Lapkričio 19d. Antradienis

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

2013 Liepos 26d.
Peržiūrų skaičius: 26328
Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai gera…" Ir mama arba tėtis atsako: "Todėl, kad… todėl!" ir nesivelia į tolesnes diskusijas. O kodėl?
Iš kur atsiranda vaikelis?
Tretieji metai. Maždaug tada iškyla pirmieji klausimai. Tėvus dažnai tai net šokiruoja – jiems vaikas atrodo dar belytė būtybė. Tačiau atsakymas turėtų būti teisingas – iš pilvuko, o ne pasaka apie gandrus ir kopūstus. Tokios informacijos mažyliui paprastai pakanka.
Penktieji metai. Vaikas susidomi, kaip jis iš to pilvuko išlenda. Reikėtų kalbėti apie makštį, apie dvi skylutes – šlapimo ir gimdymo. Labai techniškai ir aiškiai, tik pasistengti kuo vaikiškiau. Paskui vaikai dažniausiai pasižiūri ir pasitikrina – būtinai reikia leisti tuos dalykus daryti. Jei prašo parodyti mamos, pradėkite mokyti, kad kai kurios kūno dalys yra tokios intymios, jog niekam nerodomos. Būna, mergaitės išsigąsta, kaip per tokią mažą skylutę gims vaikutis. Reikia nuraminti, kad jis bus labai mažas, o skylutė išsiplės. Be to, gimimas atneš didelį džiaugsmą. Šioje vietoje galima įpinti ir šeimos pažiūras – galbūt palengvinti bus leidžiami vaistukai, galbūt padės Dievulis, o gal šalia esantis tėtis ar namų sienos.
Šeštieji septintieji metai. Vienas po kito pasipila daugybė klausimų apie tai, kaip kūdikis atsirado pilve, kas jį ten įkišo. Paprastai vaikai to klausia jau kur nors su tuo susidūrę – nebūtinai užtikę tėvus, galbūt matę per televizorių, o gal išgirdę iš vyresniųjų. Prakalbus apie lytinį aktą svarbu nesakyti: "Fu, kaip negražu, kas čia per klausimas…" Jei taip pasielgsite, gali būti, kad daugiau jums tokių klausimų niekas ir neužduos, bet, žinoma, domėjimosi tai nesumažins, tiesiog vaikas susiras kitų šaltinių.
Tad kalbėkite tiesiai, pabrėždami meilę kaip vertybę – vaikai gimsta iš meilės, kai mama ir tėtė bučiuojasi, glaudžiasi. Tėtės spermatozoidas patenka į mamytės gimdą ("namelį") ir užsimezga vaikutis. Kelius, kuriais patenka, irgi reikėtų paaiškinti. Pasirinkite, kaip vadinti organus. Psichologai rekomenduoja vadinti tikraisiais vardais – varpa, peniu, vagina. Tačiau jei jums patiems šie žodžiai nuo liežuvio nesprūsta, pasirinkite tokį variantą, kurį tiesiog galėsite vartoti – pimpalas ir pan. Tai geriau, nei neapibrėžtai sakyti "ta vieta ten".

Klausimai apie mylėjimąsi
Visų pirma labai gerai, kad klausia, vadinasi, jums dar pavyko nesusimauti ir neprarasti pasitikėjimo.
Kodėl žmonės mylisi? Ne tik dėl to, kad turėtų vaikučių. Tai daryti norisi iš meilės, o veiksmas – labai malonus. Tik atrodyti gali nei šiaip, nei taip – būna, kad tuo metu labai garsiai kvėpuoji. Na, pavyzdžiui, kaip ir tu, kai šokinėji per virvutę.
Jei taip gera mylėtis, kodėl žmonės to nedaro visąlaik? Į šį "topinį" vaikų klausimą reikėtų atsakyti be didelių filosofijų: "Žmonės labai pavargsta – juk kad ir kaip mėgsti maudytis, vis tiek neplaukioji visą dieną, o jei mėgsti tortą – irgi šimto nesuvalgai".
O kodėl vaikučių tėtis ir mama turi tik vieną (du)? Todėl, kad spermatozoidai ne visi yra labai stiprūs ir ne visi pasiekia kiaušinėlį. Toliau vėl galimos įvairios variacijos pagal šeimos pažiūras – Dievulis turi vaikutį atsiųsti ir pan.
O kodėl aš pats to daryti negaliu? Jei aiškinsite, kad pats būdamas vaikas jis negalės vaikučio prižiūrėti, šimtu procentų įsivelsite į ginčą – aišku, kad galės! Tad geriau aiškinti pasitelkus anatomiją – mergaitei dar nesusiformavo "namelis" ir kūdikis ten paprasčiausiai netilps. Berniukui irgi nesigamina spermatozoidai.
! Kalbėdami apie mylėjimąsi nevartokite žodžių "barškintis", "daryti din-din" ir pan. Formuojame neteisingą supratimą apie dalykus, kurie iš tiesų yra gražūs ir kurių nereikia dangstyti nerimtais ar nepadoriais vardais. Tada paaugliai ir norės būtent mylėtis, o ne "išdulkinti", "pasikočioti"… Jaučiate skirtumą? Požiūris į seksą, kaip ir bet kurį kitą dalyką, priklauso nuo šeimoje įdiegtų vertybių.

Jei nežinote, ką atsakyti
Jei lygioje vietoje jus užgriūva, jūsų nuomone, aštrus klausimas (pvz., kas yra orgazmas ar kodėl ekrane dėdė lenda prie krūties, nori pienuko?), į jį vis tiek atsakykite, nenumuilinkite. Palengvės, jei įvardysite savo jausmus: "Na, ir gilus klausimėlis, net nepatogu pasidarė…" Tai daug naudingiau, nes moko vaikus ateityje žodžiais reikšti jausmus. Jei žiūrint filmą prasideda rimtesnės glamonės, kvailai netylėkite, o sakykite: "Oho, nieko sau, ar ne? Man dabar kažkaip net nejauku prie tavęs…"
Jei nežinote, ką atsakyti į keblius klausimus, mažylio visada klauskite: "O kaip tu pats manai?" Gali paaiškėti, kad vaikas viską teisingai ir galvoja, reikia nebent papildyti, kitąsyk – pataisyti. Užtat iškart susiorientuosite, kurioje suvokimo fazėje jis yra ir "nenugrybausite".
O jei jie neklausia…
Svarbiausia nepraleisti momento, kai paklausiama, mat klausimas gali būti ir netiesioginis. Jei vaikas paklausė, ką čia daro šunys, neatsakykime, kad "žaidžia", o paaiškinkime, jog taip atsiranda šuniukai. Ir tokiu pat tonu, kokiu aiškintumėte apie žadintuvo sandarą, kuri, beje, jam ne mažiau įdomi.
Jei iki penkerių metų nesulaukėte klausimo, vadinasi, kažką jau praleidote ir žinių jie jau kažkur susigraibę patys. Reikėtų prabilti patiems. Geriausia, suradus dingstį. Paprasčiausia tai padaryti, aišku, jei pati laukiatės, o jei ne – aplink gausu kitų nėščiųjų. Kalbą reikiama linkme galime pakreipti ir po pažįstamų vestuvių: "Kaip gerai, dabar Ingai išaugs pilvas ir gims vaikiukas…"
Jei laukdama momento pratempėte kone iki paauglystės, ilgiau nebelaukite. Juk jūs suprantate, kad iki vestuvių jo interesai vien automobiliukų kolekcija neapsiribos… Žinoma, nepratęs tokiomis temomis kalbėti vaikas staiga turbūt neatsivers ir pokalbis labiau primins monologą, o ne dialogą, vis dėlto išgirdus tėvų tiesos versiją, jiems palengvėja.

Ojojoj, ką ten tėveliai veikė!
Užklupę tėvus mylintis, vaikai dažnai užsidaro ir nusisuka nuo jų. Pirmiausia reikėtų žinoti, ką vaikas jaučia. Tik nemanykime, kad jam gėda mus užtikus. Tai tėvams gėda! Vaikas nesidrovi (nebent vyresnis ir jau nemažai žinantis), jis išgąsdintas, o gal net ir rimtai traumuotas. Tad būtina su juo pasikalbėti.
Klauskite, ką pamatė, kaip įsivaizduoja, ką ten su tėčiu veikėte? Nenustebkite, jei atsakymas bus: "Nieko!" Net pats atviriausias vaikas gali ne tik išsigąsti, bet ir supykti. Mes, mamos, turime neatsitraukti, o rasti plyšelį į vaiko širdutę. Pavyzdžiui, jei mergaitė tirpsta dėl kūdikių, kalbėkite apie gimimą: "Mes mylėjomės, o dėl to ir gimsta vaikai". "Tikrai, tai jūs turėsite vaikiuką?" – svarbu, kad vaikas atsisuktų, prabiltų, paklaustų. Kitiems vaikams svarbu meilė, ją ir reikia akcentuoti: "Vaikus suaugusieji myli vienaip – apkabina, bučiuoja, dovanoja dovanas. O kūniška meilė tarp suaugusiųjų kitokia". Palyginkite miegamojo garsus su vaikišku pasauliu: "Ką darai, kai džiaugiesi – šokinėji, juokiesi? Ir kuo linksmiau, tuo garsiau?"
Išlukštenkite, kas labiausiai vaiką prislėgė: "Ar tu galvoji, kad mes tavęs taip nemylime, jei mylime vienas kitą? Gal tau baisu, kad man skauda ar mums kažkas atsitiks?" Į kažkurį iš jūsų užduotų klausimų vaikas atsilieps. O tada beliks išsklaidyti jo baimes.
Laisvas tėvelių elgesys namie
Yra tėvų, kurie prie vaikų kalba apie mylėjimąsi, pvz., sako, kad dabar eina to daryti, kaišioja viens kitam rankas po marškinėliais, vaikšto namie nuogi ir pan. Tuo jie nepalieka nė kiek erdvės intymumui, meilei ir seksui – asmeniškumui. Jei mylėjimasis yra tas pats, kas valgymas, būtent taip vaikas užaugęs ir manys. O jei nuogas kūnas yra tai, ką gali visiems rodyti, iš kur tuomet atsiras vaiko savisauga? Juk jis nuogumą priima natūraliai, o ne sąmoningai – kaip tai darėte jūs.

Ypač nuogumo nereikėtų demonstruoti priešingos lyties vaikams ir neskatinti Edipo ar (rečiau) Elektros komplekso. Jei nuoga švytruosite berniuko panosėje, pati to nenorėdama pabloginsite jo santykius su tėvu, o svarbiausia, provokuodama pakenksite jam pačiam – nukreipęs į jus visą savo meilę vėliau jis ieškos ir niekaip neras tokios kaip jūs. Tad jei norite paplepėti su sūnumi gulėdama vonioje, puikiausiai galite įlįsti į maudymosi kostiumėlį ar sukurti intymią aplinką kitur su žvakėmis, bet be nuogumo.

Veidas.lt


Vyresnių tėvų vaikai mažiau protingi, atskleidė tyrimas

Vyresnių tėvų vaikai mažiau protingi, atskleidė tyrimas

Nors vyrai, skirtingai nuo moterų, vaikus gali pradėti ir būdami garbingo amžiaus, už tai jiems gali tekti sumokėti atitinkamą kainą, praneša "New Scientist". Kvinslendo universiteto (Australija) mokslininkai, vadovaujami profesoriaus...


Vaikų gydytojas rekomenduoja natūralumą

Vaikų gydytojas rekomenduoja natūralumą

"Dabartiniai vaikai kenčia nuo to, kad susižavima greitu nenatūraliu maistu", - sako vienas žinomiausių šalyje vaikų ligų gydytojų docentas Algimantas Vingras. Pasak pokalbininko, šiuo metu Europa kenčia nuo galybės alerginių ligų....


Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

"Virvytės" folkloro ansamblio narių Inetos ir Valdo Zajančkauskų namuose kasdien skamba lietuvių liaudies dainos, o vakarais vaikai – septynerių Adelė ir dvejų Pijus neužmiega be lopšinės, net jei prieš tai būna klausęsi pasakos....


Kaip išsirinkti geros kokybės jogurtą?

Kaip išsirinkti geros kokybės jogurtą?

Kaip išsirinkti geros kokybės jogurtą, varškę ar kefyrą parduotuvėje, tapo tikru iššūkiu. Kaip rasti natūralų bei iš tiesų naudingą produktą begaliniame E priedų bei konservantų pasirinkime? Mes sukūrėme raugus VIVO. Tai lakto, bifido ir kitos...


Vaikų baimės - labai rimta problema

Vaikų baimės - labai rimta problema

Baimės gali lydėti įvairaus amžiaus žmogų, tačiau būna laikotarpių, kuriais ji ypač pasireiškia. Vienas iš tokių laikotarpių yra vaikystė, savito mąstymo amžius. Maždaug iki 10 metų vaikams vyrauja savisaugos ir instinkto baimės, pasireiškiančios...


Kas trečias 16 – metis Vilniaus moksleivis jau mylėjosi

Kas trečias 16 – metis Vilniaus moksleivis jau mylėjosi

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras atliko 8 – 12 klasių mokinių lytinės elgsenos ir žinių apie lytiškai plintančias infekcijas tyrimą Vilniaus miesto bendrojo lavinimo mokyklose. Paaiškėjo, kad kas ketvirtas (25,3 proc.) tyrime dalyvavęs...


Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Vaikai, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, turi žemesnį intelekto koeficientą. Tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo šimtai JAV vaikų. "Visi tėvai nori protingų vaikų. Tyrimas įrodo, kad pliaukštelėjimų vengimas ir elgesio kontroliavimas...


Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Niujorke praėjusį rugsėjį duris atvėrė eksperimentinė mokykla pavadinimu "Quest to Learn". Joje tikimasi moksleivius parengti karjerai aukštųjų technologijų srityje, o mokymo procesas vykdomas naudojant beveik išimtinai kompiuterinius...


Apie tėvų ir auklėtojų bendradarbiavimą

Apie tėvų ir auklėtojų bendradarbiavimą

Įvairių susitikimų su tėvais ir darželių auklėtojais metu vis išgirstu auklėtojų skundą – neturime laiko bendrauti tėvais, todėl kyla nesusipratimų. Patarkite, ką daryti? Viskas yra daug paprasčiau, nei mums atrodo. Reikia tik pakeisti tam...


Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Naujoji priemonė - vibracinė liemenė – tai galimybė vaikams masažą atlikti be lydinčio diskomfortojausmo. Įprastai rankomis atliekami masažo judesiai mažiesiems pacientams ir jų mamoms neretai būna nelabai malonūs, ypač plekšnojimas,...


Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Šveicarijos parama svariai prisidės prie sveikatos paslaugų kokybės nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams gerinimo Lietuvoje. Tai susitikime su Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovais ir specialistais pabrėžė Šveicarijos paramos biuro...


Kodėl mažieji mūsų negerbia?

Kodėl mažieji mūsų negerbia?

Anksčiau suaugusieji buvo gerbiami vien jau todėl, kad jie suaugusieji. Šiandien pyplys gali drąsiai išrėkti mamai, kad ji užsičiauptų, nes trukdo žiūrėti filmuką, o darželio auklėtoja turinti pasitraukti iš kelio, nes stovinti ant jo mašinyčių...


Medus gali pakenkti kūdikiams

Medus gali pakenkti kūdikiams

Meduje esančios bakterijos gali sukelti kūdikių botulizmą, mat ši liga atsiranda tuomet, kai mažyliai nurija sporas. Pastarosios nėra kenksmingos suaugusio žmogaus organizmui, kadangi iš sporų neišsivysto bakterijos dėl skrandžio sulčių poveikio...


Akmenų magija

Akmenų magija

Pastebėjote, kad pasikabinus pakabutį, pavyzdžiui, su rožiniu akmeniu vieną dieną nuotaika ir savijauta būna puiki, o kitą rytą į tą papuošalą net žiūrėti nesinori? Arba kad pasukiojus tarp pirštų gintaro gabalėlį pasidaro gera ir ramu arba...


Mokslų metų pradžia – išbandymas vaiko organizmui

Mokslų metų pradžia – išbandymas vaiko organizmui

Mokslų metų pradžia – išbandymas vaiko organizmui. Po vasaros atostogų grįžti į įprastą ritmą nėra lengva, tad šiam pereinamajam laikotarpiui specialistai pataria ruoštis jau nuo šios dienos. "Dar iki rugsėjo 1-osios kas rytą vaiką po...


Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Po to, kai Vokietijoje nusižudė vienas 16-metis, vartojęs dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromui (DSHS) gydyti skirtą medikamentą "Strattera", turintį suicidinį poveikį, šalyje vis dažniau pasigirsta teiginiai, kad ši liga yra...


Kovos be taisyklių

Kovos be taisyklių

Mergytė raudojo, trindama kumšteliu akis, o mama, kas minutę vis labiau siusdama, rėkė: "Bjaurybe tu, dėt tau, kad ištikštum!" Tada trenkė mažylei per pakaušį, ši griuvo ant purvino šaligatvio. Praeiviai žvelgė smerkiamai, bet ėjo pro...


Patyčios mokykloje: ką turėtų žinoti mokytojai, vaikai ir tėveliai?

Patyčios mokykloje: ką turėtų žinoti mokytojai, vaikai ir tėveliai?

Tyrimais nustatyta, kad nuolatinė streso būsena lemia imuniteto susilpnėjimą, padidėjusį jautrumą ligoms. Todėl jaunuoliai, patiriantys nuolatines patyčias mokykloje, darbe ar net šeimoje, pasižymi silpnesne sveikata, skundžiasi dažnais galvos,...


Rūkančių mokinių nuotraukas rodo tėvams

Rūkančių mokinių nuotraukas rodo tėvams

Pasak pedagogų, viešumas padeda. Tuo metu Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sako, kad mokykla turėtų ieškoti kitų būdų, kaip sudrausminti rūkalius. Per pertraukas būreliai mokinių skuba už artimiausio kampo parūkyti. Pamokos apie rūkymo žalą...


Motinos pienas kainuoja mažiau

Motinos pienas kainuoja mažiau

Būsimas mamas šokiruoja skaičiai, pamačius, kiek pinigų atsieis pieno mišinėliai. Tačiau pasirinkti natūralų kūdikio maitinimą ryžtasi ne kiekviena. Graži krūtinės forma kartais pasirodo svarbiau nei mažylio gerovė. Per mėnesį kūdikio maitinimui...


Daugiau nei ketvirtadalis kūdikių gimė ne santuokoje

Daugiau nei ketvirtadalis kūdikių gimė ne santuokoje

Statistikos departamento duomenimis, pernai daugiau negu ketvirtadalis vaikų gimė santuokos neįregistravusiems tėvams. 2010 metais santuokos neįregistravusiems tėvams gimė 10,2 tūkst. kūdikių, arba 28,7 procento visų gimusių kūdikių. Padidėjo...


Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Iš Rusijos ir Baltarusijos mokslininkų išvestų genetiškai pakeistų ožkų primilžti pirmieji litrai žmogaus pieno. Jame yra tik moters piene esančio baltymo laktoferino, pasižyminčio antibiotinėmis savybėmis. Toks pienas, pasak mokslininkų, suteiks...


Rinktis batus – ne juokai

Rinktis batus – ne juokai

Išsirinkti batukus – tai ne skrybėlaitę… Juk mažylio pėdutė – kaip molis, todėl labai svarbu, kad iš jos nežinia ko "neišminkytų" netinkamai pritaikyti batai. Gerų batų gamintojų filosofija paprasta – batai turi...


Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba  saugotis skiepais

Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba saugotis skiepais

Daugiau kaip 70 proc. Lietuvos mamų rotavirusinę infekciją laiko labai sunkiu ir sunkiu susirgimu mažiems vaikams. Devynios iš dešimties teigia žinančios, kad dėl šios infekcijos sukeltos dehidratacijos kūdikis gali atsidurti reanimacijos...


Kaip skatinti vaikus?

Kaip skatinti vaikus?

Ar dažnai apie tai susimąstote? Skatinti mažuosius verta, tačiau ir čia perlenkti lazdos nereikėtų.Skatinti žodžiu ar dovanomis? Tikrasis skatinimas – tai suaugusiojo ir vaiko tarpusavio pasitikėjimas. Jis visų pirma išreiškiamas fiziniais...


Vaikai gydyti neištirtais vaistais

Vaikai gydyti neištirtais vaistais

Lietuvos biotechnologinių vaistų gamintojai UAB "Sicor Biotech" gresia rimtos problemos - įtariama, jos gaminamas vaikams gydyti skirtas augimo hormonas nebuvo ištirtas taip, kaip reikalauja Europos Sąjunga (ES) ir jo veiksmingumas...


Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Autorė yra psichologė, asociacijos „Mentor Lietuva“ mentorystės programos koordinatorė. Kiekvieną rytą trejų metų Emilija puošiasi prie veidrodžio. Ji kruopščiai derina papuošalus, pati renkasi rožinį sijoną ir prie jo derina violetinį...


Ar tėvai kalti, kai nebesutaria su paaugliu vaiku?

Ar tėvai kalti, kai nebesutaria su paaugliu vaiku?

" Dukrai penkiolika. Nuo rudens prasidėjo problemos: nebesimoko, praleidinėja pamokas, trainiojasi su neaiškia kompanija. Nebežinau, ką daryti. Bandėme suimti griežčiau, tai vieną naktį visai negrįžo į namus. Vos žodį pasakai, tuoj...


Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada?

Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada? (1)

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė prakalbo apie tai, kad būtina vaikus šviesti seksualinėmis temomis, kad jie galėtų apsisaugoti nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos. Anot jos, Lietuva nėra ratifikavusi konvencijos dėl...


Šepetėliu per… dantenas

Šepetėliu per… dantenas

Dvimečiai užsidega valytis dantukus patys. Išnaudokite šį entuziazmą taisyklingiems burnos higienos įgūdžiams formuoti. Žinoma, tokio amžiaus mažylis taisyklingai išsivalyti dantukų dar nemoka, nes nėra išsivystę jo rankų riešų judesiai. Tad kol...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9