Gegužės 25d. Pirmadienis

Kai vaikai valdo tėvus

2012 Lapkričio 23d.
Peržiūrų skaičius: 40984
Kai vaikai valdo tėvus

Kad taptum žogumi, nepakanka gimti žmogumi. Reikia dar ir žmonių draugijos bei žmoniško auklėjimo. Kiekviena šeima pasižymi savo dvasia, savo atmosfera, kurią vaikai pagauna, sugeria, o paskui išreiškia savo elgesio ypatumais, ilgainiui virstančiais charakterio bruožais.

Pastaruoju metu psichologai ir pedagogai vis dažniau prabyla apie tai, kad vaikai ima valdyti suaugusiuosius.Toks slaptas valdymas turi pavadinimą - "manipuliacija".

Vaikai, greitai perkandantys savo tėvų "silpnąsias vietas", pajungia jas savo poreikiams. Pavyzdžiui, maža mergaitė, tėčiui atsisakius nupirkti jai lėlę, sako: "Aš močiutę labiausiai myliu. Ji man visada nuperka, ko paprašau."

Anksti pakirdusiam sūnui tėvai draudžia įsijungti televizorių, nes dar miega kiti šeimos nariai. Tačiau berniukas stovi prie tėvų miegamojo durų ir garsiai verkia tol, kol visi namiškiai pakyla iš lovų ir galiausiai leidžia jam įsijungti televizorių.

Penkiametei dukrai mama draudžia imti jos lūpų dažus. Ši krenta ant grindų ir šaukia: "Tu bloga, nemyliu tavęs!"

Tokiais atvejais tėvai nori, kad vaiko isterija liautųsi, todėl daro viską, kad šis nusiramintų. Nepavykus perkalbėti, jie nusileidžia. Todėl ilgainiui vaikai išmoksta naudotis tėvų nekantrumu bei nenuoseklumu siekdami savo tikslų.

Vaikai puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį - riksmu ir agresija, o kurį - pataikavimu. Kuo aktyviau gimdytojai reaguoja į tokį vaikų elgesį, tuo dažniau vaikai naudojasi tokiais metodais.

"Vaikiški žaidimai" su tėvais gali išauginti tikrą manipuliatorių. Nuo mažų dienų įpratęs gudrumu pasiekti savo, į aplinkinius jis ims žiūrėti kaip į priemones gauti sau naudos.

Vaikų manipuliacijų tipai.

Mažasis diktatorius.

Visą laiką įsižeidęs dėl aplinkinių elgesio su juo. Demonstruoja užsispyrimą. Sukeldamas isteriją siekia priversti tėvus daryti tai, ko jis nori.

Silpnas vaikas.

Daro viską, kad suaugusieji dirbtų jo labui. Vaikas sako: "Aš nemoku užsirišti batų" (išvertus į veiksmą, tai reiškia: "Verksiu, kol tu man juos užriši"). Jis dedasi bejėgiu ir silpnu, nuolat "pamiršta" tėvų pastabas.

Myliu-nemyliu.

Šitaip manipuliuodamas, vaikas įneša nesantaiką į tėvų santykius. Pavyzdžiui, mamai jis sako, kad tėtį myli labiau, nes šis jam leidžia daugiau, ir atvirkščiai. Tokiu būdu vaikas siekia, kad tėvai jam nuolaidžiautų.

Ką daryti?

Ir fizinės bausmės, ir bausmė abejingumu ar atimant malonumus nėra priimtinos dėl neigiamų pasekmių vaiko psichikai.

Tačiau nepakanka vos vieną kartą vaikui pasakyti, kaip dera elgtis, kad jis tai suprastų ir iškart imtų tinkamai elgtis. Todėl kai kuriais (kraštutiniais) atvejais bausmę galima taikyti, tačiau laikantis tam tikrų sąlygų.

Pirma ir pati svarbiausia sąlyga - meilė, kurią vaikas jaučia kasdien ir kuria neabejoja. Kitaip tariant, užsitarnavęs konkrečią bausmę dėl blogo elgesio, mažylis turi būti tikras, kad tėvų meilės nepraranda.

