Sausio 21d. Penktadienis

Kai vaikai valdo tėvus

2012 Lapkričio 23d.
Peržiūrų skaičius: 40984
Kai vaikai valdo tėvus

Kad taptum žogumi, nepakanka gimti žmogumi. Reikia dar ir žmonių draugijos bei žmoniško auklėjimo. Kiekviena šeima pasižymi savo dvasia, savo atmosfera, kurią vaikai pagauna, sugeria, o paskui išreiškia savo elgesio ypatumais, ilgainiui virstančiais charakterio bruožais.

Pastaruoju metu psichologai ir pedagogai vis dažniau prabyla apie tai, kad vaikai ima valdyti suaugusiuosius.Toks slaptas valdymas turi pavadinimą - "manipuliacija".

Vaikai, greitai perkandantys savo tėvų "silpnąsias vietas", pajungia jas savo poreikiams. Pavyzdžiui, maža mergaitė, tėčiui atsisakius nupirkti jai lėlę, sako: "Aš močiutę labiausiai myliu. Ji man visada nuperka, ko paprašau."

Anksti pakirdusiam sūnui tėvai draudžia įsijungti televizorių, nes dar miega kiti šeimos nariai. Tačiau berniukas stovi prie tėvų miegamojo durų ir garsiai verkia tol, kol visi namiškiai pakyla iš lovų ir galiausiai leidžia jam įsijungti televizorių.

Penkiametei dukrai mama draudžia imti jos lūpų dažus. Ši krenta ant grindų ir šaukia: "Tu bloga, nemyliu tavęs!"

Tokiais atvejais tėvai nori, kad vaiko isterija liautųsi, todėl daro viską, kad šis nusiramintų. Nepavykus perkalbėti, jie nusileidžia. Todėl ilgainiui vaikai išmoksta naudotis tėvų nekantrumu bei nenuoseklumu siekdami savo tikslų.

Vaikai puikiai jaučia, kurį iš tėvų galima įveikti ašaromis, kurį - riksmu ir agresija, o kurį - pataikavimu. Kuo aktyviau gimdytojai reaguoja į tokį vaikų elgesį, tuo dažniau vaikai naudojasi tokiais metodais.

"Vaikiški žaidimai" su tėvais gali išauginti tikrą manipuliatorių. Nuo mažų dienų įpratęs gudrumu pasiekti savo, į aplinkinius jis ims žiūrėti kaip į priemones gauti sau naudos.

Vaikų manipuliacijų tipai.

Mažasis diktatorius.

Visą laiką įsižeidęs dėl aplinkinių elgesio su juo. Demonstruoja užsispyrimą. Sukeldamas isteriją siekia priversti tėvus daryti tai, ko jis nori.

Silpnas vaikas.

Daro viską, kad suaugusieji dirbtų jo labui. Vaikas sako: "Aš nemoku užsirišti batų" (išvertus į veiksmą, tai reiškia: "Verksiu, kol tu man juos užriši"). Jis dedasi bejėgiu ir silpnu, nuolat "pamiršta" tėvų pastabas.

Myliu-nemyliu.

Šitaip manipuliuodamas, vaikas įneša nesantaiką į tėvų santykius. Pavyzdžiui, mamai jis sako, kad tėtį myli labiau, nes šis jam leidžia daugiau, ir atvirkščiai. Tokiu būdu vaikas siekia, kad tėvai jam nuolaidžiautų.

Ką daryti?

Ir fizinės bausmės, ir bausmė abejingumu ar atimant malonumus nėra priimtinos dėl neigiamų pasekmių vaiko psichikai.

Tačiau nepakanka vos vieną kartą vaikui pasakyti, kaip dera elgtis, kad jis tai suprastų ir iškart imtų tinkamai elgtis. Todėl kai kuriais (kraštutiniais) atvejais bausmę galima taikyti, tačiau laikantis tam tikrų sąlygų.

Pirma ir pati svarbiausia sąlyga - meilė, kurią vaikas jaučia kasdien ir kuria neabejoja. Kitaip tariant, užsitarnavęs konkrečią bausmę dėl blogo elgesio, mažylis turi būti tikras, kad tėvų meilės nepraranda.

