Lapkričio 22d. Penktadienis

Kai vaikai valdo tėvus

2012 Lapkričio 23d.
Peržiūrų skaičius: 40984
Kai vaikai valdo tėvus

Kad taptum žogumi, nepakanka gimti žmogumi. Reikia dar ir žmonių draugijos bei žmoniško auklėjimo. Kiekviena šeima pasižymi savo dvasia, savo atmosfera, kurią vaikai pagauna, sugeria, o paskui išreiškia savo elgesio ypatumais, ilgainiui virstančiais charakterio bruožais.

Pastaruoju metu psichologai ir pedagogai vis dažniau prabyla apie tai, kad vaikai ima valdyti suaugusiuosius.Toks slaptas valdymas turi pavadinimą - "manipuliacija".

Vaikai, greitai perkandantys savo tėvų "silpnąsias vietas", pajungia jas savo poreikiams. Pavyzdžiui, maža mergaitė, tėčiui atsisakius nupirkti jai lėlę, sako: "Aš močiutę labiausiai myliu. Ji man visada nuperka, ko paprašau."

Anksti pakirdusiam sūnui tėvai draudžia įsijungti televizorių, nes dar miega kiti šeimos nariai. Tačiau berniukas stovi prie tėvų miegamojo durų ir garsiai verkia tol, kol visi namiškiai pakyla iš lovų ir galiausiai leidžia jam įsijungti televizorių.

Penkiametei dukrai mama draudžia imti jos lūpų dažus. Ši krenta ant grindų ir šaukia: "Tu bloga, nemyliu tavęs!"

Tokiais atvejais tėvai nori, kad vaiko isterija liautųsi, todėl daro viską, kad šis nusiramintų. Nepavykus perkalbėti, jie nusileidžia. Todėl ilgainiui vaikai išmoksta naudotis tėvų nekantrumu bei nenuoseklumu siekdami savo tikslų.

Vaikai puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį - riksmu ir agresija, o kurį - pataikavimu. Kuo aktyviau gimdytojai reaguoja į tokį vaikų elgesį, tuo dažniau vaikai naudojasi tokiais metodais.

"Vaikiški žaidimai" su tėvais gali išauginti tikrą manipuliatorių. Nuo mažų dienų įpratęs gudrumu pasiekti savo, į aplinkinius jis ims žiūrėti kaip į priemones gauti sau naudos.

Vaikų manipuliacijų tipai.

Mažasis diktatorius.

Visą laiką įsižeidęs dėl aplinkinių elgesio su juo. Demonstruoja užsispyrimą. Sukeldamas isteriją siekia priversti tėvus daryti tai, ko jis nori.

Silpnas vaikas.

Daro viską, kad suaugusieji dirbtų jo labui. Vaikas sako: "Aš nemoku užsirišti batų" (išvertus į veiksmą, tai reiškia: "Verksiu, kol tu man juos užriši"). Jis dedasi bejėgiu ir silpnu, nuolat "pamiršta" tėvų pastabas.

Myliu-nemyliu.

Šitaip manipuliuodamas, vaikas įneša nesantaiką į tėvų santykius. Pavyzdžiui, mamai jis sako, kad tėtį myli labiau, nes šis jam leidžia daugiau, ir atvirkščiai. Tokiu būdu vaikas siekia, kad tėvai jam nuolaidžiautų.

Ką daryti?

Ir fizinės bausmės, ir bausmė abejingumu ar atimant malonumus nėra priimtinos dėl neigiamų pasekmių vaiko psichikai.

Tačiau nepakanka vos vieną kartą vaikui pasakyti, kaip dera elgtis, kad jis tai suprastų ir iškart imtų tinkamai elgtis. Todėl kai kuriais (kraštutiniais) atvejais bausmę galima taikyti, tačiau laikantis tam tikrų sąlygų.

Pirma ir pati svarbiausia sąlyga - meilė, kurią vaikas jaučia kasdien ir kuria neabejoja. Kitaip tariant, užsitarnavęs konkrečią bausmę dėl blogo elgesio, mažylis turi būti tikras, kad tėvų meilės nepraranda.

