Kovo 2d. Antradienis

Kai vaikai valdo tėvus

2012 Lapkričio 23d.
Peržiūrų skaičius: 40984
Kai vaikai valdo tėvus

Kad taptum žogumi, nepakanka gimti žmogumi. Reikia dar ir žmonių draugijos bei žmoniško auklėjimo. Kiekviena šeima pasižymi savo dvasia, savo atmosfera, kurią vaikai pagauna, sugeria, o paskui išreiškia savo elgesio ypatumais, ilgainiui virstančiais charakterio bruožais.

Pastaruoju metu psichologai ir pedagogai vis dažniau prabyla apie tai, kad vaikai ima valdyti suaugusiuosius.Toks slaptas valdymas turi pavadinimą - "manipuliacija".

Vaikai, greitai perkandantys savo tėvų "silpnąsias vietas", pajungia jas savo poreikiams. Pavyzdžiui, maža mergaitė, tėčiui atsisakius nupirkti jai lėlę, sako: "Aš močiutę labiausiai myliu. Ji man visada nuperka, ko paprašau."

Anksti pakirdusiam sūnui tėvai draudžia įsijungti televizorių, nes dar miega kiti šeimos nariai. Tačiau berniukas stovi prie tėvų miegamojo durų ir garsiai verkia tol, kol visi namiškiai pakyla iš lovų ir galiausiai leidžia jam įsijungti televizorių.

Penkiametei dukrai mama draudžia imti jos lūpų dažus. Ši krenta ant grindų ir šaukia: "Tu bloga, nemyliu tavęs!"

Tokiais atvejais tėvai nori, kad vaiko isterija liautųsi, todėl daro viską, kad šis nusiramintų. Nepavykus perkalbėti, jie nusileidžia. Todėl ilgainiui vaikai išmoksta naudotis tėvų nekantrumu bei nenuoseklumu siekdami savo tikslų.

Vaikai puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį - riksmu ir agresija, o kurį - pataikavimu. Kuo aktyviau gimdytojai reaguoja į tokį vaikų elgesį, tuo dažniau vaikai naudojasi tokiais metodais.

"Vaikiški žaidimai" su tėvais gali išauginti tikrą manipuliatorių. Nuo mažų dienų įpratęs gudrumu pasiekti savo, į aplinkinius jis ims žiūrėti kaip į priemones gauti sau naudos.

Vaikų manipuliacijų tipai.

Mažasis diktatorius.

Visą laiką įsižeidęs dėl aplinkinių elgesio su juo. Demonstruoja užsispyrimą. Sukeldamas isteriją siekia priversti tėvus daryti tai, ko jis nori.

Silpnas vaikas.

Daro viską, kad suaugusieji dirbtų jo labui. Vaikas sako: "Aš nemoku užsirišti batų" (išvertus į veiksmą, tai reiškia: "Verksiu, kol tu man juos užriši"). Jis dedasi bejėgiu ir silpnu, nuolat "pamiršta" tėvų pastabas.

Myliu-nemyliu.

Šitaip manipuliuodamas, vaikas įneša nesantaiką į tėvų santykius. Pavyzdžiui, mamai jis sako, kad tėtį myli labiau, nes šis jam leidžia daugiau, ir atvirkščiai. Tokiu būdu vaikas siekia, kad tėvai jam nuolaidžiautų.

Ką daryti?

Ir fizinės bausmės, ir bausmė abejingumu ar atimant malonumus nėra priimtinos dėl neigiamų pasekmių vaiko psichikai.

Tačiau nepakanka vos vieną kartą vaikui pasakyti, kaip dera elgtis, kad jis tai suprastų ir iškart imtų tinkamai elgtis. Todėl kai kuriais (kraštutiniais) atvejais bausmę galima taikyti, tačiau laikantis tam tikrų sąlygų.

Pirma ir pati svarbiausia sąlyga - meilė, kurią vaikas jaučia kasdien ir kuria neabejoja. Kitaip tariant, užsitarnavęs konkrečią bausmę dėl blogo elgesio, mažylis turi būti tikras, kad tėvų meilės nepraranda.

