Nobel biocare

Sunkmečio ataka – cukrinis diabetas

„Cukrinis diabetas plinta kaip epidemija” – dar pernai kartojo su tuo susiduriantys specialistai. Savo žodžių šiemet jie neišsižada, tik prideda, kad sunkmetis didina sergančiųjų gretas.

Pavojinga riba

Kamuoja troškulys, nuovargis ir krinta svoris. Situacija, kurios daugelis nedramatizuoja, nes sulieknėti norisi kone kiekvienam, o didžiulis gyvenimo tempas tapo neatsiejamas nuo nuolatinio nuovargio. Tačiau medikai budrumo neprarasti rekomenduoja netgi puikiai besijaučiantiems žmonėms. Yra ligų, kurios klastingai įsibrauna į gyvenimą, apversdamos jį aukštyn kojomis. Viena tokių – cukrinis diabetas.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Ambulatorinio-konsultacinio skyriaus endokrinologei Reginai Taučienei  susidaro įspūdis, kad dabar šeimos gydytojai noriai siūlo pacientams pasidaryti gliukozės tolerancijos tyrimą.

Jei cukraus kiekis kraujyje yra didesnis nei 5,5 mmol/l, žmogus turėtų susirūpinti savo sveikata. Tačiau, pasak specialistės, kartais net sveikam žmogui cukraus kiekis šokteli aukščiau normos. Tad iki tyrimo patariama 12 valandų nevalgyti, o iškilus abejonėms – tyrimą pakartoti.

6 mmol/l cukraus kiekis kraujyje – šis skaičius po kraujo tyrimo turėtų žmogų atvesti pas endokrinologą.

Tikrins nemokamai

Gliukozės kiekį kraujyje galima nusistatyti ir be gydytojo pagalbos. Tereikia vaistinėje įsigyti kelis litus kainuojantį testą.

Šią savaitę klaipėdiečiai turi ir kitą galimybę – dvi dienas skirtingose miesto vietose Klaipėdos klubo „CD” nariai visiems pageidaujantiems tikrins cukraus kiekį kraujyje.

Ketvirtadienį nuo 9 iki 12 valandos nemokama akcija vyks „Camelia” vaistinėje, prekybos centre „Vyturys”.

Penktadienį gyventojai kviečiami ne tik nemokamai pasitikrinti, bet ir apsilankyti paskaitoje apie cukrinio diabeto kontrolę bei ligos komplikacijas. Ji vyks Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biure (Taikos pr. 76, buvusios III poliklinikos pastate).

Pasak sergančiuosius cukriniu diabetu vienijančio klubo „CD” pirmininkės Aldonos Lieškūnienės, per porą dienų planuojama patikrinti apie 150 žmonių.

Per tokias akcijas išaiškinama nemažai naujų ligonių ar rizikuojančiųjų susirgti cukriniu diabetu. Kasmet akcijas organizuojantis klubas pastebi, kad tarp klaipėdiečių daugėja sergančiųjų šia liga.

Pernai panašios akcijos metu pasitikrino 300 uostamiesčio gyventojų. Beveik dešimčiai iš jų patarta apsilankyti pas endokrinologą, nes cukraus kiekis kraujyje buvo itin aukštas.
Klubas akciją organizuoja kasmet, artėjant Pasaulinei diabeto dienai – lapkričio 14-ajai.

Dėmesys – komplikacijoms

„Cukrinis diabetas plinta kaip epidemija, – šiuos žodžius klubo pirmininkė sakė drąsiai galinti pakartoti ir šiemet. – Sergančiajam cukriniu diabetu yra labai svarbi mityba, tačiau dėl sunkmečio ne kiekvienas net ir sergantis žmogus gali tinkamai maitintis”.

Nejudrus gyvenimo būdas, antsvoris, toksinių medžiagų poveikis, kartais piktnaudžiavimas alkoholiu didina ligonių gretas, klubo vadovei antrino R.Taučienė.

Manoma, kad Klaipėdoje sergančiųjų cukriniu diabetu yra apie 3 tūkstančius.

Nors cukrinis diabetas – neišgydoma liga, tačiau kontroliuojama. Tad neatsitiktinai šių metų Pasaulinė cukrinio diabeto diena minima atkreipiant dėmesį į ligos kontrolę, taip užkertant kelią komplikacijoms. Būtent jos būna sergančiųjų cukriniu diabetu mirties priežastis.

„Prisižiūrint save galima gyventi normalų gyvenimą, nes diabeto kontrolė atitolina komplikacijas”, – tikino R.Taučienė.

Pasak gydytojos, cukrinio diabeto komplikacijos paveikia silpniausią žmogaus organizmo vietą, tad kiekvienam jos būna skirtingos.

Vieniems dėl ligos pakenktų kraujagyslių sustreikuoja regėjimas, kitiems – inkstai ar širdis. Tad gresia aklumas, organų transplantacija ar galūnių amputacija.

„Kartais tikroji mirties priežastis – cukrinis diabetas – taip ir lieka nežinoma, nes mirties liudijime nurodoma kita. Tad mirštama po kitų ligų kauke”, – sakė endokrinologė.


Cukrinis diabetas

Cukriniu diabetu susergama sutrikus medžiagų apykaitai dėl insulino trūkumo ar jo neveiklumo.

Insulinas yra kasos hormonas, padedantis gliukozei patekti į ląsteles ir jas aprūpinti energija. Kai jo trūksta arba jis būna neveiklus, gliukozė kaupiasi kraujyje, o organizmo ląstelės badauja. Tai sukelia ilgalaikius įvairių organų veiklos sutrikimus.

Diabetas būna I ir II tipo. I tipo, kuris vadinamas nuo insulino priklausomu, dažniausiai serga vaikai ir paaugliai, tačiau gali sirgti ir suaugusieji. Šiuo atveju kasa nepagamina reikiamo kiekio insulino, tad kasdien reikia jo injekcijų.

II tipo cukrinis diabetas – nepriklausomas nuo insulino. Tai dažnesnė ligos forma, kuri nustatoma suaugusiesiems ar vyresnio amžiaus žmonėms.


Cukrinio diabeto požymiai

Krinta svoris

Kamuoja troškulys

Vargina dažnas ir gausus šlapinimasis

Kartojasi infekcijos

Vargina mieguistumas ir energijos stoka

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE