Gegužės 26d. Antradienis

AR reikia bijoti… baimės

(1) 2013 Sausio 19d.
Peržiūrų skaičius: 34196
AR reikia bijoti… baimės

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas dėmesio?" – rašo ketverių metų Gretos tėveliai.

Pradėdama rašyti straipsnį apie vaikų baimes pagalvojau, kad geriausiai apie tai žino…vaikai. Taigi savo dukterų paklausiau, ko jos bijo. Štai atsakymai. 8-erių Luka bijo, kai yra labai tamsu, kai galime kur nors pavėluoti, vagių, didelių šešėlių, vakare viena eiti į lauką, važiuoti viena vakare troleibusu. 6-erių Toma bijo šunų, pabaisų, vaiduoklių, girtuoklių, viena miegoti naktį, gaisro. Beje, daugelis tėvų klaidingai įsitikinę, jog visos baimės iki mokyklos išaugamos. Visai ne, pagrįstos ar nepagrįstos baimės kartais persekioja juos net iki dešimties.

Vaikų baimių sąrašą galima tęsti, nes nemažai jų bijo vorų, gyvačių, pelių, vandens, gydytojų, karo, avarijų, ligos, mirties, prarasti artimuosius, būti vieni ir t.t. Perskaičius galima ne juokais sunerimti – sąrašas toks ilgas, baimės tokios didelės… Tai ką dabar daryti? Gal reikia bandyti su baimėmis kovoti, gal nekreipti į jas dėmesio, o gal sugėdinti vaikus arba net nubausti už "kvailus išsigalvojimus"? Jokiu būdu. Vienintelis kelias, kuriuo einant galima sumažinti baimes, – tai jų priėmimas, pažinimas ir įsisąmoninimas. Taigi išmokite patys ir išmokykite savo vaikus baimes tyrinėti, analizuoti ir priimti.

Kaip ir kiti jausmai, baimė yra reikalinga, ji įspėja mus apie pavojų, apsaugo nuo traumuojančių situacijų, padeda išvengti nemalonių, nepriimtinų įvykių. Jei nebūtų baimės, žmogus tiesiog neišgyventų, nes nemokėtų ir negalėtų apsisaugoti.

Nesijuokiame ir nekovojame

Kaip elgtis su vaiku, kuris bijo? Svarbiausia – nedrauskite jam bijoti, nesijuokite iš jo baimės, nesistenkite su ja kovoti. Geriau išklausykite vaiką, ką jis pasakoja apie savo baimę, pasakykite, kad bijoti yra normalu ir visi žmonės ko nors bijo.

Vaiko baimę reikia pripažinti ir priimti. Pavyzdžiui, jūs su vaiku einate gatve ir sutinkate labai simpatišką ir, jūsų akimis žiūrint, nepavojingą šunį. Tačiau vaikas bijo eiti pro jį ir nori pereiti į kitą kelio pusę, kad tą šunį aplenktų. Gerbkite vaiko pasirinkimą ir nespauskite būtinai eiti pro tą labai gerą ir nepiktą šunelį, o geriau kartu su mažuoju pereikite į kitą kelio pusę ir įvardinkite vaiko baimę: "Matau, kad tu išsigandai šuns. Gerai, mes eisime kita kelio puse". Tada vaikas pasijus išgirstas ir suprastas, be to (o tai labai svarbu), ugdysis savisaugos instinktą ir išmoks pasitikėti savo vidine nuojauta.

Kitas pavyzdys – vaikas bijo vaiduoklio ar pabaisos ir dėl to nenori eiti miegoti. Reikia su vaiku pasikalbėti apie tą pabaisą: "Kaip ji atrodo? Koks jos vardas? Iš kur ji atkeliavo? Ko jai vaiko kambaryje reikia? O kodėl ji naktį nemiega? Gal ji vieniša, jai trūksta draugų? O gal ji alkana? O kokį maistą ji mėgsta?" ir t.t. Tegul vaikas sukuria istoriją apie savo pabaisą ir papasakoja, ką pabaisai reikia duoti ar padaryti, kad ji nustotų lankytis vaiko kambaryje.

Teptuką į rankas

Taip pat labai veiksmingas būdas baimei sumažinti yra nupiešti tai, ko vaikas bijo. Baimės objektui atsidūrus piešimo lape, galime vaiko paklausti: "Ar baisus piešinys? Ką galima piešinyje pakeisti, kad būtų ne taip baisu? Gal ką nors pripiešti, ir pabaisa taps juokinga, o ne baisi?" Tegul vaikas piešinį pakeičia taip, kad būtų nebe taip baisu. Kitas būdas baimėms sumažinti – skaityti arba pasakoti pasakas, istorijas apie baimę, kaip ji įveikiama, apie drąsius veikėjų poelgius. Taip pat labai tinka jūsų asmeninės vaikystės istorijos apie tai, ko bijojo mama ir tėtis, kai buvo maži. Vaikai labai mėgsta klausytis suaugusiųjų, kai jie pasakoja apie savo vaikystę. Tik būtinai pridurkite, kaip jūs baimę prisipratinote arba kaip ji praėjo.

Galima paskatinti vaiką sukurti eilėraštį ar dainelę apie baimę, patartina – su gera pabaiga, kaip baimė sumažėjo arba pranyko. Galima kartu su vaikais vaidinti baimę sukėlusią situaciją, pasitelkiant žaislus arba pasiskirsčius rolėmis.

Baimių priežastys

Baimių priežasčių gali būti įvairiausių:

● Dažnai tai traumuojantis įvykis, pavyzdžiui, artimųjų mirtis, autoavarija, apiplėšimas, skendimas, liga, ilgalaikis išsiskyrimas su artimaisiais, tėvų skyrybos, vaiko pasimetimas parduotuvėje ar kitoje vietoje, gyvenamosios vietos keitimas ir pan. Jeigu baimės, atsiradusios po panašių traumų, trukdo vaikui adaptuotis aplinkoje, bendrauti, aktyviai veikti – reikėtų kreiptis į psichologą.

● Kartais vaikų baimės įspėja apie tai, jog su savo pačių baimėmis nesusidoroja… tėvai. Vaikai tiesiog kopijuoja, perima tėvų baimes. Jeigu mama labai nerimauja dėl savo ar artimųjų sveikatos, bijo ligų – labai dažnai ir vaikas bijos sirgti, į savo ar tėvų ligą reaguos liguistai. Jeigu tėvas pastoviai tikrins, ar užrakintos buto durys, ar įjungta mašinos signalizacija, – tai ir vaikas bijos vagių ir plėšikų. Taigi svarbu patiems suaugusiems pažinti, priimti ir nebėgti nuo savo baimių, papasakoti vaikams, kad ir suaugusieji gali bijoti.

● Kai kada vaikų baimės rodo, kad jie jaučiasi nesaugūs, trūksta ryšio su tėvais, kasdienių taisyklių, ritmo ir bendrumo jausmo. Tada bijodamas vaikas tarsi nori tėvus prie savęs pririšti, parodyti, kad jam reikia dėmesio.

● O kai kurios vaikų baimės tiesiog yra. Jos atsiranda nežinia iš kur ir nežinia kaip praeina. Tiesiog reikia išgyventi tą baimę ir padėti vaikams išbūti su ja pasitelkiant savo ir vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, fantaziją.

Kada baimė pavojinga

Kad ir kaip baimė mums padeda ir pasitarnauja, tačiau gali būti, kad ji užvaldo ir tampa labai nemaloniu, sunkiu, įkyriu jausmu, o kartais – patologija. Kaip atskirti, kada baimė dar normali ir reikalinga, o kada – jau liguista ir būtina gydyti? Yra keletas požymių, kurie įspėja apie tai, kad reikia kreiptis pagalbos į psichologus:

1.Kai sutrinka vaiko miegas (sapnuoja košmarus, šaukia per miegus, lunatikuoja, sunkiai užmiega, labai dažnai prabunda ir pan.)
2.Kai dėl baimių (raganų, baubų, vaiduoklių) vaikas atsisako eiti miegoti arba užmiega tik suaugusio apkabintas, kai gulėdamas iš baimės užsikloja net galvą.
3.Bijodamas (šunų ar kitų gyvūnų) vaikas atsisako eiti į lauką, kur nors važiuoti, eiti į mišką ar pan.
4.Kai dėl baimių vaikas visai negali pabūti atskirai nuo suaugusiųjų, nuolat turi jausti su jais fizinį kontaktą (laikytis už rankos, įsikibti į koją, apsikabinti ir pan.)
5.Kai vaikas mato tai, ko bijo, o realybėje tų dalykų ar žmonių nėra (rodo vorą ir nuo jo bėga, o realiai to voro nėra).
6.Iš baimės vaikas atsisako bendrauti, žaisti, kalbėtis.