Bausmė turi būti atsakas į vaiko poelgį, o ne į jo asmenines savybes. Dvimetis mažylis lipa ant stalo, griebia puodelį, jį sudaužo; penkiametis - plėšo knygą, laužo žaislą, kompiuterį. Paprasti žodžiai nepadeda - griaunamieji veiksmai tęsiasi. Bausmė neišvengiama, tačiau bet kokios formos bausmė (statymas į kampą, draudimas bendrauti ar pramogauti) turi būti palydėta žodžiais: "To daryti negalima", bet jokiu būdu ne "kiaulė", "žioplys" ir pan.

Kam reikalingos taisyklės?Kad laikytųsi elgesio taisyklių, vaikui, kaip ir mums visiems, reikia suprasti jų prasmę. "O kodėl negalima kišti pirštuko į kištukinį lizdą?", "O kodėl negalima imti peilio?", "O kodėl negalima imti svetimo daikto?"

Mažylis nežino, ką galima daryti, o ko ne. Tėvų užduotis - ne tik pasakyti, kas yra "gerai" ir "blogai", bet ir paaiškinti, kodėl taip yra. "Todėl, kad peilis yra aštrus daiktas, tu gali susižeisti, tau gali labai skaudėti."

"Imti svetimo žaislo negalima, nes kitas vaikas nusimins. Kaip tu jaustumeis, jeigu iš tavęs paimtų mėgstamą mašinytę be tavo leidimo?"

Paaiškinę elgesio apribojimo prasmę ir įsitikinę, kad vaikas suprato, kodėl "negalima", mes keliame sau kitą uždavinį. Taisyklė turi galioti visomis aplinkybėmis - ir šeimoje, ir už jos ribų. Jeigu negalima imti degtukų, tai negalima jų imti nei namuose, nei pas močiutę, nei pas tetą.

Elgesio taisyklių bus laikomasi tada, kai mama ir tėtis pirmiausiai tarpusavyje susitars, ką vaikui galima daryti, o ko ne.

Pageidautina, kad paaiškinus draudimo prasmę, tėvai susitartų su vaiku dėl nuobaudos, kurią jis gaus, jeigu taisyklė bus sulaužyta. Jūs galite leisti vaikui pasirinkti. Svarbu, kad atžala aktyviai dalyvautų šiame procese ir kad pripažintų potencialią bausmę esant teisingą.

Svarbus faktorius parenkant bausmę - vaiko amžius. Dažnai iš mažylio reikalaujama, ko jis, būdamas tam tikro amžiaus, negali padaryti. Pavyzdžiui: "Stovėk ir nejudėk!" - liepia dvimečiui mama, norinti paplepėti su drauge. O mažyliui įdomu viskas, kas jį supa, jis turi daug energijos - nori viską pamatyti, paliesti, paragauti...

Užbėgti už akių

Psichologams ir pedagogams žinoma, kad ankstyvame amžiuje bausmė efektyvi, jeigu ji sutampa su poelgiu, o dar geriau - kai užbėga jam už akių.

Užbėgimas už akių poelgiui yra ne tiek bausmė, kiek įspėjimas. Tarkime, dvejų trejų metų mažylis siekia ant stalo gulinčio peilio, bet kas nors (mama, vyresnis brolis) griebia jam už rankos ir sako "negalima", nuimdamas ranką nuo daikto. Kitą kartą vaikas daro tą patį, bet ateina momentas, ir jis pats save sustabdys sakydamas "negalima" - paprastai ta pačia intonacija, kurią jis girdėjo iš tėvų. Tėvų draudimas tapo vaiko draudimu.

Kartais vaikai po prasižengimo bėga pas tėvus ir laukia bausmės, panaikinančios kaltės jausmą ir suteikiančios palengvėjimą. Paprastai tokį elgesį suaugusieji laiko sveikintinu, tačiau bėda ta, kad vaikas vis kartoja tuos pačius prasižengimus... Sustabdyti tokį elgesį galima vadovaujantis formule: "Nereikia atsiprašinėti, verčiau daugiau taip nedaryk."

Naujajame testamente Kristus kreipiasi į žmones, kurie užmėto akmenimis nusidėjėlę, sakydamas: "Kuris iš jūsų be nuodėmės?", o moteriai taria - "Eik ir daugiau nenusidėk."

Vienintelis būdas atremti vaiko valdymą - nuoseklumas bei pastovumas mokant jį elgesio taisyklių.

Vaiko isterijos ilgainiui liausis, jeigu jos neduos rezultatų. Supratęs, kad demonstratyvios ašaros negarantuoja efekto, jis liausis verkęs ir ieškos kito bendravimo būdo.