Bausmė turi būti atsakas į vaiko poelgį, o ne į jo asmenines savybes. Dvimetis mažylis lipa ant stalo, griebia puodelį, jį sudaužo; penkiametis - plėšo knygą, laužo žaislą, kompiuterį. Paprasti žodžiai nepadeda - griaunamieji veiksmai tęsiasi. Bausmė neišvengiama, tačiau bet kokios formos bausmė (statymas į kampą, draudimas bendrauti ar pramogauti) turi būti palydėta žodžiais: "To daryti negalima", bet jokiu būdu ne "kiaulė", "žioplys" ir pan.

Kam reikalingos taisyklės?Kad laikytųsi elgesio taisyklių, vaikui, kaip ir mums visiems, reikia suprasti jų prasmę. "O kodėl negalima kišti pirštuko į kištukinį lizdą?", "O kodėl negalima imti peilio?", "O kodėl negalima imti svetimo daikto?"

Mažylis nežino, ką galima daryti, o ko ne. Tėvų užduotis - ne tik pasakyti, kas yra "gerai" ir "blogai", bet ir paaiškinti, kodėl taip yra. "Todėl, kad peilis yra aštrus daiktas, tu gali susižeisti, tau gali labai skaudėti."

"Imti svetimo žaislo negalima, nes kitas vaikas nusimins. Kaip tu jaustumeis, jeigu iš tavęs paimtų mėgstamą mašinytę be tavo leidimo?"

Paaiškinę elgesio apribojimo prasmę ir įsitikinę, kad vaikas suprato, kodėl "negalima", mes keliame sau kitą uždavinį. Taisyklė turi galioti visomis aplinkybėmis - ir šeimoje, ir už jos ribų. Jeigu negalima imti degtukų, tai negalima jų imti nei namuose, nei pas močiutę, nei pas tetą.

Elgesio taisyklių bus laikomasi tada, kai mama ir tėtis pirmiausiai tarpusavyje susitars, ką vaikui galima daryti, o ko ne.

Pageidautina, kad paaiškinus draudimo prasmę, tėvai susitartų su vaiku dėl nuobaudos, kurią jis gaus, jeigu taisyklė bus sulaužyta. Jūs galite leisti vaikui pasirinkti. Svarbu, kad atžala aktyviai dalyvautų šiame procese ir kad pripažintų potencialią bausmę esant teisingą.

Svarbus faktorius parenkant bausmę - vaiko amžius. Dažnai iš mažylio reikalaujama, ko jis, būdamas tam tikro amžiaus, negali padaryti. Pavyzdžiui: "Stovėk ir nejudėk!" - liepia dvimečiui mama, norinti paplepėti su drauge. O mažyliui įdomu viskas, kas jį supa, jis turi daug energijos - nori viską pamatyti, paliesti, paragauti...

Užbėgti už akių

Psichologams ir pedagogams žinoma, kad ankstyvame amžiuje bausmė efektyvi, jeigu ji sutampa su poelgiu, o dar geriau - kai užbėga jam už akių.

Užbėgimas už akių poelgiui yra ne tiek bausmė, kiek įspėjimas. Tarkime, dvejų trejų metų mažylis siekia ant stalo gulinčio peilio, bet kas nors (mama, vyresnis brolis) griebia jam už rankos ir sako "negalima", nuimdamas ranką nuo daikto. Kitą kartą vaikas daro tą patį, bet ateina momentas, ir jis pats save sustabdys sakydamas "negalima" - paprastai ta pačia intonacija, kurią jis girdėjo iš tėvų. Tėvų draudimas tapo vaiko draudimu.

Kartais vaikai po prasižengimo bėga pas tėvus ir laukia bausmės, panaikinančios kaltės jausmą ir suteikiančios palengvėjimą. Paprastai tokį elgesį suaugusieji laiko sveikintinu, tačiau bėda ta, kad vaikas vis kartoja tuos pačius prasižengimus... Sustabdyti tokį elgesį galima vadovaujantis formule: "Nereikia atsiprašinėti, verčiau daugiau taip nedaryk."

Naujajame testamente Kristus kreipiasi į žmones, kurie užmėto akmenimis nusidėjėlę, sakydamas: "Kuris iš jūsų be nuodėmės?", o moteriai taria - "Eik ir daugiau nenusidėk."

