Lova šeimas suartina ir išskiria

Ar leisti vaikui kartu miegoti vienoje lovoje? Ši dilema ramybės neduoda daugeliui tėvų. Vaikų ir paauglių psichiatrė pastebi, kad nuo šio tėvų sprendimo priklauso mažylio ateitis.
Naktį patiria stresą
Jeigu norite, kad paauglystėje rastumėte bendrą kalbą su savo vaiku, atkreipkite dėmesį į šeimos miegojimo įpročius kūdikystėje.
Vaikų ir paauglių psichiatrė Banga Nastopkaitė atkreipia dėmesį, kad iki penkerių metų formuojasi pamatinės vaiko savybės. Joms didelę įtaką daro tai, kur vaikas miega.
Tad klausimas dėl mažylio miegojimo kartu su tėvais nėra toks nereikšmingas, kaip kartais manoma.
Naktį stresą vaikui gali sukelti įvairios baimės ar susapnuotas košmaras, tad jie atsibunda, verkia. Skubios tėvų paramos naktį vaikui gali prireikti ir dėl įvairių sunegalavimų ar pakilusios temperatūros. Psichiatrė pastebi, kad tokiu atveju puiku, kai tėvai yra šalia ir gali vaiką greitai nuraminti.
"Greitai įveikiamas stresas nepalieka pėdsakų ir nedaro įtakos tolimesniam asmenybės formavimuisi", – paaiškino ji.
Jei vaikas miega atskirai nuo tėvų, baimė ir skausmas naktį tik dar labiau sustiprėja. Tėvams greitai suteikus pagalbą, mažylis pasijaučia saugus. Tad per laiką susiformuoja nuostata, kad prireikus vaikas visada gaus pagalbą. Jis turi žinoti, kad yra ne vienas.
Pasak psichiatrės, tai itin svarbu vaiko savivertės formavimuisi, saugumui, psichologinei brandai.
Tokie paaugliai būna labiau savarankiški, sugeba išreikšti save, apginti, susitvarkyti su problemomis. Nuo mažens įpratę ieškoti saugumo vaikai lengviau išgyvena paauglystę. Suaugę jie dažniausiai tampa atsakingais ir laimingais žmonėmis.
Apsaugo nuo staigios mirties
B.Nastopkaitė atkreipia dėmesį, kad miegojimas šalia tėvų kūdikį apsaugo nuo nelaimingų atsitikimų. Dėl iki galo nesusiformavusio organizmo naujagimis gali pradėti dusti, springti. Bėdų gali pridaryti per stipriai užrišta kepuraitė ar pasislinkusi drabužėlio saga.
Net sveikus kūdikius kartais ištinka staigi mirtis, tad svarbu, kad kuo arčiau būtų suaugęs žmogus. Pasak specialistės, motinos tokia fiziologija, kad po gimdymo ji miega itin jautriai ir reaguoja į kiekvieną krebžtelėjimą.
Statistika patvirtina, kad vaikams, miegantiems su mama, sumažėja staigios mirties rizika.
Miegoti su kūdikiu vienoje lovoje ar guldyti į atskirą lovelę? Pasak B.Nastopkaitės, tėvai patys pasirenka, kaip jiems patogiau.
Vienas iš galimų variantų – tėvų lova, jeigu ji yra pakankamai didelė. Motinai taip net patogiau – nesikeliant iš lovos kūdikį galima pamaitinti, užmigdyti. Taip moteris mažiau pavargsta, nes naktį nereikia keltis, vaikščioti į kitą kambarį.
Jei tėvų lova nėra didelė, lovelę galima pristumti arčiau, nuimti vieną jos kraštą.
Pašnekovė pastebi, kad svarbi ir pati kūdikio reakcija: ar jam būtinas motinos artumas, ar pakanka jausti motinos kvėpavimą, ar jis gerai jaučiasi ir paguldytas atskirai.
Tėčio vaidmuo – svarbus
Psichologai įrodė, kad kūdikio miegui svarbus ir tėvo vaidmuo. Dažnai būna, kad šeimos galva daugiau laiko praleidžia darbe nei namuose. Tad miegojimas kartu stiprina ryšį su tėvu.
"Vyras jaučiasi reikalingas mažam žmogučiui, o kūdikis, pavargus mamai, gali prisiglausti prie tėčio. Įrodyta, kad kartu laiką leidžiančios ir miegančios šeimos geriau sutaria ir rečiau skiriasi", – aiškino specialistė.
B.Nastopkaitė nesutinka su tėvų skundais, kad tokiais atvejais nukenčia intymus šeimos gyvenimas. Statistika paneigia jų būgštavimus – tokios šeimos būna tik stipresnės.
Tyko pavojai
Tačiau miegant su kūdikiu vienoje vietoje nereikėtų pamiršti ir galimų pavojų. Mažylio patariama nemigdyti ant vandens čiužinio, nes užspaudęs nosį jis gali uždusti. Jei miegama sustumtose lovose, kūdikis taip pat gali nukentėti: uždusti ar gauti traumą, įkišęs į tarpą ranką ar koją.
Psichiatrė įspėja, kad turintys priklausomybių nuo alkoholio ar kvaišalų tėvai kūdikį turėtų migdyti atskirai. Apsvaigęs žmogus gali per kietai miegoti ir taip sukelti pavojų mažylio sveikatai ar net gyvybei.
Dar vienas įspėjimas – jei kuris vienas iš tėvų jaučia, kad turi polinkį į pedofiliją, turėtų atsisakyti miegoti kartu su vaiku.
"Galbūt keistai skamba, bet psichiatrijos vadovėliuose pateikiami tokie patarimai. Tad nenuneigsime, kad pasaulyje tai vyksta", – pastebi pašnekovė.
Taigi kiekvienas tėvas turėtų savęs atvirai paklausti, ar miegojimas su vaiku, ypač didesniu, nesukelia kokių nors keistų impulsų ar fantazijų.
Bėdų pridaro ir mamos
Pasak B.Nastopkaitės, vaikas su tėvais vienoje lovoje ar kambaryje gali miegoti iki 4–5 metų. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai būna psichologiškai subrendę ir su stresinėmis situacijomis sugeba susitvarkyti patys.
Psichiatrė paaiškino, kad iki penkerių metų vaikas sapnuoja košmarus, jam kyla įvairių baimių. Jos ypač sustiprėja apie 3–4 gyvenimo metus.
Mažylis supranta, kad gyvenime esama ne tik gerų dalykų. Įvairios baimės sustiprėja būtent naktį. Šis gyvenimo tarpsnis gana sudėtingas – dieną patirtas stresas sugrįžta naktį. Vaikai sapnuoja košmarus, atsibunda. Tad mažyliui ypač svarbu būti šalia tėvų ir nesijausti vienišam.
"Jei toks vaikas ištremiamas į kitą kambarį, išjungiama šviesa ir uždaromos durys, jis naktį gali išgyventi siaubą ir nesuprasti, kas vyksta. Mažylis suvokia, jog pagalbos nesulauks. Per laiką užsifiksuoja mintis, kad jis vienišas ir niekam nereikalingas, o gyvenimas labai sunkus", – pasakojo specialistė.
Šios naktinės patirtys kartojasi, o galiausiai atsiliepia paauglystėje, kai prasideda įvairios bėdos.
Specialistai, dirbantys su mažus vaikus auginančiomis šeimomis, įspėja, kad amerikietiškas gyvenimo modelis, kai tėvai ir vaikai miega atskiruose kambariuose, netinka. Atvirkščiai, jis pridaro daug žalos.
Užaugę tokie vaikai būna linkę į agresiją, depresiją, nesugeba sukurti artimų santykių šeimoje.
Specialistė apgailestavo, kad neretai tėvai neskuba reaguoti į kūdikio verksmą. Pasak jos, taip besielgiančios mamos turėtų žinoti, kuo rizikuoja ateityje.
Mamos neskuba atsiskirti
Kartais vaikai kraustytis į atskirą kambarį nori kur kas anksčiau, nei rekomenduojama. B.Nastopkaitė sakė, kad daug kas priklauso nuo paties vaiko brandos.
"Tiesiog tėvai turėtų žinoti, kad miegoti kartu iki ketverių ar penkerių metų yra normalu, o kada vaikas persikraustys į kitą kambarį – individualu", – pridūrė ji.
Psichiatrė pastebi, jog kartais, išsikraustęs į kitą kambarį, po kurio laiko vaikas sugrįžta į tėvų miegamąjį. Nereikėtų jo varyti atgal, tik po kurio laiko vėl pabandyti "iškraustyti", tačiau nevertėtų to daryti piktuoju.
Miegantis atskirame kambaryje vaikas kartais atbėgęs įsiropščia į tėvų lovą. Pasak specialistės, būna įvairių etapų: gal vaikas išsigando, blogai jaučiasi, tad nereikėtų bijoti leisti kurį laiką pagulėti kartu ar savaitgalį įsiprašyti į lovą.
"Kiekviena šeima žino, kas jiems tinka. Nereikia bijoti, net jei į bendrą lovą ateina didesnis vaikas. Tik reikėtų retinti tuos apsilankymus bei išsiaiškinti priežastį. Galbūt vaikui užteks kitokio parodyto dėmesio", – patarė B.Nastopkaitė.
Pasak specialistės, gana dažnai pačios motinos nenori atsiskirti nuo vaiko ir iškraustyti jį į kitą kambarį. Tačiau neturėtų taip būti, kad paauglys miega kartu su mama.
B.Nastopkaitė taip pat patarė neklausyti močiučių gąsdinimu, kad miegant vienoje lovoje su vaiku berniukas užaugs gėjumi.
Jei sukakus penkeriems vaikas atsisako miegoti kitame kambaryje, pravartu pasitarti su specialistu. Psichiatrė iš savo praktikos pastebi, kad per konsultacijas daug kas paaiškėja.
Šeimų įpročiai pagal šalis
Pagal statistiką daugiausia miegančių kartu šeimų esama Skandinavijos šalyse – daugiau nei 80 proc. Tokia situacija susiklostė dėl skiriamo didelio dėmesio vaikų saugumui, taip pat daug investuojama į tėvų švietimą. Kūdikio besilaukiančios moterys privalo lankyti paskaitas būsimiems tėvams.
Japonijoje apie 60 proc. šeimų miega kartu su vaikais. Tarp Europos šalių pagal šį rodiklį pirmauja šveicarai. Mažiausiai tokių šeimų gyvena Vokietijoje – 23 proc. Visur kitur vidurkis siekia tarp 23–39 proc. Į šią statistiką patenka ir šeimos Lietuvoje.
Mažiausiai kartu miegančių šeimų yra Jungtinėse Amerikos Valstijose – 11 proc. Kartu su vaiku miega tik tie tėvai, kurių atžala turi miego sutrikimų. Tačiau jau pastebima, kad tokie miegojimo įpročiai amerikiečiams atsirūgsta. Šioje valstybėje auga daug hiperaktyvių, negalinčių susikaupti bei kitų problemų turinčių vaikų.
Miegojimo kartu su kūdikiu privalumai
stiprėja šeima
prireikus kūdikis gauna skubią pagalbą
vystosi saugumo jausmas
mama mažiau pavargsta
Kaip užtikrinti saugumą tėvų lovoje
nemigdyti ant vandens čiužinio
neguldyti į tarpą tarp dviejų sustumtų lovų
vengti sunkių antklodžių, pagalvių
nemigdyti kūdikio kartu, jei nors vienas iš tėvų vartoja alkoholį ar narkotikus
kartu miegoti neturėtų tėvai, turintys polinkį į pedofiliją
Reklama: leojar.lt
Straipsniai

