Gruodžio 8d. Trečiadienis

AR reikia bijoti… baimės

(1) 2013 Sausio 19d.
Peržiūrų skaičius: 34196
AR reikia bijoti… baimės

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas dėmesio?" – rašo ketverių metų Gretos tėveliai.

Pradėdama rašyti straipsnį apie vaikų baimes pagalvojau, kad geriausiai apie tai žino…vaikai. Taigi savo dukterų paklausiau, ko jos bijo. Štai atsakymai. 8-erių Luka bijo, kai yra labai tamsu, kai galime kur nors pavėluoti, vagių, didelių šešėlių, vakare viena eiti į lauką, važiuoti viena vakare troleibusu. 6-erių Toma bijo šunų, pabaisų, vaiduoklių, girtuoklių, viena miegoti naktį, gaisro. Beje, daugelis tėvų klaidingai įsitikinę, jog visos baimės iki mokyklos išaugamos. Visai ne, pagrįstos ar nepagrįstos baimės kartais persekioja juos net iki dešimties.

Vaikų baimių sąrašą galima tęsti, nes nemažai jų bijo vorų, gyvačių, pelių, vandens, gydytojų, karo, avarijų, ligos, mirties, prarasti artimuosius, būti vieni ir t.t. Perskaičius galima ne juokais sunerimti – sąrašas toks ilgas, baimės tokios didelės… Tai ką dabar daryti? Gal reikia bandyti su baimėmis kovoti, gal nekreipti į jas dėmesio, o gal sugėdinti vaikus arba net nubausti už "kvailus išsigalvojimus"? Jokiu būdu. Vienintelis kelias, kuriuo einant galima sumažinti baimes, – tai jų priėmimas, pažinimas ir įsisąmoninimas. Taigi išmokite patys ir išmokykite savo vaikus baimes tyrinėti, analizuoti ir priimti.

Kaip ir kiti jausmai, baimė yra reikalinga, ji įspėja mus apie pavojų, apsaugo nuo traumuojančių situacijų, padeda išvengti nemalonių, nepriimtinų įvykių. Jei nebūtų baimės, žmogus tiesiog neišgyventų, nes nemokėtų ir negalėtų apsisaugoti.

Nesijuokiame ir nekovojame

Kaip elgtis su vaiku, kuris bijo? Svarbiausia – nedrauskite jam bijoti, nesijuokite iš jo baimės, nesistenkite su ja kovoti. Geriau išklausykite vaiką, ką jis pasakoja apie savo baimę, pasakykite, kad bijoti yra normalu ir visi žmonės ko nors bijo.

Vaiko baimę reikia pripažinti ir priimti. Pavyzdžiui, jūs su vaiku einate gatve ir sutinkate labai simpatišką ir, jūsų akimis žiūrint, nepavojingą šunį. Tačiau vaikas bijo eiti pro jį ir nori pereiti į kitą kelio pusę, kad tą šunį aplenktų. Gerbkite vaiko pasirinkimą ir nespauskite būtinai eiti pro tą labai gerą ir nepiktą šunelį, o geriau kartu su mažuoju pereikite į kitą kelio pusę ir įvardinkite vaiko baimę: "Matau, kad tu išsigandai šuns. Gerai, mes eisime kita kelio puse". Tada vaikas pasijus išgirstas ir suprastas, be to (o tai labai svarbu), ugdysis savisaugos instinktą ir išmoks pasitikėti savo vidine nuojauta.

Kitas pavyzdys – vaikas bijo vaiduoklio ar pabaisos ir dėl to nenori eiti miegoti. Reikia su vaiku pasikalbėti apie tą pabaisą: "Kaip ji atrodo? Koks jos vardas? Iš kur ji atkeliavo? Ko jai vaiko kambaryje reikia? O kodėl ji naktį nemiega? Gal ji vieniša, jai trūksta draugų? O gal ji alkana? O kokį maistą ji mėgsta?" ir t.t. Tegul vaikas sukuria istoriją apie savo pabaisą ir papasakoja, ką pabaisai reikia duoti ar padaryti, kad ji nustotų lankytis vaiko kambaryje.

