Spalio 19d. Šeštadienis

AR reikia bijoti… baimės

(1) 2013 Sausio 19d.
Peržiūrų skaičius: 34196
AR reikia bijoti… baimės

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas dėmesio?" – rašo ketverių metų Gretos tėveliai.

Pradėdama rašyti straipsnį apie vaikų baimes pagalvojau, kad geriausiai apie tai žino…vaikai. Taigi savo dukterų paklausiau, ko jos bijo. Štai atsakymai. 8-erių Luka bijo, kai yra labai tamsu, kai galime kur nors pavėluoti, vagių, didelių šešėlių, vakare viena eiti į lauką, važiuoti viena vakare troleibusu. 6-erių Toma bijo šunų, pabaisų, vaiduoklių, girtuoklių, viena miegoti naktį, gaisro. Beje, daugelis tėvų klaidingai įsitikinę, jog visos baimės iki mokyklos išaugamos. Visai ne, pagrįstos ar nepagrįstos baimės kartais persekioja juos net iki dešimties.

Vaikų baimių sąrašą galima tęsti, nes nemažai jų bijo vorų, gyvačių, pelių, vandens, gydytojų, karo, avarijų, ligos, mirties, prarasti artimuosius, būti vieni ir t.t. Perskaičius galima ne juokais sunerimti – sąrašas toks ilgas, baimės tokios didelės… Tai ką dabar daryti? Gal reikia bandyti su baimėmis kovoti, gal nekreipti į jas dėmesio, o gal sugėdinti vaikus arba net nubausti už "kvailus išsigalvojimus"? Jokiu būdu. Vienintelis kelias, kuriuo einant galima sumažinti baimes, – tai jų priėmimas, pažinimas ir įsisąmoninimas. Taigi išmokite patys ir išmokykite savo vaikus baimes tyrinėti, analizuoti ir priimti.

Kaip ir kiti jausmai, baimė yra reikalinga, ji įspėja mus apie pavojų, apsaugo nuo traumuojančių situacijų, padeda išvengti nemalonių, nepriimtinų įvykių. Jei nebūtų baimės, žmogus tiesiog neišgyventų, nes nemokėtų ir negalėtų apsisaugoti.

Nesijuokiame ir nekovojame

Kaip elgtis su vaiku, kuris bijo? Svarbiausia – nedrauskite jam bijoti, nesijuokite iš jo baimės, nesistenkite su ja kovoti. Geriau išklausykite vaiką, ką jis pasakoja apie savo baimę, pasakykite, kad bijoti yra normalu ir visi žmonės ko nors bijo.

Vaiko baimę reikia pripažinti ir priimti. Pavyzdžiui, jūs su vaiku einate gatve ir sutinkate labai simpatišką ir, jūsų akimis žiūrint, nepavojingą šunį. Tačiau vaikas bijo eiti pro jį ir nori pereiti į kitą kelio pusę, kad tą šunį aplenktų. Gerbkite vaiko pasirinkimą ir nespauskite būtinai eiti pro tą labai gerą ir nepiktą šunelį, o geriau kartu su mažuoju pereikite į kitą kelio pusę ir įvardinkite vaiko baimę: "Matau, kad tu išsigandai šuns. Gerai, mes eisime kita kelio puse". Tada vaikas pasijus išgirstas ir suprastas, be to (o tai labai svarbu), ugdysis savisaugos instinktą ir išmoks pasitikėti savo vidine nuojauta.

Kitas pavyzdys – vaikas bijo vaiduoklio ar pabaisos ir dėl to nenori eiti miegoti. Reikia su vaiku pasikalbėti apie tą pabaisą: "Kaip ji atrodo? Koks jos vardas? Iš kur ji atkeliavo? Ko jai vaiko kambaryje reikia? O kodėl ji naktį nemiega? Gal ji vieniša, jai trūksta draugų? O gal ji alkana? O kokį maistą ji mėgsta?" ir t.t. Tegul vaikas sukuria istoriją apie savo pabaisą ir papasakoja, ką pabaisai reikia duoti ar padaryti, kad ji nustotų lankytis vaiko kambaryje.

