Lapkričio 26d. Ketvirtadienis

AR reikia bijoti… baimės

(1) 2013 Sausio 19d.
Peržiūrų skaičius: 34196
AR reikia bijoti… baimės

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas dėmesio?" – rašo ketverių metų Gretos tėveliai.

Pradėdama rašyti straipsnį apie vaikų baimes pagalvojau, kad geriausiai apie tai žino…vaikai. Taigi savo dukterų paklausiau, ko jos bijo. Štai atsakymai. 8-erių Luka bijo, kai yra labai tamsu, kai galime kur nors pavėluoti, vagių, didelių šešėlių, vakare viena eiti į lauką, važiuoti viena vakare troleibusu. 6-erių Toma bijo šunų, pabaisų, vaiduoklių, girtuoklių, viena miegoti naktį, gaisro. Beje, daugelis tėvų klaidingai įsitikinę, jog visos baimės iki mokyklos išaugamos. Visai ne, pagrįstos ar nepagrįstos baimės kartais persekioja juos net iki dešimties.

Vaikų baimių sąrašą galima tęsti, nes nemažai jų bijo vorų, gyvačių, pelių, vandens, gydytojų, karo, avarijų, ligos, mirties, prarasti artimuosius, būti vieni ir t.t. Perskaičius galima ne juokais sunerimti – sąrašas toks ilgas, baimės tokios didelės… Tai ką dabar daryti? Gal reikia bandyti su baimėmis kovoti, gal nekreipti į jas dėmesio, o gal sugėdinti vaikus arba net nubausti už "kvailus išsigalvojimus"? Jokiu būdu. Vienintelis kelias, kuriuo einant galima sumažinti baimes, – tai jų priėmimas, pažinimas ir įsisąmoninimas. Taigi išmokite patys ir išmokykite savo vaikus baimes tyrinėti, analizuoti ir priimti.

Kaip ir kiti jausmai, baimė yra reikalinga, ji įspėja mus apie pavojų, apsaugo nuo traumuojančių situacijų, padeda išvengti nemalonių, nepriimtinų įvykių. Jei nebūtų baimės, žmogus tiesiog neišgyventų, nes nemokėtų ir negalėtų apsisaugoti.

Nesijuokiame ir nekovojame

Kaip elgtis su vaiku, kuris bijo? Svarbiausia – nedrauskite jam bijoti, nesijuokite iš jo baimės, nesistenkite su ja kovoti. Geriau išklausykite vaiką, ką jis pasakoja apie savo baimę, pasakykite, kad bijoti yra normalu ir visi žmonės ko nors bijo.

Vaiko baimę reikia pripažinti ir priimti. Pavyzdžiui, jūs su vaiku einate gatve ir sutinkate labai simpatišką ir, jūsų akimis žiūrint, nepavojingą šunį. Tačiau vaikas bijo eiti pro jį ir nori pereiti į kitą kelio pusę, kad tą šunį aplenktų. Gerbkite vaiko pasirinkimą ir nespauskite būtinai eiti pro tą labai gerą ir nepiktą šunelį, o geriau kartu su mažuoju pereikite į kitą kelio pusę ir įvardinkite vaiko baimę: "Matau, kad tu išsigandai šuns. Gerai, mes eisime kita kelio puse". Tada vaikas pasijus išgirstas ir suprastas, be to (o tai labai svarbu), ugdysis savisaugos instinktą ir išmoks pasitikėti savo vidine nuojauta.

Kitas pavyzdys – vaikas bijo vaiduoklio ar pabaisos ir dėl to nenori eiti miegoti. Reikia su vaiku pasikalbėti apie tą pabaisą: "Kaip ji atrodo? Koks jos vardas? Iš kur ji atkeliavo? Ko jai vaiko kambaryje reikia? O kodėl ji naktį nemiega? Gal ji vieniša, jai trūksta draugų? O gal ji alkana? O kokį maistą ji mėgsta?" ir t.t. Tegul vaikas sukuria istoriją apie savo pabaisą ir papasakoja, ką pabaisai reikia duoti ar padaryti, kad ji nustotų lankytis vaiko kambaryje.

