Rugsėjo 19d. Ketvirtadienis

Kada meningokokinė infekcija kelia grėsmę

Peržiūrų skaičius: 237620
Kada meningokokinė infekcija kelia grėsmę

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterijų sukelta liga, dažniausiai pasireiškianti odos bėrimais, vidinėmis kraujosrūvomis, pūliniu minkštųjų smegenų dangalų uždegimu (meningitu). Meningokokinės infekcijos sukėlėjai yra įvairių tipų A, B, C, D, X, Y, Z, W 135 bakterijos, pavadintos meningokokais. Europoje, taip pat ir Lietuvoje, paplitę B ir C tipų meningokokai, tačiau kai kuriose nedidelėse vietovėse vis dažniau kyla C tipo meningokokų sukeltų protrūkių.

Pavojingiausia kūdikiams

Nors Lietuvoje ši liga dažniausiai nesiekia 100 atvejų per metus, reikia atminti, kad tai klastinga liga ir jos saugotis. Ši infekcija plinta oro lašiniu arba kontaktiniu būdu, o pasireiškia skirtingai: nuo ligos požymių nesukeliančio bakterijų nešiojimo iki itin sunkių formų. Didžiausią pavojų kelia bakterijų nosiaryklėje nešiotojai arba sergantieji labai lengvomis formomis (meningokokiniu nosiaryklės uždegimu). Šiems žmonėms liga dažniausiai nenustatoma, jie negydomi, todėl gali nevaržomai platinti sukėlėjus. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių ar sekreto lašeliais. Meningokokine infekcija daugiausiai sergama žiemą ir pavasarį. Galimybė susirgti yra visuotinė, tačiau dauguma ja užsikrėtusiųjų meningitu nesuserga. Beje, liga itin pavojinga mažyliams, ypač keturių–šešių mėnesių, kadangi jie jau būna praradę antikūnus iš motinos, o pačių imunitetas dar nesusiformavęs.

Kaip pasireiškia infekcija

Nuo užsikrėtimo iki ligos pradžios praeina viena–dešimt dienų (dažniausiai keturios dienos).
Visais meningokokinės infekcijos atvejais pradžia būna panaši: bendras negalavimas, karščiavimas nuo nežymios iki aukštos temperatūros, šaltkrėtis, sloga, kosulys. Visa tai labai primena įprastą peršalimą. Jeigu mažylio imuninė sistema funkcionuoja gerai, liga gali tuo ir baigtis, bet esant silpnai imuninei sistemai ar kitoms priežastims, liga gali vystytis toliau.

Kai meningokokas patenka į kraujotaką, vystosi sepsis – meningokokemija. Būdingiausias jos požymis – odos hemoraginis bėrimas. Su kraujo tėkme meningokokas gali nukeliauti į įvairiausius organus. Pavojingiausia, kai sukėlėjas pažeidžia smegenų barjerą, tuomet vystosi pūlingas galvos smegenų dangalų pažeidimas – meningitas. Ankstyvieji meningito požymiai: stiprūs galvos skausmai ir pasikartojantis vėmimas, vėliau padidėja raumenų tonusas. Su kraujo tėkme meningokokas gali patekti į visus vidaus organus ir juos pažeisti, taip sutrikdomos organizmo gyvybinės funkcijos.

Mažyliams itin pavojingą grėsmę gyvybei kelianti žaibinė meningokokinės infekcijos forma. Jos metu bakterijos dauginasi nepaprastai greitai, smarkiai blogėja vaiko būklė: jis tampa vangus, glebus, irzlus arba dejuoja. Itin greitai plečiasi bėrimas, susidaro didelės, tamsiai violetinės dėmės, galūnės tampa šaltos ir blyškiai melsvos, ligonis netenka sąmonės, išryškėja veido melsvumas. Žaibinės ligos formos atveju neieškokite jokių vaistų, kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą, nes kiekviena minutė – gyvybės kaina.

Pagrindiniai meningokokinės infekcijos požymiai

Odos bėrimai. Jie pasireiškia staiga. Jei mažyliui pakilo temperatūra, tėvai jį turi kuo skubiau išrengti ir apžiūrėti visą kūną. Pirmiausiai išberia veiduką, ypač skruostus, sėdmenis, šlaunytes. Meningokokinės infekcijos hemoraginis bėrimas labai smulkus, mažais ploteliais, kartais primena žvaigždėtą dangų, todėl dar vadinamas žvaigždiniu bėrimu. Užleistos ligos atveju ploteliai gali susijungti į dideles grupes. Abejojantys dėl ligos tėveliai gali atlikti vadinamąjį stiklinės mėginį: prie išbertos vietos reikia prispausti stiklinę permatomu dugnu, per kurį matyti, ar pranyko bėrimas. Jei pranyko, vadinasi, tai ne meningokokinė infekcija, o jei jis išlieka, reikia galvoti apie šią infekciją. Atminkite, kad ne kiekvienu atveju kūną būtinai turi išberti.