Vaikų tuštinimosi sutrikimai
Žmogui būdinga, jog jis sąmoningai valdo šlapinimosi ir tuštinimosi funkcijas. Kada vaikas nustoja tuštintis į kelnaites, priklauso nuo krašto papročių, auklėjimo, vaiko psichoemocinės raidos ypatumų. Vis dėlto dauguma vaikų iki 4 metų amžiaus...

Kaip apsaugoti ateities Sabonių kelių sąnarius? (2)
Vaikai rankomis atsispiria nuo žemės ir atsargiai stato pirmuosius savo žingsnius. Bėgant laikui, jų tempas pamažu greitėja, atsiranda noras pavyti, pagauti, bėgti. Tėtis arba mama parodo kamuolį, ir jis tampa neatsiejamu aktyvių pramogų...

Vaikų kojų skausmai
Turbūt nė vienas vaikas neužauga nesiskundęs kojų skausmais. Jų priežastys gali būti įvairiausios – nuo paprasčiausio sumušimo iki sunkiausių kaulų-raumenų sistemos ligų. Jų prognozė labai priklauso nuo tikslios diagnozės nustatymo laiko....

Vėlesnis gimdymas - ilgesnis gyvenimas
Moterys, kurios pirmą vaiką pagimdė sulaukusios 40 metų, ilgiau gyvena. Tokios išvados priėjo amerikiečių demografai iš Jutos universiteto. Norėdami pagrįsti šią išvadą mokslininkai peržiūrėjo 1,6 mln. žmonių demografinius ir medicininius...

Donna-Marie Cooper O’Boyle. Apie motinystę
Auginu penkis vaikus, todėl labai gerai žinau, su kuo šiomis dienomis susiduria motinos. Manau, svarbu drąsinti jas kiekvienu įmanomu būdu. Šiandien motinos gyvena puolamos painiavą jų mintyse keliančių įvairių idėjų apie jų vaidmenį šeimoje ir...