Raišteliai, kurių nepavyksta užsirišti, anksčiau ar vėliau bus užrišti, jeigu tėvai bus kantrūs ir sieks, kad vaikas savarankiškai atliktų šią užduotį, o ne atliks už jį patys.

Šeima - pasaulio modelis

Žinoma, jog vaikų problemos - tai tėvų bendravimo problemų veidrodis. Ką vaikas mato šeimoje, tą atkuria žaisdamas, bendraudamas su bendraamžiais. Jeigu mama šiurkščiai kalba su močiute, jis lygiai taip pat elgsis su savo tėvais.

Mažam vaikui šeima yra visas pasaulis. Kokią ją mato, tokią nuomonę susidaro apie jį supantį pasaulį.

Jeigu jis auga žinodamas, kad yra geras ir reikalingas tėvams, jis nebijos pasaulio, nes jaus artimųjų paramą.

Jeigu jis tik ir girdi, jog kelia tėvams rūpestį, susierzinimą ir pyktį, visą gyvenimą jausis nevertas meilės ir nepasitikės žmonėmis.


Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

P.Mažylio gimdymo namuose gimė tūkstantasis naujagimis šiais metais. Šioje įstaigoje legalizuotas mokestis už gimdymą: jaunosios mamos moka ne į gydytojo kišenę, o į gimdymo namų kasą. "Nuostabus jausmas apėmė. Žodžiais dar nemoku jo...


Italijoje gimė šešetukas

Italijoje gimė šešetukas

Pietiniame Italijos Bevenento mieste 32 metų moteris pagimdė šešetuką, pirmadienį informavo miesto gimdymo namų atstovas. Carmelai Olivai sekmadienį buvo atliktas Cezario pjūvis. Tai pirmas kartas nuo 1997 metų, kai Italijoje gimė šešetukas....


Šarūnas Končius. Tėvai irgi atsakingi už vaikų apsaugą internete

Šarūnas Končius. Tėvai irgi atsakingi už vaikų apsaugą internete

Jau kelerius metus kompanija "Microsoft" atlieka tyrimus, stebi pokyčius visuomenėje, tendencijas visame pasaulyje: kaip informacinės technologijos yra naudojamos, kokią jos teikia naudą, kokių kelia pavojų. Šiemet tyrimai buvo atlikti...


Kamieninės ląstelės – naujas požiūris į sveikatą

Kamieninės ląstelės – naujas požiūris į sveikatą

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei...


Diagnozė: neatsiliepia, vadinasi, miršta

Diagnozė: neatsiliepia, vadinasi, miršta

Ką galvoja tėvai, kai vaiko mobilusis telefonas yra išjungtas? Beveik pusė tėvų puola į isteriją, nes mano, kad jų atžala miršta. Dar beveik pusė raunasi plaukus, nes yra įsitikinę, jog vaikas jau mirė. Vos keletas tiki, jog paprasčiausiai...


Paauglių nuotaikų kaitą lemia ne hormonai

Paauglių nuotaikų kaitą lemia ne hormonai

Anksčiau manyta, kad paauglių irzlumo priežastis yra hormonai. Tačiau dabar aiškėja, jog paaugliai dažnai būna savanaudiški, nerūpestingi ir irzlūs todėl, kad jų smegenys vystosi lėčiau, nei auga kūnas. Galvos skenavimas parodė, kad paauglių...


Vaikų smegenis labiau veikia SMS nei radiacija

Vaikų smegenis labiau veikia SMS nei radiacija

Australų ekspertai teigia, kad ne radiacija, o nuolatinis standartinių žinučių rašinėjimas veikia mobiliaisiais telefonais besinaudojančių vaikų smegenis. Epidemiologijos profesorius Michaelas Abramsonas iš Monašo universiteto (Australija) savo ir...


Nesėkmingas įvaikinimas. Kai užmegzti ryšį nepavyksta

Nesėkmingas įvaikinimas. Kai užmegzti ryšį nepavyksta

Pagal naujausius duomenis, maždaug trečdalis įvaikinimų nėra sėkmingi. Ypač stiprių psichologinių traumų patiria tėvai, nesėkmingai bandę įsivaikinti sutrikusio vystymosi ar neįgalių vaikų, rašo "The Sunday Times". Remiantis...


Kaip papasakoti vaikui apie seksą?

Kaip papasakoti vaikui apie seksą?