Bausmė turi būti atsakas į vaiko poelgį, o ne į jo asmenines savybes. Dvimetis mažylis lipa ant stalo, griebia puodelį, jį sudaužo; penkiametis - plėšo knygą, laužo žaislą, kompiuterį. Paprasti žodžiai nepadeda - griaunamieji veiksmai tęsiasi. Bausmė neišvengiama, tačiau bet kokios formos bausmė (statymas į kampą, draudimas bendrauti ar pramogauti) turi būti palydėta žodžiais: "To daryti negalima", bet jokiu būdu ne "kiaulė", "žioplys" ir pan.

Kam reikalingos taisyklės?Kad laikytųsi elgesio taisyklių, vaikui, kaip ir mums visiems, reikia suprasti jų prasmę. "O kodėl negalima kišti pirštuko į kištukinį lizdą?", "O kodėl negalima imti peilio?", "O kodėl negalima imti svetimo daikto?"

Mažylis nežino, ką galima daryti, o ko ne. Tėvų užduotis - ne tik pasakyti, kas yra "gerai" ir "blogai", bet ir paaiškinti, kodėl taip yra. "Todėl, kad peilis yra aštrus daiktas, tu gali susižeisti, tau gali labai skaudėti."

"Imti svetimo žaislo negalima, nes kitas vaikas nusimins. Kaip tu jaustumeis, jeigu iš tavęs paimtų mėgstamą mašinytę be tavo leidimo?"

Paaiškinę elgesio apribojimo prasmę ir įsitikinę, kad vaikas suprato, kodėl "negalima", mes keliame sau kitą uždavinį. Taisyklė turi galioti visomis aplinkybėmis - ir šeimoje, ir už jos ribų. Jeigu negalima imti degtukų, tai negalima jų imti nei namuose, nei pas močiutę, nei pas tetą.

Elgesio taisyklių bus laikomasi tada, kai mama ir tėtis pirmiausiai tarpusavyje susitars, ką vaikui galima daryti, o ko ne.

Pageidautina, kad paaiškinus draudimo prasmę, tėvai susitartų su vaiku dėl nuobaudos, kurią jis gaus, jeigu taisyklė bus sulaužyta. Jūs galite leisti vaikui pasirinkti. Svarbu, kad atžala aktyviai dalyvautų šiame procese ir kad pripažintų potencialią bausmę esant teisingą.

Svarbus faktorius parenkant bausmę - vaiko amžius. Dažnai iš mažylio reikalaujama, ko jis, būdamas tam tikro amžiaus, negali padaryti. Pavyzdžiui: "Stovėk ir nejudėk!" - liepia dvimečiui mama, norinti paplepėti su drauge. O mažyliui įdomu viskas, kas jį supa, jis turi daug energijos - nori viską pamatyti, paliesti, paragauti...

Užbėgti už akių

Psichologams ir pedagogams žinoma, kad ankstyvame amžiuje bausmė efektyvi, jeigu ji sutampa su poelgiu, o dar geriau - kai užbėga jam už akių.

Užbėgimas už akių poelgiui yra ne tiek bausmė, kiek įspėjimas. Tarkime, dvejų trejų metų mažylis siekia ant stalo gulinčio peilio, bet kas nors (mama, vyresnis brolis) griebia jam už rankos ir sako "negalima", nuimdamas ranką nuo daikto. Kitą kartą vaikas daro tą patį, bet ateina momentas, ir jis pats save sustabdys sakydamas "negalima" - paprastai ta pačia intonacija, kurią jis girdėjo iš tėvų. Tėvų draudimas tapo vaiko draudimu.

Kartais vaikai po prasižengimo bėga pas tėvus ir laukia bausmės, panaikinančios kaltės jausmą ir suteikiančios palengvėjimą. Paprastai tokį elgesį suaugusieji laiko sveikintinu, tačiau bėda ta, kad vaikas vis kartoja tuos pačius prasižengimus... Sustabdyti tokį elgesį galima vadovaujantis formule: "Nereikia atsiprašinėti, verčiau daugiau taip nedaryk."

Naujajame testamente Kristus kreipiasi į žmones, kurie užmėto akmenimis nusidėjėlę, sakydamas: "Kuris iš jūsų be nuodėmės?", o moteriai taria - "Eik ir daugiau nenusidėk."

Vienintelis būdas atremti vaiko valdymą - nuoseklumas bei pastovumas mokant jį elgesio taisyklių.