Vienintelis būdas atremti vaiko valdymą - nuoseklumas bei pastovumas mokant jį elgesio taisyklių.

Vaiko isterijos ilgainiui liausis, jeigu jos neduos rezultatų. Supratęs, kad demonstratyvios ašaros negarantuoja efekto, jis liausis verkęs ir ieškos kito bendravimo būdo.

Raišteliai, kurių nepavyksta užsirišti, anksčiau ar vėliau bus užrišti, jeigu tėvai bus kantrūs ir sieks, kad vaikas savarankiškai atliktų šią užduotį, o ne atliks už jį patys.

Šeima - pasaulio modelis

Žinoma, jog vaikų problemos - tai tėvų bendravimo problemų veidrodis. Ką vaikas mato šeimoje, tą atkuria žaisdamas, bendraudamas su bendraamžiais. Jeigu mama šiurkščiai kalba su močiute, jis lygiai taip pat elgsis su savo tėvais.

Mažam vaikui šeima yra visas pasaulis. Kokią ją mato, tokią nuomonę susidaro apie jį supantį pasaulį.

Jeigu jis auga žinodamas, kad yra geras ir reikalingas tėvams, jis nebijos pasaulio, nes jaus artimųjų paramą.

Jeigu jis tik ir girdi, jog kelia tėvams rūpestį, susierzinimą ir pyktį, visą gyvenimą jausis nevertas meilės ir nepasitikės žmonėmis.


Neleiskite vaikams kentėti!

Neleiskite vaikams kentėti!

Statistikos duomenimis, kasmet Lietuvoje užregistruojama maždaug po porą tūkstančių utėlėtumo (pedikuliozės) atvejų. Bene pusė užsikrėtusiųjų yra mokyklinio amžiaus vaikai. Užsikrėtimui pedikulioze būdingas simptomas – niežulys, kuris...


Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Smegenų skenografijos gali parodyti, ar vaikas turėtų būti teisiamas už padarytus nusikaltimus. Atlikus magnetinio rezonanso tyrimą, per 5 minutes galima pasakyti, kokio amžiaus yra žmogus, mat suaugusiojo ir vaiko smegenų struktūra skiriasi, rašo...


Kai placenta ne savo vietoje

Kai placenta ne savo vietoje

Netinkamoje vietoje prisitvirtinusi placenta sukelia kraujavimą ir kelia grėsmę nėštumui, bet kartais šis sutrikimas išnyksta savaime ir moteris pagimdo be komplikacijų. Placenta – tai gimdoje esantis organas, savo funkcijas atliekantis tik...


Kodėl naudinga turėti seserį?

Kodėl naudinga turėti seserį?

Vaikai, kurie auga ne vieni, o kartu su seserimi pamažu tampa geresniu ir malonesniu žmogumi. Tokias išvadas paskelbė mokslininkai. Nauji tyrimai atskleidė, kad augant šeimoje, kurioje yra bent viena sesuo, žmonės mažiau jaučiasi vieniši, rečiau...


Dėl savo klaidų motinos prisipažįsta meluojančios

Dėl savo klaidų motinos prisipažįsta meluojančios

Didelį visuomenės spaudimą būti tobulomis mamomis patiriančios moterys savo klaidas dangsto po melo šydu, praneša BBC. Britų tinklalapio "Netsmum" atlikta apklausa parodė, kad daugybė moterų atsakydamos į tokius klausimus kaip: kiek jų...


Daug saldainių vaikystėje – polinkis smurtauti užaugus

Daug saldainių vaikystėje – polinkis smurtauti užaugus

Saldainius ar šokoladą kasdien valgantys vaikai užaugę greičiausiai bus labiau linkę smurtauti, rodo naujas tyrimas. Mokslininkai nustatė, jog būdami vaikais reguliariai saldumynus valgę žmonės įkopę į ketvirtą dešimtį daug dažniau būna nuteisti...


Ar gali skaudėti sveikas kojas?

Ar gali skaudėti sveikas kojas?

Medikams kelia nerimą, kad tėveliai dažnai neatkreipia reikiamo dėmesio į pasikartojančius vaiko nusiskundimus kojų skausmais manydami, kad tai atsitinka dėl nuovargio arba dėl augimo. Rimčiau pavargus kojas gal ir gali skaudėti, tačiau...