Teptuką į rankas

Taip pat labai veiksmingas būdas baimei sumažinti yra nupiešti tai, ko vaikas bijo. Baimės objektui atsidūrus piešimo lape, galime vaiko paklausti: "Ar baisus piešinys? Ką galima piešinyje pakeisti, kad būtų ne taip baisu? Gal ką nors pripiešti, ir pabaisa taps juokinga, o ne baisi?" Tegul vaikas piešinį pakeičia taip, kad būtų nebe taip baisu. Kitas būdas baimėms sumažinti – skaityti arba pasakoti pasakas, istorijas apie baimę, kaip ji įveikiama, apie drąsius veikėjų poelgius. Taip pat labai tinka jūsų asmeninės vaikystės istorijos apie tai, ko bijojo mama ir tėtis, kai buvo maži. Vaikai labai mėgsta klausytis suaugusiųjų, kai jie pasakoja apie savo vaikystę. Tik būtinai pridurkite, kaip jūs baimę prisipratinote arba kaip ji praėjo.

Galima paskatinti vaiką sukurti eilėraštį ar dainelę apie baimę, patartina – su gera pabaiga, kaip baimė sumažėjo arba pranyko. Galima kartu su vaikais vaidinti baimę sukėlusią situaciją, pasitelkiant žaislus arba pasiskirsčius rolėmis.

Baimių priežastys

Baimių priežasčių gali būti įvairiausių:

● Dažnai tai traumuojantis įvykis, pavyzdžiui, artimųjų mirtis, autoavarija, apiplėšimas, skendimas, liga, ilgalaikis išsiskyrimas su artimaisiais, tėvų skyrybos, vaiko pasimetimas parduotuvėje ar kitoje vietoje, gyvenamosios vietos keitimas ir pan. Jeigu baimės, atsiradusios po panašių traumų, trukdo vaikui adaptuotis aplinkoje, bendrauti, aktyviai veikti – reikėtų kreiptis į psichologą.

● Kartais vaikų baimės įspėja apie tai, jog su savo pačių baimėmis nesusidoroja… tėvai. Vaikai tiesiog kopijuoja, perima tėvų baimes. Jeigu mama labai nerimauja dėl savo ar artimųjų sveikatos, bijo ligų – labai dažnai ir vaikas bijos sirgti, į savo ar tėvų ligą reaguos liguistai. Jeigu tėvas pastoviai tikrins, ar užrakintos buto durys, ar įjungta mašinos signalizacija, – tai ir vaikas bijos vagių ir plėšikų. Taigi svarbu patiems suaugusiems pažinti, priimti ir nebėgti nuo savo baimių, papasakoti vaikams, kad ir suaugusieji gali bijoti.

● Kai kada vaikų baimės rodo, kad jie jaučiasi nesaugūs, trūksta ryšio su tėvais, kasdienių taisyklių, ritmo ir bendrumo jausmo. Tada bijodamas vaikas tarsi nori tėvus prie savęs pririšti, parodyti, kad jam reikia dėmesio.

● O kai kurios vaikų baimės tiesiog yra. Jos atsiranda nežinia iš kur ir nežinia kaip praeina. Tiesiog reikia išgyventi tą baimę ir padėti vaikams išbūti su ja pasitelkiant savo ir vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, fantaziją.

Kada baimė pavojinga

Kad ir kaip baimė mums padeda ir pasitarnauja, tačiau gali būti, kad ji užvaldo ir tampa labai nemaloniu, sunkiu, įkyriu jausmu, o kartais – patologija. Kaip atskirti, kada baimė dar normali ir reikalinga, o kada – jau liguista ir būtina gydyti? Yra keletas požymių, kurie įspėja apie tai, kad reikia kreiptis pagalbos į psichologus:

1.Kai sutrinka vaiko miegas (sapnuoja košmarus, šaukia per miegus, lunatikuoja, sunkiai užmiega, labai dažnai prabunda ir pan.)
2.Kai dėl baimių (raganų, baubų, vaiduoklių) vaikas atsisako eiti miegoti arba užmiega tik suaugusio apkabintas, kai gulėdamas iš baimės užsikloja net galvą.
3.Bijodamas (šunų ar kitų gyvūnų) vaikas atsisako eiti į lauką, kur nors važiuoti, eiti į mišką ar pan.
4.Kai dėl baimių vaikas visai negali pabūti atskirai nuo suaugusiųjų, nuolat turi jausti su jais fizinį kontaktą (laikytis už rankos, įsikibti į koją, apsikabinti ir pan.)
5.Kai vaikas mato tai, ko bijo, o realybėje tų dalykų ar žmonių nėra (rodo vorą ir nuo jo bėga, o realiai to voro nėra).
6.Iš baimės vaikas atsisako bendrauti, žaisti, kalbėtis.