Bausmė turi būti atsakas į vaiko poelgį, o ne į jo asmenines savybes. Dvimetis mažylis lipa ant stalo, griebia puodelį, jį sudaužo; penkiametis - plėšo knygą, laužo žaislą, kompiuterį. Paprasti žodžiai nepadeda - griaunamieji veiksmai tęsiasi. Bausmė neišvengiama, tačiau bet kokios formos bausmė (statymas į kampą, draudimas bendrauti ar pramogauti) turi būti palydėta žodžiais: "To daryti negalima", bet jokiu būdu ne "kiaulė", "žioplys" ir pan.

Kam reikalingos taisyklės?Kad laikytųsi elgesio taisyklių, vaikui, kaip ir mums visiems, reikia suprasti jų prasmę. "O kodėl negalima kišti pirštuko į kištukinį lizdą?", "O kodėl negalima imti peilio?", "O kodėl negalima imti svetimo daikto?"

Mažylis nežino, ką galima daryti, o ko ne. Tėvų užduotis - ne tik pasakyti, kas yra "gerai" ir "blogai", bet ir paaiškinti, kodėl taip yra. "Todėl, kad peilis yra aštrus daiktas, tu gali susižeisti, tau gali labai skaudėti."

"Imti svetimo žaislo negalima, nes kitas vaikas nusimins. Kaip tu jaustumeis, jeigu iš tavęs paimtų mėgstamą mašinytę be tavo leidimo?"

Paaiškinę elgesio apribojimo prasmę ir įsitikinę, kad vaikas suprato, kodėl "negalima", mes keliame sau kitą uždavinį. Taisyklė turi galioti visomis aplinkybėmis - ir šeimoje, ir už jos ribų. Jeigu negalima imti degtukų, tai negalima jų imti nei namuose, nei pas močiutę, nei pas tetą.

Elgesio taisyklių bus laikomasi tada, kai mama ir tėtis pirmiausiai tarpusavyje susitars, ką vaikui galima daryti, o ko ne.

Pageidautina, kad paaiškinus draudimo prasmę, tėvai susitartų su vaiku dėl nuobaudos, kurią jis gaus, jeigu taisyklė bus sulaužyta. Jūs galite leisti vaikui pasirinkti. Svarbu, kad atžala aktyviai dalyvautų šiame procese ir kad pripažintų potencialią bausmę esant teisingą.

Svarbus faktorius parenkant bausmę - vaiko amžius. Dažnai iš mažylio reikalaujama, ko jis, būdamas tam tikro amžiaus, negali padaryti. Pavyzdžiui: "Stovėk ir nejudėk!" - liepia dvimečiui mama, norinti paplepėti su drauge. O mažyliui įdomu viskas, kas jį supa, jis turi daug energijos - nori viską pamatyti, paliesti, paragauti...

Užbėgti už akių

Psichologams ir pedagogams žinoma, kad ankstyvame amžiuje bausmė efektyvi, jeigu ji sutampa su poelgiu, o dar geriau - kai užbėga jam už akių.

Užbėgimas už akių poelgiui yra ne tiek bausmė, kiek įspėjimas. Tarkime, dvejų trejų metų mažylis siekia ant stalo gulinčio peilio, bet kas nors (mama, vyresnis brolis) griebia jam už rankos ir sako "negalima", nuimdamas ranką nuo daikto. Kitą kartą vaikas daro tą patį, bet ateina momentas, ir jis pats save sustabdys sakydamas "negalima" - paprastai ta pačia intonacija, kurią jis girdėjo iš tėvų. Tėvų draudimas tapo vaiko draudimu.

Kartais vaikai po prasižengimo bėga pas tėvus ir laukia bausmės, panaikinančios kaltės jausmą ir suteikiančios palengvėjimą. Paprastai tokį elgesį suaugusieji laiko sveikintinu, tačiau bėda ta, kad vaikas vis kartoja tuos pačius prasižengimus... Sustabdyti tokį elgesį galima vadovaujantis formule: "Nereikia atsiprašinėti, verčiau daugiau taip nedaryk."

Naujajame testamente Kristus kreipiasi į žmones, kurie užmėto akmenimis nusidėjėlę, sakydamas: "Kuris iš jūsų be nuodėmės?", o moteriai taria - "Eik ir daugiau nenusidėk."

