę tėvus mylintis, vaikai dažnai užsidaro ir nusisuka nuo jų. Pirmiausia reikėtų žinoti, ką vaikas jaučia. Tik nemanykime, kad jam gėda mus užtikus. Tai tėvams gėda! Vaikas nesidrovi (nebent vyresnis ir jau nemažai žinantis), jis išgąsdintas, o gal net ir rimtai traumuotas. Tad būtina su juo pasikalbėti.
Klauskite, ką pamatė, kaip įsivaizduoja, ką ten su tėčiu veikėte? Nenustebkite, jei atsakymas bus: "Nieko!" Net pats atviriausias vaikas gali ne tik išsigąsti, bet ir supykti. Mes, mamos, turime neatsitraukti, o rasti plyšelį į vaiko širdutę. Pavyzdžiui, jei mergaitė tirpsta dėl kūdikių, kalbėkite apie gimimą: "Mes mylėjomės, o dėl to ir gimsta vaikai". "Tikrai, tai jūs turėsite vaikiuką?" – svarbu, kad vaikas atsisuktų, prabiltų, paklaustų. Kitiems vaikams svarbu meilė, ją ir reikia akcentuoti: "Vaikus suaugusieji myli vienaip – apkabina, bučiuoja, dovanoja dovanas. O kūniška meilė tarp suaugusiųjų kitokia". Palyginkite miegamojo garsus su vaikišku pasauliu: "Ką darai, kai džiaugiesi – šokinėji, juokiesi? Ir kuo linksmiau, tuo garsiau?"
Išlukštenkite, kas labiausiai vaiką prislėgė: "Ar tu galvoji, kad mes tavęs taip nemylime, jei mylime vienas kitą? Gal tau baisu, kad man skauda ar mums kažkas atsitiks?" Į kažkurį iš jūsų užduotų klausimų vaikas atsilieps. O tada beliks išsklaidyti jo baimes.
Laisvas tėvelių elgesys namie
Yra tėvų, kurie prie vaikų kalba apie mylėjimąsi, pvz., sako, kad dabar eina to daryti, kaišioja viens kitam rankas po marškinėliais, vaikšto namie nuogi ir pan. Tuo jie nepalieka nė kiek erdvės intymumui, meilei ir seksui – asmeniškumui. Jei mylėjimasis yra tas pats, kas valgymas, būtent taip vaikas užaugęs ir manys. O jei nuogas kūnas yra tai, ką gali visiems rodyti, iš kur tuomet atsiras vaiko savisauga? Juk jis nuogumą priima natūraliai, o ne sąmoningai – kaip tai darėte jūs.

Ypač nuogumo nereikėtų demonstruoti priešingos lyties vaikams ir neskatinti Edipo ar (rečiau) Elektros komplekso. Jei nuoga švytruosite berniuko panosėje, pati to nenorėdama pabloginsite jo santykius su tėvu, o svarbiausia, provokuodama pakenksite jam pačiam – nukreipęs į jus visą savo meilę vėliau jis ieškos ir niekaip neras tokios kaip jūs. Tad jei norite paplepėti su sūnumi gulėdama vonioje, puikiausiai galite įlįsti į maudymosi kostiumėlį ar sukurti intymią aplinką kitur su žvakėmis, bet be nuogumo.

Veidas.lt


Kaip sumažinti tikimybę susilaukti alergiško kūdikio

Kaip sumažinti tikimybę susilaukti alergiško kūdikio

Padidėjusį organizmo jautrumą vaikai dažnai paveldi. Pastebėta, jog tam daugiau įtakos turi motinos, o ne tėvo polinkis sirgti alerginėmis ligomis. Manoma, kad alergiją sukeliančios medžiagos nėštumo metu per placentą patenką į vaisių. Ypač...


Rasa Bagonienė. Socializacijos žingsniai vaikų darželyje – kartu su tėvais

Rasa Bagonienė. Socializacijos žingsniai vaikų darželyje – kartu su tėvais

Vaikystėje vykstančiame intensyviausiame socializacijos procese tėvų, kaip pagrindinių socializacijos agentų, vaidmuo yra itin svarbus. Todėl jų dalyvavimas atskiruose ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklos etapuose – pagalba vaikui lengviau...


Alergija maistui – o, kad tik ji aplenktų…

Alergija maistui – o, kad tik ji aplenktų…

Gimus vaikeliui tėvai puola gydytojų klausinėti, ar jis sveikas. Vienas dažniausių baubų tėvams – alergija, kuri vis dažniau puola mažuosius, dažniausiai juos kankindama odos bėrimais.


Kišenpinigiai vaikui – išlaikymo dalis

Kišenpinigiai vaikui – išlaikymo dalis

Tokią išvadą savo nutartyje paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), kasacinėje byloje išnagrinėjęs ginčą dėl nepilnamečiams skirto išlaikymo įsiskolinimo dydžio. Teismas konstatavo, kad "nedidelės vertės nuolat teikiamos lėšos, kurios...


Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

JAV atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad mažas pajamas gaunančių šeimų vaikų smegenys informaciją priima kitaip nei daugiau uždirbančių tėvų vaikų. Buvo nustatyta, kad devynmečių ir dešimtmečių vaikų iš turtingų ir vargingai gyvenančių šeimų...


Apie ką byloja skausmai pilve

Apie ką byloja skausmai pilve

Būsimas mamas dažnai gąsdina nauji pojūčiai. Kaip be panikos įvertinti pilvo skausmus ir ką daryti iki apsilankant pas gydytoją? Dažniau ar rečiau nemalonių pojūčių pilve patiria kiekvienas žmogus. Besilaukiančios mamytės taip pat dažnai...


Gerą kūdikių savijautą lemia prižiūrėta oda ir plaukai

Gerą kūdikių savijautą lemia prižiūrėta oda ir plaukai

Daugelis šiuolaikiškų tėvų vis dažniau susimąsto apie ekologišką kūdikio auginimą. Kiti visgi lieka prie senamadiškesnių būdų ir kasdien naudoja sauskelnes, nepatogiais momentais pasikliauja drėgnomis servetėlėmis. Tačiau kad ir kaip tėvai...


Kai ateina metas išsiskirti

Kai ateina metas išsiskirti

Kai mažylis buvo dar visai mažas, kitaip tariant, kūdikėlis, jo prisirišimas prie jūsų buvo pats mieliausias dalykas pasaulyje. Jūs buvote jam visas pasaulis, o tai pats saldžiausias jausmas mamai. Tačiau mažylis paūgėjo, tapo savarankiškesnis, o...


Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Tyrimai parodė sąryšį su aukštu vaiko IQ ir suaugusio žmogaus polinkiu į alkoholį, kuris kai kuriais atvejais veda į alkoholizmą. Tėvai žino, kad "lengviausi" vaikai, kurie suaugę ko gero pasirinks numatomą, patogų gyvenimo būdą - yra...


Vyras gimdykloje: ramstis ar pašalinis?

Vyras gimdykloje: ramstis ar pašalinis?

Šalto prakaito išpiltos moters ranką gniaužiantis sutuoktinis meiliausiais žodžiais ją ramina ir žeria komplimentus. Staiga ji ištraukia ranką ir šiurkščiai atstumia vyrą. Tokie vaizdai gimdykloje – įprasti. Šiandien vyrai ne tik skaniai...


Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai yra blogi prototipai berniukams, nes skatina gyvenimo būdą, paremtą prievarta ir kerštu, tikina psichologai. Kaip rašo britų "The Daily Telegraph", berniukams žiūrėti, kaip superherojai sumuša blogiukus nėra...


Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Žuvis sumažina kūdikių egzemos riziką

Švedų mokslininkai nustatė, kad kūdikiui iki devynių mėnesių bent kartą gavus žuvies sumažėja rizika, kad jis susirgs egzema. Į kūdikių maistą įtraukus bet kokios rūšies žuvies, tikimybė, kad tokie vaikai susirgs šia odos liga buvo 25 procentais...


Namai – rojus vaiko draugams

Namai – rojus vaiko draugams

"Einu pas Marių!" – išgirstate saviškio balsą, kurį palydi durų trinktelėjimas. Pas Marių ir dvynukės iš penkto aukšto. Net kai pas jus lankosi svečiai su vaikais – ir tie nubilda pas Marių. Kartais jums gaila Mariaus mamos....


Kamuoliukų baseinai - ne tik pramogoms ar dailesniam interjerui

Kamuoliukų baseinai - ne tik pramogoms ar dailesniam interjerui

Kamuoliukų baseinai, pripildyti įvairiaspalviais kamuoliukais, pastaraisiais metais tampa vis populiaresni. Ne viena mamytė socialiniuose tinkluose dalinasi vaikų žaidimų akimirkomis būtent kamuoliukų baseinėlyje. Visgi, vieni tėveliai tokį...


Vaikiškos knygos apie dietas – ar laimingi gali būti tik liekni?

Vaikiškos knygos apie dietas – ar laimingi gali būti tik liekni?

Prieš keletą savaičių tikrą šurmulį ne tik internete, bet ir mados pasaulyje sukėlė žinia, kad prancūzų kompanija "Jours Apres Lunes" sukūrė apatinių drabužių liniją mergaitėms nuo 4 iki 12 metų. Gyvai diskutuota apie tai, ar tokie rūbai...


Kaip skatinti vaikus?

Kaip skatinti vaikus?

Ar dažnai apie tai susimąstote? Skatinti mažuosius verta, tačiau ir čia perlenkti lazdos nereikėtų.Skatinti žodžiu ar dovanomis? Tikrasis skatinimas – tai suaugusiojo ir vaiko tarpusavio pasitikėjimas. Jis visų pirma išreiškiamas fiziniais...