Psichologė Rosita Pipirienė

Veidas.lt

Žymės: Baimės , vaikų baimės

Lytis: pigaus efekto priemonė tėvams

Lytis: pigaus efekto priemonė tėvams

JAV valstybės departamentas įdėjo daug darbo siekdamas atnaujinti specialias formas, reikalingas į užsienį išvykstantiems Amerikos piliečiams. Tačiau nebuvo apsiribota vien tik biurokratija – tuomet pasiūlytus pakeitimus būtų galima...


Mokytojos berniukus atbaido nuo vyriško elgesio

Mokytojos berniukus atbaido nuo vyriško elgesio

Nauji mokslininkų tyrimai parodė, kad mokytojos berniukas įskiepija moterims būdingą elgesį ir atgraso nuo vyriškų poelgių. Beje, jos sustiprina stereotipus, kad berniukai yra kvaili, o mergaites skatina labiau pasitempti ir daugiau mokytis, mat...


Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo tikimybė susilaukti apsigimusio kūdikio yra dvigubai didesnė nei pastojus natūraliai. Taip teigia Prancūzijos mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tyrimo išvados atliktos ištyrus 15162 vaikus. "Ne natūraliu būdu pastojus...


Vaikus gimdome vėliau, bet ar saugiau?

Vaikus gimdome vėliau, bet ar saugiau?

Visame pasaulyje, išskyrus Afrikos žemyną ir Afganistaną, mažėja gimstamumas, o natūralus gyventojų prieaugis išlieka neigiamas, nepaisant gerokai sumažėjusio gimdyvių bei kūdikių ir naujagimių mirtingumo. Gydytojai pažymi, kad šiandien gimdo...


Akių tyrimas – tarsi žaidimas

Akių tyrimas – tarsi žaidimas

Trejų metukų mažyliui būtina patikrinti akytes, kad nepražiūrėtume regėjimo ydų. Naujasis refrakcijos aparatas padeda nustatyti tikslią diagnozę, o mažylis po tyrimo jaučiasi tarsi pabuvojęs žaidimų kambaryje. Norint laiku pastebėti vaikų regėjimo...


Mažieji knarkliai

Mažieji knarkliai

"Sūnus pradėjo naktimis knarkti. Knarkimas nestiprus, bet panašus į suaugusiojo. Ar tai nėra koks nors sveikatos sutrikimas?" – klausia keturmečio Igno mama. Knarkimas – tai minkštojo gomurio audinio vibravimas, kai dėl...


Kokie turite būti patys, kad vaikai nevarytų iš proto

Kokie turite būti patys, kad vaikai nevarytų iš proto

Abipusė pagarba.Tėvai dažnai skundžiasi, kad vaikai negerbia jų ir kitų suaugusiųjų. Bet ar tėvai gerbia savo vaikus? Vaikai gali išmokti pagarbos tik tada, kai tėvai savo pavyzdžiu parodys, kad gerbia savo vaikus ir mandagiai su jais elgiasi....


Pipiras kremta abstrakcijas

Pipiras kremta abstrakcijas

Mažylis jį supantį pasaulį suvokia tokį, kokį jam parodome mes, suaugusieji. Žinoma, metinukui dar per sunku mąstyti abstrakčiai. Tačiau pradėti lavinti vaizduotę jau galima. Juk dar vežimėlyje sėdinčio vaikučio žvilgsnį, žiūrėk, ima ir patraukia...


Vaiko asmenybės DNR tyrimas

Vaiko asmenybės DNR tyrimas

Būti tėvais yra įdomi ir neįkainojama patirtis, bet tai gana sudėtinga, nes, nežinant savo vaiko galimybių ir jų tikrųjų gebėjimų bei trūkumų, ne visada yra paprasta. Argi nebūtų puiku, jei jūs galėtumėte nuo pat savo vaikų kūdikystės sužinoti jų...