Galvos skausmas ir vėmimas. Jie būna įvairaus intensyvumo, dėl to maži vaikai gali būti labai neramūs arba priešingai – vangūs, atsisako valgyti ir gerti. Ligai progresuojant imama vemti, bet išsivėmus mažojo ligoniuko būklė nepagerėja, vėmimas kartojasi.

Temperatūra. Dažniausiai ji būna labai aukšta (39–40コC), todėl mažylis iškart tampa vangus, nejudrus. Panašūs požymiai būdingi susirgus gripu, bet jeigu sergančiam mažyliui duosite temperatūrą mažinančių vaistų, jis po kurio laiko pasijus geriau, pažvalės. Meningokokinės infekcijos atveju net ir temperatūrą mažinantys vaistai būklės nepalengvina.

Padidėjęs raumenų tonusas. Meningito atveju, praėjus kelioms valandoms nuo ligos pradžios, gali pasireikšti jam būdingi simptomai, t.y. sprando raumenų rigidiškumas – padidėjęs sprando raumenų tonusas. Vaikelis gali gulėti ar tiesiog lošti galvą atgal, o pabandžius galvytę smakru prilenkti prie krūtinės, jaučiama raumenų įtampa, kuri mažyliui kelia skausmą. Tai svarbus simptomas, kurio intensyvumas būna įvairus, todėl mažylį turi apžiūrėti gydytojas (ypač neramius, verkiančius vaikus). Kūdikiams būdingesnis vadinamasis pakabinimo simptomas – pakelti už pažastų jie nepritraukia kojyčių.

Galvos padėtis. Būtina atkreipti dėmesį, ar vaikas normaliai laiko galvytę. Jei meningokokinė infekcija sukėlė meningitą, galvoje labai padidėja skysčių spaudimas. Tai dirgina receptorius, vaikas instinktyviai lošiasi atgal, riečia prie savęs kojytes, bandydamas kompensuoti spaudimą.

Momenėlio pulsavimas. Kūdikiams, kurių momenėlis dar neužaugęs, meningito metu išsipučia, pulsuoja.
Svarbu! Jeigu pagal šiuos požymius įtarėte meningokokinę infekciją, kuo skubiai kvieskite greitąją pagalbą.

Liekamieji reiškiniai

Grėsmingiausia meningito komplikacija – galvos smegenų uždegimas ir pažeidimas (meningoencefalitas), galvos smegenų pūlinio (absceso) ar pūlių sankaupos (empiemos) susiformavimas. Jei liga nustatoma anksti ir skubiai gydoma, įmanoma visiškai pasveikti. Tačiau galimi liekamieji reiškiniai: nuovargis, atminties (ypač trumpalaikės) bei dėmesio koncentracija, gerokai rečiau elgesio ar mokymosi, klausos, regos sutrikimai, o itin sunkiais atvejais – galvos smegenų pažeidimas, smegenų vandenė, epilepsija, intelekto defektai.

Persirgus meningokokemija gali būti pažeisti įvairūs vidaus organai. Po buvusių didelių odos pažeidimų gali susidaryti dideli minkštųjų audinių suirimo (nekrozės) plotai. Kartais juos tenka pašalinti operuojant.

Kaip apsisaugoti

Šiuo metu yra sukurtos vakcinos nuo A, C, Y, W135 meningokokų tipų. Pasaulinėje rinkoje naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos. Vadinamosios polisacharidinės vakcinos, priklausomai nuo jų sudėties, apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C ir W tipų meningokokinės infekcijos, tačiau jas galima skiepyti tik vyresniems nei dvejų metų amžiaus vaikams. Jaunesnių vaikų imuninė sistema į šių vakcinų skiepą nereaguoja.

Kūdikiams skirtos vadinamosios konjuguotos meningokokinės infekcijos vakcinos. Jos pagamintos taip, kad veiktų net vyresnius nei dviejų mėnesių kūdikius. Šios vakcinos apsaugo tik nuo C tipo meningokokų sukeliamų ligų. Vakcina tik sumažina pavojų susirgti, bet neapsaugo, nes nė viena šiuo metu turimų vakcinų neapsaugo nuo B tipo meningokokų sukeliamų ligų, labiausiai paplitusių Lietuvoje.