Maisto papildai kūdikiams: per didelis rūpestis gali pakenkti

Maisto papildai kūdikiams: per didelis rūpestis gali pakenkti

Ne viena mama ir tėtis, rūpindamiesi savo atžalų gerove, svarsto, ar tikrai jų vaikas, ypač kūdikystėje, gauna visas maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus, reikalingus, kad mažasis žmogutis augtų sveikas. Ne vienas nerimauja, kad galbūt...


AR reikia bijoti… baimės

AR reikia bijoti… baimės (1)

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas...


Nėščiosioms vartojant vitaminą A, geriau išsivysto kūdikių plaučiai

Nėščiosioms vartojant vitaminą A, geriau išsivysto kūdikių plaučiai

Prastai besimaitinančioms nėščiosioms vartojant vitamino A papildus, jų kūdikių plaučiai labiau išsivysto. Šiuos požymius galima pastebėti po devynių metų, rodo JAV mokslininkų atliktas tyrimas. Vitamino A vartojusių moterų vaikų plaučių tūris...


Specialistai: vaikai labiausiai vertina tėvų dėmesį ir jiems skirtą laiką

Specialistai: vaikai labiausiai vertina tėvų dėmesį ir jiems skirtą laiką

Aš norėčiau, kad mano tėvai būtų ne tokie užimti, darbuose nesėdėtų iki vakaro; aš norėčiau, kad mano tėvai susitaikytų ir vėl būtų kartu; aš norėčiau, kad dažniau mane mokytų tėvai, o ne gyvenimas; aš norėčiau, kad toks menkniekis kaip pinigų...


Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Vienturčiai vaikai yra laimingesni nei tie, kurie turi brolių ar seserų, teigiama naujajame tyrime, kuris parodo, kad vaikų konkurencija gali turėti rimtą poveikį jų emocinei gerovei. Daugiau kaip pusė apklaustų vaikų teigė, kad prie jų broliai ar...


Ežeras lovoje – liga ar apsileidimas?

Ežeras lovoje – liga ar apsileidimas?

Naktį ir dieną į kelnaites vis dar pasišlapina kas antras trejų metų vaikas, kas ketvirtas – ketverių. Pasitaiko, kad naktį lovoje nevalingai apsišlapina ir dar vyresni vaikai, net suaugę žmonės. Ar tai tragedija? Kada vaikui laikas sėsti...


Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Rinkdami vardus tėvai nestokojo ir išradingumo

Gimus mažyliui poras užgriūna daugybė rūpesčių, tačiau, ko gero, sunkiausia užduotis tėveliams - išrinkti savo atžalai vardą. Specialistai sako, kad 2010-aisiais tėveliai nestokojo išradingumo ir be tradicinių rinko itin retus vardus, praneša LTV...


Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Išleistos naujos rekomendacijos, kiek kilogramų gali priaugti besilaukianti moteris. Tai priklauso nuo prieš nėštumą buvusio moters kūno masės indekso (KMI). Kuo didesnis antsvoris prieš nėštumą, tuo mažiau svorio galima priaugti, tvirtina...


Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Prasidėjo kasmetis vaikų sveikatos patikrinimo vajus, kurį kai kurie tėvai vadina laiko švaistymu. „Dėl pažymos vaiką reikia tampyti į polikliniką ir gaišti laiką“, – sako jie. Tai visiškai netikęs požiūris. Apie profilaktinių...


Kaip sudominti vaiką knyga?

Kaip sudominti vaiką knyga?

Tėvai dažnai klausia: kaip sudominti vaiką knyga, ką daryti, kad vaikas mėgtų skaityti? Atsakymas labai paprastas – reikia ne tik turėti knygų namuose, bet ir patiems jas skaityti. Vaikas, nuo mažų dienų stebėdamas tokį suaugusiųjų elgesį,...


Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasmet iškyla viešumon kone apie 200 atvejų, kai įtariamas nepilnamečio seksualinis išnaudojimas (prievartavimas, tvirkinimas, žaginimas). Didžiąją dalį šio skaičiaus sudaro lytinio smurto prieš vaikus (iki 14 metų)...


Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno beveik 654 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus. Tai yra penktadalis visų gyventojų. Mieste gyveno daugiau nei 417 tūkst. (63,8 proc.), kaime – 236,6 tūkst. (36,2 proc.) vaikų. Vaikų skaičius per 2008 m....


Reikalaujama uždrausti žudyti negimusius vaikus

Reikalaujama uždrausti žudyti negimusius vaikus

Vakar, Vaikų gynimo dieną, Vilniuje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) surengta vieša akcija "SAM, stabdyk įsakymą žudyti vaikus", kurios dalyviai reikalavo sustabdyti įsakymo, leidžiančio nutraukti nėštumą moteriai pageidaujant,...


Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9