Psichologė Rosita Pipirienė

Veidas.lt

Žymės: Baimės , vaikų baimės

Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Tai, kad lytiniai santykiai - vienintelis būdas susilaukti palikuonių ir perduoti kitoms kartoms genetinę informaciją iš esmės keistis XXI a. Tai, kad Dievas ar gamta sukūrė dvi lytis, pripažįstama pačia geriausia idėja pramogų industrijos...


Išsėtine skleroze sergantys vaikai negauna gyvybiškai svarbių vaistų

Išsėtine skleroze sergantys vaikai negauna gyvybiškai svarbių vaistų

Nevaikiška liga - išsėtine skleroze sergantys vaikai negali gauti gyvybiškai jiems svarbių vaistų, nes jie skirti suaugusiems ligoniams gydyti. Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius, atlikęs tyrimą dėl mažamečiams vaikams neskiriamų...


Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

"Ar tu klausaisi manes? Ar aš tau neliepiau apsirengti? Aliooo?! Lauke šalta..." - štai tokiu principu vyksta daugelis dialogų tarp tėvų ir jų mažųjų atžalų. Atrodo, tarsi viskas, kas jiems sakoma, arba negirdima, arba pro vieną ausį...


Kūdikių ir vaikų ūgio-svorio lentelė

Kūdikių ir vaikų ūgio-svorio lentelė (1)

Čia rasite kūdikių ir vaikų ūgio bei svorio lenteles pagal amžiaus grupes. Atskirai pateikiame mergaičių ir berniukų lenteles, galvos perimetro lentelės.


Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kasdien dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų miršta 1 tūkst. 500 moterų

Kiekvieną dieną dėl išvengiamų nėštumo ar gimdymo komplikacijų pasaulyje miršta 1 tūkst. 500 moterų. Nuo 1990-ųjų šis skaičius pasiekė 10 milijonų. Dažniausiai gimdyvių mirtys registruojamos Pietų Azijoje ir Afrikoje į pietus nuo Sacharos,...


Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai yra blogi prototipai berniukams, nes skatina gyvenimo būdą, paremtą prievarta ir kerštu, tikina psichologai. Kaip rašo britų "The Daily Telegraph", berniukams žiūrėti, kaip superherojai sumuša blogiukus nėra...


Ar mokome savo vaikus būti lietuviais?

Ar mokome savo vaikus būti lietuviais?

Su šeima gyvename čia, Vilniuje. Turime trejetą dukrų, ir jau kuris laikas, žvelgdama į augančius ne tik savo, bet ir draugų vaikus, susimąstau – o mes, ant Nepriklausomybės atkūrimo ribos gimusieji, ar mokome juos būti lietuviais? Ir ar tai...


Keistuolis mokykloje, nepritapėlis visą gyvenimą?

Keistuolis mokykloje, nepritapėlis visą gyvenimą?

Šiandien psichologai vis dažniau prabyla apie tai, kad moksliukai ir keistuoliai, nepritapę mokykloje ir dėl savo neįprastų pomėgių buvę išjuokti, išauga į kūrybingas, įdomias ir visokeriopai sėkmingas asmenybes, rašo "The New York...


Noriu berniuko, noriu mergaitės

Noriu berniuko, noriu mergaitės

Kiekvienas pritars – svarbiausia, kad mažylis gimtų sveikas. Tačiau nemažai porų, ypač tos, kurios jau turi vieną vaikutį, svajoja susilaukti dar ir tam tikros lyties mažylio. Kaip suplanuoti būsimo kūdikio lytį rūpėjo dar senovės graikams....


