REXSAN

Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną nėra lengva

Prašau patarti, kaip apskaičiuoti mano vaisingas dienas. Kodėl mylėdamasi iš karto po mėnesinių aš niekaip nepastoju? Pirmą vaiką gimdžiau, kai pastojau per mėnesines. Mano daktarė sako, kad aš sveika, ji taip pat sako, kad ovuliacija įvyksta, nes ciklas reguliarus. Jokių žaizdelių ir miomų neturiu, tai kodėl 4 metai nepastoju?

L.

Vilniaus Šeškinės poliklinikos moterų konsultacijos vedėja, gydytoja akušerė – ginekologė Vilma Vasjanova:

– Ovuliacijos faktas nebūtinai reiškia, kad moteris yra vaisinga ar nevaisinga. Tai žymiai sudėtingesnis procesas, kuriame dalyvauja kiaušidės, kiaušintakiai, gimda, gimdos kaklelis, makštis ir, be abejo, vyro sperma. Bet kuriame šių etapų gali atsirasti kliūtis pastojimui.

Jei ilgai nepastojate, negaiškite laiko, kreipkitės į vaisingumo specialistus. Juos rasite visuose didžiuosiuose miestuose.

Per pirmuosius metus, turėdamos reguliarius lytinius santykius, nesisaugodamos nėštumo ir nevartodamos kontracepcijos, pastoja apie 84 proc. moterų. Didžiausia tikimybė pastoti yra tada, kai pora turi reguliarius lytinius santykius kas dvi tris dienos.

Moterų vaisingumas, skirtingai nuo vyrų, mažėja joms senstant. Moters gebėjimas pastoti paprastai nepriklauso nei nuo „žaizdelių”, nei nuo miomų turėjimo. Pagrindinės pastojimo sąlygos yra visavertė ovuliacija, pratekami kiaušintakiai, vaisinga sperma. Bet net ir išpildžius šias sąlygas pastojimo galimybės nėra vienodos.

Reguliarūs, kas 26-30 dienų besikartojantys ciklai dažniausiai reiškia, kad ovuliacija vyksta. Ovuliacija – tai subrendusios kiaušialąstės išėjimas iš kiaušidės į pilvo ertmę. Kiaušintakių fimbrijos, tam tikros judrios ataugėlės, kiaušialąstę pačiumpa ir pradeda stumti kiaušintakiu gimdos link. Jeigu pakeliui subrendusi kiaušialąstė sutinka spermatozoidą, ji gali būti apvaisinta. Tačiau jei apvaisinimo neįvyko, kiaušialąstė slenka gimda žemyn ir pasišalina lauk arba sunyksta.

Normos atvejais, esant reguliariam ciklui, ovuliacija paprastai įvyksta 14 dienų iki kitų mėnesinių. Bet nebūtinai. Skirtingoms moterims, ir netgi tai pačiai moteriai skirtingais mėnesiais ovuliacija gali vykti skirtingomis dienomis, arba nevykti visai. Su amžiumi mažėjantis folikulų skaičius mažina galimybę subrandinti sveiką kiaušialąstę, reikalingą sėkmingam pastojimui. Ovuliacijai kenkia ir per didelis kūno svoris, nutukimas, stresai, dideli fiziniai ir psichiniai krūviai. Ovuliacijos priešu gali tapti ne tik svorio perteklius, bet ir trūkumas, o taip pat skydliaukės ligos.

Tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną yra pakankamai sunku. Kas moka, gali naudotis bazalinės temperatūros kreivėmis ir gleivių matavimais. Deja, to moterys nemoka, o ir dauguma gydytojų neturi tam reikalingų specialių žinių. Galima naudotis paprastu vaistinėse parduodamu ovuliacijos nustatymo testu, arba nesudėtingu, bet nevisada patikimu vaisingų ir nevaisingų dienų skaičiavimu. Savo mėnesinių ciklo trukmę reikia padalinti iš dviejų, pavyzdžiui, 28 iš dviejų, bus 14. Tai maždaug bus labiausiai tikėtina ovuliacijos diena. Prie šio skaičiaus pridėjus – atėmus po 3 dienas reikš, kad maždaug 11-17 ciklo dienos yra vaisingos. Esant 26 dienų ciklui, vaisingos bus maždaug 10-16 ciklo dienos. Sakau maždaug, nes niekas niekada negali nustayti tikslios dienos, kada įvyks ovuliacija. Klasikiniu, tipiniu atveju, kiaušialąstė gyvybinga apie parą. Praktiškai, ovuliacija yra tokia ypatinga „panelė”, kad gali pasirodyti bet kada arba niekada.

Eksperimentuoti su ovuliacijos sekimu, skaičiavimu, laukimu ilgai nepastojančioms moterims nepatariu. Geriausia, jei laiku kreipsitės profesionalų pagalbos, nes ovuliacija – tik sudedamoji pastojimo proceso dalis.



TAIP PAT SKAITYKITE