Nepilnamečių naktinis gyvenimas – be apribojimų
Policija sako esanti bejėgė sutramdyti naktinį gyvenimą pamėgusius nepilnamečius. Vaiko teisių atstovai tikina, kad didžioji dauguma vaikų naktimis linksminasi su tėvų palaiminimu. Tuo metu Seime užregistruotas projektas, kuriuo siūloma įteisinti...

Šarūnas Končius. Tėvai irgi atsakingi už vaikų apsaugą internete
Jau kelerius metus kompanija "Microsoft" atlieka tyrimus, stebi pokyčius visuomenėje, tendencijas visame pasaulyje: kaip informacinės technologijos yra naudojamos, kokią jos teikia naudą, kokių kelia pavojų. Šiemet tyrimai buvo atlikti...

Laimės receptas: kalbėkitės su tėvu
Jaunuoliai, kurie dažnai ir rimtomis temomis kalbasi su tėvu, yra 87 procentais laimingesni, nei tie, kurie su tėvu nesikalba niekad arba labai retai. Kaip rašo telegraph.co. uk, britų mokslininkai tyrė 1,2 tūkst. 11 -15 metų amžiaus jaunimą....

Lietuvos vaikai - nelaimingiausi Europoje
Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik maždaug 7 minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Italijos mieste Florencijoje vykusioje konferencijoje...

Kaip paruošti mažylį ilgam išsiskyrimui
Vargu, ar rastume darželį, kuriame nebūtų vaiko, ne vieną mėnesį neregėjusio savo tėvų. Suaugusieji neretai išvyksta dirbti į užsienį, norėdami sukurti savo atžaloms materialinę gerovę. Tačiau paaiškėja, kad taip iš mažųjų atima kažką...

Ypatingos paskirties maistas
Jau senokai kalbama apie naują maisto rūšį, paslaptingai vadinamą funkciniu maistu. Kas tai per maistas ir kokias funkcijas jis atlieka? Funkcinis maistas - tai maistas, įgaunantis naujų savybių, įprastą maistą praturtinus vitaminais,...

Į kovą su ligomis – vaiko grūdinimas
Grūdinti vaikus dauguma tėvų pradeda vasarą. Tačiau iš tiesų tam tinka bet kuris metų laikas. Svarbiausia – laikytis pagrindinės imuniteto stiprinimo taisyklės: grūdinti sistemingai, be pertraukų, nes kitaip įgytas organizmo atsparumas...

Apsauga nuo žalingų įpročių: vaikams reikia patiems atskleisti pomėgius
Vaikų užimtumas užkerta kelią žalingiems įpročiams, bet lygiai taip pat svarbu ir tėvų ir aplinkinių žmonių bendravimas su vaikais. Svarbu žinoti, ko vaikas nori, ir leisti jam pačiam pasirinkti, kuo užsiimti laisvalaikiu. Todėl tėvai turėtų...

Kodėl vaikai mus varo iš proto?
Kartais tėvus apima jausmas, kad vaikai tik ir laukia, kada galės įžeisti, suerzinti ar išvesti iš kantrybės… Negi jie tai daro tyčia? Panašių klausimų išgirstu vis dažniau: juos užduoda tėvai, atėję į konsultacijas dėl išdykusių ir beveik...

Alkoholis – pirmųjų lytinių santykių priežastis Vilniaus moksleivių tarpe
Nors oficiali statistika Lietuvoje rodo, jog lytiškai plintančios infekcijos (LPI) epidemija pastaraisiais metais yra kontroliuojama, epidemiologai labai abejoja tokios statistikos pagrįstumu.Higienos instituto Sveikatos informacijos centro (HI...

Ruošiamės į stovyklą!
Kaimynų vaikas spygaudamas kasmet kelioms pamainoms išrūksta į stovyklą, o jūsiškis neryžtingai kelintus metus purto galvą… Kol dvejojate, ar išstumti jį ten, ar palikti maltis "ant asfalto", kelialapiai į populiariausias...

Netolerancijos vaikai išmoksta mokyklose
Moksleiviai šalies mokyklose išmoksta dominuojančios kultūros ir grupių normas laikyti vienintelėmis teisingomis, rodo tyrimas. Pagal tai jie vertina kitų tautų, rasės, tikėjimo atstovus, homoseksualus, neįgaliuosius - žmones, kurie Lietuvoje...