Teptuką į rankas

Taip pat labai veiksmingas būdas baimei sumažinti yra nupiešti tai, ko vaikas bijo. Baimės objektui atsidūrus piešimo lape, galime vaiko paklausti: "Ar baisus piešinys? Ką galima piešinyje pakeisti, kad būtų ne taip baisu? Gal ką nors pripiešti, ir pabaisa taps juokinga, o ne baisi?" Tegul vaikas piešinį pakeičia taip, kad būtų nebe taip baisu. Kitas būdas baimėms sumažinti – skaityti arba pasakoti pasakas, istorijas apie baimę, kaip ji įveikiama, apie drąsius veikėjų poelgius. Taip pat labai tinka jūsų asmeninės vaikystės istorijos apie tai, ko bijojo mama ir tėtis, kai buvo maži. Vaikai labai mėgsta klausytis suaugusiųjų, kai jie pasakoja apie savo vaikystę. Tik būtinai pridurkite, kaip jūs baimę prisipratinote arba kaip ji praėjo.

Galima paskatinti vaiką sukurti eilėraštį ar dainelę apie baimę, patartina – su gera pabaiga, kaip baimė sumažėjo arba pranyko. Galima kartu su vaikais vaidinti baimę sukėlusią situaciją, pasitelkiant žaislus arba pasiskirsčius rolėmis.

Baimių priežastys

Baimių priežasčių gali būti įvairiausių:

● Dažnai tai traumuojantis įvykis, pavyzdžiui, artimųjų mirtis, autoavarija, apiplėšimas, skendimas, liga, ilgalaikis išsiskyrimas su artimaisiais, tėvų skyrybos, vaiko pasimetimas parduotuvėje ar kitoje vietoje, gyvenamosios vietos keitimas ir pan. Jeigu baimės, atsiradusios po panašių traumų, trukdo vaikui adaptuotis aplinkoje, bendrauti, aktyviai veikti – reikėtų kreiptis į psichologą.

● Kartais vaikų baimės įspėja apie tai, jog su savo pačių baimėmis nesusidoroja… tėvai. Vaikai tiesiog kopijuoja, perima tėvų baimes. Jeigu mama labai nerimauja dėl savo ar artimųjų sveikatos, bijo ligų – labai dažnai ir vaikas bijos sirgti, į savo ar tėvų ligą reaguos liguistai. Jeigu tėvas pastoviai tikrins, ar užrakintos buto durys, ar įjungta mašinos signalizacija, – tai ir vaikas bijos vagių ir plėšikų. Taigi svarbu patiems suaugusiems pažinti, priimti ir nebėgti nuo savo baimių, papasakoti vaikams, kad ir suaugusieji gali bijoti.

● Kai kada vaikų baimės rodo, kad jie jaučiasi nesaugūs, trūksta ryšio su tėvais, kasdienių taisyklių, ritmo ir bendrumo jausmo. Tada bijodamas vaikas tarsi nori tėvus prie savęs pririšti, parodyti, kad jam reikia dėmesio.

● O kai kurios vaikų baimės tiesiog yra. Jos atsiranda nežinia iš kur ir nežinia kaip praeina. Tiesiog reikia išgyventi tą baimę ir padėti vaikams išbūti su ja pasitelkiant savo ir vaikų vaizduotę, kūrybiškumą, fantaziją.

Kada baimė pavojinga

Kad ir kaip baimė mums padeda ir pasitarnauja, tačiau gali būti, kad ji užvaldo ir tampa labai nemaloniu, sunkiu, įkyriu jausmu, o kartais – patologija. Kaip atskirti, kada baimė dar normali ir reikalinga, o kada – jau liguista ir būtina gydyti? Yra keletas požymių, kurie įspėja apie tai, kad reikia kreiptis pagalbos į psichologus:

1.Kai sutrinka vaiko miegas (sapnuoja košmarus, šaukia per miegus, lunatikuoja, sunkiai užmiega, labai dažnai prabunda ir pan.)
2.Kai dėl baimių (raganų, baubų, vaiduoklių) vaikas atsisako eiti miegoti arba užmiega tik suaugusio apkabintas, kai gulėdamas iš baimės užsikloja net galvą.
3.Bijodamas (šunų ar kitų gyvūnų) vaikas atsisako eiti į lauką, kur nors važiuoti, eiti į mišką ar pan.
4.Kai dėl baimių vaikas visai negali pabūti atskirai nuo suaugusiųjų, nuolat turi jausti su jais fizinį kontaktą (laikytis už rankos, įsikibti į koją, apsikabinti ir pan.)
5.Kai vaikas mato tai, ko bijo, o realybėje tų dalykų ar žmonių nėra (rodo vorą ir nuo jo bėga, o realiai to voro nėra).
6.Iš baimės vaikas atsisako bendrauti, žaisti, kalbėtis.

Psichologė Rosita Pipirienė

Veidas.lt

Žymės: Baimės , vaikų baimės

Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

P.Mažylio gimdymo namuose gimė tūkstantasis naujagimis šiais metais. Šioje įstaigoje legalizuotas mokestis už gimdymą: jaunosios mamos moka ne į gydytojo kišenę, o į gimdymo namų kasą. "Nuostabus jausmas apėmė. Žodžiais dar nemoku jo...


Vaiko asmenybės DNR tyrimas

Vaiko asmenybės DNR tyrimas

Būti tėvais yra įdomi ir neįkainojama patirtis, bet tai gana sudėtinga, nes, nežinant savo vaiko galimybių ir jų tikrųjų gebėjimų bei trūkumų, ne visada yra paprasta. Argi nebūtų puiku, jei jūs galėtumėte nuo pat savo vaikų kūdikystės sužinoti jų...


Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kartais tėvus apima jausmas, kad vaikai tik ir laukia, kada galės įžeisti, suerzinti ar išvesti iš kantrybės… Negi jie tai daro tyčia? Panašių klausimų išgirstu vis dažniau: juos užduoda tėvai, atėję į konsultacijas dėl išdykusių ir beveik...


Atostogauti reikia sveikai

Atostogauti reikia sveikai

Moksleivių paklausus, kaip jie žada leisti atostogas, ne vienas atsakytų – labai ilgai miegosiu ir darysiu, ką norėsiu. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia atostogauti sveikai. Vaikui miegoti yra sveika. Miego metu atsistato...


Pipiras kremta abstrakcijas

Pipiras kremta abstrakcijas

Mažylis jį supantį pasaulį suvokia tokį, kokį jam parodome mes, suaugusieji. Žinoma, metinukui dar per sunku mąstyti abstrakčiai. Tačiau pradėti lavinti vaizduotę jau galima. Juk dar vežimėlyje sėdinčio vaikučio žvilgsnį, žiūrėk, ima ir patraukia...


Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Kai pirmą kartą tėvai pamato dar negimusio savo kūdikio atvaizdą ultragarso aparato ekrane, tai jiems tampa turbūt įsimintiniausia akimirka gyvenime. Dabar nėščiosios galės netik pamatyti, bet ir palaikyti savo dar negimusio kūdikio maketą...


Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo dažniau gimsta apsigimę kūdikiai

Po nevaisingumo gydymo tikimybė susilaukti apsigimusio kūdikio yra dvigubai didesnė nei pastojus natūraliai. Taip teigia Prancūzijos mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tyrimo išvados atliktos ištyrus 15162 vaikus. "Ne natūraliu būdu pastojus...


Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

"Neseniai sužinojau, kad mano sesers šešiolikmetė dukra buvo pradėjusi vartoti narkotikus. Tai buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Toje šeimoje, o ypač iš mergaitės, kuri visada buvo tyli rami, niekas nesitikėjo šitokios naujienos. Laimei,...


Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Besilaukiančios moters ir kūdikio ryšio neįmanoma su kuo nors palyginti. Tai nepakartojamas gyvenimo įvykis. Su kūdikiu ją sieja dvasinis, emocinis ir kūno ryšys. Nėščios moters kūnas per devynis mėnesius pasiruošia optimaliai aprūpinti augantį...


Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – nuostabus atostogų metas tiek vaikams, tiek tėvams. Atsiranda daugiau laiko pabūti vieniems su kitais. Deja, ne visada tas laikas tampa toks jau nuostabus. Atostogų metu tėvai nebegali pasislėpti už savo darbų rutinos, o vaikai...


Penkios naujagimių keistenybės

Penkios naujagimių keistenybės

Didelės bambutės, paaugliškas odos bėrimas ir pabrinkusios krūtys – tai tik keli dalykai, smarkiai nustebinantys naujagimių tėvus. Yra ir daugiau mažylių išvaizdos keistenybių, nors tai visai normalu bei nepavojinga. Trijų keturių savaičių...


Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vaikai taip mėgsta cukrų. JAV atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vaikai, kuriems patinka labai saldūs gėrimai, greičiau auga, praneša BBC. "Vaikams patinka saldainiai, jie deda cukraus ant cukraus pudra...


Kai jau niekas nebegelbėja ir nusvyra rankos, padeda Dr.Hauschka MED odos priežiūra

Kai jau niekas nebegelbėja ir nusvyra rankos, padeda Dr.Hauschka MED odos priežiūra

„- Žmonės pamiršo šią tiesą,- tarė lapė.- Bet tu neturi jos pamiršti. Pasidarai amžinai atsakingas už tą, su kuo susibičiuliauji. Tu atsakingas už savo rožę..." Antuanas de Sent-Egziuperi „Mažasis princas"


Grįžome į darželius ir mokyklas: ar tikrai dėl vaikų ligų visada kaltos bakterijos ir virusai kolektyve?

Grįžome į darželius ir mokyklas: ar tikrai dėl vaikų ligų visada kaltos bakterijos ir virusai kolektyve?

Nė vienas vaikas neužauga be ligų. Peršalimo ligos, virusinės infekcijos formuoja imunitetą. Kaip padėti, kad liga praeitų lengviau ir be komplikacijų? Ką turėtume padaryti, kad organizmo adaptacija vyktų švelniai, be didelių iššūkių sveikatai? Ar...


Kodėl ne visi mažyliai vikrūs?

Kodėl ne visi mažyliai vikrūs?

Kodėl, susiruošusios į miestą su 5-6 metų vaiku, vienos mamos gali lengvai praleisti kelias valandas, o kitos pastoviai turi sukti galvą kur pasodinti pailsėti vaiką, kuris vos ne kas 10 minučių skundžiasi kojų nuovargiu ir nenoru eiti toliau?...


Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai...


Kaip tėvų dėmesys vaikams priklauso nuo metų sezono?

Kaip tėvų dėmesys vaikams priklauso nuo metų sezono?

Tėvai vasaros metu savo mažamečiams vaikams skiria žymiai daugiau dėmesio negu kitais metų laikai. Tačiau vis dar neplanuoja vaikų turiningo laisvalaikio. Beveik trečdalis, t.y. 30 proc., tėvų teigė, kad per vasaros atostogas vaikai ilgiau bus su...


Ryšys su tėvais formuojasi dar motinos pilve

Ryšys su tėvais formuojasi dar motinos pilve

Norite sveiko ir laimingo vaiko? "Klausykitės klasikinės muzikos ir negalvokite apie vaiko lytį", – būsimiems tėvams pataria psichologė. Akušerės patarimai žemiškesni: "Išmeskite buityje naudojamus chemikalus ir žiūrėkite, ką...


Ketvirtadalis britų naudoja televiziją "kaip auklę"

Ketvirtadalis britų naudoja televiziją "kaip auklę"

Ketvirtadalis mažus vaikus auginančių britų teigia, kad naudoja televiziją "kaip auklę", rodo neseniai atliktos apklausos rezultatai, kuriais remiasi BBC naujienų tarnyba. Maždaug 70 proc. iš 1 tūkst. tėvų ir mamų, kurie buvo apklausti...


Kaip sudominti vaiką knyga?

Kaip sudominti vaiką knyga?

Tėvai dažnai klausia: kaip sudominti vaiką knyga, ką daryti, kad vaikas mėgtų skaityti? Atsakymas labai paprastas – reikia ne tik turėti knygų namuose, bet ir patiems jas skaityti. Vaikas, nuo mažų dienų stebėdamas tokį suaugusiųjų elgesį,...