Sulčių stiklinė gerina mokinių gebėjimą susikaupti

Sulčių stiklinė gerina mokinių gebėjimą susikaupti

Tik viena stiklinė sulčių ryte ir pažymių knygelėje mokytoja suraitys dešimtuką. Moksleiviai prieš pamokas išgėrę sulčių susikaupia greičiau. Edukacinės kampanijos "Grynos sultys kiekvieną dieną" atlikto tyrimo duomenys parodė, jog...


Apie ką byloja skausmai pilve

Apie ką byloja skausmai pilve

Būsimas mamas dažnai gąsdina nauji pojūčiai. Kaip be panikos įvertinti pilvo skausmus ir ką daryti iki apsilankant pas gydytoją? Dažniau ar rečiau nemalonių pojūčių pilve patiria kiekvienas žmogus. Besilaukiančios mamytės taip pat dažnai...


Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Dauguma smurtą patiriančių vaikų to gėdijasi, nekalba apie tai, todėl nusikaltimai prieš juos lieka nežinomi ir nepatenka į statistinius duomenis, sako "Paramos vaikams centro" direktorė Aušra Kurienė. "Vaikai, kurie patiria...


Vėlesnis gimdymas - ilgesnis gyvenimas

Vėlesnis gimdymas - ilgesnis gyvenimas

Moterys, kurios pirmą vaiką pagimdė sulaukusios 40 metų, ilgiau gyvena. Tokios išvados priėjo amerikiečių demografai iš Jutos universiteto. Norėdami pagrįsti šią išvadą mokslininkai peržiūrėjo 1,6 mln. žmonių demografinius ir medicininius...


Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Mokyklinio amžiaus vaikams vartoti daug vitamino D yra saugu, o galbūt net būtina, kad jų kraujyje susidarytų pakankami šios maistingosios medžiagos kiekiai, kurių reikia augantiems kaulams ir apskritai sveikatai. Vitamino D nepakankamumas yra...


Kaip nėštumo metu tapti „lengvesne“ arba ortopediniai gaminiai prieš ir po gimdymo

Kaip nėštumo metu tapti „lengvesne“ arba ortopediniai gaminiai prieš ir po gimdymo

Nėštumas – įvairių emocijų ir potyrių metas. Didėjant pilvukui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie staigių pokyčių. Būsimoji mamytė priauga nuo 10 iki 20 papildomų kilogramų. Šis svoris – didžiulis krūvis nugarai ir...


Angina dažniausiai kamuoja vaikus

Angina dažniausiai kamuoja vaikus

Šaltuoju metų laikotarpiu organizmas nusilpsta, sutrinka imuninė sistema, tad ligos ima lipti kaip varnalėšų kabučiai prie drabužių. Itin padaugėja sergančių vaikų. Viena dažniausių jiems diagnozuojamų ligų - angina. Pasak gydytojos...


Mobilusis telefonas – grėsmingas vaikų žaislas

Mobilusis telefonas – grėsmingas vaikų žaislas

Be ko neįsivaizduojamas bene kiekvienas XXI amžiaus vaikas ar paauglys? Be mobiliojo telefono, tapusio neatskiriamu palydovu ir bene pagrindine bendravimo priemone. Tačiau nei vaikai, nei jų tėvai greičiausiai dar nežino, kad mobilus telefonas...


Greitasis maistas atsiliepia vaikų mokymuisi

Greitasis maistas atsiliepia vaikų mokymuisi

JAV atliktas moksleivių pažangumo ir mitybos įpročių tyrimas atskleidė, kad greitasis maistas susijęs su prastesniais mokymosi rezultatais. Tie moksleiviai, kurie dažniau nei 3 kartus per savaitę mokykloje valgydavo išsinešimui parduotus greitojo...


Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Vaikystė be patyčių: ar tai įmanoma?

Ką reikia daryti, kad Lietuvos vaikai užaugtų nejausdami patyčių kartėlio? Šį klausimą kėlė vykusios socialinės akcijos "Savaitė be patyčių" iniciatoriai. Savus vaikystės be patyčių receptus pateikia garsūs šalies žmonės, ieškantys...


Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Kaip elgtis nėščiajai, kad pagimdytų sveiką kūdikį? Ką valgyti, kad mažylis nebūtų alergiškas? Ar galima dažyti plaukus, lakuoti nagus? Pokalbis apie tai – su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove...