Ar tikrai dėl vaikų ligų gali būti kalti ne tik virusai, bet ir tėvai?
Nė vienas vaikas neužauga be ligų. Peršalimo ligos, virusinės infekcijos formuoja imunitetą. Kaip padėti, kad liga praeitų lengviau ir be komplikacijų? Ką turėtume padaryti, kad organizmo adaptacija vyktų švelniai, be didelių iššūkių sveikatai? Ar...

Specialistai: vaikai labiausiai vertina tėvų dėmesį ir jiems skirtą laiką
Aš norėčiau, kad mano tėvai būtų ne tokie užimti, darbuose nesėdėtų iki vakaro; aš norėčiau, kad mano tėvai susitaikytų ir vėl būtų kartu; aš norėčiau, kad dažniau mane mokytų tėvai, o ne gyvenimas; aš norėčiau, kad toks menkniekis kaip pinigų...

Leis tėčiams nakvoti ligoninėse
Didžiosios Britanijos tėčiams bus sudaroma galimybė pirmąsias naktis su naujagimiu bei jo motina praleisti šalies ligoninėse.Kaip rašo "The Guardian", Didžiosios Britanijos vyriausybė šią savaitę turėtų paskelbti apie planus ligoninėse...

Ką pranašauja nėščiųjų sapnai?
Dauguma nėščių moterų pastebi, kad jų sapnai pasikeitė, jie prisipildė judesio, ryškių spalvų ir emocijų. Juose atsirado daug nepažįstamų vietų ir žmonių. Medikai tokias permainas sieja su psichikos pokyčiais – gimdymo baime, rūpesčiu dėl...

Imigrantų vaikai turi didesnį antsvorį
Vokietijoje, Augsburge, buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 2306 pradinių klasių mokiniai. Nustatyta, kad vaikai, kuriems vokiečių kalba nėra gimtoji, du kartus dažniau susiduria su antsvorio problemomis. Mokslininkai teigia, kad taip yra...

Socialiniai tinklai griauna įprastą įvaikinimo sistemą
Socialinių tinklų didėjantis populiarumas kelia tikrą revoliuciją įvaikinimo sistemoje – vieno mygtuko paspaudimu biologiniai tėvai gali susisiekti su vaikais, gyvenančiais įtėvių šeimoje. Įvaikinimo sistema išsivysčiusiose šalyse, atrodė,...

Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos
Tėveliai, jei jūs norite išvengti pykčių ir barnių su žmona, palikite vaikų auklėjimą moteriai. Jums tereikia su atžala žaisti. Kaip rašo dailymail.co.uk, poras sieja stipresni ryšiai, jei vyras nesikiša į vaikų auklėjimą, tačiau nepamiršta su...

Traukuliai vaikui – panika mamai
Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie...

Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba saugotis skiepais
Daugiau kaip 70 proc. Lietuvos mamų rotavirusinę infekciją laiko labai sunkiu ir sunkiu susirgimu mažiems vaikams. Devynios iš dešimties teigia žinančios, kad dėl šios infekcijos sukeltos dehidratacijos kūdikis gali atsidurti reanimacijos...

Neperšlampamos paklodės - ir mažam, ir dideliam!
Visi žino, kad puikiausias būdas apsaugoti mažylio čiužinį - tai neperšlampama apsauginė paklodė. Kol šio puikaus išradimo nebuvo, mamytės naudodavo audinio gabalą vadinamą “palute” arba “klijonke”. Tuo metu tai buvo...

Paauglės košmaras: pas ginekologą – su mama?
Kai kurios mamos savo dukras, vos pradėjusias bręsti lytiškai, skuba vesti pas ginekologą. Medikai tvirtina, kad atėjusios vienos merginos būna atviresnės, o konsultacijos būtinos tik atsiradus ligos simptomams. Dukroms pradėjus bręsti daugelis...

Nutukusių mokinių skaičius ES nuolat didėja
Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje 22 mln. vaikų turi antsvorį, iš jų 5 mln. yra nutukę. Pagrindinės antsvorio priežastys - nesveika mityba, greitas maistas bei mažas fizinis aktyvumas. Mitybos ekspertų duomenimis, prognozuojama, jog jei ES nebus...

Auklėjimas svarbiau už įgimtas savybes?
Neuromokslininkas, pastaruosius 20 metų tyrinėjantis žudikų smegenis, nustebo pamatęs savo smegenų tyrimo rezultatus. Kaip skelbia portalas NPR, neuromokslininkas Jimas Fallonas, sužinojęs, kad jo giminės iš tėvo pusės dažnai kalėjo už...