Anestezija gali sutrikdyti vaikų vystimąsi ir elgesį

Anestezija gali sutrikdyti vaikų vystimąsi ir elgesį

Tyrimai rodo, kad kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje bendrąją nejautrą patyrusiems vaikams pasireiškia elgesio ir vystymosi sutrikimų. Tačiau rezultatus kol kas reikėtų vertinti atsargiai ir tėvams nereikėtų atsisakyti jų vaikams būtinų...


Homeopatiniai vaistai: mitai ir tiesa

Homeopatiniai vaistai: mitai ir tiesa

Ką žinome apie homeopatiją? Daugelis pasakys, kad tai natūralus gydymo metodas. Tiesa, ne ką mažesnė dalis teigs, jog homeopatija yra gydymas vaistažolėmis. Kiti papildys, kad tai gydymas labai mažomis vaisto dozėmis. Skeptikai pridurs, kad jeigu...


Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Ekspertai: gimdyti reikėtų nelaukiant keturiasdešimtmečio

Kaip elgtis nėščiajai, kad pagimdytų sveiką kūdikį? Ką valgyti, kad mažylis nebūtų alergiškas? Ar galima dažyti plaukus, lakuoti nagus? Pokalbis apie tai – su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove...


Kūdikių maitinimas krūtimi: už ir prieš?

Kūdikių maitinimas krūtimi: už ir prieš?

Nuomonių apie maitinimo krūtimi teikiamą naudą yra be galo daug. Įvairūs moksliniai tyrimai skelbia, kad kūdikiai, maitinti mamos pienu, užauga judresni, sumanesni, aukštesni, tvirtesni ir sveikesni: rečiau serga ausų infekcijomis, plaučių...


Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Ir vėl rašome apie miegą. Ne todėl, kad būtų labai jau novatoriški tyrimų rezultatai, bet tiesiog nors truputi ir patys norime prisidėti prie sveikesnio gyvenimo būdo propagavimo. Tuo labiau, jog dabar žmonės ir ypač jaunimas, dažnai pamiršta žodį...


Vaiko ląstelės kone visą gyvenimą lieka su mama

Vaiko ląstelės kone visą gyvenimą lieka su mama

Pastojimo metu motinos organizme vyksta ypatingas natūralios imunotolerancijos procesas. Imunotolerancija yra tokia stipri, jog motinos organizme net keliasdešimt metų po gimdymo galima rasti gyvuojančių ląstelių su vaiko DNR. Šis ypatingas...


Kūdikiai nėra tokie "kvaili" kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

Kūdikiai nėra tokie "kvaili" kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

Seniai pastebėta, kad vienerių metų vaiką labai lengva aplošti žaidžiant antpirščiais - net jei žaidžiama atvirai, negudraujant. Ir pagrindinė priežastis yra ne vaiko kvailumas, ar nepakankamai susiformavusi trumpalaikė atmintis, o dėmesys, kurį...


Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pusryčiai turi įtakos mažylio atminčiai, dėmesio koncentracijai ir bendravimui kolektyve. Vaikai, kurie neatsisako pusryčių, yra mažiau irzlūs, lengviau sprendžia užduotis, imlesni lavinimuisi, o pusryčius...


Kaip pasakyti "ne" dar vienam žaisliukui?

Kaip pasakyti "ne" dar vienam žaisliukui?

Daugeliui matytas vaizdelis: mažylis parduotuvėje stovi prie žaislų lentynos, trepsi kojytėmis ir rėkia: "Noriu", "Nupirk". Konfliktas lyg ir garantuotas. O gal jo galima išvengti? Nemanykite, kad esate blogi tėvai, jeigu...


Paaugliai apie lytinius santykius praneša socialiniuose tinklalapiuose

Paaugliai apie lytinius santykius praneša socialiniuose tinklalapiuose

Paauglių domėjimasis seksu virtualioje erdvėje - pirmasis ženklas tėvams, kad būtina vaikui papasakoti apie seksą. Kaip rašo healthday.com, mokslininkai atliko tyrimą ir pastebėjo, kad paaugliai, kurie dažnai kalba apie seksą virtualioje erdvėje,...