Vienintelis būdas atremti vaiko valdymą - nuoseklumas bei pastovumas mokant jį elgesio taisyklių.

Vaiko isterijos ilgainiui liausis, jeigu jos neduos rezultatų. Supratęs, kad demonstratyvios ašaros negarantuoja efekto, jis liausis verkęs ir ieškos kito bendravimo būdo.

Raišteliai, kurių nepavyksta užsirišti, anksčiau ar vėliau bus užrišti, jeigu tėvai bus kantrūs ir sieks, kad vaikas savarankiškai atliktų šią užduotį, o ne atliks už jį patys.

Šeima - pasaulio modelis

Žinoma, jog vaikų problemos - tai tėvų bendravimo problemų veidrodis. Ką vaikas mato šeimoje, tą atkuria žaisdamas, bendraudamas su bendraamžiais. Jeigu mama šiurkščiai kalba su močiute, jis lygiai taip pat elgsis su savo tėvais.

Mažam vaikui šeima yra visas pasaulis. Kokią ją mato, tokią nuomonę susidaro apie jį supantį pasaulį.

Jeigu jis auga žinodamas, kad yra geras ir reikalingas tėvams, jis nebijos pasaulio, nes jaus artimųjų paramą.

Jeigu jis tik ir girdi, jog kelia tėvams rūpestį, susierzinimą ir pyktį, visą gyvenimą jausis nevertas meilės ir nepasitikės žmonėmis.


Ką mums kalba vaikų sapnai

Ką mums kalba vaikų sapnai

Dešimtmetė Viktorija atsibusdavo rytais skaudamom kojom ir pavargusi. Ji visą naktį sapne bėgdavo, tačiau, prislėgta baimės, negalėjo atsiminti, nuo ko. Psichoterapijos metu išaiškėjo, kad ji bijo vaiduoklių, pabaisų ir ateivių iš kosmoso,...


Krūtimi maitinti vaikai turi mažiau elgesio sutrikimų

Krūtimi maitinti vaikai turi mažiau elgesio sutrikimų

Kūdikiai, kurie buvo maitinti krūtimi, sulaukę penkerių metų amžiaus turi mažiau elgesio problemų nei tie, kurie buvo maitinti dirbtiniais mišiniais, teigia britų mokslininkai žurnale "Archives of Disease in Childhood journal"....


Dėl nežinomų priežasčių mergaitės bręsta vis anksčiau

Dėl nežinomų priežasčių mergaitės bręsta vis anksčiau

Dabartinės kartos mergaičių lytinis brendimas vidutiniškai prasideda joms nesulaukus nė 10 metų, atskleidė Danijos mokslininkų tyrimas. Šio reiškinio priežastys kol kas neaiškios. Naujausio tyrimo rezultatai užminė mokslininkams mįslę dėl tokio...


Motinos ir vaiko muziejus Kaune – dingęs muziejus

Motinos ir vaiko muziejus Kaune – dingęs muziejus

2012–ieji Seimo nutarimu Lietuvoje paskelbti Muziejų metais, todėl yra gera proga paminėti dingusį muziejų. Kaip žinoma, muziejai vykdo dvi labai svarbias misijas – saugo kultūros ir istorijos vertybes bei šviečia visuomenę. Visuomenės...


Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo tikimybė susilaukti apsigimusio kūdikio yra dvigubai didesnė nei pastojus natūraliai. Taip teigia Prancūzijos mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tyrimo išvados atliktos ištyrus 15162 vaikus. "Ne natūraliu būdu pastojus...


Homeopatiniai vaistai: mitai ir tiesa

Homeopatiniai vaistai: mitai ir tiesa

Ką žinome apie homeopatiją? Daugelis pasakys, kad tai natūralus gydymo metodas. Tiesa, ne ką mažesnė dalis teigs, jog homeopatija yra gydymas vaistažolėmis. Kiti papildys, kad tai gydymas labai mažomis vaisto dozėmis. Skeptikai pridurs, kad jeigu...


Ar reikia vaikams duoti čiulptuką

Ar reikia vaikams duoti čiulptuką

Ar gali vaikas užaugti be čiulptuko? Viena mama sako, kad jos ketverių sūnus nežino, kas yra čiulptukas. Kita mama čiulptuką nuo gimimo davė visiems trims savo vaikams ir jiems nieko blogo neatsitiko. Kaip geriau? Centrine miesto gatve vaikštinėja...