Skiepai nuo meningokokinės infekcijos Lietuvoje neįtraukti į privalomą vaikų skiepų sąrašą, tad už vakciną apmoka skiepijamieji.

Gydytojas gali skirti vaistų asmenims, kurie kontaktavo su ligoniu. Tai apsaugo kontaktavusiuosius nuo meningokokinės infekcijos. Svarbiausia meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonės – imuniteto stiprinimas: vitaminingas ir visavertis maistas, grūdinimasis, kasdien bent po dvi valandas buvimas gryname ore.

Konsultavo specialistė
Pediatrė Aurika Jurevičienė

Žurnalas Mažylis

Tėvai, atkreipkite dėmesį į vaikų apgamus

Tėvai, atkreipkite dėmesį į vaikų apgamus

Artėjant vasaros sezonui gydytojai tėvus ragina atkreipti dėmesį į vaikų, ypač paauglių, apgamus. Anksti patikrinus apgamus - užkirsite kelią melanomai. Anot gydytojų, būtent paauglystėje laiku pastebėjus piktybėjančius apgamus dar galima...


Neleiskite vaikams kentėti!

Neleiskite vaikams kentėti!

Statistikos duomenimis, kasmet Lietuvoje užregistruojama maždaug po porą tūkstančių utėlėtumo (pedikuliozės) atvejų. Bene pusė užsikrėtusiųjų yra mokyklinio amžiaus vaikai. Užsikrėtimui pedikulioze būdingas simptomas – niežulys, kuris...


Kada su vaiku pradėti kalbėti apie seksą?

Kada su vaiku pradėti kalbėti apie seksą?

Kas yra seksas? Tėvai turėtų aplenkti savo atžalas ir į šį klausimą atsakyti anksčiau nei iš jų išgirs šį klausimą. V.Žukas apgailestavo, kad Lietuvoje kiekvieni tėvai individualiai sprendžia, kada vaikui pasakoti apie seksą? Kaip pavyzdį jis...


Istorija: dėl karjeros norėjo atsisakyti kūdikio

Istorija: dėl karjeros norėjo atsisakyti kūdikio

Medicinos sesuo pasidarė abortą, nes jautė šeimos spaudimą nesusigadinti karjeros. Mažame miestelyje gyvenančiai moteriai, anot jos pačios, aptemo protas, kai ėmė lauktis trečio vaiko ir nė vienas artimasis nepasisiūlė būti šalia. Nepilnametė...


Rimtas teatras mažiesiems. Pokalbis su režisiere Agne Dilyte

Rimtas teatras mažiesiems. Pokalbis su režisiere Agne Dilyte

Neseniai Menų spaustuvėje įvyko festivalis "Kitoks teatras vaikams". Greta nepaprasto grožio šokio ir lėlių spektaklių, vaikams pasiūlytas ir rimtas, probleminis kūrinys "Neklausinėk, Julyte!". Šiame pagal Danielio Callo pjesę...


Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai neteks maitinti savo naujagimės krūtimi, mat mažylė gimė su dviem priekiniais dantukais. Kaip praneša dailymail.co.uk, 25 –erių metų Patricija Caulfield perlinius dukros Fionos dantukus pastebėjo dar ligoninėje. "Kai ji...


Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai per pirmą savo gyvenimo mėnesį snūduriuoja nemažą dalį laiko. Nauja studija teigia, kad ir miegodami vaikai sugeba mokytis. Vienas svarbiausių kiekvieno žmogaus savybių yra socialinės aplinkos suvokimas. Mokslininkus stebino, kaip...


Vaikai ir saldumynai: kaip išsaugoti dantis ir išvengti nutukimo

Vaikai ir saldumynai: kaip išsaugoti dantis ir išvengti nutukimo

Kas vyksta vaiko organizme, kai jis suvalgo gabalėlį torto, sausainį ar uogienės? Kaip dantis veikia obuolys ir ledai? Kuo medus ir nerafinuotas cukrus skiriasi nuo įprasto? Kuo pavojingi pusgaminiai? Šiuos klausimus, matyt, ne vieną kartą sau...


Leis tėčiams nakvoti ligoninėse

Leis tėčiams nakvoti ligoninėse

Didžiosios Britanijos tėčiams bus sudaroma galimybė pirmąsias naktis su naujagimiu bei jo motina praleisti šalies ligoninėse.Kaip rašo "The Guardian", Didžiosios Britanijos vyriausybė šią savaitę turėtų paskelbti apie planus ligoninėse...


Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Prieš 20 metų akušerijos skyriuose bijota stacionarinės infekcijos, todėl moterys gimdymo namuose jausdavosi kaip policijos areštinėse. Gimdyvių izoliacija nuo šeimos buvo visiška nesąmonė - pripažįsta gerai anuos laikus prisimenanti priedo...


šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

Vienišų mamų auginami vaikai elgiasi prasčiau nei vaikai, užaugę pilnose šeimose, teigia tyrimą atlikę Didžiosios Britanijos mokslininkai, kuriais remiasi šalies dienraštis "The Daily Telegraph". Buvo tirta apie 14 tūkst. vaikų,...


Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada?

Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada? (1)

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė prakalbo apie tai, kad būtina vaikus šviesti seksualinėmis temomis, kad jie galėtų apsisaugoti nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos. Anot jos, Lietuva nėra ratifikavusi konvencijos dėl...


Papūga – įnoringas "žaislas"

Papūga – įnoringas "žaislas"

Retas mažylis nenori augintinio. Tačiau vienas inkšdamas kas rytą verčia iš lovos, kad išvestum jį pasivaikščioti, o kiti, žiūrėk, po metų ar dviejų nugaišta – kam vaikui tokia trauma? Gal jums tiktų papūga – jomis rūpintis gali net...


Vaikų fizinio aktyvumo sąsajos su antsvoriu ir nutukimu

Vaikų fizinio aktyvumo sąsajos su antsvoriu ir nutukimu

Daugeliui europiečių atrodo, kad nutukimas - tai amerikiečių problema ir Europos gyventojams kol kas ji nėra aktuali. Tačiau Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugelyje Europos valstybių daugiau kaip pusė suaugusiųjų turi...


Iki penktadalio traumų vaikai patiria mokyklose

Iki penktadalio traumų vaikai patiria mokyklose

Iki penktadalio visų traumų vaikai patiria mokyklose. Atkreipdami dėmesį į tai visuomenės sveikatos specialistai ragina renovuojant mokyklas siekti ne sutaupyti šilumą, bet ir kurti saugią vaikui aplinką. Vilniaus visuomenės sveikatos centro...


Kodėl būtina drėkinti kūdikio odą

Kodėl būtina drėkinti kūdikio odą

Kūdikio oda yra maždaug du kartus plonesnė nei suaugusio žmogaus. Be to, iki trečios gyvenimo savaitės ant naujagimio odelės dar nesusidaro vadinamoji rūgščioji plėvelė (t.y. odos pH yra neutralus), kuri padeda apsisaugoti nuo virusų ir bakterijų...


Vaikų klausimai, kurių labiausiai bijo tėvai

Vaikų klausimai, kurių labiausiai bijo tėvai

"Iš kur atsiranda vanduo?", "Kodėl dangus mėlynas", "Kas yra begalybė?" - tai tik keli vaikų užduodami klausimai, į kuriuos tėvams dažnai keblu atsakyti. Dar vienas klausimas, gluminantis ne vieną tėčių ir mamų kartą...


Vaikus gimdome vėliau, bet ar saugiau?

Vaikus gimdome vėliau, bet ar saugiau?

Visame pasaulyje, išskyrus Afrikos žemyną ir Afganistaną, mažėja gimstamumas, o natūralus gyventojų prieaugis išlieka neigiamas, nepaisant gerokai sumažėjusio gimdyvių bei kūdikių ir naujagimių mirtingumo. Gydytojai pažymi, kad šiandien gimdo...


Maitinimas mokyklose: obuolys sriubos neatstoja

Maitinimas mokyklose: obuolys sriubos neatstoja

Privalomuose mokinių valgiaraščiuose nebeliko pirmuoju vadinto patiekalo – sriubos. Nejaugi nebesveika ją valgyti? Šiais mokslo metais įsigaliojusi nauja mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarka sukėlė diskusijų,...


Nešvankios dainos paauglius skatina pradėti lytinį gyvenimą

Nešvankios dainos paauglius skatina pradėti lytinį gyvenimą

JAV atliktame tyrime daroma prielaida, kad nešvankių dainų klausymasis gali paskatinti paauglius anksčiau pradėti lytinį gyvenimą. Tyrėjai iš Pitsburgo universiteto apklausė 711 paauglių apie jų lytinį gyvenimą ir muzikos klausymosi įpročius. Buvo...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9