Užkonservuota motinystė: nauja teisė rinktis

Užkonservuota motinystė: nauja teisė rinktis

Naujas transplantologijos pasiekimas įkvėpė viltį nevaisingoms moterims ir sukėlė ekspertų, perspėjančių apie galimybės moterims "išsiimti ir pasidėti" savo kiaušides, kol jų prireiks, pavojų. Praėjusį antradienį Londono Portlando...


Kaip susilaukti sveiko vaiko

Kaip susilaukti sveiko vaiko

Net trečdalis planuojančiųjų kūdikius tiksliai nežino, kaip tai padaryti. Nors šiuolaikinės medicinos priemonės leidžia tiksliai atlikti daugelį tyrimų prieš nėštumą, nėštumo metu ir tik gimus kūdikiui, tačiau vos trečdalis planuojančių pastoti...


Psichologas vaiką į darželį leisti pataria tik nuo ketverių

Psichologas vaiką į darželį leisti pataria tik nuo ketverių

Ankstyvas vaiko atitraukimas nuo motinos yra vienas didžiausių rizikos faktorių, kaip galima sugadinti žmogui gyvenimą, teigė vaikų psichologas Andrius Atas, ragindamas vykdančiuosius valstybinę politiką atsigręžti į šeimą. Psichologas teigiamai...


Ką žinote apie ekologiškus termometrus?

Ką žinote apie ekologiškus termometrus?

Ekologija ar ekologiška gyvensena šiandienos visuomenėje yra gana "madingi" žodžiai, bet tai turėtų būti ne tik madingi žodžiai. Ekologiška gyvensena turėtų būti suprantama kur kas plačiau nei tik tai, kokį maistą mes valgome ar kokią...


Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Jie žaidžia mirtimi, išranda vis naujų svaiginimosi būdų ir jaučiasi nemirtingi. Jie – mūsų vaikai, tampantys spuoguotais paaugliais. Tačiau "supermenų" šarvai nukrinta vaikų ir paauglių psichiatrės kabinete. Paaugliai žudosi tam,...


Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Šveicarijos parama svariai prisidės prie sveikatos paslaugų kokybės nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams gerinimo Lietuvoje. Tai susitikime su Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovais ir specialistais pabrėžė Šveicarijos paramos biuro...


Žydrė Dargužytė. Sveikas maistas – sveikas vaikas

Žydrė Dargužytė. Sveikas maistas – sveikas vaikas

Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai rodo, kad vaiko sveikos mitybos įpročiai susiformuoja iki trejų metų. Taigi tėvai turėtų dėti daug pastangų, kad jų vaikas netaptų saldžių ir riebių produktų gerbėjas. Juk pirmiausia vaikas mokosi...


Paveldimos medžiagų apykaitos ligos

Paveldimos medžiagų apykaitos ligos

Jeigu paveldimosios medžiagų apykaitos ligos pastebimos laiku ir iš karto suteikiama pagalba, mažylis vystosi normaliai. Paveldimosios medžiagų apykaitos ligos atsiranda dėl genų pakitimų (mutacijų). Dalis tokių ligų perduodamos iš kartos į kartą,...


Cezario pjūvis keičia kūdikio leukocitų DNR

Cezario pjūvis keičia kūdikio leukocitų DNR

Švedijos mokslininkai pranešė aptikę DNR mutacijas, kurios esą gali paaiškinti, kodėl po Cezario pjūvio operacijų gimusiems vaikams gresia didesnis imuninės sistemos pakitimų sukeltų ligų, tarp jų astmos, diabeto ir vėžio, pavojus. Karolinska...


Naujos rekomendacijos: po persileidimo neatidėliokite nėštumo

Naujos rekomendacijos: po persileidimo neatidėliokite nėštumo

Mokslininkai vėl nesutaria. Nuo 2005 metų Pasaulio sveikatos organizacija rekomendavo po persileidimo kitą nėštumą atidėti ne mažiau kaip 6 mėnesius. Tačiau Škotijos mokslininkai nustatė, kad tikimybė išnešioti sveiką vaisių didesnė yra tada, jei...


Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Per savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai išaugo. Gripas šiemet labiau atakuoja suaugusiuosius. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 13 suaugusiųjų. Šia liga...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9