JEI NERAMU AR PASIVYSIT BENDRAAMŽIUS

JEI NERAMU AR PASIVYSIT BENDRAAMŽIUS

Šiais metais Abromiškių reabilitacijos ligoninės vaikų skyriuje pradėtos teikti Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos (toliau – ankstyvoji reabilitacija) ambulatorinės paslaugos. Iki šiol Elektrėnų savivaldybėje tokios asmens...


Motinystės dovana

Motinystės dovana

Skaičiau vieną straipsnį apie motinystę ir apsiašarojau. Ėmiau mąstyti, kokia graži, neįkainojama toji motinystė... Kai džiaugsmas ir skausmas susipina kaip geriausi ir neišskiriami draugai, kai tą pačią dieną gali prasiausti atšiauriausia žiema...


Mūsų vaikų akytės

Mūsų vaikų akytės

Visi mes žinome seną tiesą, kad vaikų akimis reikia rūpintis nuo mažens. Vaikučių tėveliai turėtų žinoti, kad ,laiku pastebėjus pakitimus, regėjimo problemas dar įmanoma ištaisyti. Tiesiog reikia netingėti ir šiek tiek pasidomėti. Dažniausias...


Vasarą gimę vaikai - aukštesni ir stipresni

Vasarą gimę vaikai - aukštesni ir stipresni

Bristolio universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai 18 metų stebėjo tūkstančius šeimų ir padarė išvadą, kad vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje gimę vaikai yra aukštesni ir stipresni nei jų bendraamžiai. Šiltuoju metų laikų gimusių vaikų...


Princesių manija

Princesių manija

„Beatričei – penkeri. Man neramu, kad jos mėgstamiausias užsiėmimas – puoštis ir gražintis, kad ji savo gyvenimo neįsivaizduoja be blizgaus nagų lako ir yra išprotėjusi dėl rožinės spalvos. Štai šiandien ji ruošiasi į dar vieną...


Dėl nežinomų priežasčių mergaitės bręsta vis anksčiau

Dėl nežinomų priežasčių mergaitės bręsta vis anksčiau

Dabartinės kartos mergaičių lytinis brendimas vidutiniškai prasideda joms nesulaukus nė 10 metų, atskleidė Danijos mokslininkų tyrimas. Šio reiškinio priežastys kol kas neaiškios. Naujausio tyrimo rezultatai užminė mokslininkams mįslę dėl tokio...


Vaikų kojų skausmai

Vaikų kojų skausmai

Turbūt nė vienas vaikas neužauga nesiskundęs kojų skausmais. Jų priežastys gali būti įvairiausios – nuo paprasčiausio sumušimo iki sunkiausių kaulų-raumenų sistemos ligų. Jų prognozė labai priklauso nuo tikslios diagnozės nustatymo laiko....


Tėvai ir vaikai. Kaip smagu jaustis gera mama ir geru tėčiu

Tėvai ir vaikai. Kaip smagu jaustis gera mama ir geru tėčiu

Vaikų ir tėvų tarpusavio santykiai - šeimos pamatas, neretai netvirtas, jei šeimoje savitarpio supratimą ir meilę keičia išdidumas, egoizmas, nuolatinis skubėjimas, nenoras matyti čia pat egzistuojančių problemų, vengimas kalbėti(s). Kaip padėti...


Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Ir vėl rašome apie miegą. Ne todėl, kad būtų labai jau novatoriški tyrimų rezultatai, bet tiesiog nors truputi ir patys norime prisidėti prie sveikesnio gyvenimo būdo propagavimo. Tuo labiau, jog dabar žmonės ir ypač jaunimas, dažnai pamiršta žodį...


Kai lauke šalta...

Kai lauke šalta...

Prasidedantis šildymo sezonas kelia ne tik finansinius, bet ir sveikatos rūpesčius. Ruduo, žiema – laikotarpiai, kuomet padaugėja susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu. Sveikatos saugos reikalavimai ikimokyklinio...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9