Vaiko isterijos ilgainiui liausis, jeigu jos neduos rezultatų. Supratęs, kad demonstratyvios ašaros negarantuoja efekto, jis liausis verkęs ir ieškos kito bendravimo būdo.

Raišteliai, kurių nepavyksta užsirišti, anksčiau ar vėliau bus užrišti, jeigu tėvai bus kantrūs ir sieks, kad vaikas savarankiškai atliktų šią užduotį, o ne atliks už jį patys.

Šeima - pasaulio modelis

Žinoma, jog vaikų problemos - tai tėvų bendravimo problemų veidrodis. Ką vaikas mato šeimoje, tą atkuria žaisdamas, bendraudamas su bendraamžiais. Jeigu mama šiurkščiai kalba su močiute, jis lygiai taip pat elgsis su savo tėvais.

Mažam vaikui šeima yra visas pasaulis. Kokią ją mato, tokią nuomonę susidaro apie jį supantį pasaulį.

Jeigu jis auga žinodamas, kad yra geras ir reikalingas tėvams, jis nebijos pasaulio, nes jaus artimųjų paramą.

Jeigu jis tik ir girdi, jog kelia tėvams rūpestį, susierzinimą ir pyktį, visą gyvenimą jausis nevertas meilės ir nepasitikės žmonėmis.


Nėščiosioms rekomenduoja kasdien gerti vitaminą D

Nėščiosioms rekomenduoja kasdien gerti vitaminą D

Kanados mokslininkai teigia, kad vitamino D vartojimas nėštumo laikotarpiu apsaugo ne tik motiną, bet ir vaiką. Kaip praneša sciencedaily.com, prieš pusę amžiaus buvo manoma, kad vitaminas D gali lemti įgimtas ydas, tačiau dabar žinoma, kad šis...


Vaikų ir paauglių psichiatrus vis dažniau keičia suaugusiųjų specialistai

Vaikų ir paauglių psichiatrus vis dažniau keičia suaugusiųjų specialistai

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė nerimauja, jog svarstoma galimybė atsisakyti vaikų ir paauglių psichiatrų paslaugų. Esą juos gali pakeisti suaugusiųjų psichiatrai. Tačiau vaikų ir paauglių psichiatrai, konsultuodami...


Dvynys berniukas kenkia sesers sveikatai?

Dvynys berniukas kenkia sesers sveikatai?

Tel Avivo universiteto mokslininkai mano, kad kova tarp lyčių prasideda dar motinos įsčiose. O jos pasekmės ne tokios jau nekaltos - dvynys berniukas kenkia dar negimusios sesutės sveikatai. Žurnale Pediatrics paskelbtame straipsnyje mokslininkai...


Rūkaliai kenkia vaikų sveikatai

Rūkaliai kenkia vaikų sveikatai

JAV mokslininkai teigia, kad rūkantys tėvai kenkia savo vaikų sveikatai, net jei nerūko šalia jų, praneša BBC. Tyrimo, kuriame dalyvavo 1,5 tūkst. šeimų, rezultatai rodo, kad 95 proc. nerūkančių ir 85 proc. rūkalių sutiko, kad tiesioginiai...


Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Smegenų skenografijos gali parodyti, ar vaikas turėtų būti teisiamas už padarytus nusikaltimus. Atlikus magnetinio rezonanso tyrimą, per 5 minutes galima pasakyti, kokio amžiaus yra žmogus, mat suaugusiojo ir vaiko smegenų struktūra skiriasi, rašo...


Varge vargeli – ta mano dukrelė

Varge vargeli – ta mano dukrelė

Šneki, aiškini, o ji vis tiek kaip iš mėnulio iškritusi – atrodo, nė negirdi, kad jai kažką sakai! Tokia jau ta paauglystės simfonija – tąsanti visų nervus ir kantrybę… Bet pasilengvinti gyvenimą šiuo laikotarpiu nėra neįmanoma...


Gimimo stebuklas: dvynės išgydytos įsčiose

Gimimo stebuklas: dvynės išgydytos įsčiose

Panašu, kad už Sandrą ir Aurimą Stankevičius šiandien laimingesnių žmonių nėra. Padedant medikams, jie susilaukė sveikų dvynių, kurių gyvybei buvo iškilusi didžiulė grėsmė. "Tai unikalus atvejis medicinoje, kai išgelbėtos dvi gyvybės", -...