Pokalbis apie seksą visuomet būna nelengvas. Nejaukiai jaučiasi visi, kas jame dalyvauja: tėvai bijo, o vaikai gėdijasi. Galbūt dėl to šis pokalbis dažnai įvyksta jau po fakto, rašo JAV žurnalas "Time". Jungtinėse Valstijose atliktas...


šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

Vienišų mamų auginami vaikai elgiasi prasčiau nei vaikai, užaugę pilnose šeimose, teigia tyrimą atlikę Didžiosios Britanijos mokslininkai, kuriais remiasi šalies dienraštis "The Daily Telegraph". Buvo tirta apie 14 tūkst. vaikų,...


Paaugliai apie lytinius santykius praneša socialiniuose tinklalapiuose

Paaugliai apie lytinius santykius praneša socialiniuose tinklalapiuose

Paauglių domėjimasis seksu virtualioje erdvėje - pirmasis ženklas tėvams, kad būtina vaikui papasakoti apie seksą. Kaip rašo healthday.com, mokslininkai atliko tyrimą ir pastebėjo, kad paaugliai, kurie dažnai kalba apie seksą virtualioje erdvėje,...


Vaikų kojų skausmai

Vaikų kojų skausmai

Turbūt nė vienas vaikas neužauga nesiskundęs kojų skausmais. Jų priežastys gali būti įvairiausios – nuo paprasčiausio sumušimo iki sunkiausių kaulų-raumenų sistemos ligų. Jų prognozė labai priklauso nuo tikslios diagnozės nustatymo laiko....


Patyčios mokykloje: ką turėtų žinoti mokytojai, vaikai ir tėveliai?

Patyčios mokykloje: ką turėtų žinoti mokytojai, vaikai ir tėveliai?

Tyrimais nustatyta, kad nuolatinė streso būsena lemia imuniteto susilpnėjimą, padidėjusį jautrumą ligoms. Todėl jaunuoliai, patiriantys nuolatines patyčias mokykloje, darbe ar net šeimoje, pasižymi silpnesne sveikata, skundžiasi dažnais galvos,...


Kaip miegoti su savo vaikeliu saugiai

Kaip miegoti su savo vaikeliu saugiai

Miegojimas kartu su kūdikiu yra naudingas ir mamai, ir kūdikiui dėl daugelio priežasčių: būnant kartu mezgasi gyvybiškai svarbus fizinis, emocinis ir netgi intelektinis ryšys su mažu ką tik atėjusiu žmogučiu; kūdikis jaučia nuo mamos ar tėčio...


Islandijoje – didžiausias gimstamumas Europoje

Islandijoje – didžiausias gimstamumas Europoje

Su didžiule ekonomine krize kovojanti Islandija turi ir kuo džiaugtis: pasak statistikos tarnybos, pernai šalyje fiksuotas didžiausias gimstamumo procentas Europoje. Anot duomenų, praėjusiais metais gimstamumo procentas Islandijoje buvo 2,14 vaiko...


Kūdikiai norėtų ir gimti, ir augti sveiki

Kūdikiai norėtų ir gimti, ir augti sveiki

Lietuvos miestų gimdymo namuose jau aštuntą kartą vyko akcija "Gimiau nerūkantis". Gegužės 31-ąją - Pasaulio dieną be tabako - gimę kūdikiai apdovanoti akcijos marškinėliais, o jų mamas ir tėčius specialistai ragino apsaugoti mažylius...


Alkoholis – pirmųjų lytinių santykių priežastis Vilniaus moksleivių tarpe

Alkoholis – pirmųjų lytinių santykių priežastis Vilniaus moksleivių tarpe

Nors oficiali statistika Lietuvoje rodo, jog lytiškai plintančios infekcijos (LPI) epidemija pastaraisiais metais yra kontroliuojama, epidemiologai labai abejoja tokios statistikos pagrįstumu.Higienos instituto Sveikatos informacijos centro (HI...


Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Dvyliktoje klasėje besimokantiems jaunuoliams šiuo metu kyla daug sunkių, bet labai svarbių klausimų, kuriuos tenka išgirsti psichologinių konsultacijų metu. Todėl renkantis profesiją jaunuoliai turi praeiti gana sudėtingą bei ilgą pasirinkimo...


Motinos pienas kainuoja mažiau

Motinos pienas kainuoja mažiau

Būsimas mamas šokiruoja skaičiai, pamačius, kiek pinigų atsieis pieno mišinėliai. Tačiau pasirinkti natūralų kūdikio maitinimą ryžtasi ne kiekviena. Graži krūtinės forma kartais pasirodo svarbiau nei mažylio gerovė. Per mėnesį kūdikio maitinimui...