Mažasis pagyrūnas. Ar tikrai?

Mažasis pagyrūnas. Ar tikrai?

"Aš moku…"; "aš irgi moku…"; "o mano tėtis…" – dažnai išgirstame besigiriančius vaikus tarp bendraamžių. Ketvirtąjį gimtadienį atšventęs mažylis taip elgiasi dažniausiai ne iš noro...


Lietuvoje nesprendžiamos nėščių moterų, atsidūrusių krizėje, problemos

Lietuvoje nesprendžiamos nėščių moterų, atsidūrusių krizėje, problemos

Lietuvoje nėra pagalbos sistemos krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų šeimoms - konstatuota 2013 m. gruodžio 17 d. Lietuvos Respublikos Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje – diskusijoje „Tarpdisciplininis požiūris į...


Trimetis vos nenumirė dėl alerginės reakcijos į vaikiškus skausmą malšinančius vaistus

Trimetis vos nenumirė dėl alerginės reakcijos į vaikiškus skausmą malšinančius vaistus

Trimetis Džordžas Viljamsas (George Williams) vos nenumirė nuo alerginės reakcijos į nereceptinius skausmą malšinančius vaistus vaikams. Tėvai sugirdė jam pusę arbatinio šaukštelio vaistų ir berniuko oda nuėjo pūslėmis. Kaip skelbia britų...


Kada metas lankyti kūdikį

Kada metas lankyti kūdikį

Daugiau nei prieš penkiolika metų artimieji gimdyvei į ligoninę galėdavo perduoti tik laiškelį ir nedidelį siuntinuką, o į naujagimį pažvelgti tik pro ligoninės langą. Šiandien dažna mamytė lankytojus priima tik gimus mažyliui savo palatoje. Bet...


Nutukimas vaikystėje - pavojingiausias gyvybei

Nutukimas vaikystėje - pavojingiausias gyvybei

Panašu, kad nutukimas vaikystėje sukelia daugiau ligų ir mirties atvejų nei rūkymas. Tai tikras maras. Tokią nuomonę viešai išsako Džordžas Fildingas, buvęs Brisbano chirurgas, skaitantis paskaitas apie nutukimo pašalinimą chirurginiu būdu...


Žmogaus problemų šaltinis – šiuolaikinis gimdymas?

Žmogaus problemų šaltinis – šiuolaikinis gimdymas?

Nepilnamečių nusikalstamumas, savižudybės, narkomanija, anoreksija, autizmas - visos šios psichikos problemos, anot Lietuvoje viešėjusio akušerio-ginekologo Michelio Odento, susijusios su pirminiu mūsų gyvenimo laikotarpiu - nėštumo, gimimo metu...


Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Tyrimas: vienturčiai vaikai yra laimingesni

Vienturčiai vaikai yra laimingesni nei tie, kurie turi brolių ar seserų, teigiama naujajame tyrime, kuris parodo, kad vaikų konkurencija gali turėti rimtą poveikį jų emocinei gerovei. Daugiau kaip pusė apklaustų vaikų teigė, kad prie jų broliai ar...


Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Iš Rusijos ir Baltarusijos mokslininkų išvestų genetiškai pakeistų ožkų primilžti pirmieji litrai žmogaus pieno. Jame yra tik moters piene esančio baltymo laktoferino, pasižyminčio antibiotinėmis savybėmis. Toks pienas, pasak mokslininkų, suteiks...


Miežis atakuoja silpnuosius

Miežis atakuoja silpnuosius

"Pastebėjau, kad dukrytės akies vokas paburkęs, o po kelių dienų tarp blakstienų susidarė raudonas skausmingas spuogelis, panašus į miežį. Iš kur jis ir ką daryti?" – klausia dvejų metukų Godos mama Irma. Dažniausiai miežis...


Ryšys su tėvais formuojasi dar motinos pilve

Ryšys su tėvais formuojasi dar motinos pilve

Norite sveiko ir laimingo vaiko? "Klausykitės klasikinės muzikos ir negalvokite apie vaiko lytį", – būsimiems tėvams pataria psichologė. Akušerės patarimai žemiškesni: "Išmeskite buityje naudojamus chemikalus ir žiūrėkite, ką...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9