Ir vėl tos kelnytės šlapios…

Ir vėl tos kelnytės šlapios…

Atrodo, jūsų pipiras jau ne metukų ir iš sauskelnių amžiaus jis jau išaugo prieš kelerius metus, bet tos kelnytės kaip šlapios, taip šlapios… Na, gal ne kasdien, gal ne permirkusios, o tik drėgnos, bet vis tiek… "Kaip gi čia...


Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Vaikai, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, turi žemesnį intelekto koeficientą. Tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo šimtai JAV vaikų. "Visi tėvai nori protingų vaikų. Tyrimas įrodo, kad pliaukštelėjimų vengimas ir elgesio kontroliavimas...


V. Podolskaitė: teatras vaikams – tarsi psichoterapijos seansai

V. Podolskaitė: teatras vaikams – tarsi psichoterapijos seansai

Festivalis vaikams ir jaunimui "Asitežas" šiemet – jubiliejinis. Jau 10 metų jis su spektakliais keliauja po Lietuvą. Šįkart festivalis vyksta Panevėžyje. Per jį vaikams bus suvaidinta 17 spektaklių. Tarptautinė teatrų vaikams ir...


Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Kai pirmą kartą tėvai pamato dar negimusio savo kūdikio atvaizdą ultragarso aparato ekrane, tai jiems tampa turbūt įsimintiniausia akimirka gyvenime. Dabar nėščiosios galės netik pamatyti, bet ir palaikyti savo dar negimusio kūdikio maketą...


Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Vienturčiai vaikai yra laimingesni nei tie, kurie turi brolių ar seserų, teigiama naujajame tyrime, kuris parodo, kad vaikų konkurencija gali turėti rimtą poveikį jų emocinei gerovei. Daugiau kaip pusė apklaustų vaikų teigė, kad prie jų broliai ar...


Vaikų darželiuose švarūs žaislai ir tvarkinga aplinka

Vaikų darželiuose švarūs žaislai ir tvarkinga aplinka

Kasmet ikimokyklinio ugdymo įstaigos sulaukia ne tik iš po vasaros atostogų sugrįžusių darželinukų, bet ir naujokėlių. Visuomenės sveikatos specialistai pedagogus ragina pasirūpinti, kad jų pirmojoje ugdymo įstaigoje būtų ir jauku, ir saugu. Apie...


Kaip pasirinkti darželį?

Kaip pasirinkti darželį?

Straipsnio autorė – Jolita Gedvilienė – yra Vilniaus lopšelio-darželio "Pasaka" direktorės pavaduotoja ugdymui. Darželio pakraipos ir skambūs programų pavadinimai – būtinybė ar mados dalykas? Ikimokyklinio ugdymo...


Ką pranašauja nėščiųjų sapnai?

Ką pranašauja nėščiųjų sapnai?

Dauguma nėščių moterų pastebi, kad jų sapnai pasikeitė, jie prisipildė judesio, ryškių spalvų ir emocijų. Juose atsirado daug nepažįstamų vietų ir žmonių. Medikai tokias permainas sieja su psichikos pokyčiais – gimdymo baime, rūpesčiu dėl...


Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos

Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos

Tėveliai, jei jūs norite išvengti pykčių ir barnių su žmona, palikite vaikų auklėjimą moteriai. Jums tereikia su atžala žaisti. Kaip rašo dailymail.co.uk, poras sieja stipresni ryšiai, jei vyras nesikiša į vaikų auklėjimą, tačiau nepamiršta su...


Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Tai, kad lytiniai santykiai - vienintelis būdas susilaukti palikuonių ir perduoti kitoms kartoms genetinę informaciją iš esmės keistis XXI a. Tai, kad Dievas ar gamta sukūrė dvi lytis, pripažįstama pačia geriausia idėja pramogų industrijos...


Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kiekvieni mokslo metai, tai ilgos sėdėjimo valandos mokykloje bei namuose ruošiant namų darbus. Visa tai yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui. O kur dar kasdienis nešulys – kuprinė?! Juk kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio...


Vokietijoje kas devinta nėščioji nevengia alkoholio

Vokietijoje kas devinta nėščioji nevengia alkoholio

Vokietijoje kas devinta nėščioji, nepaisydama pavojaus savo kūdikiui, nevengia alkoholio, praneša agentūra AP. Per apklausą, kuri buvo atlikta žurnalo "Baby und Familie" užsakymu, 11,7 proc. moterų nurodė nėštumo metu bent retkarčiais...