Teptuką į rankas

Taip pat labai veiksmingas būdas baimei sumažinti yra nupiešti tai, ko vaikas bijo. Baimės objektui atsidūrus piešimo lape, galime vaiko paklausti: "Ar baisus piešinys? Ką galima piešinyje pakeisti, kad būtų ne taip baisu? Gal ką nors pripiešti, ir pabaisa taps juokinga, o ne baisi?" Tegul vaikas piešinį pakeičia taip, kad būtų nebe taip baisu. Kitas būdas baimėms sumažinti – skaityti arba pasakoti pasakas, istorijas apie baimę, kaip ji įveikiama, apie drąsius veikėjų poelgius. Taip pat labai tinka jūsų asmeninės vaikystės istorijos apie tai, ko bijojo mama ir tėtis, kai buvo maži. Vaikai labai mėgsta klausytis suaugusiųjų, kai jie pasakoja apie savo vaikystę. Tik būtinai pridurkite, kaip jūs baimę prisipratinote arba kaip ji praėjo.

Galima paskatinti vaiką sukurti eilėraštį ar dainelę apie baimę, patartina – su gera pabaiga, kaip baimė sumažėjo arba pranyko. Galima kartu su vaikais vaidinti baimę sukėlusią situaciją, pasitelkiant žaislus arba pasiskirsčius rolėmis.

Baimių priežastys

Baimių priežasčių gali būti įvairiausių:

● Dažnai tai traumuojantis įvykis, pavyzdžiui, artimųjų mirtis, autoavarija, apiplėšimas, skendimas, liga, ilgalaikis išsiskyrimas su artimaisiais, tėvų skyrybos, vaiko pasimetimas parduotuvėje ar kitoje vietoje, gyvenamosios vietos keitimas ir pan. Jeigu baimės, atsiradusios po panašių traumų, trukdo vaikui adaptuotis aplinkoje, bendrauti, aktyviai veikti – reikėtų kreiptis į psichologą.

● Kartais vaikų baimės įspėja apie tai, jog su savo pačių baimėmis nesusidoroja… tėvai. Vaikai tiesiog kopijuoja, perima tėvų baimes. Jeigu mama labai nerimauja dėl savo ar artimųjų sveikatos, bijo ligų – labai dažnai ir vaikas bijos sirgti, į savo ar tėvų ligą reaguos liguistai. Jeigu tėvas pastoviai tikrins, ar užrakintos buto durys, ar įjungta mašinos signalizacija, – tai ir vaikas bijos vagių ir plėšikų. Taigi svarbu patiems suaugusiems pažinti, priimti ir nebėgti nuo savo baimių, papasakoti vaikams, kad ir suaugusieji gali bijoti.

● Kai kada vaikų baimės rodo, kad jie jaučiasi nesaugūs, trūksta ryšio su tėvais, kasdienių taisyklių, ritmo ir bendrumo jausmo. Tada bijodamas vaikas tarsi nori tėvus prie savęs pririšti, parodyti, kad jam reikia dėmesio.

● O kai kurios vaikų baimės tiesiog yra. Jos atsiranda nežinia iš kur ir nežinia kaip praeina. Tiesiog reikia išgyventi tą baimę ir padėti vaikams išbūti su ja pasitelkiant savo ir vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, fantaziją.

Kada baimė pavojinga

Kad ir kaip baimė mums padeda ir pasitarnauja, tačiau gali būti, kad ji užvaldo ir tampa labai nemaloniu, sunkiu, įkyriu jausmu, o kartais – patologija. Kaip atskirti, kada baimė dar normali ir reikalinga, o kada – jau liguista ir būtina gydyti? Yra keletas požymių, kurie įspėja apie tai, kad reikia kreiptis pagalbos į psichologus:

1.Kai sutrinka vaiko miegas (sapnuoja košmarus, šaukia per miegus, lunatikuoja, sunkiai užmiega, labai dažnai prabunda ir pan.)
2.Kai dėl baimių (raganų, baubų, vaiduoklių) vaikas atsisako eiti miegoti arba užmiega tik suaugusio apkabintas, kai gulėdamas iš baimės užsikloja net galvą.
3.Bijodamas (šunų ar kitų gyvūnų) vaikas atsisako eiti į lauką, kur nors važiuoti, eiti į mišką ar pan.
4.Kai dėl baimių vaikas visai negali pabūti atskirai nuo suaugusiųjų, nuolat turi jausti su jais fizinį kontaktą (laikytis už rankos, įsikibti į koją, apsikabinti ir pan.)
5.Kai vaikas mato tai, ko bijo, o realybėje tų dalykų ar žmonių nėra (rodo vorą ir nuo jo bėga, o realiai to voro nėra).
6.Iš baimės vaikas atsisako bendrauti, žaisti, kalbėtis.

Psichologė Rosita Pipirienė

Veidas.lt

Žymės: Baimės , vaikų baimės

Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

"Neseniai sužinojau, kad mano sesers šešiolikmetė dukra buvo pradėjusi vartoti narkotikus. Tai buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Toje šeimoje, o ypač iš mergaitės, kuri visada buvo tyli rami, niekas nesitikėjo šitokios naujienos. Laimei,...


Bus, kaip Dievas duos? Ne, bus, kaip nuspręsiu!

Bus, kaip Dievas duos? Ne, bus, kaip nuspręsiu!

Žinote posakį apie optimistą ir pesimistą? Kai stiklinė yra iki pusės pripildyta, vienas iš jų mato ją puspilnę, kitas – pustuštę. Ir taip skirtingai matyti gali jau maži vaikai. Kaip manote, kokių savybių reikia žmogui, kad jam gyvenime...


Dėl sunkių kuprinių moksleiviai gali turėti sveikatos problemų

Dėl sunkių kuprinių moksleiviai gali turėti sveikatos problemų

Sunkias kuprines nešiojantiems moksleiviams, anot ispanų specialistų, vėliau gali dėl to pasireikšti nugaros skausmai. "Trečdalis ispanų nešasi mokyklon per daug knygų ir kitokių priemonių", - tvirtina medicinos ekspertas Manuelis...


Vaikas neturi apetito? Gali grėsti mažakraujystė

Vaikas neturi apetito? Gali grėsti mažakraujystė

Ir vėl Jūsų vaikas nenoriai kramsnoja daržoves, o gal apskritai neina prie stalo? Tai – tikra kankynė mamytėms, turintiems namie nevalgiuką. Kai kurie tėvai numoja ranka į nevalgantį vaiką, nes mano, kad praleistas valgis – menka bėda....


Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Neseniai leidykla "Katalikų pasaulio leidiniai" publikavo amerikiečių autoriaus Gregory K. Popcak knygą "Ar gandras atnešė, ar kopūstuose radome? Tėvų pokalbiai su vaikais apie intymumą". Norėdamas padėti skaitytojams ugdyti...


Nevaisingos šeimos svajonės kaina – penkiaženklė suma

Nevaisingos šeimos svajonės kaina – penkiaženklė suma

Kaip manote, kiek santaupų turi turėti nevaisinga šeima, norinti pradėti kūdikį padedant medikams? Piniginė išraiška gana įspūdinga. Tačiau naujagimio klyksmas – neįkainojamas. Praėjęs birželis buvo paskelbtas nevaisingų šeimų mėnesiu....


Žaislai vaikams: po muilo burbuliukų pūtimo vaiką išbėrė

Žaislai vaikams: po muilo burbuliukų pūtimo vaiką išbėrė (1)

Į mus kreipėsi susirūpinusi mama, kuri pasakojo, jog pučiant muilo burbulus jos vaikui kilo alerginė reakcija. "Mano vaikas niekada nebuvo alergiškas maistui, jis niekada nesirgo alergija. Neseniai "Senukuose" pirkau muilo burbulų...


Kada su vaiku pradėti kalbėti apie seksą?

Kada su vaiku pradėti kalbėti apie seksą?

Kas yra seksas? Tėvai turėtų aplenkti savo atžalas ir į šį klausimą atsakyti anksčiau nei iš jų išgirs šį klausimą. V.Žukas apgailestavo, kad Lietuvoje kiekvieni tėvai individualiai sprendžia, kada vaikui pasakoti apie seksą? Kaip pavyzdį jis...


Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Pokalbiai su vaiku – tiek kalbėjimas, tiek išklausymas – yra labai svarbūs dėl keleto priežasčių. Visų pirma, tai stiprina tarpusavio ryšį, skatina mažylį mokytis bendravimo, taip pat ugdo jo pasitikėjimą savimi. Be to, jei nuo pat...


Pusryčių svarba vaikams

Pusryčių svarba vaikams

Daug vaikų keliauja į mokyklą nepavalgę pusryčių ir iškenčia tikrai sunkią dieną be energijos, kurios jiems taip reikia. Jūsų vaikai suvalgė patiekalą prieš eidami miegoti, vakare. Šis patiekalas galbūt buvo, o gal nebuvo tinkamai subalansuotas....


Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Prasidėjo kasmetis vaikų sveikatos patikrinimo vajus, kurį kai kurie tėvai vadina laiko švaistymu. „Dėl pažymos vaiką reikia tampyti į polikliniką ir gaišti laiką“, – sako jie. Tai visiškai netikęs požiūris. Apie profilaktinių...


Amerikoje gimusių kūdikių svoris mįslingai mažėja

Amerikoje gimusių kūdikių svoris mįslingai mažėja

Naujagimių svoris Jungtinėse Valstijose pastaraisiais dešimtmečiais mažėja, tačiau mokslininkai negali paaiškinti tokio reiškinio priežasčių, skelbia "New Scientist". Atlikus 36,8 milijonų 1990 - 2005 m. gimusių kūdikių svorio tyrimą...


Ką turėtų žinoti pradedančio darželinuko tėvai? (patarimai)

Ką turėtų žinoti pradedančio darželinuko tėvai? (patarimai)

Tėvai, tik pradėję leisti savo atžalas į lopšelį ar darželį, gali netikėtai susidurti su sunkumais. Specialistai pataria, kaip sumažinti stresą tiek tėvams, tiek vaikams. Sunkiausia vaikams - atitrūkti nuo savo mamos ir pradėti bendrauti su...


Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?

Vien per praėjusį savaitgalį Lietuvoje gelbėtojai ištraukė 17 skenduolių. Nuo metų pradžios šis skaičius siekia 140 - kone dvigubai daugiau nei pernai. Priežastis - neatsargumas Specialistai dėl tokių tragiškų skaičių kaltina žmonių neatsargumą....


Rėkti ant vaikų negalima

Rėkti ant vaikų negalima

Ka­na­dos moks­li­nin­kai vi­suo­me­nei pa­teikė ne­pa­nei­giamų įro­dymų, kad ant vaikų šauk­ti ne­ga­li­ma. Pa­si­ro­do, jei­gu ant žmo­gaus vai­kystėje...


Kiek kas sveria

Kiek kas sveria

Ikimokyklinuką pats laikas supažindinti su įvairių daiktų svoriu, kad jis bent apytiksliai žinotų, ką reiškia "sunku" ar "lengva". Prieš smalsumo kamuojamą mažylį supažindinant su svorių pasauliu, reikėtų įsigyti įvairių...


Mokykla – sudėtinga vaikų darbovietė

Mokykla – sudėtinga vaikų darbovietė

Mokykliniais metais atsiradę ir neišspręsti kompleksai dažnai perauga į stiprius nevisavertiškumo kompleksus. Atsinešti į suaugusiųjų pasaulį jie ne tik trukdo gyventi visavertį gyvenimą bei realizuoti prigimtinius savo gebėjimus, siekti savo...


Nėščiosioms vartojant vitaminą A, geriau išsivysto kūdikių plaučiai

Nėščiosioms vartojant vitaminą A, geriau išsivysto kūdikių plaučiai

Prastai besimaitinančioms nėščiosioms vartojant vitamino A papildus, jų kūdikių plaučiai labiau išsivysto. Šiuos požymius galima pastebėti po devynių metų, rodo JAV mokslininkų atliktas tyrimas. Vitamino A vartojusių moterų vaikų plaučių tūris...


Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Namų valymas, kai yra mažų vaikų, turi savas „žaidimo taisykles“. Viena vertus, valyti lyg ir reikia dažniau, nes norisi, kad mažasis augtų saugioje ir švarioje aplinkoje, kita vertus, baisu, kad didelės koncentracijos cheminiai...


Nepilnamečių naktinis gyvenimas – be apribojimų

Nepilnamečių naktinis gyvenimas – be apribojimų

Policija sako esanti bejėgė sutramdyti naktinį gyvenimą pamėgusius nepilnamečius. Vaiko teisių atstovai tikina, kad didžioji dauguma vaikų naktimis linksminasi su tėvų palaiminimu. Tuo metu Seime užregistruotas projektas, kuriuo siūloma įteisinti...


Kelionės su vaikais

Kelionės su vaikais

Prasideda kelionių ir atostogų metas, tad turbūt ne viena mama ir tėtis susimąsto apie tai kaip palengvinti šį malonumą keliaujant su vaikučiais. Ar įsivaizduojate mažiausią jūsų kelionių pagalbininką, telpantį net į paprasčiausią rankinę? Tai jau...


Kad vaiko pėdutės būtų sveikos: batukai ir linksma mankštelė

Kad vaiko pėdutės būtų sveikos: batukai ir linksma mankštelė

Jei turite vaikučių, greičiausiai ne kartą yra tekę girdėti, kad prasta avalynė gali „sugadinti mažylio pėdutę“. Ir tai visiška tiesa – netinkamai parinkta avalynė gali ne tik deformuoti besivystančią ir augančią pėdutę, bet ir...


Su grybais juokai menki

Su grybais juokai menki

Sunkiai virškinamų grybų vaikams rekomenduojama duoti paragauti tik nuo trejų metų. Kodėl? Grybai yra gana maistingi ir pagal savo sudėtį užima tarpinę vietą tarp gyvulinio ir augalinio maisto. Jų sudėtyje yra glikogeno, t.y. vadinamojo gyvūnų...


Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Nuo mažakraujystės kenčia nemažai ką tik pagimdžiusių mamyčių. Kodėl taip atsitinka ir kaip reikėtų gydytis. Geležies stokos anemija – tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos organizme sumažėja hemoglobino kiekis ir raudonųjų kraujo...


Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

"Virvytės" folkloro ansamblio narių Inetos ir Valdo Zajančkauskų namuose kasdien skamba lietuvių liaudies dainos, o vakarais vaikai – septynerių Adelė ir dvejų Pijus neužmiega be lopšinės, net jei prieš tai būna klausęsi pasakos....


Vaikų smegenis veikia SMS, ne radiacija

Vaikų smegenis veikia SMS, ne radiacija

Australų ekspertai teigia, kad ne radiacija, o nuolatinis standartinių žinučių rašinėjimas veikia mobiliaisiais telefonais besinaudojančių vaikų smegenis. Epidemiologijos profesorius Michaelas Abramsonas iš Monašo universiteto (Australija) savo ir...


Kamieninės ląstelės – naujas požiūris į sveikatą

Kamieninės ląstelės – naujas požiūris į sveikatą

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei...


Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių mamų – jau mažiau

Nepilnamečių motinų skaičius Lietuvoje pastebimai sumažėjo, teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas Marius Petrauskas. Nepaisant to, jau šių metų liepą turėtų būti atidarytas nepilnametėms motinoms skirtas centras, kuriame...


Vaikų nutukimas – nerimą keliantis reiškinys

Vaikų nutukimas – nerimą keliantis reiškinys

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nutukusių vaikų padaugėja 2 proc. Pavyzdžiui, 1970 metais tokių vaikų padaugėjo 0,1 proc. Taigi nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad jau 2010 metais 1...


Liūdni vaikai serga dažniau

Liūdni vaikai serga dažniau

Iš nelaimingų vaikų dažniausiai išauga ligoti žmonės ir invalidai. Prie tokios išvados priėjo mokslininkai iš Londono karališkojo koledžo (King's College London), remdamiesi tyrimo su daugiau nei 7 100 žmonių, gimusių 1950-1955 m.,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9