Jei keturmečiui nesimiega…

Jei keturmečiui nesimiega…

"Ketverių sūnelis nebeužmiega vienas – nori, kad būtume šalia. O per miegus kažką kalba, juokiasi, kartais griežia dantimis. Ar reikėtų sunerimti?" – klausia Rapolo mama Rūta. Pirmaisiais gyvenimo metais mažylis dažniausiai...


Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

"Ar tu klausaisi manes? Ar aš tau neliepiau apsirengti? Aliooo?! Lauke šalta..." - štai tokiu principu vyksta daugelis dialogų tarp tėvų ir jų mažųjų atžalų. Atrodo, tarsi viskas, kas jiems sakoma, arba negirdima, arba pro vieną ausį...


Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos

Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos

Tėveliai, jei jūs norite išvengti pykčių ir barnių su žmona, palikite vaikų auklėjimą moteriai. Jums tereikia su atžala žaisti. Kaip rašo dailymail.co.uk, poras sieja stipresni ryšiai, jei vyras nesikiša į vaikų auklėjimą, tačiau nepamiršta su...


Motinystė: džiaugsmai ir iššūkiai

Motinystė: džiaugsmai ir iššūkiai

Nors gimdymas yra skausmingas ir iš moters reikalauja daug ištvermės, kūdikio gimimas – didžiulis džiaugsmas. Kūdikis yra motinos dalis, jo buvimas motinos įsčiose devynis mėnesius sustiprina jų abiejų emocinį ryšį. Toks prieraišumas,...


Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vaikai taip mėgsta cukrų. JAV atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vaikai, kuriems patinka labai saldūs gėrimai, greičiau auga, praneša BBC. "Vaikams patinka saldainiai, jie deda cukraus ant cukraus pudra...


Vaikų baimės - labai rimta problema

Vaikų baimės - labai rimta problema

Baimės gali lydėti įvairaus amžiaus žmogų, tačiau būna laikotarpių, kuriais ji ypač pasireiškia. Vienas iš tokių laikotarpių yra vaikystė, savito mąstymo amžius. Maždaug iki 10 metų vaikams vyrauja savisaugos ir instinkto baimės, pasireiškiančios...


Nustatyta staigios naujagimių mirties sindromo priežastis

Nustatyta staigios naujagimių mirties sindromo priežastis

JAV Bostono vaikų ligoninės specialistai mano nustatę staigios naujagimių mirties sindromo (SNM) priežastį. Beveik 20 metų tyrę SNM atvejus, klinikos mokslininkai galiausiai priėjo išvadą, kad netikėta naujagimių mirtis gali būti susijusi su per...


Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Išleistos naujos rekomendacijos, kiek kilogramų gali priaugti besilaukianti moteris. Tai priklauso nuo prieš nėštumą buvusio moters kūno masės indekso (KMI). Kuo didesnis antsvoris prieš nėštumą, tuo mažiau svorio galima priaugti, tvirtina...


Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kiekvieni mokslo metai, tai ilgos sėdėjimo valandos mokykloje bei namuose ruošiant namų darbus. Visa tai yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui. O kur dar kasdienis nešulys – kuprinė?! Juk kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio...


Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Prasidėjo kasmetis vaikų sveikatos patikrinimo vajus, kurį kai kurie tėvai vadina laiko švaistymu. „Dėl pažymos vaiką reikia tampyti į polikliniką ir gaišti laiką“, – sako jie. Tai visiškai netikęs požiūris. Apie profilaktinių...


Traukuliai vaikui – panika mamai

Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie...


Dvylikametės intelekto koeficientas – didesnis už A. Einsteino

Dvylikametės intelekto koeficientas – didesnis už A. Einsteino

Neha Ramu surinko maksimalų taškų skaičių – 162. Intelekto koeficientas tokių asmenybių kaip Stephenas Hawkingas ar Billas Gatesas yra 160. Nors Albertas Einsteinas nėra atlikęs nė vieno tokio testo, yra manoma, kad jo intelekto koeficientas...


Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Nors Kaune trūksta laisvų vietų vaikų lopšeliuose-darželiuose, privatūs nevalstybiniai vaikų darželiai steigiasi vangiai. Jų kainos – penkis kartus didesnės nei valdiškų darželių. Brangu, bet paklausu Kaune veikia tik du privatūs darželiai....


Išsėtine skleroze sergantys vaikai negauna gyvybiškai svarbių vaistų

Išsėtine skleroze sergantys vaikai negauna gyvybiškai svarbių vaistų

Nevaikiška liga - išsėtine skleroze sergantys vaikai negali gauti gyvybiškai jiems svarbių vaistų, nes jie skirti suaugusiems ligoniams gydyti. Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius, atlikęs tyrimą dėl mažamečiams vaikams neskiriamų...


Kuo kvėpuoja mūsų mažieji?

Kuo kvėpuoja mūsų mažieji?

Kuo mažesnis vaikas, tuo jautriau jis reaguoja į supančią aplinką, taigi ir į oro, kuriuo kvėpuojame, kokybę. O jis šiuo metu - labiausiai užterštas. Ore sklandančių kietųjų dalelių kiekis jau kelias dienas viršija leistiną normą. Mieste augantys...


Gydytojo homeopato patarimai siaučiant ligomis: kaip gydyti vaikus ir kada mušti temperatūrą

Gydytojo homeopato patarimai siaučiant ligomis: kaip gydyti vaikus ir kada mušti temperatūrą

Daugeliui tėvų pažįstama situacija: vos sušalę, vaikai iš karto suserga, tada gauna vaistų nuo temperatūros, dar vaistų kitiems ligos simptomams (pavyzdžiui slogai, skaudančiai gerklei) slopinti, dar antibiotikų dozę, ir, vos pasveikę, keliauja į...


Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Po to, kai Vokietijoje nusižudė vienas 16-metis, vartojęs dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromui (DSHS) gydyti skirtą medikamentą "Strattera", turintį suicidinį poveikį, šalyje vis dažniau pasigirsta teiginiai, kad ši liga yra...


Žydrė Dargužytė. Sveikas maistas – sveikas vaikas

Žydrė Dargužytė. Sveikas maistas – sveikas vaikas

Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai rodo, kad vaiko sveikos mitybos įpročiai susiformuoja iki trejų metų. Taigi tėvai turėtų dėti daug pastangų, kad jų vaikas netaptų saldžių ir riebių produktų gerbėjas. Juk pirmiausia vaikas mokosi...


Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Iki naujų mokslo metų dar mėnuo, tačiau medikai moksleivius ragina tikrintis sveikatą, mat iki rusėjo vidurio mokyklose privalu pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Specialistai pastebi, kad visiškai sveikas vaikas mokyklose retenybė, pranešė LTV...


Kaip padėti vaikui ir paaugliui turinčiam sveikatos problemų?

Kaip padėti vaikui ir paaugliui turinčiam sveikatos problemų?

Pastaraisiais dešimtmečiais vaikų bei paauglių pramogų ir laisvalaikio pobūdis labai pasikeitė – tapo žymiai pasyvesnis. Vaikai ir paaugliai didžiąją laisvalaikio dalį praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus, prie televizoriaus,...


Sveikatinė jau "Megoje"!

Sveikatinė jau "Megoje"!

Visiems, mylintiems sveiką gyvenimo būdą, turime puikių naujienų! Nuo šiol prekių Jūsų ir Jūsų artimųjų sveikatai Kaune galite įsigyti kasdien! Prekybos centre “Mega” (Islandijos pl. 32, priešais „Senukų“ prekybos centrą),...


Nepamirškime paskiepyti būsimų pirmokų

Nepamirškime paskiepyti būsimų pirmokų

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad visuotinai pripažinta – vakcinacija yra ekonomiškai efektyviausia sveikatos išsaugojimo priemonė, siekiant apsisaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų. Skiepijimas – yra viena...


Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Tradiciškai manoma, kad atėjus rudeniui vaikai pradeda sirgti: tai vienu metu susiję ir su mokslo metų pradžia, kai vaikas patenka į didelį kolektyvą, ir su oro permainomis, atšalimu, drėgme, stipriu oro temperatūros pasikeitimu. O priešaky dar...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9