Kaip apsaugoti ateities Sabonių kelių sąnarius?

Kaip apsaugoti ateities Sabonių kelių sąnarius? (2)

Vaikai rankomis atsispiria nuo žemės ir atsargiai stato pirmuosius savo žingsnius. Bėgant laikui, jų tempas pamažu greitėja, atsiranda noras pavyti, pagauti, bėgti. Tėtis arba mama parodo kamuolį, ir jis tampa neatsiejamu aktyvių pramogų...


Kinijos "vieno vaiko" politika – be ateities?

Kinijos "vieno vaiko" politika – be ateities?

Pastaruosius 30 metų Kinijoje galiojanti "vieno vaiko" politika ateityje greičiausiai tokia griežta nebus. Vyriausybė jau dabar priversta ją persvarstyti, mat šalies visuomenė ne tik sparčiai sensta, bet ir susiduria su kitomis...


Lyderiais negimstama

Lyderiais negimstama

Kalbėdami apie mažuosius lyderius, dažnai mes iš tiesų kalbame ne apie ką nors kitą, o apie didžiulį norą dominuoti ar netgi „chamiškumą“. Tikroji lyderystė – visai kas kita.


Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Šalies gimdyvių amžius dar tik artėja prie ES vidurkio, pirmą kūdikį gimdančių moterų amžiaus vidurkis jau siekia apie 27 metus. Medikai, komentuodami Statistikos departamento duomenis, sako, kad tokias tendencijas lemia vėlesnės santuokos,...


Mediniai žaislai vs. Plastikiniai

Mediniai žaislai vs. Plastikiniai

Šiandieninis vaikų pasaulis pripildytas begalės garsų ir spalvų. Žaislų pasirinkimas įvairioms amžiaus grupėms toks didelis, kad gali apsvaigti galva. Žengdami į žaislų parduotuvę, atrodo, pasineriame į beprotiškai spalvingą, žėrintį, mirgantį,...


Miega kaip kūdikis

Miega kaip kūdikis

Ką reiškia miegoti kaip kūdikiui? Dažniausiai mes įsivaizduojame vaizdelį it paveiksliuką – angelėlis pučia į akį, dailiai sudėjęs rankeles ir užmerkęs akeles. Tokiomis akimirkomis norisi neatsitraukiant grožėtis mažyliu. Tačiau pirmojo...


Echoskopija kūdikiams - su kliūtimis

Echoskopija kūdikiams - su kliūtimis

Vasara - ne tik atostogų, bet ir didelių eilių pas gydytojus specialistus metas. Klaipėdoje tris savaites, o gal net ilgiau gali tekti laukti tėvams, norintiems, kad jų kūdikiui echoskopu būtų ištirti vidaus organai. Susirgus trijų mėnesių...


Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyryje, taikant pažangius, įvairiapusius ir visiškai saugius tyrimo metodus, kvalifikuoti gydytojai gali ištirti bet kokio amžiaus vaikų klausą,...


Vaikų apsauga virsta baubu

Vaikų apsauga virsta baubu

Televizijos baiminasi, kad kitąmet įsigaliojus naujam Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymui, žiniasklaida patirs cenzūrą, bet teisės ekspertai ramina, kad taip neturėtų atsitikti. Vakar Seimas didžiule balsų...


Vaikų regėjimas: ką pravartu žinoti tėvams

Vaikų regėjimas: ką pravartu žinoti tėvams

Tyrimų duomenys rodo, kad vaikų amžiaus grupėje iki 17 m. beveik 19 proc. turi regėjimo sutrikimų. Daugiausia jų nustatyta 7–14 m. amžiaus grupėje (22,6 proc.).* Nuolatinis rūpinimasis savo akimis – pirmas žingsnis, galintis padėti...


Mokiniai turi sugrįžti į saugią mokyklą

Mokiniai turi sugrįžti į saugią mokyklą

Prasidėjus mokslo metams, visuomenės sveikatos specialistai ragina tėvelius ir mokytojus atkreipti dėmesį į tai, kokioje aplinkoje mokosi vaikai. Svarbu prisiminti, ant kokių kėdžių moksleiviams galima sėdėti, ar leidžiama per dieną rašyti keletą...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9