Mobilusis telefonas – grėsmingas vaikų žaislas

Mobilusis telefonas – grėsmingas vaikų žaislas

Be ko neįsivaizduojamas bene kiekvienas XXI amžiaus vaikas ar paauglys? Be mobiliojo telefono, tapusio neatskiriamu palydovu ir bene pagrindine bendravimo priemone. Tačiau nei vaikai, nei jų tėvai greičiausiai dar nežino, kad mobilus telefonas...


Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Pamažu šylant orams, ypač suaktyvėja sportuojantieji. Kai kurie nori atrodyti gražiau, kai kurie atsibusti iš žiemos sąstingio, o treti tiesiog ima aktyviau sportuoti, nes tam atsiranda geresnės sąlygos. Tėvai paprastai labai džiaugiasi, kai...


Kad kelionėse nekiltų rūpesčių

Kad kelionėse nekiltų rūpesčių

Kai pavasaris vis labiau džiugina savo šiluma ir gerokai pailgėjusia diena, dažniau išsiruošiame pakeliauti. Pradžiuginam save naujais įspūdžiais. Tik kelionėje, ypač jei ekipaže važiuoja nedideli keleiviai, mūsų mažieji, ar keliaujame su...


Leiskite vaikams norėti

Leiskite vaikams norėti

Būna vaikų, kurie nori visko visko – regis, eitų ir norėtų visko iš eilės, net saulę, ir tą nusirėkštų… Aišku, tėvelius tai šiek tiek vargina, juk visko išpildyti neįmanoma. Tačiau ar jie žino, kad neuždrausto noro ir atsisakyti...


Jei nė kąsnelio neima į burną

Jei nė kąsnelio neima į burną

"Už mamytę, už tėvelį, už senelį ir senelę…" – ragina valgyti tėveliai mažuosius ir laksto iš paskos su šaukštu. Kiti reaguoja ramiau: išalks – pats paprašys. Kurie elgiasi teisingiau? Specialistai teigia, kad vaikai...


Žemas vaiko ūgis gali slėpti ligą

Žemas vaiko ūgis gali slėpti ligą

Jūsų vaikas yra žemesnis nei bendraamžiai? Jeigu Jums tai kelia nerimą – pasikonsultuokite su endokrinologu. "Jeigu jūsų vaikas, palyginti su kitais vaikas, yra gana žemas, tai gali būti signalas apie galimą sutrikimą. Vaiko augimas...


Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

JAV atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad mažas pajamas gaunančių šeimų vaikų smegenys informaciją priima kitaip nei daugiau uždirbančių tėvų vaikų. Buvo nustatyta, kad devynmečių ir dešimtmečių vaikų iš turtingų ir vargingai gyvenančių šeimų...


Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Tyrimai parodė sąryšį su aukštu vaiko IQ ir suaugusio žmogaus polinkiu į alkoholį, kuris kai kuriais atvejais veda į alkoholizmą. Tėvai žino, kad "lengviausi" vaikai, kurie suaugę ko gero pasirinks numatomą, patogų gyvenimo būdą - yra...


Pirmoji pagalvė

Pirmoji pagalvė

Kad kūdikio miegas būtų ilgas ir saldus, tėveliai neretai suka galvą, kokią pagalvę mažajam padėti po galva ir ar ji iš viso reikalinga. Pirmaisiais mėnesiais, kol kūdikis tik guli, jo nugarytė ir galva yra vienoje plokštumoje, todėl migdant ant...


Ką darželiuose ir mokyklose valgys vaikai?

Ką darželiuose ir mokyklose valgys vaikai?

Kiekvienos vasaros pabaigoje, prieš prasidedant mokslo metams, visos vaikų ugdymo įstaigos turi pasirengti mokinių maitinimui. Vienas iš jo etapų – suderinti maisto produktų asortimentą ir valgiaraštį su visuomenės sveikatos centro...


Stebuklinga juoko galia

Stebuklinga juoko galia

Suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, tuo tarpu vaikai – net 400 kartų. Vadinasi, augdami prarandame šį nuostabų gebėjimą. Seniai žinoma apie stebuklingą juoko galią: tas, kuris dažniau juokiasi, ilgiau gyvena. Viešųjų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9