Kaip keičiasi mažylio kvėpavimas augant

Kaip keičiasi mažylio kvėpavimas augant

Jaunos mamytės dažnai pasiklauso, ar naujagimiai kvėpuoja. Kokie jų kvėpavimo ypatumai ir kaip jis keičiasi augant mažyliui? Kūdikis kvėpuoti mokosi dar būdamas mamos pilvelyje. Tiriant ultragarsu jau nuo 20 nėštumo savaitės galima stebėti...


Kaip tėvų dėmesys vaikams priklauso nuo metų sezono?

Kaip tėvų dėmesys vaikams priklauso nuo metų sezono?

Tėvai vasaros metu savo mažamečiams vaikams skiria žymiai daugiau dėmesio negu kitais metų laikai. Tačiau vis dar neplanuoja vaikų turiningo laisvalaikio. Beveik trečdalis, t.y. 30 proc., tėvų teigė, kad per vasaros atostogas vaikai ilgiau bus su...


Lyderiais negimstama

Lyderiais negimstama

Kalbėdami apie mažuosius lyderius, dažnai mes iš tiesų kalbame ne apie ką nors kitą, o apie didžiulį norą dominuoti ar netgi „chamiškumą“. Tikroji lyderystė – visai kas kita.


Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Besilaukiančios moters ir kūdikio ryšio neįmanoma su kuo nors palyginti. Tai nepakartojamas gyvenimo įvykis. Su kūdikiu ją sieja dvasinis, emocinis ir kūno ryšys. Nėščios moters kūnas per devynis mėnesius pasiruošia optimaliai aprūpinti augantį...


Kelionės su vaikais

Kelionės su vaikais

Prasideda kelionių ir atostogų metas, tad turbūt ne viena mama ir tėtis susimąsto apie tai kaip palengvinti šį malonumą keliaujant su vaikučiais. Ar įsivaizduojate mažiausią jūsų kelionių pagalbininką, telpantį net į paprasčiausią rankinę? Tai jau...


Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Dauguma smurtą patiriančių vaikų to gėdijasi, nekalba apie tai, todėl nusikaltimai prieš juos lieka nežinomi ir nepatenka į statistinius duomenis, sako "Paramos vaikams centro" direktorė Aušra Kurienė. "Vaikai, kurie patiria...


Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Neseniai leidykla "Katalikų pasaulio leidiniai" publikavo amerikiečių autoriaus Gregory K. Popcak knygą "Ar gandras atnešė, ar kopūstuose radome? Tėvų pokalbiai su vaikais apie intymumą". Norėdamas padėti skaitytojams ugdyti...


R. Kuodis: nedirbusios mamos išmoką galėtų gauti skolon

R. Kuodis: nedirbusios mamos išmoką galėtų gauti skolon

Niekada mokesčių "Sodrai" nemokėjęs ligonis arba vaiko susilaukusi moteris išmokas galėtų gauti kaip kreditą. Tokius siūlymus išsakė ekonomistas Raimondas Kuodis. Tokiu atveju ši visuomenės dalis neliktų be pagalbos, o skolą grąžintų...


Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Prasidėjo kasmetis vaikų sveikatos patikrinimo vajus, kurį kai kurie tėvai vadina laiko švaistymu. „Dėl pažymos vaiką reikia tampyti į polikliniką ir gaišti laiką“, – sako jie. Tai visiškai netikęs požiūris. Apie profilaktinių...


Dvynys berniukas kenkia sesers sveikatai?

Dvynys berniukas kenkia sesers sveikatai?

Tel Avivo universiteto mokslininkai mano, kad kova tarp lyčių prasideda dar motinos įsčiose. O jos pasekmės ne tokios jau nekaltos - dvynys berniukas kenkia dar negimusios sesutės sveikatai. Žurnale Pediatrics paskelbtame straipsnyje mokslininkai...


Komplikacijos naujagimiams po TBC skiepų

Komplikacijos naujagimiams po TBC skiepų

LTV "Panoramai" motinos piktinasi, kad naujagimių komplikacijų po TBC vakcinos atvejų yra kur kas daugiau nei informuoja medikai. Pasak vienos kaunietės, kurios dukrelei - keli mėnesiai, problemos jų šeimą užklupo liepos viduryje, kai...


Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Dvyliktoje klasėje besimokantiems jaunuoliams šiuo metu kyla daug sunkių, bet labai svarbių klausimų, kuriuos tenka išgirsti psichologinių konsultacijų metu. Todėl renkantis profesiją jaunuoliai turi praeiti gana sudėtingą bei ilgą pasirinkimo...


Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Per savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai išaugo. Gripas šiemet labiau atakuoja suaugusiuosius. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 13 suaugusiųjų. Šia liga...


Neramuolius gydo tėvų ramybė

Neramuolius gydo tėvų ramybė

Manote, nerimas pažįstamas tik suaugusiems? Jie jaudinasi dėl ateities, dėl darbų, dėl vaikų… O mažylis gali jaudintis dėl to, kad išeisite ir negrįšite! Ir jaudintis taip, kad jam gali prireikti vaistų. Emocijos ir jausmai – tai...


Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Susisiekimo ministerija su Automobilių kelių direkcija pranešė parengusios "Saugaus pirmoko pasus", kurie šiemet į mokyklą pradėsiantiems eiti vaikams turėtų priminti, kaip saugiai elgtis keliuose. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis...


Vaikų ir jaunimo seksualizacija – reali problema?

Vaikų ir jaunimo seksualizacija – reali problema?

Tarkime, jos vardas Anė, ir jai 11 metų. Jos miegamajame ant sienos – didžiulis Christin‘os Aguiler‘os plakatas. Drabužių spintoje – krūva liemenėlių su pakietinimais. Šiuo metu svarbiausias tikslas – įsiverti auskarą...


Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Nuo mažakraujystės kenčia nemažai ką tik pagimdžiusių mamyčių. Kodėl taip atsitinka ir kaip reikėtų gydytis. Geležies stokos anemija – tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos organizme sumažėja hemoglobino kiekis ir raudonųjų kraujo...


Švarai – saikas

Švarai – saikas

Higienos įgūdžiai dar niekam nepakenkė. Tačiau kai mamos dėl kiekvieno menkniekio puola dezinfekuoti vaikų žaislus ar virina drabužėlius – to jau per daug. Reikia atskirti švaros laikymąsi ir perdėtą paniką dėl paprasto susipurvinimo. Su...


Ilgalaikis žindymas: Lietuvos psichologė prieš Pasaulio Sveikatos Organizaciją?

Ilgalaikis žindymas: Lietuvos psichologė prieš Pasaulio Sveikatos Organizaciją?

Kartas nuo karto taip nutinka, kad prigimtinis vaiko poreikis glaustis prie mamos ir būti žindomam, sulaukia išpuolių viešais pasisakymais. Kodėl taip nutinka? Kodėl taip norisi žindančių mamų bendruomenę pulti, kaltinti nebūtais dalykais?...


Širdies ydų diagnostika – dar motinos pilve

Širdies ydų diagnostika – dar motinos pilve

Iš tūkstančio naujagimių beveik dešimtadalis gimsta su įvairiomis širdies ydomis. Kai kurias jų galima įžvelgti dar motinos įsčiose. Į Klaipėdos universitetinę ligoninę (KUL) susirinkę akušeriai-ginekologai iš visos Lietuvos mokėsi, kaip nustatyti...


Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pusryčiai turi įtakos mažylio atminčiai, dėmesio koncentracijai ir bendravimui kolektyve. Vaikai, kurie neatsisako pusryčių, yra mažiau irzlūs, lengviau sprendžia užduotis, imlesni lavinimuisi, o pusryčius...


Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių motinų skaičius Lietuvoje pastebimai sumažėjo, teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Marius Petrauskas. Nepaisant to, jau šių metų liepą turėtų būti atidarytas nepilnametėms motinoms skirtas centras, kuriame...


Vaikų baimės - labai rimta problema

Vaikų baimės - labai rimta problema

Baimės gali lydėti įvairaus amžiaus žmogų, tačiau būna laikotarpių, kuriais ji ypač pasireiškia. Vienas iš tokių laikotarpių yra vaikystė, savito mąstymo amžius. Maždaug iki 10 metų vaikams vyrauja savisaugos ir instinkto baimės, pasireiškiančios...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9